Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

150 participants

All categories
Athlete

Benjamin Fille
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
312
FSG Alle
VIFIAN Amalia
2011
Miecourt
JU
SUI
Benjamin Fille
316
GREPPIN Léa
2012
Develier
JU
SUI
Benjamin Fille
318
GSA / M-Tri
MAILLARD Lola
2012
Courgenay
JU
SUI
Benjamin Fille
319
RUSTERHOLZ Méline
2012
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Fille
320
GILLIOZ Marie
2011
Courgenay
JU
SUI
Benjamin Fille

Benjamin Garçon
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
311
PERIAT Louis
2011
Montmelon
JU
SUI
Benjamin Garçon
313
Club de l’Orque - Boncourt
CRELIER Hugo
2011
Bure
JU
SUI
Benjamin Garçon
314
TERRIER Adam
2012
Porrentruy
JU
SUI
Benjamin Garçon
315
MEYER Emile
2012
Alle
JU
SUI
Benjamin Garçon
317
FSG Alle
GIRARDIN Aidan
2011
Alle
JU
SUI
Benjamin Garçon

Cadet F
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
68
EHA/Altkirch Athle Sundgau
BRAND Filiz
2006
Roppentzwiller
-
SUI
Cadet F

Cadet H
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
51
RedFish Neuchâtel
BRUNNER Maël
2006
Coffrane
NE
SUI
Cadet H
52
ASPTT Mulhouse Triathlon
DAGUET Killian
2005
Saint Ulrich
-
FRA
Cadet H
53
IRON CLUB DANNEMARIE
OHIER Ewan
2005
Wahlbach
-
FRA
Cadet H

Découverte F
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
54
MAILLARD Leslie
1991
2952
JU
SUI
Découverte F
55
DUVAL Camille
2004
Courrendlin
JU
SUI
Découverte F
56
MAMIE Nina
2004
Courchapoix
JU
SUI
Découverte F
57
CHRISTE Séléna
2005
Porrentruy
JU
SUI
Découverte F
58
WURTZ >> Gisèle
1972
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte F
59
FLEURY Laetitia
1982
Cottens
FR
SUI
Découverte F
60
BULLIARD Alissia
1997
Vallon
FR
SUI
Découverte F
63
MOULLET Charline
1998
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Découverte F
64
CRETI Anne
1966
Rossemaison
JU
SUI
Découverte F
65
BOSSERDET Sandrine
1990
Miécourt
JU
SUI
Découverte F
66
BERNHARD Aline
1995
Boncourt
JU
SUI
Découverte F
67
DUMAS Priscille
1997
Grandfontaine
JU
SUI
Découverte F
69
THIEBAUD Maude
1980
Courgenay
JU
SUI
Découverte F

Découverte H
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
61
FLEURY Gaultier
2004
Cottens
FR
SUI
Découverte H
62
FLEURY David
1981
Cottens
FR
SUI
Découverte H
76
RENAUD Elliott
2003
Delémont
JU
SUI
Découverte H
77
TORREZ Maxime
2003
Moutier
BE
SUI
Découverte H
78
WURTZ Damien
2004
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte H
79
RAVAL Julien
1981
Alle
JU
SUI
Découverte H
81
RAMSEYER Meven
1991
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
82
Omnisport
MIGY Lucien
1992
Boncourt
JU
SUI
Découverte H
83
GS Ajoie
MAILLARD Michaël
1978
Courgenay
JU
SUI
Découverte H
84
RAMSEYER Mathis
1998
Porrentruy
JU
SUI
Découverte H
85
RAMSEYER Mathieu
1989
Courtemaîche
JU
SUI
Découverte H
86
FLEURY Romain
2006
Cottens (fr)
FR
SUI
Découverte H
87
Combatteam
CHÉTELAT Christian
1982
Courrendlin
JU
SUI
Découverte H
88
MÜLLER Lorenz
1952
Biel (be)
BE
SUI
Découverte H
89
BULLIARD Cyril
1994
Cressier (fr)
FR
SUI
Découverte H
90
GINDRAT Robin
2008
Pleujouse
JU
SUI
Découverte H
91
Vincent Aubert
AUBERT Vincent
1990
Delémont
JU
SUI
Découverte H

Ecolière
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
381
Groupe Sportif Asuel
GINDRAT Louane
2008
La Broche
JU
SUI
Ecolière
382
ADATTE Valentine
2007
Porrentruy
JU
SUI
Ecolière

Elite F
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
151
VENTURA ANDRADE Diana Sofia
1983
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Elite F
152
FAM Coaching & Massage
MEIER Fanny
1988
Delémont
JU
SUI
Elite F
153
Femina Vicques
BAPST-WICHT Linda
1985
Vicques
JU
SUI
Elite F
154
Wildcats
VOYAME Luna
2000
Bassecourt
JU
SUI
Elite F
155
SCHALLER Gwendoline
1992
Soyhières
JU
SUI
Elite F
156
FASNACHT Audrey
1986
Porrentruy
JU
SUI
Elite F
162
CAP Hunt
FLEURY Juliane
1985
Fontenais
JU
SUI
Elite F
163
CRETI Lisa
1998
Rossemaison
JU
SUI
Elite F
164
CHOFFAT Mégane
1998
Cornol
JU
SUI
Elite F

Elite H
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
80
VAUTHIER Jordan
2002
Porrentruy
JU
SUI
Elite H
176
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Elite H
177
SCHNEIDER Elio
1999
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Elite H
178
CHRISTE Quentin
1992
Vendlincourt
JU
SUI
Elite H
179
PERCASSI Vincent
1990
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Elite H
180
VEYA Florent
1989
Le Bémont
JU
SUI
Elite H
181
Green Fairy Triathlon Club
JORNOD Bastien
1992
Boveresse
NE
SUI
Elite H
190
FSG Alle
WITSCHI Sébastien
1995
Alle
JU
SUI
Elite H
201
SAUNIER Dimitri
1982
Charquemont
-
FRA
Elite H
202
Groupe sportif Asuel
THEUBET Benoit
1992
La Tzoumaz
VS
SUI
Elite H
203
GSA
GIRARD Styve
1988
Courgenay
JU
SUI
Elite H
204
MÜLLER Emanuel
1986
Bienne
BE
SUI
Elite H
205
CAILLET David
1992
Delémont
JU
SUI
Elite H
206
CHÉTELAT Colin
2001
Delémont
JU
SUI
Elite H
207
ROCHETTE Raphaël
1989
Vallon
FR
SUI
Elite H
214
BONNEMAIN Romain
1995
Alle
JU
SUI
Elite H

Equipe (3 personnes)
12

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
Bellavista
BILLIEUX Vincent
BILLIEUX Julie
BILLIEUX Jérémy
1977
2004
2001
Neuchâtel
Neuchâtel
Neuchâtel
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
2
TEAM GRUPPETTO
WILLEMIN Mike
CHARMILLOT Alix
EMMENEGGER Jonathan
1997
2000
1992
Cornol
Vicques
Courrendlin
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
3
SYLTERBOR
BORRUAT Matthieu
SYLVESTRE Kylian
TERRIER Hervé
1984
1993
1982
Cornol
Cornol
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
4
TRC MONTERRI
SANCHEZ Olivier
LESNIAK Guillaume
BEQIRI Sabri
1975
1982
1989
Fregiécourt-Pleuj
Alle
Boncourt
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
5
Fondation les Castors
THEUBET Renaud
GUINDER Dominique
WYSS Julien
1968
1990
1988
Porrentruy
Porrentruy
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
6
Les 2 Mousquetaires
RUSTERHOLZ Charles
MONNIN Benoît
1984
1977
Porrentruy
Porrentruy
JU
JU
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
7
Odiet
ODIET Denis
MONNIN Carlyn
ODIET Florence
1960
1983
1968
Porrentruy
Porrentruy
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
8
Ferrari
FERRARI Cyrille
RANIERO Roméo
RÉMY Christian
1974
1975
1964
Porrentruy
Alle
Bure
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
9
Wira-Hebding
WIRA Stéphane
HEBDING Dylan
WIRA Mathys
1970
2004
2005
Waldighoffen
Waldighofen
Waldighoffen
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Equipe (3 personnes)
10
Schaffter-Barthe-Roy
SCHAFFTER Sarah
BARTHE-LÉCHENNE Claire
ROY Sophie
1985
1985
1988
Porrentruy
Bure
Vendlincourt
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
11
Monnat
MONNAT Angéline
ADATTE Emilie
2003
2003
Monthey
Porrentruy
VS
JU
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)
12
Les Inconnus
WITSCHI Christophe
GIGON Marc
ODIET Simon
1990
1997
1995
Bourrignon
Porrentruy
Les Acacias
JU
JU
GE
SUI
SUI
SUI
Equipe (3 personnes)

Minime Fille
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
354
FSG Alle
VIFIAN Charlotte
2009
Miécourt
JU
SUI
Minime Fille
355
ADATTE Fanny
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Fille
358
GREPPIN Alissia
2010
Develier
JU
SUI
Minime Fille
359
spade
CHRISTE Mellie
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Fille

Minime Garçon
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
351
PERIAT Jules
2009
Montmelon
JU
SUI
Minime Garçon
352
Groupe Sportif Asuel
GINDRAT Nathan
2010
La Baroche
JU
SUI
Minime Garçon
353
FLEURY Noam
2009
Cottens
FR
SUI
Minime Garçon
356
ADATTE Lucien
2009
Porrentruy
JU
SUI
Minime Garçon
357
GIRARD NOAM
2009
Villars-Sur-Font
JU
SUI
Minime Garçon
360
GINDRAT Quentin
2010
Pleujouse
JU
SUI
Minime Garçon

Poussin Fille
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
274
FSG Alle
VIFIAN Justine
2013
Miecourt
JU
SUI
Poussin Fille
276
GIRARDIN Aimy
2014
Alle
JU
SUI
Poussin Fille
279
BOSSERDET Clémence
2014
Miécourt
JU
SUI
Poussin Fille

Poussin Garçon
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
271
MONNAT Oskar
2014
Neuchâtelneuchâtel
NE
SUI
Poussin Garçon
272
FLEURY Théo
2013
Fontenais
JU
SUI
Poussin Garçon
273
ULMANN Mattéo
2013
Croix
-
FRA
Poussin Garçon
275
GIRARDIN Keylan
2017
Alle
JU
SUI
Poussin Garçon
277
GINDRAT Célio
2014
Pleujouse
JU
SUI
Poussin Garçon
278
GILLIOZ THOMAS
2013
Courgenay
-
SUI
Poussin Garçon

Senior F
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
157
GHISLETTA Bérengère
1976
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior F
158
BILGER Béatrice
1969
Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Senior F
159
MATHYS Eva
1980
Renan Be
BE/JB
SUI
Senior F
160
PERROT Carole
1979
Prêles
BE
SUI
Senior F
161
IRON CLUB DANNEMARIE
ADAM Carole
1979
Altkirch
-
FRA
Senior F

Senior H
21

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
182
SÊNOS Ricardo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Senior H
183
CAVALIER Lionel
1976
Sutz
BE
SUI
Senior H
184
Tri Club Juve
GABRIELE Luca
1980
Delémont
JU
ITA
Senior H
185
fontenay vendee triathlon
DEVAUX Eric
1960
Fontenay Le Comte
-
FRA
Senior H
186
Triathlon La Chaux-de-Fonds
DROZ Maxime
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior H
187
Tri Team Domoniak
RION Raphaël
1977
Delémont
JU
SUI
Senior H
188
IRON CLUB DANNEMARIE
OHIER Dominique
1977
Wahlbach
-
FRA
Senior H
189
spadebikes.com
CHRISTE Romain
1973
Porrentruy
JU
SUI
Senior H
208
VAUCHER Frédéric
1976
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior H
209
GROSSNIKLAUS Olivier
1975
Tramelan
BE
SUI
Senior H
210
NGUYEN Thanh Quang
1975
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior H
211
SCHNELLMANN Thomas
1970
Biel
BE
SUI
Senior H
212
MONNEY Fabrice
1971
Charquemont
-
FRA
Senior H
213
REUSSER Adrian
1977
Biel/bienne
BE
SUI
Senior H
215
KIEFFER Clément
1957
Durlinsdorf
-
FRA
Senior H
216
FRICHE Yannick
1976
Courroux
JU
SUI
Senior H
217
Cimes Cycle
MARCHAND Laurent
1967
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior H
218
MEYER Nicolas
1969
Saint-Imier
BE/JB
SUI
Senior H
219
beaune-monnot triathlon
GOEPFERT David
1969
Pérouse
-
FRA
Senior H
220
GS Tabeillon
FARRON François
1961
Delemont
JU
SUI
Senior H
221
CAP HUNT
PERRIN Ivan
1976
Porrentruy
JU
SUI
Senior H