Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

286 participants

All categories
Athlete

15KM - Dames
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
144
Ski Club L'Etoile de Grattavac
BRAGAGNIGNI-BORLOZ Hélèna
1973
St-Martin
FR
SUI
15KM - Dames
150
Ski Club L'Etoile de Grattavac
MAY Alexandrine
1979
Progens
FR
SUI
15KM - Dames
158
NSK Thun
WITTWER Marianne
1971
Reichenbach I. K.
BE
SUI
15KM - Dames
169
SERRA DI CASSANO Leopoldine
1970
Chateau D'oex
VD
SUI
15KM - Dames
173
VON SIEBENTHAL Kathrin
1989
Flendruz
VD
SUI
15KM - Dames
179
BOSCHUNG Franziska
1967
Plasselb
FR
SUI
15KM - Dames

15KM - Hommes 1
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
142
IVASHCHENKO Alexey
1987
Lausanne
VD
RUS
15KM - Hommes 1
143
VON SIEBENTHAL Jörg
1989
Gstaad
BE
SUI
15KM - Hommes 1
153
Ski Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
SCHEDER Joël
1995
Mannens
FR
SUI
15KM - Hommes 1
165
DESSIBOURG Benoît
1983
Grolley
FR
SUI
15KM - Hommes 1
168
NIQUILLE Samuel
1992
Val-De-Charmey
FR
SUI
15KM - Hommes 1
170
SCHOPFER Damien
1986
Arconciel
FR
SUI
15KM - Hommes 1
172
BOHREN Maël
1996
St-Triphon
VD
SUI
15KM - Hommes 1
174
ROSSIER Simon
1992
Yvorne
VD
SUI
15KM - Hommes 1

15KM - Hommes 2
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
141
KRAYENBUHL Jérôme
1975
Uster
ZH
-
15KM - Hommes 2
145
Ski-club L'Etoile Grattavache-Le Crêt
VIAL Bertrand
1978
Le Crêt-P-Semsales
FR
SUI
15KM - Hommes 2
149
Ski Club L'Etoile de Grattavac
HIGH Darrel
1968
Les Paccots
FR
SUI
15KM - Hommes 2
180
CHERIX Daniel
1971
Bex
VD
SUI
15KM - Hommes 2
181
BUCHENAU Carsten
1974
St-Sulpice
VD
GER
15KM - Hommes 2

15KM - Hommes 3
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
151
Ski Club L'Etoile de Grattavac
MAY Christian
1951
Versegères
VS
SUI
15KM - Hommes 3
163
MOULLET Serge
1953
Vevey
VD
SUI
15KM - Hommes 3
166
NAEGELE Christian
1962
Epalinges
VD
SUI
15KM - Hommes 3
175
BLATTI Jean-Jacques
1964
Venthône
VS
SUI
15KM - Hommes 3
178
BRUNNER Matthias
1967
Gstaad
BE
SUI
15KM - Hommes 3

15KM - Juniors Dames U20
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
152
Ski Club L'Etoile de Grattavac
MESOT Mélodie
1997
Mézières Fr
FR
SUI
15KM - Juniors Dames U20
154
Ski Club Bex
LANGUETIN Virginie
1998
Blonay
VD
SUI
15KM - Juniors Dames U20
156
TEAM PEDALE BULLOISE
DEMIERRE Oceane
2000
Vuadens
FR
SUI
15KM - Juniors Dames U20
162
SC Im Fang
RAUBER Katja
1999
Im Fang
FR
SUI
15KM - Juniors Dames U20
167
NIEDHART RAHEL
1999
Kandersteg
BE
SUI
15KM - Juniors Dames U20
177
BRUNNER Michelle
2000
Gstaad
BE
SUI
15KM - Juniors Dames U20

15KM - Juniors Hommes U20
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
146
Ski-Club l'Etoile de Grattavache-Le Crêt
CARDINAUX Vincent
1998
Pont
FR
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
147
Ski Club L'Etoile de Grattavac
CURRAT Fabien
1999
Romont
FR
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
148
Ski Club L'Etoile de Grattavac
GAY Bastien
1998
Chésalles/oron
VD
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
155
Sc Bex
MOREILLON Benoit
2000
Panex
VD
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
157
Ski Club Vallée de Joux
ROCHAT Guillaume
1998
Orient
VD
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
159
SC Im Fang
JUILLERAT Antoine
1998
Le Mouret
FR
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
160
SC Im Fang
CHARRIÈRE Yohann
1999
Charmey (gruyère)
FR
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
161
SC Im Fang
COTTIER Nicolas
1998
Im Fang
FR
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
164
BSO Plaffeien
BOSCHUNG Neal
2000
Plaffeien
FR
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
171
CHRISTELER Stefan
1999
Lenk Im Simmental
BE
SUI
15KM - Juniors Hommes U20
176
PRALONG Marc
2000
Orsières
VS
SUI
15KM - Juniors Hommes U20

30KM - Dames
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4
CA Rosé
SUTER Valérie
1976
Fribourg
FR
SUI
30KM - Dames
8
Ski Club L'Etoile de Grattavac
Anonymous
-
-
-
-
30KM - Dames
17
CLÉMENT Fabienne
1971
Vuadens
FR
SUI
30KM - Dames
30
SC Im Fang
MOOSER Elisabeth
1955
Jaun
FR
SUI
30KM - Dames
31
SC Im Fang
MOOSER Natacha
1976
Charmey
FR
SUI
30KM - Dames
32
SC Im Fang
TISSIÈRES Tanja
1993
Châtel-Sur-Montsalvens
FR
SUI
30KM - Dames
37
Mahu Sport/dennda.ch
BLATTER Helen
1989
Liebistorf
FR
SUI
30KM - Dames
44
SC Plasselb
HAUSAMMANN Carmen
1989
Giffers
FR
SUI
30KM - Dames
47
SC Riaz
JORDAN Marie-Josée
1970
Vaulruz
FR
SUI
30KM - Dames
55
NICOLLIER-PASQUIER Julie
1982
Apples
VD
SUI
30KM - Dames
56
CADA CAROLINE
1980
Uitikon Waldegg
ZH
SUI
30KM - Dames
60
JOHANNIDES SARAH
1974
Genève
GE
SUI
30KM - Dames
63
WITTWER Marianne
1971
Reichenbach I. K.
BE
SUI
30KM - Dames

30KM - Hommes 1
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3
SC Gsteig - Feutersoey
ROMANG Neil
1995
Feutersoey
BE
SUI
30KM - Hommes 1
5
NICOD Cédric
1983
L'etivaz
VD
SUI
30KM - Hommes 1
13
Ski Club L'Etoile de Grattavac
GARIN Stéphane
1982
Porsel
FR
SUI
30KM - Hommes 1
15
Ski Club L'Etoile de Grattavat
VIAL Julien
1982
Sion
VS
SUI
30KM - Hommes 1
21
SC Im-Fang
TISSIÈRES Mathieu
1990
Châtel-Montsalvens
FR
SUI
30KM - Hommes 1
22
SC Im Fang
RAUBER Sebastian
1990
Im Fang
FR
SUI
30KM - Hommes 1
34
Château-d'Oex
MERCIER Eric
1983
Château-D'oex
VD
SUI
30KM - Hommes 1
35
SAS Lausanne
BOGDANOV Evgeny
1983
St-Prex
VD
RUS
30KM - Hommes 1
38
CAVALERI Alexandre
1994
Lutry
VD
SUI
30KM - Hommes 1
42
SC Plasselb
TRACHSEL Beat
1986
Plasselb
FR
SUI
30KM - Hommes 1
43
SC PLASSELB
MAURON Chris
1994
Plasselb
FR
SUI
30KM - Hommes 1
51
ROBERTO SKORY
1991
Leysin
VD
SUI
30KM - Hommes 1
54
PASQUIER Maxime
1988
Château-D'oex
VD
SUI
30KM - Hommes 1
57
ROSSIER Jean
1984
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
30KM - Hommes 1
58
ROSSIER NICOLAS
1995
Aubonne
VD
SUI
30KM - Hommes 1
64
KUBLI Andreas
1982
Herrenschwanden
BE
SUI
30KM - Hommes 1

30KM - Hommes 2
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
TnT-Racing Team
ISELI Lukas
1978
3006
BE
SUI
30KM - Hommes 2
6
Ski Club Château d'Oex
YERSIN Dominique
1974
Château D'oex
VD
SUI
30KM - Hommes 2
9
Ski Club L'Etoile de Grattavac
FUSO Luca
1977
Aigle
VD
SUI
30KM - Hommes 2
10
Ski Club L'Etoile de Grattavac
CURRAT François
1970
Romont
FR
SUI
30KM - Hommes 2
14
Ski Club L'Etoile de Grattavac
MESOT Jean-Pierre
1969
Mézières Fr
FR
SUI
30KM - Hommes 2
16
Glisse Club Romont
GRANDJEAN Frédéric
1980
Romont
FR
SUI
30KM - Hommes 2
18
Glisse Club Romont
SCAIOLA Jean-Philippe
1975
Vuadens
FR
SUI
30KM - Hommes 2
23
SC Im Fang
MOOSER Markus
1974
Charmey
FR
SUI
30KM - Hommes 2
29
SC Im Fang
PERRITAZ Pierre
1972
Charmey (gruyère)
FR
SUI
30KM - Hommes 2
33
SC Im Fang
COTTIER Dominik
1971
Im Fang
FR
SUI
30KM - Hommes 2
40
SC PLASSELB
NAGEL Siegfried
1968
Murten
FR
SUI
30KM - Hommes 2
45
SC Riaz
HOËL Christophe
1976
Sorens
FR
FRA
30KM - Hommes 2
49
Vevey
BRENNER Andrew
1978
Vevey
VD
-
30KM - Hommes 2
52
DRAYER SIMON
1978
Lenk Im Simmental
BE
SUI
30KM - Hommes 2
61
TOFT Bjørn
1981
Finhaut
VS
SUI
30KM - Hommes 2
62
SCHENEVEY Stéphane
1971
Bière
VD
SUI
30KM - Hommes 2
66
SAVARY Yves
1972
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
30KM - Hommes 2

30KM - Hommes 3
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
Zweissimmen
BIERI Beat
1963
Zweisimmen
BE
SUI
30KM - Hommes 3
7
YERSIN Samuel
1942
Château-D'oex
VD
SUI
30KM - Hommes 3
11
Ski Club L'Etoile de Grattavac
GRANDJEAN Denis
1960
Le Crêt-P-Semsales
FR
SUI
30KM - Hommes 3
12
Ski Club L'Etoile de Grattavac
DÉVAUD Daniel
1955
Semsales
FR
SUI
30KM - Hommes 3
19
Glisse Club Romont
DEMIERRE Christian
1967
Vuadens
FR
SUI
30KM - Hommes 3
20
NSK Thun
WITTWER Daniel
1965
Reichenbach I. K.
BE
SUI
30KM - Hommes 3
24
SC Im Fang
BALMER Eric
1965
Charmey (gruyère)
FR
SUI
30KM - Hommes 3
25
SC Im Fang
BUCHS Edi
1951
Posat
FR
SUI
30KM - Hommes 3
26
SC Im Fang
SCHUWEY Alfons
1942
Im Fang
FR
SUI
30KM - Hommes 3
27
SC Im Fang
NIQUILLE Pascal
1963
Charmey (gruyère)
FR
SUI
30KM - Hommes 3
28
SC Im Fang
DAFFLON Pierre
1964
Charmey (gruyère)
FR
SUI
30KM - Hommes 3
36
NSK Thun
WENGER Nils
1967
Belp
BE
SUI
30KM - Hommes 3
39
Confinia
CAVALERI Olivier
1962
Lutry
VD
SUI
30KM - Hommes 3
41
SC Plasselb
EGGER Anton
1961
Plasselb
FR
SUI
30KM - Hommes 3
46
SC Riaz
ROMANENS Daniel
1966
Marsens
FR
SUI
30KM - Hommes 3
48
SC Riaz
BOURGKNECHT Jean
1962
Fribourg
FR
SUI
30KM - Hommes 3
50
BUTLER ALLAN
1965
Ottawa
VD
CAN
30KM - Hommes 3
53
BRUNNER Lorenz
1965
Unterseen
BE
SUI
30KM - Hommes 3
59
JORIS Dominique
1965
Nyon
VD
SUI
30KM - Hommes 3
65
DUBOIS Marcel
1959
Les Breuleux
JU
SUI
30KM - Hommes 3

Filles U10
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
Zweisimmen
ZELLER Jael
2007
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U10
410
Sc Bex
BALLAY Marion
2008
Lavey-Village
VD
SUI
Filles U10
411
Sc Bex
GOLAY Maude
2008
Bex
VD
SUI
Filles U10
416
Goupils Alpes Vaudoises
MOREL Lara
2008
Leysin
VD
SUI
Filles U10
420
SC Im Fang
SCHUWEY Lena
2008
Im Fang
FR
SUI
Filles U10
421
SC Im Fang
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
Filles U10
422
SC Im Fang
DAFFLON Marion
2007
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Filles U10
423
SC Im Fang
PERRITAZ Carmen
2007
Im Fang
FR
SUI
Filles U10
424
SC Im Fang
MOOSER Alija
2008
Im Fang
FR
SUI
Filles U10
425
Goupils Alpes Vaudoises
OGUEY Margaux
2008
La Comballaz
VD
SUI
Filles U10
427
SC Kandersteg
KÜNZI Jael
2007
Kandersteg
BE
SUI
Filles U10
430
SC Im Fang
MOOSER Yria
2008
Im Fang
FR
SUI
Filles U10
431
NSK Thun
KIENER Elin
2007
Steffisburg
BE
SUI
Filles U10
432
SC Plasselb
PÜRRO Isabelle
2007
Plasselb
FR
SUI
Filles U10
438
PERREN CÉLIA
2007
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Filles U10
440
SCHERRER OLIVIA
2008
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Filles U10
441
SCHENEVEY Zoé
2008
Bière
VD
SUI
Filles U10

Filles U12
27

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
Zweisimmen
TSCHANZ Fiona
2006
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U12
502
Zweisimmen
REICHEN Michelle
2006
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U12
503
Zweisimmen
VON WEISSENFLUH Nadine
2006
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U12
504
Zweisimmen
MÜLLER Sophie
2005
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U12
505
Ski-Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
HIGH Heather
2006
Les Paccots
FR
SUI
Filles U12
506
Ski Club L'Etoile de Grattavac
GORKA Amélie
2006
Les Monts De Corsier
VD
SUI
Filles U12
507
Sc Bex
DUMAZ Maelle
2005
Lavey-Village
VD
SUI
Filles U12
508
Sc Bex
JATON Camille
2006
Bex
VD
-
Filles U12
509
Sc Bex
BONVIN Clémence
2006
Bex
VD
SUI
Filles U12
510
Goupils Alpes Vaudoises
BURI Chloé
2006
La Comballaz
VD
SUI
Filles U12
511
Goupils Alpes Vaudoises
THEILER Shania
2006
Le Sépey
VD
SUI
Filles U12
512
Ski Club Vallée de Joux
TRIPONEZ Maëline
2006
Bassins
VD
SUI
Filles U12
513
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
Filles U12
514
SC Im Fang
PERRITAZ Jeanne
2005
Val-De-Charmey
FR
SUI
Filles U12
515
SC Im Fang
GOTHUEY Lucie
2006
Jaun
FR
SUI
Filles U12
516
SC Kandersteg
HOLZER Julia
2005
Kandersteg
BE
SUI
Filles U12
517
SC Kandersteg
PRENTLER Nathalie
2006
Kandersteg
BE
SUI
Filles U12
518
SC Kandersteg
SCHEIDEGGER Andrea
2006
Marbach Lu
LU
SUI
Filles U12
519
SC Plasselb
PÜRRO Melissa
2005
Plasselb
FR
SUI
Filles U12
520
SC Plasselb
RUFFIEUX Michele
2005
Plaselb
FR
SUI
Filles U12
521
SC Riaz
GENOUD Camille
2005
Marsens
FR
SUI
Filles U12
522
SC Riaz
ROMANENS Sophie
2006
Marsens
FR
SUI
Filles U12
523
SC Riaz
PANCHAUD Manon
2005
Marsens
FR
SUI
Filles U12
524
GROSSENBACHER GIANNA
2006
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Filles U12
525
PERREN Jana
2005
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Filles U12
526
REY Sophie
2005
Icogne
VS
SUI
Filles U12
527
BRANDT Ophélie
2006
Yvonand
VD
SUI
Filles U12

Filles U14
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
601
Nordischer SC-Oberhasli
MÜHLEMATTER Pirjo
2003
Ringgenberg Be
BE
SUI
Filles U14
602
Nordischer SC-Oberhasli
KIENHOLZ Svenja
2003
Meiringen
BE
SUI
Filles U14
603
Zweisimmen
STALDER Anja
2004
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U14
604
Zweisimmen
VON WEISSENFLUH Isabelle
2003
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U14
613
Sc Bex
COSANDEY Amélie
2004
Bex
VD
SUI
Filles U14
614
SC Frutigen
MÜRNER Enya
2004
Reichenbach I. K.
BE
SUI
Filles U14
615
Goupils Alpes Vaudoises
ARENA Ambre
2003
Les Diablerets
VD
SUI
Filles U14
616
Goupils Alpes Vaudoises
BURI Léna
2004
La Comballaz
VD
SUI
Filles U14
617
Goupils Alpes Vaudoises
LENOIR Marie
2004
Les Moulins
VD
SUI
Filles U14
620
DESCHENAUX Charlotte
2003
Grandvillard
FR
SUI
Filles U14
627
SC Im Fang
BUCHS Anina
2004
Jaun
FR
SUI
Filles U14
628
SC Im Fang
MOOSER Elyne
2004
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Filles U14
629
SC Im Fang
CHARRIÈRE Noémie
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Filles U14
630
SC Im Fang
BRANDT Noélie
2003
Yvonand
VD
SUI
Filles U14
634
SC Riaz
FRAGNIÈRE Fantine
2004
Vuadens
FR
SUI
Filles U14
635
BRUNNER Muriel
2004
Gstaad
BE
SUI
Filles U14
637
BEETSCHEN SABINE
2003
Lenk
BE
SUI
Filles U14

Filles U16
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
702
Zweisimmen
VON WEISSENFLUH Fabienne
2001
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U16
703
Zweisimmen
STALDER Martina
2002
Zweisimmen
BE
SUI
Filles U16
706
SkiSki Club L'Etoile de Gratta
PERRIN Eloïse
2001
Oron
VD
SUI
Filles U16
709
Ski-Club l'Etoile de Grattavache-Le Crêt
GAY Lara
2001
Chésalles/oron
VD
SUI
Filles U16
710
Ski-Club l'Etoile de Grattavache-Le Crêt
PARKER Sophie
2001
Chardonne
VD
SUI
Filles U16
715
Ski Club Bex
CHERIX Léane
2001
Bex
VD
SUI
Filles U16
718
Goupils Alpes Vaudoises
LENOIR Jeanne
2002
Les Moulins
VD
SUI
Filles U16
720
NSK Thun
KIENER Daria
2002
Steffisburg
BE
SUI
Filles U16
728
SC Im Fang
GACHOUD Océane
2001
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Filles U16
729
SC Kandersteg
NIEDHART Lea
2002
Kandersteg
BE
SUI
Filles U16
736
WAMPFLER KARINA
2002
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Filles U16

Filles U8
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
304
Sc Bex
FLÜCKIGER Svea
2009
Bex
VD
SUI
Filles U8
306
Goupils Alpes Vaudoises
ARENA Maëlle
2010
Les Diablerets
VD
SUI
Filles U8
312
KRAYENBUHL Noémie
2010
Uster
ZH
SUI
Filles U8
313
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Salomé
2009
Grandvillard
FR
SUI
Filles U8
316
SC Im Fang
GOTHUEY Manon
2010
Jaun
FR
SUI
Filles U8
317
NICOLLIER Amandine
2013
Apples
VD
SUI
Filles U8
318
NICOLLIER Elsa
2010
Apples
VD
SUI
Filles U8

Garçons U10
24

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
402
Ski Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
SAVARY Aymeric
2007
Le Crêt-P-Semsales
FR
SUI
Garçons U10
403
Ski Club L'Etoile de Grattavac
SONNEY Jean-Baptiste
2007
Grattavache
FR
SUI
Garçons U10
404
Sc Bex
MONNET Gwenaël
2007
Bex
VD
SUI
Garçons U10
405
Sc Bex
DUMAZ Yanis
2007
Lavey-Village
VD
SUI
Garçons U10
406
Sc Bex
GAY Kevan
2008
Massongex
VS
SUI
Garçons U10
407
Sc Bex
JATON Arthur
2008
Bex
-
SUI
Garçons U10
408
Ski Club Bex
GERTSCH Loïs
2008
Bex
VD
SUI
Garçons U10
409
Sc Bex
MACCAGNAN Antoine
2008
Bex
VD
SUI
Garçons U10
412
Goupils Alpes Vaudoises
ARENA Tristan
2007
Les Diablerets
VD
SUI
Garçons U10
413
Goupils Alpes Vaudoises
VOUILLAMOZ Alexis
2008
Les Diablerets
VD
SUI
Garçons U10
414
Goupils Alpes Vaudoises
ROURE Hugo
2007
Vers-L'eglise
VD
SUI
Garçons U10
415
Goupils Alpes Vaudoises
THEILER Nils
2008
Le Sépey
VD
SUI
Garçons U10
417
Goupils Alpes Vaudoises
OLGIATI Samael
2007
Crans-Montana
VS
SUI
Garçons U10
418
Goupils Alpes Vaudoises
MORIER Adrien
2007
Les Diablerets
VD
SUI
Garçons U10
419
KRAYENBÜHL Mathieu
2007
Uster
ZH
SUI
Garçons U10
426
SC Kandersteg
HÜRST Tim
2008
.
-
-
Garçons U10
428
SC Kandersteg
NIEDHART Mael
2008
.
-
-
Garçons U10
429
SC Kandersteg
STUDER Noah
2008
.
-
-
Garçons U10
433
SC PLASSELB
NAGEL Maximilian
2008
Murten
FR
-
Garçons U10
434
SC Plasselb
RUFFIEUX Joel
2007
Plasselb
FR
SUI
Garçons U10
435
SC Riaz
PHILIPONA Yvon
2007
Vuippens
FR
SUI
Garçons U10
436
SC Riaz
HOËL Guillaume
2007
Sorens
FR
SUI
Garçons U10
437
SC Riaz
GENOUD Sylvain
2007
Marsens
FR
SUI
Garçons U10
439
CONTESSE Thibaud
2007
Chöex
VS
SUI
Garçons U10

Garçons U12
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
605
Zweisimmen
STALDER Marco
2005
Zweisimmen
BE
SUI
Garçons U12
606
Ski Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
CARREL Landry
2006
Le Crêt-P-Semsales
FR
SUI
Garçons U12
607
Ski Club L'Etoile de Grattavac
SONNEY Zachary
2006
Grattavache
FR
SUI
Garçons U12
608
Sc Bex
WENZEL Tristan
2005
Lausanne
VD
SUI
Garçons U12
609
Sc Bex
CHERIX Timo
2005
Bex
VD
SUI
Garçons U12
610
Sc Bex
BALLAY Tanguy
2006
Lavey-Village
VD
SUI
Garçons U12
611
SC Bex
GERTSCH Nolan
2006
Bex
VD
SUI
Garçons U12
612
Ski Club Bex
MACCAGNAN Pierre
2006
Bex
VD
SUI
Garçons U12
618
KRAYENBÜHL Dimitri
2006
Uster
ZH
SUI
Garçons U12
619
SCAIOLA Antoine
2006
Vuadens
FR
SUI
Garçons U12
621
SC Im Fang
SCHUWEY Sven
2006
Im Fang
FR
SUI
Garçons U12
622
SC Im Fang
SCHERRER Yann
2006
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Garçons U12
623
SC Im Fang
DAFFLON Jules
2006
Charmey
FR
SUI
Garçons U12
624
SC Im Fang
RAUBER Elias
2005
Jaun
FR
SUI
Garçons U12
625
SC Im Fang
CHARRIÈRE Mathéo
2006
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Garçons U12
626
SC Im Fang
COTTIER Luc
2005
Im Fang
FR
SUI
Garçons U12
631
SC Kandersteg
HÜRST Felix
2006
Kandersteg
BE
SUI
Garçons U12
632
SC Plasselb
NEUHAUS Elia
2006
Plasselb
FR
SUI
Garçons U12
633
SC Riaz
SAVARY Normand
2005
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
Garçons U12
636
FEUZ LARS
2006
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Garçons U12

Garçons U14
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
701
Nordischer SC-Oberhasli
FAHNER Ivan
2003
Meiringen
BE
SUI
Garçons U14
704
Zweisimmen
ZELLER Res
2004
Zweisimmen
BE
SUI
Garçons U14
705
Zweisimmen
FÄHNDRICH Silvio
2003
Zweisimmen
BE
SUI
Garçons U14
707
Ski club L'Etoile Grattavache le Crêt
DEVANTHAY François
2004
Le Crêt-P-Semsales
FR
SUI
Garçons U14
708
Ski Club L'Etoile de Grattavac
BORLOZ Achille
2003
Blonay
VD
SUI
Garçons U14
711
Sc Bex
GOLAY Fabrice
2003
Bex
VD
-
Garçons U14
712
Sc Bex
COSANDEY Mattéo
2004
Bex
VD
SUI
Garçons U14
713
Sc Bex
BALLAY Elie
2004
Lavey-Village
VD
SUI
Garçons U14
714
SC Bex
GERTSCH Evan
2004
Bex
VD
SUI
Garçons U14
716
Goupils Alpes Vaudoises
PIGUET Lucien
2003
La Comballaz
VD
SUI
Garçons U14
717
Goupils Alpes Vaudoises
PIGUET Mathieu
2003
La Comballaz
VD
SUI
Garçons U14
719
Goupils Alpes Vaudoises
BAECHLER Gabriel
2004
Château-D'oex
VD
SUI
Garçons U14
721
NIEDERHAUSER Linus
2004
Hondrich
BE
SUI
Garçons U14
722
SC Vallée de Joux
BERNEY Kevin
2003
Le Brassus
VD
SUI
Garçons U14
723
SC Im Fang
GACHOUD Grégory
2003
Charmey
FR
SUI
Garçons U14
724
SC Im Fang
MOOSER Orest
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Garçons U14
725
SC Im Fang
SCHUWEY Noé
2004
Im Fang
FR
SUI
Garçons U14
726
SC Im Fang
COTTIER Pierrick
2003
Im Fang
FR
SUI
Garçons U14
727
SC Im Fang
PUGIN Loic
2004
Im Fang
FR
SUI
Garçons U14
730
NSK Thun
KIENER Nils
2004
Steffisburg
BE
SUI
Garçons U14
731
SC PLASSELB
NAGEL Florian
2004
Murten
FR
SUI
Garçons U14
732
SC PLASSELB
NAGEL Tobias
2004
Murten
FR
SUI
Garçons U14
733
Ski-Club Plasselb
NEUHAUS Samuel
2003
.
-
SUI
Garçons U14
734
KESSLER TIMON
2004
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Garçons U14
735
BRINGOLD DOMINIC
2004
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Garçons U14

Garçons U16
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
801
FAHNER Fabian
2001
Meiringen
BE
SUI
Garçons U16
802
Ski Club L'Etoile de Grattavac
PERRIN Vincent
2001
Oron-La-Ville
VD
SUI
Garçons U16
803
Ski Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
BALMAT Loris
2002
Maules
FR
SUI
Garçons U16
804
SC Bex
MONNET Gabriel
2001
Bex
VD
SUI
Garçons U16
805
Goupils Alpes Vaudoises
LINDISCH Vinzenz
2002
Château-D'oex
VD
SUI
Garçons U16
806
Ski Club Vallée de Joux
TRIPONEZ Frédéric
1970
Bassins
VD
SUI
Garçons U16
807
Ski Club vallée de Joux
TRIPONEZ Loïc
2001
Bassins
VD
SUI
Garçons U16
808
NSK Thun
WITTWER Björn
2001
Reichenbach I. K.
BE
SUI
Garçons U16
809
NSK Thun
WENGER Gianluca
2002
Belp
BE
SUI
Garçons U16
810
Glisse Club Romont
CLÉMENT Bastien
2002
Vuadens
FR
SUI
Garçons U16
811
B3 triathlon Bulle
DUCREST Matteo
2001
Villars-Sur-Glâne
FR
SUI
Garçons U16
812
SC Marbach
SCHEIDEGGER Alex
2001
Marbach
LU
SUI
Garçons U16
813
SSC Riehen
HARTMANN Cooper
2001
Riehen
BS
USA
Garçons U16
814
Gross
GROSS Sven
2002
Plasselb
FR
SUI
Garçons U16
815
SC Plasselb
MAURON Sven
2001
Plasselb
FR
SUI
Garçons U16
816
SC Riaz
MORARD Quentin
2001
Marsens
FR
SUI
Garçons U16
817
TEUZ MARC
2001
Lenk Im Simmental
BE
SUI
Garçons U16
818
SCHÜPBACH Julien
2001
Le Brassus
VD
SUI
Garçons U16

Garçons U8
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
301
Zweisimmen
VON WEISSENFLUH Kevin
2009
Zweisimmen
BE
SUI
Garçons U8
302
Ski Club L'Etoile de Grattavac
SONNEY émilien
2009
Grattavache
FR
SUI
Garçons U8
303
Sc Bex
WENZEL Magnus
2009
Lausanne
VD
SUI
Garçons U8
305
Goupil
GALLAIRE Thyméo
2010
Vers-L'eglise
VD
SUI
Garçons U8
307
BERDOZ Jovian
2010
Château-D'oex
VD
SUI
Garçons U8
308
Goupils Alpes Vaudoises
OLGIATI Yuma
2009
Crans-Montana
VS
SUI
Garçons U8
309
Goupils Alpes Vaudoises
BAECHLER Yoann
2009
Château-D'oex
VD
SUI
Garçons U8
310
Goupils Alpes Vaudoises
MARTIN Gabriel
2010
Les Moulins
VD
SUI
Garçons U8
311
Goupils Alpes Vaudoises
LEHMANN Eliott
2010
Les Diablerets
VD
SUI
Garçons U8
314
SCAIOLA Paul
2009
Vuadens
FR
SUI
Garçons U8
315
SC Im Fang
PERRITAZ Louis
2009
Charmey
-
SUI
Garçons U8
319
REY Simon
2009
Icogne
VS
SUI
Garçons U8
320
SCHENEVEY Samuel
2010
Bière
VD
SUI
Garçons U8