Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

158 participants

All categories
Athlete

Kids Filles
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
KAMERZIN Emma
2011
Belmont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Kids Filles
1005
Teysalpi Kids
TARNOWSKI / DUFOUR Léa
2012
St-Légier-La Chiésaz
VD
SUI
Kids Filles
1006
KAMERZIN Emma
2011
Belmont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Kids Filles
1008
teysalpi kids
COUSTEIX Lou Anne
2013
Les Paccots
FR
SUI
Kids Filles
1010
Teysalpi
DEMIERRE Norine
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Kids Filles
1015
Teysalpi
MELCHIOR Juliette
2011
Epalinges
VD
BEL
Kids Filles

Kids Garçons
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1002
Teysalpi Kids
DEILLON Flavien
2014
La Joux Fr
FR
SUI
Kids Garçons
1003
Teysalpi
MURISIER Elias
2010
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Kids Garçons
1004
Teysalpi
MURISIER Basile
2013
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Kids Garçons
1007
Teysalpi kids
BERNAIS Jules
2010
Pully
VD
FRA
Kids Garçons
1009
teysalpi kids
COUSTEIX Noa
2010
Les Paccots
FR
SUI
Kids Garçons
1011
Teysalpi
CAYROL Arthur
2011
Châtel-St-Denis
FR
FRA
Kids Garçons
1012
Teysalpi
CAYROL Thomas
2014
Châtel-St-Denis
FR
FRA
Kids Garçons
1013
Tri Team Pully
CLERC Arthur
2010
Pully
VD
SUI
Kids Garçons
1014
Teysalpi
MELCHIOR Martin
2010
Epalinges
VD
BEL
Kids Garçons
1016
RACINE Joey
2014
Les Paccots
-
SUI
Kids Garçons

Masters Dames
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
14
MERMOUD Nicole
1976
Lausanne
VD
SUI
Masters Dames
119
BORGEAUD Murielle
1973
Champéry
VS
SUI
Masters Dames

Masters Hommes
43

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
11
MOSS Thierry
1973
Sainte-Croix
VD
FRA
Masters Hommes
13
Teysalpi/ Physioattitude
KAMERZIN Stéphane
1973
Belmont
VD
SUI
Masters Hommes
16
FELBABEL Erich
1978
Cottens
FR
FRA
Masters Hommes
17
TURNER Mark
1967
La Croix (lutry)
VD
GBR
Masters Hommes
18
BOCHUD François
1966
Jongny
VD
SUI
Masters Hommes
20
MONTICOLO Paolo
1968
Bulle
FR
ITA
Masters Hommes
21
Teysalpi
RIME Bruno
1978
Vuadens
FR
SUI
Masters Hommes
29
DO CARMO Victor Hugo
1971
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Masters Hommes
31
GRILLET AUBERT Jacques
1973
La Chapelle D'abondance
-
FRA
Masters Hommes
34
THIERRY Laurent
1972
Belmont-Lausanne
VD
SUI
Masters Hommes
35
BEAUVAL Alex
1967
Gingins
VD
FRA
Masters Hommes
36
HEFTI Michel
1970
Le Mont-Pèlerin
VD
SUI
Masters Hommes
38
Team Chiffelle
TUGLER Dominique
1963
Sévaz
FR
SUI
Masters Hommes
41
UMBEHR Marc
1963
Lausanne
VD
SUI
Masters Hommes
42
BODEN Matthew
1978
Grandvaux
VD
SUI
Masters Hommes
44
Ski Club Les Meyes
RINALDI Igor
1968
Veytaux
VD
SUI
Masters Hommes
47
Teysalpi
ULDRY Marc
1975
Chatel-St-Denis
FR
SUI
Masters Hommes
53
Teysalpi
TARNOWSKI David
1975
St-Légier-La Chiésaz
-
SUI
Masters Hommes
55
Vélo Club Payerne
HAUSER Johnny
1971
Cugy
FR
SUI
Masters Hommes
59
Teysalpi
DEMIERRE Christian
1967
Vuadens
FR
SUI
Masters Hommes
62
Teysalpi
MONOD David
1973
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Masters Hommes
66
SKI CLUB SAINTE MARIE AUX MINES
SCHWARTZ Pierre
1962
Vendenheim
-
FRA
Masters Hommes
68
CO Lausanne-Jorat
GENDROZ Raoul
1978
Corcelles-Le-Jorat
VD
SUI
Masters Hommes
72
Ski-club Torgon
BENTELE Ralph
1969
Torgon
VS
SUI
Masters Hommes
74
CAVALIER Serge
1973
Bournens
VD
SUI
Masters Hommes
75
MILLIUS Christophe
1975
Saint-Légier-La Chiésaz
VD
SUI
Masters Hommes
84
MONNARD Frédéric
1972
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Masters Hommes
85
LEJOUR Claude
1963
Puidoux
VD
SUI
Masters Hommes
87
BRANDT Yves
1962
La Forclaz (vd)
VD
SUI
Masters Hommes
92
Neuchaventure
QUIDORT Jean-Daniel
1968
Saint-Aubin-Sauges
NE
SUI
Masters Hommes
93
RICHOZ Olivier
1969
Sommentier
FR
SUI
Masters Hommes
99
SANDMEIER Mario
1975
Les Diablerets
VD
SUI
Masters Hommes
100
BÉTRISEY Mathias
1978
Crans Montana
VS
SUI
Masters Hommes
105
SHAW Adrian
1964
La Tour-De-Peilz
VD
SUI
Masters Hommes
118
CARRUPT Stéphane
1969
Vollèges
VS
SUI
Masters Hommes
123
TSERLINBIKE
MARRO Philippe
1969
Marsens
FR
SUI
Masters Hommes
127
Ski-club St-Martin
GENOUD Nicolas
1972
Fiaugères
FR
SUI
Masters Hommes
128
GOSTELI Frédéric
1972
Montreux
VD
SUI
Masters Hommes
133
JOLIQUIN Fabrice
1973
Combremont-Grand
VD
SUI
Masters Hommes
134
Team Menoud bike
VIENNE Alain
1966
Morlon
FR
SUI
Masters Hommes
135
POTTU Yves
1978
Saint-Sulpice (vd)
VD
SUI
Masters Hommes
140
Team Suchet
ETHENOZ Stéphane
1969
Carrouge
-
SUI
Masters Hommes
141
Nord'Sport
FAVRE Guy
1975
Bretonnières
VD
SUI
Masters Hommes

Seniors Dames
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3
VINYALS Olga
1983
Granges (veveyse)
FR
ESP
Seniors Dames
19
IZQUIERDO Chloé
1981
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
Seniors Dames
26
Wasimolo
VUAGNIAUX Noémie
1983
Chêne-Pâquier
VD
SUI
Seniors Dames
30
MILLICHAMP Laura
1980
Orbe
VD
GBR
Seniors Dames
60
DE THOMAS WAGNER Tiziana
1997
Muri Bei Bern
BE
SUI
Seniors Dames
61
Teysalpi D-Team
KILCHENMANN Caroline
1984
Val-De-Charmey
FR
SUI
Seniors Dames
64
REMY Séverine
1990
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Seniors Dames
73
GIRARD Séverine
1992
Estavannens
FR
SUI
Seniors Dames
76
Teysalpi
RIDET Sarah
1985
Les Cullayes
VD
SUI
Seniors Dames
83
MANESSE Elodie
1992
Jouxtens
VD
SUI
Seniors Dames
89
Happy Snacking
DE WEERT Evelien
1993
Epalinges
VD
NED
Seniors Dames
95
KILCHOER Marion
1993
Marsens
FR
SUI
Seniors Dames
98
Neuchaventure
LÜTHI Caroline
1984
Corcelles-Cormondrèche
NE
SUI
Seniors Dames
101
CHAVAILLAZ Ilona
1982
Sommentier
FR
SUI
Seniors Dames
102
DEILLON Bibiane
1983
La Joux
FR
SUI
Seniors Dames
115
PERRIARD Estelle
1995
Champvent
VD
SUI
Seniors Dames

Seniors Hommes
68

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
LANGENEGGER Jason
1993
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Seniors Hommes
2
BORLOZ Nicolas
1985
1846
VD
SUI
Seniors Hommes
4
SAC OLDENHORN RACE TEAM
BIRCHER Mario
1995
Schönried
BE
SUI
Seniors Hommes
7
PAYEN Gabriel
1996
Prévrenges
VD
SUI
Seniors Hommes
8
JARRET Adrian
1997
Préverenges
VD
FRA
Seniors Hommes
10
SORIANI Paul
1996
Préverenges
VD
FRA
Seniors Hommes
12
Teysalpi
PERILLEUX Arnaud
1985
Granges (veveyse)
FR
FRA
Seniors Hommes
15
BUTTICAZ Vincent
1985
Corbières
FR
SUI
Seniors Hommes
22
LKR
KILCHOER Loïc
1991
La Roche
FR
SUI
Seniors Hommes
23
FALQUET Benoit
1995
La Tour-De-Peilz
VD
SUI
Seniors Hommes
24
Team Suchet
KUNZE Marc
1980
Chavornay
VD
SUI
Seniors Hommes
25
Team suchet
MOTTAZ Valentin
1986
Chêne-Paquier
VD
SUI
Seniors Hommes
32
MCFLYNN Brian
1989
La Tour-De-Peilz
VD
IRL
Seniors Hommes
33
BARDET Loïc
1985
Vulliens
VD
SUI
Seniors Hommes
37
GRAELLS Albert
1991
Granges Veveyse
FR
ESP
Seniors Hommes
39
THERAULAZ Aimeric
1990
La Roche
FR
SUI
Seniors Hommes
40
MELLERIN Victor
1991
Le Mont Sur Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
46
Dupasquier Sport - SCOTT RUNNING CH
GUEX Benoît
1991
Matran
FR
SUI
Seniors Hommes
48
RS équipement Morgins
DE CANDOLLE Charles
1986
Chêne-Bougeries
GE
BRA
Seniors Hommes
49
Teysalpi
BARBIER Alexandre
1986
Lausanne
VD
FRA
Seniors Hommes
50
BIM
GOBET Cédric
1988
Lucens
VD
SUI
Seniors Hommes
51
BCT
BÄHLER Benjamin
1990
L'isle
VD
SUI
Seniors Hommes
54
APPIA Antoine
1998
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
56
MENGUAL Nahuel
1982
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
57
TSCHURTSCHENTHALER Luca
1997
Toffen
BE
SUI
Seniors Hommes
58
Teysalpi
DIMITRIOU Alexandre
1980
Charmey
FR
FRA
Seniors Hommes
63
SCIBOZ Jérémy
1994
Prilly
VD
SUI
Seniors Hommes
65
NICOLAS Pierre
1980
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
67
JONES Nicolas
1981
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
69
KURUM Armand
1990
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
70
COMPAGNON Julien
1990
Pregny-Chambésy
GE
SUI
Seniors Hommes
71
Teysalpi
MONNIER Sébastien
1991
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
77
Teysalpi
JOYE Fabien
1983
Les Cullayes
VD
SUI
Seniors Hommes
78
Cave le Tambourin
REY Nicolas
1984
Saint-Légier
VD
SUI
Seniors Hommes
80
KRUMMENACHER Paul
1991
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Seniors Hommes
81
Team Suchet Nord'Sport
BETTEX Laurent
1979
Neyruz Sur Moudon
VD
SUI
Seniors Hommes
82
SIREILLES Jérémy
1986
Cheyres
FR
FRA
Seniors Hommes
86
Teysalpi
CAYROL Julien
1982
Châtel-Saint-Denis
FR
FRA
Seniors Hommes
88
Team La Capite
EMERY Fabien
1984
Chésopelloz
FR
SUI
Seniors Hommes
90
LUZZI Damiano
1994
Epalinges
-
SUI
Seniors Hommes
91
BIANCHI Yanik
1982
Saint-Blaise
NE
SUI
Seniors Hommes
94
Team VTT Papival Scott Grand Raid BCVS
MORANDI Xavier
1994
Morges
VD
SUI
Seniors Hommes
96
MENOUD Damien
1986
Chapelle (glâne)
FR
SUI
Seniors Hommes
97
JAQUIER Maxime
1994
Gillarens
FR
SUI
Seniors Hommes
103
Teysalpi
DI CARLO Guido
1987
1630
FR
ITA
Seniors Hommes
104
DUBA Jan
1991
Gland
VD
SUI
Seniors Hommes
106
GX Racing
SIMONETTO Lucky
1992
Monthey
VS
SUI
Seniors Hommes
107
SUGNAUX Romain
1989
Vaulruz
FR
SUI
Seniors Hommes
108
Dynafit Swiss Team / DS
DÉNERVAUD Rémy
1996
Les Sciernes
FR
SUI
Seniors Hommes
109
PASQUIER Josse
1998
Vaulruz
FR
SUI
Seniors Hommes
111
GAPANY Davy
1994
Bullle
FR
SUI
Seniors Hommes
112
Pellissier Sport
ES-BORRAT Romain
1997
Val-D'illiez
VS
SUI
Seniors Hommes
113
TTP
JUNOD Joël
1987
Lausanne
VD
SUI
Seniors Hommes
114
HARTMANN Nicolas
1985
Chardonne
VD
FRA
Seniors Hommes
120
FLEURY David
1981
Cottens (fr)
FR
SUI
Seniors Hommes
121
RICHOZ Kylian
1996
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Seniors Hommes
122
Cloros Team
CHUARD Valentin
1992
Curtilles
VD
SUI
Seniors Hommes
124
BROILLET Fabien
1981
Semsales
FR
SUI
Seniors Hommes
125
KITTERIDGE Jesse
1992
Banff
-
CAN
Seniors Hommes
129
ROSSET Thomas
1990
Lausanne
VD
FRA
Seniors Hommes
130
Alpinzentrum
SERRA DI CASSANO Tassio
1996
Château-D‘oex
VD
SUI
Seniors Hommes
131
Coco lover performances
SAUSER Lionel
1997
Leysin
VD
SUI
Seniors Hommes
132
ALEXANDRE Roch
1995
Le Châtelard
FR
SUI
Seniors Hommes
136
JAQUET Florian
1997
Grandvillard
FR
SUI
Seniors Hommes
137
VILLOZ Valentin
1987
La Roche
FR
SUI
Seniors Hommes
138
Team Giverola 'Bikeholiday'
MOUTHON Vincent
1996
Sion
VS
SUI
Seniors Hommes
139
TSOULOS Theodoros
1987
Blonay
VD
SUI
Seniors Hommes
142
summitpush.ch
PIGUET Eliott
1994
Yverdon
VD
SUI
Seniors Hommes

U20 Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
43
CRO ski alpinisme
THIÉMARD Julie
2005
Vuadens
FR
SUI
U20 Filles

U20 Garçons
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6
SAC OLDENHORN RACE TEAM
REBER Philipp
2005
Gstaad
BE
SUI
U20 Garçons
9
SAC OLDENHORN RACE TEAM
SCHÄR Säm
2008
Zweisimmen
BE
SUI
U20 Garçons
45
Mountain Performance
COTTURE Thibaut
2003
Martigny-Croix
VS
SUI
U20 Garçons
52
TARNOWSKI / DUFOUR Dylan
2005
St-Légier-La Chiésaz
VD
SUI
U20 Garçons
79
CRO / Teysalpi
ULDRY Malik
2006
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U20 Garçons
116
MAHIEUX Gatien
2004
Senzeilles
-
BEL
U20 Garçons

U23 Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
27
LIVACHE Manon
2002
Charmey
FR
SUI
U23 Filles
28
THÜRLER Fanny
2001
Charmey
FR
SUI
U23 Filles
126
RUFFIEUX Lisa
2001
Val-De-Charmey
FR
SUI
U23 Filles

U23 Garçons
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5
SAC OLDENHORN RACE TEAM
GIMMEL Severin
2000
Feutersoey
BE
SUI
U23 Garçons
110
GRANGER Kilian
2000
Troistorrents
VS
SUI
U23 Garçons
117
PITTEX César
2000
La Forclaz
VD
SUI
U23 Garçons