Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

140 participants

All categories
Athlete

Benjamin Fille
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
314
GREPPIN Alissia
2010
Develier
JU
SUI
Benjamin Fille
315
VIFIAN Amalia
2011
Miécourt
JU
SUI
Benjamin Fille
318
GILLIOZ Marie
2011
Courgenay
JU
SUI
Benjamin Fille

Benjamin Garçon
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
311
GS Asuel
GINDRAT Nathan
2010
La Baroche
JU
SUI
Benjamin Garçon
312
CRELIER Hugo
2011
Bure
JU
SUI
Benjamin Garçon
313
GINDRAT Quentin
2010
Pleujouse
JU
SUI
Benjamin Garçon
316
GS Ajoie
FRAINIER Emeric
2011
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Garçon
317
PAPE Léo
2010
Fregiécourt
JU
SUI
Benjamin Garçon
319
Ski-Club Saignelégier
CHÈVRE Meven
2011
Fornet-Dessus
JU
SUI
Benjamin Garçon

Découverte F
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
57
ALLIMANN Florence
1978
Boudevilliers
NE
SUI
Découverte F
58
FERRANDO Elodie
1991
Neuchâtel
NE
SUI
Découverte F
59
FAM Coaching & Massage
MEIER Fanny
1988
Delémont
JU
SUI
Découverte F
60
HENZELIN Erine
2004
Coeuve
JU
SUI
Découverte F
61
S/L ALTKIRCH ATHLE SUNDGAU
HUG Cindy
1979
Waldighoffen
-
FRA
Découverte F
62
EHA AAS
UHRING Nicole
1967
Carspach
-
FRA
Découverte F
63
MONNAT Esther
1977
Neuchâtel
NE
SUI
Découverte F
64
WURTZ Gisèle
1972
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte F
65
JOLIAT Céline
1971
Montsevelier
JU
SUI
Découverte F
66
SCHUMACHER Sarah
1993
Delémont
JU
SUI
Découverte F
67
Josette JONES
JONES Josette
1973
Morlon
FR
SUI
Découverte F
73
BOSSERDET Sandrine
1990
Miécourt
JU
SUI
Découverte F
77
GS Ajoie
ABLITZER Axelle
1999
Chevenez
JU
SUI
Découverte F

Découverte H
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
51
MEYER Paul
1994
Courgenay
JU
SUI
Découverte H
52
WITSCHI Christophe
1990
Bourrignon
JU
SUI
Découverte H
53
URBAN Jérôme
1977
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
54
FSG Alle
GIGON Marc
1997
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
55
WURTZ Damien
2004
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte H
56
JONES Peter
1971
Morlon
FR
SUI
Découverte H
68
FLEURY Romain
2006
Cottens (fr)
FR
SUI
Découverte H
69
FLEURY Gauthier
2004
Cottens (fr)
FR
SUI
Découverte H
70
FLEURY David
1981
Cottens (fr)
FR
SUI
Découverte H
71
MOREL Quentin
1993
Courfaivre
JU
SUI
Découverte H
72
PARRAT Dan
2000
Villars-Sur-Font
JU
SUI
Découverte H
74
JALLON Tom
2004
Fregiécourt
JU
SUI
Découverte H
75
FLUCKIGER Jean-Willy
1972
Delémont
JU
SUI
Découverte H
76
FLUCKIGER David
1975
La Baroche
JU
SUI
Découverte H
78
RÉRAT Jean-Daniel
1972
Charmoille
JU
SUI
Découverte H
79
JOLIAT Philippe
1973
Montsevelier
JU
SUI
Découverte H
80
RAMSEYER Mathis
1998
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
81
RAMSEYER Mathieu
1989
Courtemaîche
JU
SUI
Découverte H
82
Go Fasta Triathlon
PRETALLI Loris
1992
Rossemaison
JU
SUI
Découverte H
83
GINDRAT Robin
2006
Pleujouse
JU
SUI
Découverte H

Ecolier
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
381
RedFish
BRUNNER Maël
2006
Coffrane
NE
SUI
Ecolier

Ecolière
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
382
ALLIMANN Aurore
2006
Boudevilliers
NE
SUI
Ecolière

Elite F
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
171
TriTeam Emmental
RITTER Una
2001
Burgdorf
BE
SUI
Elite F
172
Tri Team Emmenthal
AEBI Nina
2000
Wynigen
BE
SUI
Elite F
173
triTeam Emmental
KNÖFEL Anouk
2001
Burgdorf
BE
SUI
Elite F
174
GAUTHIER Romane
1998
Le Noirmont
JU
SUI
Elite F
175
RAZZANO Valérie
1983
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite F
176
CNCF
FAVRE Elodie
1994
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite F
177
BAPST-WICHT Linda
1985
Vicques
JU
SUI
Elite F
183
GEISER Simea
2001
Tramelan
BE
SUI
Elite F

Elite H
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
151
JORNOD Florian
1996
Neuchâtel
NE
SUI
Elite H
152
Omnisport Boncourt
MIGY Aurélien
1990
Saignelégier
JU
SUI
Elite H
153
3 star cats wallisellen
LHÉRIEAU Alexis
2000
Cormondrèche
NE
SUI
Elite H
154
Mont-Terri XCO Team
CHRISTE Quentin
1992
Vendlincourt
JU
SUI
Elite H
155
laforgeovelo.ch
VEYA Florent
1989
Le Bémont
JU
SUI
Elite H
156
Schaller Radrennsport
VORPE Raphaël
1982
Ittigen
BE
SUI
Elite H
157
Tri4fun
PERCASSI Vincent
1990
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Elite H
158
Tribu Performance
SCHNEIDER Elio
1999
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Elite H
159
Team Alouettes / Logo-Print
KLÄY Luc
1988
Gelterkinden
BL
SUI
Elite H
160
KOHLER Erwan
1992
Neuchâtel
NE
SUI
Elite H
170
Go Fasta
BROILLET Steven
1992
Bassecourt
JU
SUI
Elite H
191
Theubet
THEUBET Benoit
1992
La Tzoumaz
VS
SUI
Elite H
192
RAMSEYER Meven
1991
Porrentruy
JU
SUI
Elite H
193
JOLIDON Vincent
1987
Courgenay
JU
SUI
Elite H
194
GIRARD Styve
1988
Courgenay
JU
SUI
Elite H
195
GoFasta Triathlon
PORTENIER Loïc
1986
Courgenay
JU
SUI
Elite H
202
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Elite H
203
VALLAT Artiom
1994
Glovelier
JU
SUI
Elite H
204
BURRI Quentin
1993
Porrentruy
JU
SUI
Elite H
205
JOLIAT GÉRARD
1986
Montfaucon
JU
SUI
Elite H

Equipe (3 personnes)
13

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
Gruppetto
WILLEMIN Mike
CHARMILLOT Alix
EMMENEGGER Jonathan
1997
2000
1992
Cornol
Vicques
Courrendlin
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
2
Sylterbor
BORRUAT Matthieu
SYLVESTRE Kylian
TERRIER Hervé
1984
1993
1982
Cornol
Cornol
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
3
Granitgirls
WITSCHI Caroline
KOLLER Lena
CHARMILLOT Tiphaine
1997
1995
1997
La Baroche
Bourrignon
Courgenay
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
4
18/4
MONNERAT Léandre
GAINON Benoît
VOISARD Nicolas
2002
2001
2001
Haute-Sorne
Lugnez
Val Terbi
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
5
Bellavista
BILLIEUX Julie
BILLIEUX Vincent
BILLIEUX Jérémy
2004
1977
2001
Neuchâtel
Neuchâtel
Neuchâtel
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
6
BICYCLEDDY
CAILLET Olivier
SALOMON Lionel
SOLOMON Samuel
1964
1968
1998
Delémont
Givisiez
Bassecourt
JU
FR
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
7
Les pieds nickelés
BONNEMAIN Lola
1992
Alle
JU
SUI
Equipe (3 personnes)
8
Les cuillères en or
BONNEMAIN Lola
1992
Alle
JU
SUI
Equipe (3 personnes)
9
Brasserie artisanale de Porrentruy
ETIQUE Nicolas
1991
Courtételle
JU
SUI
Equipe (3 personnes)
10
FLC
GUINDER Dominique
THEUBET Renaud
ETTLIN Aurélian
1968
1968
1993
Porrentruy
Porrentruy
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
11
Les Chênes Céciles
MONTI Livien
CERF Julien
WITTWER Sacha
1991
1997
1999
Porrentruy
Porrentruy
Fontenais
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
12
Les Ananas
COLLIN Noémie
COLLIN Manon
2000
2004
Alle
Alle
JU
JU
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
13
GSA
VOISARD Yves
FERRARI Emmanuel
RÉRAT Maxime
1963
1970
1999
Porrentruy
Porrentruy
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)

Junior F
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
180
triTeam Emmental
BURI Leonie
2003
Lyssach
BE
SUI
Junior F

Minime Fille
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
351
spade
CHRISTE Mellie
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Fille
352
VBC Porrentruy
ADATTE Fanny
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Fille
353
LACHAT Agathe
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Fille

Minime Garçon
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
354
ALLIMANN Joris
2008
Boudevilliers
NE
SUI
Minime Garçon
355
FC Porrentruy
ADATTE Lucien
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Garçon

Poussin Fille
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
271
MATHEZ Sola
2015
Muriaux
JU
SUI
Poussin Fille
276
GREPPIN Léa
2012
Develier
JU
SUI
Poussin Fille
277
VIFIAN Justine
2013
Miécourt
JU
SUI
Poussin Fille

Poussin Garçon
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
272
MONNAT Oskar
2014
Neuchâtelneuchâtel
NE
SUI
Poussin Garçon
273
FRITSCHY WILLIAMS Rafael
2012
Saint Louis
-
FRA
Poussin Garçon
274
ANDRIÉ Lionel
2014
Le Noirmont
JU
SUI
Poussin Garçon
275
GINDRAT Célio
2014
Pleujouse
JU
SUI
Poussin Garçon
278
GS Ajoie
MAÎTRE Philémon
2014
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
279
GS Ajoie
MAÎTRE Eustache
2012
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
280
GILLIOZ THOMAS
2013
Courgenay
-
SUI
Poussin Garçon

Senior F
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
168
MONTAVON Evelyne
1975
Gletterens
FR
SUI
Senior F
178
BRASEY Mélanie
1977
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior F
179
MATHYS Eva
1980
Renan Be
BE/JB
SUI
Senior F
181
Off Road Team Ajoie
RIAT Delphine
1978
Chevenez
JU
SUI
Senior F
182
ALLIMANN Florence
1978
Boudevilliers
NE
SUI
Senior F

Senior H
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
161
Team Senos / Carroserie Da Silva
SÊNOS Ricardo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Senior H
162
TRI CDF
DROZ Maxime
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior H
163
SC VAL DE MORTEAU
PHILIPPOT Romuald
1972
Villers Le Lac
-
FRA
Senior H
164
TriCDF
SCHMIDT Frédéric
1973
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Senior H
165
DE MATOS Paulo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior H
166
sc saignelegier
CAVALIER Lionel
1976
Sutz
BE
SUI
Senior H
167
spadebikes.com
CHRISTE Romain
1973
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
169
US YVERDON
MÉNÈS Gaël
1973
Chavornay
VD
SUI
Senior H
196
SYLVESTRE Patrick
1968
Bure
-
SUI
Senior H
197
Cgfm
HIEGEL Daniel
1964
Habsheim
-
FRA
Senior H
198
GS Ajoie
MAÎTRE Arnaud
1973
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
199
GILLIOZ Jérôme
1975
Courgenay
JU
SUI
Senior H
200
COMTE André
1963
Reconvilier
BE
SUI
Senior H
201
PERRIN Ivan
1976
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
206
TRYverdon
BIERE Yannick
1978
Yverdon-Les-Bains
VD
FRA
Senior H