Organization and Timekeeping for Sport Events

Participant list

179 participants

All categories
Athlete

Benjamin Fille
5

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
311
Christe Mellie
2009
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Fille
spade
312
Adatte Fanny
2009
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Fille
314
Voillat Thylane
2008
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Fille
316
Lachat Agathe
2009
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Fille
317
Vifian Charlotte
2009
Miécourt
JU
SUI
Benjamin Fille

Benjamin Garçon
5

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
313
Adatte Lucien
2009
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Garçon
315
Lessort Wayan
2008
Les Sables d’Olonne
-
SUI
Benjamin Garçon
318
Chavanne Kilwan
2009
Alle
JU
SUI
Benjamin Garçon
319
Meyer Clément
2009
Alle
JU
SUI
Benjamin Garçon
320
Schmidt Jonathan
2008
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Benjamin Garçon

Cadet F
2

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
54
Zulliger Marine
2003
Belprahon
BE/JB
SUI
Cadet F
Alouette Team
55
Pochon Anna
2003
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Cadet F
Tri4Fun

Découverte F
11

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
52
Meier Fanny
1988
Delémont
JU
SUI
Découverte F
FAM Coaching et Massage
64
Schumacher Sarah
1993
Delémont
JU
SUI
Découverte F
65
Monnat Esther
1977
Neuchâtel
NE
SUI
Découverte F
66
ADATTE EMILIE
2003
PORRENTRUY
JU
SUI
Découverte F
GS ASUEL
67
Rérat Mathilde
1992
Chevenez
JU
SUI
Découverte F
69
Petignat Anne
1972
Alle
JU
SUI
Découverte F
FSG ALLE
74
May Florine
2007
Aspach
-
FRA
Découverte F
79
Christe Séléna
2005
Porrentruy
JU
SUI
Découverte F
spade
80
Wurtz Gisèle
1972
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte F
82
Bosserdet Sandrine
1990
Miécourt
JU
SUI
Découverte F
188
charpiot cklaudine
1964
MAGNY
-
FRA
Découverte F

Découverte H
19

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
51
Monnin Benoît
1977
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
spadebikes.com
53
Fluckiger Jean-Willy
1972
Delémont
JU
SUI
Découverte H
56
Germanà Claudio
1981
Porrentruy
JU
ITA
Découverte H
57
Meyer Paul
1994
Courgenay
JU
SUI
Découverte H
58
Maillard Michaël
1978
Courgenay
JU
SUI
Découverte H
GS Ajoie
59
Ohier Ewan
2005
Walbach
-
FRA
Découverte H
60
MEYER JUSTIN
2006
ALLE
JU
SUI
Découverte H
61
CHARBONNIER Daniel
1957
DELLE
-
FRA
Découverte H
62
Ularu Nicolas
1978
Boécourt
JU
SUI
Découverte H
68
Ramseyer Mathieu
1989
Courtemaîche
JU
SUI
Découverte H
70
Frainier Xavier
1978
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
Snow&Ski Club Ajoulot
71
Fragnière Célien
2007
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
72
GIGON ALEXANDRE #missing
1980
BONCOURT
JU
SUI
Découverte H
73
Babey Yannis
1972
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
Babey
75
Lidy Quentin
2007
Aspach
-
FRA
Découverte H
76
Witschi Sébastien
1995
Alle
JU
SUI
Découverte H
FSG Alle
77
Witschi Christophe
1990
Miécourt
JU
SUI
Découverte H
78
Gigon Marc
1997
Alle
JU
SUI
Découverte H
FSG Alle ACJG
81
Wurtz Damien
2004
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte H

Ecolier
3

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
381
Daguet Killian
2005
Saint Ulrich
-
FRA
Ecolier
Iron club triathlon dannemarie
382
Rérat Quentin
2005
Porrentruy
JU
SUI
Ecolier
384
Wininger Quentin
2005
Altkirsch
-
FRA
Ecolier

Ecolière
1

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
383
Collin Manon
2004
Alle
JU
SUI
Ecolière

Elite F
13

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
176
Zimmermann Camille
1985
Aetigkofen
SO
SUI
Elite F
Team Buechibärg
177
Dubois Lyne
1986
La Ferrière
BE
SUI
Elite F
NeuchAventure
178
Racine Isabelle
1992
Val-de-Travers
NE
SUI
Elite F
Green Fairy Triathlon
179
Perrot Carole
1979
Prêles
BE/JB
SUI
Elite F
/
180
Schmidt Valérie
1980
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Elite F
Tricdf
181
Giordano Aline
1981
Bellmund
BE
SUI
Elite F
182
Gwinner Célia
1987
St-Imier
BE/JB
FRA
Elite F
183
Mathys eva
1980
Renan BE
BE/JB
SUI
Elite F
185
Sudan Chimène
1980
Cernier
NE
SUI
Elite F
186
Andrade Diana Sofia
1983
Le Locle
NE
POR
Elite F
190
Hurtaud Lauriane
1997
Porrentruy
JU
SUI
Elite F
192
SCHAFFTER Sarah
1985
Porrentruy
JU
SUI
Elite F
GSAjoie
193
Vaucher Julia
1988
Tramelan
BE/JB
SUI
Elite F
#WellnessCenterTramelan

Elite H
38

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
151
Verniers Michaël
1989
Savagnier
NE
SUI
Elite H
152
Sênos Ricardo
1979
La Chaux-de-Fonds
NE
POR
Elite H
Coach Senos
153
Christe Quentin
1992
Vendlincourt
JU
SUI
Elite H
Mont-Terri XCO Team
154
Kläy Luc
1988
Gelterkinden
BL
SUI
Elite H
logo-print.ch
155
De Matos Paulo
1979
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Elite H
157
BOGEN Matthieu
1992
La Chaux-de-Fonds
NE
FRA
Elite H
GSFM
158
Vincon Baptiste
1992
Biel (BE)
BE
FRA
Elite H
159
Girardin Lionel
1989
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Elite H
162
Zimmermann Didu
1982
Aetigkofen
SO
SUI
Elite H
Team Buechibärg
163
Migy Aurélien
1990
Saignelégier
JU
SUI
Elite H
Omnisport Boncourt
164
Weber Brian
1983
Areuse
NE
FRA
Elite H
165
Kohler Erwan
1992
Neuchâtel
NE
SUI
Elite H
RED-FISH TRIATHLON
166
Andrié Vincent
1987
Le Noirmont
JU
SUI
Elite H
167
Schneider Elio
1999
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Elite H
Puissance-3/Tri Team Pully
168
Duchemin Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Elite H
Coach Senos
169
Beuret Raphaël
1988
Moutier
BE/JB
SUI
Elite H
170
Vallat Artiom
1994
Courtedoux
JU
SUI
Elite H
171
Rime Antoine
1986
Biel/Bienne
BE
SUI
Elite H
Itelium cycling Team
172
Aubert Romain
1988
Alle
JU
SUI
Elite H
GS Ajoie
173
Müller Raphaël
1985
COURRENDLIN
JU
SUI
Elite H
Jellix Triathlon
174
Veya Florent
1989
Le Noirmont
JU
SUI
Elite H
espacevelos.ch
175
Jeannerat Yanis
1996
Montenol
JU
SUI
Elite H
206
Saunier Dimitri
1982
Charquemont
-
FRA
Elite H
210
Theubet Benoit
1992
La Tzoumaz
VS
SUI
Elite H
211
Bouille Julien
1982
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Elite H
NEUCHAVENTURE
213
Fontaine Maxime
1986
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Elite H
218
Bonnet Igor
1990
Le Fuet
BE/JB
SUI
Elite H
Mont Terri XCO Team
219
CASTAGNE Yann
1985
La Ferrière
BE/JB
FRA
Elite H
NeuchAventure
220
Desboeufs Gian
1991
Les Breuleux
BE
SUI
Elite H
221
Gabriele Luca
1980
Delémont
JU
ITA
Elite H
222
MARTIN Lionel
1981
HIRSINGUE
-
FRA
Elite H
Iron Club Dannemarie
223
Rochette Raphaël
1989
Cugy (FR)
FR
SUI
Elite H
224
Savary Christophe
1988
Collombey-Muraz
VS
SUI
Elite H
226
Frésard Matthieu
1987
Maiche
-
FRA
Elite H
227
Badstuber Romain
1983
MORTEAU
-
FRA
Elite H
puissance 3.ch
229
Adatte Pierre
1995
Porrentruy
JU
SUI
Elite H
232
Chavanne Alexandre
1979
Alle
JU
SUI
Elite H
234
Tognella Mauro
1991
Niederweningen
ZH
SUI
Elite H

Equipe (2 personnes)
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
20
-
Bonnemain Lola
Bonnemain Isaline
1992
1989
Alle
Rossemaison
JU
JU
SUI
SUI
Equipe (2 personnes)
21
Borruat Valere
1969
Genève
GE
SUI
Equipe (2 personnes)
22
Roy Sophie
1988
Vendlincourt
JU
SUI
Equipe (2 personnes)
Spade team
23
Mosset Gabrielle
1985
Vicques
JU
SUI
Equipe (2 personnes)
GobaTech

Equipe (3 personnes)
9

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1
-
-
Gillioz Jérôme
Maitre Arnaud
Steiner Dieter
1975
1973
1966
Courgenay
Porrentruy
Bressaucourt
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
2
-
-
Collin Noémie
Collin Michel
Collin Mathieu
2000
1970
1998
Alle
Alle
Alle
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
3
-
-
Siess Frédéric
Barthoulot Claude
Baume Pierre-André
1971
1966
1966
Porrentruy
Courtételle
LES BREULEUX
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
4
-
-
Meyer Philippe
Meyer Tiffany
Meyer Christophe
1966
1996
1965
Porrentruy
Porrentruy
Asuel
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
5
-
-
Caillet Olivier
Salomon Lionel
Afewerki Samuel
1964
1970
1998
Delémont
Delémont
Delémont
JU
JU
JU
SUI
SUI
ERI
Equipe (3 personnes)
6
-
-
Billieux Julie
Billieux Julie
Billieux Raphaël
2004
2004
2007
Neuchâtel
Neuchâtel
Neuchâtel
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
7
Sylvestre Kylian
1993
Cornol
JU
SUI
Equipe (3 personnes)
8
Charmillot Alix
2000
Vicques
JU
SUI
Equipe (3 personnes)
9
Charmillot Annie
1998
Vicques
JU
SUI
Equipe (3 personnes)

Junior F
1

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
189
Liechti Simea
2001
Tramelan
BE
SUI
Junior F

Minime Fille
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
354
ADATTE VALENTINE
2007
PORRENTRUY
JU
SUI
Minime Fille
355
Pochon Marissa
2006
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Minime Fille
357
Vorobyova Ekaterina
2007
Peseux
NE
UKR
Minime Fille
Red-Fish Neuchâtel
358
Zuber Kim
2007
Montmelon
JU
SUI
Minime Fille

Minime Garçon
7

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
351
Brunner Maël
2006
Coffrane
NE
SUI
Minime Garçon
RedFish Neuchâtel
352
Donzé Mattéo
2007
La Neuveville
BE/JB
SUI
Minime Garçon
Tri4Fun
353
Rérat Nathan
2007
Porrentruy
JU
SUI
Minime Garçon
356
Billieux Raphaël
2007
Neuchâtel
NE
SUI
Minime Garçon
CEP
359
Vifian Maxime
2006
Miécourt
JU
SUI
Minime Garçon
360
Petignat Yan
1968
Alle
JU
SUI
Minime Garçon
361
Heyms Noah
2006
Hirsingue
-
FRA
Minime Garçon

Poussin Fille
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
272
Weber Chloé
2012
Neuchâtel
NE
FRA
Poussin Fille
Gym Serrieres
274
Maillard Lola
2012
Courgenay
JU
SUI
Poussin Fille
GSA / M-Tri
276
GIRARDIN AIMY
2014
Alle
JU
SUI
Poussin Fille
FSG Alle
281
Lessort Leya
2010
Les Sables d’Olonne
-
SUI
Poussin Fille

Poussin Garçon
15

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
271
Frainier Emeric
2011
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
GS Ajoie
273
Weber Valentin
2014
Areuse
NE
FRA
Poussin Garçon
FC Boudry
275
GIRARDIN AIDAN
2011
Alle
JU
SUI
Poussin Garçon
FSG Alle
277
Voillat Colin
2015
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
Mavaloz Team
278
Maître Séraphin
2010
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
GS Ajoie
279
Vorobyov Michel
2010
Peseux
NE
UKR
Poussin Garçon
Red-Fish Neuchâtel
280
Lessort Isaya
2011
Les Sables d’Olonne
-
SUI
Poussin Garçon
282
Chèvre Meven
2011
Fornet-Dessus
JU
SUI
Poussin Garçon
scb
283
Chavanne Lilio
2011
Alle
JU
SUI
Poussin Garçon
284
Chavanne Mélyan
2012
Alle
JU
SUI
Poussin Garçon
285
Meyer Emile
2012
Asuel
JU
SUI
Poussin Garçon
286
Maître Philémon
2014
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
GS Ajoie
287
Maître Eustache
2012
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
GS Ajoie
288
Maillard Célien
2010
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
289
Monnat Yannic
2012
Pontresina
GR
SUI
Poussin Garçon

Senior F
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
184
cohen-cols vinciane
1964
Savagnier
NE
SUI
Senior F
red-fish Neuchâtel
187
Benoit Poulard Agnès
1962
Orbe
VD
FRA
Senior F
191
Ribotel Emmanuelle
1974
Savagnier
NE
SUI
Senior F
Red-Fish Neuchâtel
195
Baume Muriel
1967
Péry
BE/JB
SUI
Senior F
cross club nidau

Senior H
21

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
156
Paichot Laurent
1965
Biel/bienne
BE
SUI
Senior H
160
cavalier lionel
1976
sutz
BE
SUI
Senior H
sc saignelegier
161
Christe Romain
1973
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
201
Grossniklaus Olivier
1975
Tramelan
BE
SUI
Senior H
202
Lema-Favre Luis-Miguel
1972
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Senior H
204
MONNEY Fabrice
1971
Charquemont
-
FRA
Senior H
205
Moretti Paolo
1966
Le Locle
NE
SUI
Senior H
NIVAROX
207
Willemin Jonas
1977
Les Reussilles
BE
SUI
Senior H
fabien-bike.ch
208
Zulliger Jean-François
1962
Belprahon
BE
SUI
Senior H
GSMB
209
Vaucher Frédéric
1976
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Senior H
212
Parent jean luc
1967
Cernay l'église
-
FRA
Senior H
214
Parel Arnaud
1977
Biel (BE)
BE
SUI
Senior H
Arnaud Parel
215
Noirjean Patrick
1974
La Neuveville
BE/JB
SUI
Senior H
Tri4Fun
216
Périat William
1978
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
-
217
saude pierre
1976
SERMAMAGNY
-
FRA
Senior H
225
Ohier Dominique
1977
Walhbach
-
FRA
Senior H
228
willemin pierre-alain
1962
Glovelier
JU
SUI
Senior H
G.S.Tabeillon
230
Monnat Xavier
1975
Pontresina
GR
SUI
Senior H
231
Ferrari Cyrille
1974
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
233
Theubet Renaud
1968
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
Spade Team
235
Lovis Olivier
1971
Delemont
JU
SUI
Senior H
CA DELEMONT