Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

361 participants

All categories
Athlete

Cadets
21

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2001
VC Echallens
BOVET Luca
2006
St-Cierges
VD
SUI
Cadets
2002
O2 Mountain bike
GREMAUD Valentin
2006
Le Pâquier
FR
SUI
Cadets
2003
vtt balcon du jura
BREITLER Jim
2006
L'auberson
VD
SUI
Cadets
2004
VCF
KOLLY Valentin
2005
Fribourg
FR
SUI
Cadets
2005
110 cyclisme Illsach(F)
PILLONEL Nathan
2005
Uffheim
-
SUI
Cadets
2006
BSO Plaffeien
BAUMANN Jan
2006
Plaffeien
FR
SUI
Cadets
2007
Lynx bike
DUMONT Sacha
2005
Gex
-
FRA
Cadets
2008
BSO Plaffeien
WIESER Dan
2005
St. Ursen
FR
SUI
Cadets
2009
VTT Balcon du Jura
CHAMPOD Samuel
2005
Bullet
VD
SUI
Cadets
2010
montreux - rennaz cyclisme
STETTLER Guillaume
2005
Chessel
VD
SUI
Cadets
2011
lynx bike
ADDE Axel
2006
Thoiry
-
FRA
Cadets
2012
Chasseron sport
JACCARD Matthias
2005
L'auberson
VD
SUI
Cadets
2013
pedale bulloise
PICCAND Neo
2005
Marsens
FR
SUI
Cadets
2014
Cyclophile Sédunois
CRETTENAND Elric
2005
Basse-Nendaz
VS
SUI
Cadets
2015
Cyclomaniacs
ULDRY Malik
2006
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Cadets
2016
Pédale Bulloise
JACQUIER Romain
2005
Vaulruz
FR
SUI
Cadets
2017
VTT St.-Cergues
JEMELIN Thomas
2005
Arzier-Le Muids
VD
SUI
Cadets
2018
VTT Pays de Gavot
VESIN Andrea
2006
Neuvecelle
-
FRA
Cadets
2019
V.C ECHALLENS
HOURIET Baptiste
2006
Fey
VD
SUI
Cadets
2020
Pédale Bulloise / Team Menoud Bike
RISSE Johann
2005
Bulle
FR
SUI
Cadets
2021
RVTT
TECHER Léo
2006
Annemasse
-
FRA
Cadets

Cadettes
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2022
Pédale bulloise
ROUILLER Pauline
2006
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
Cadettes
2023
VC Kerzers/ Team Velogalerie
STECK Nina
2006
Sugiez
FR
SUI
Cadettes
2024
Team Prof Raiffeisen CCL / Club Cyclistes du Littoral
PYTHON Elodie
2005
Boveresse
NE
SUI
Cadettes

Cross filles
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9501
ZetaCycling Club
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Cross filles
9502
Montreux Rennaz Cyclisme
ALTHAUS Lene
2012
Glion
VD
SUI
Cross filles
9503
Vélo club Echallens
TRUAN Timéa
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
9504
VTT Balcon du Jura
BREITLER Lena
2011
L'auberson
VD
SUI
Cross filles
9505
Pedale Bulloise
MULLER Fanny
2011
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Cross filles
9506
O2 MounTainBike
FAVRE Nina
2012
Pringy
FR
SUI
Cross filles
9507
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Coline
2011
Les Moulins
VD
SUI
Cross filles
9508
Zeta Cycling Club
MICHAUD Eloïse
2011
Val-De-Ruz
NE
SUI
Cross filles
9509
LÖTSCHER Meret
2012
Detligen
BE
SUI
Cross filles
9510
Vélo Club Vallorbe
LAB Ayline
2012
Ballaigues
VD
SUI
Cross filles
9517
GACHET Jeanne
2012
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Cross filles
9518
BRÜGGER Loïse
2011
Alterswil
FR
SUI
Cross filles

Cross garcons
24

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9401
VC Payerne Racing
TACCOZ Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
Cross garcons
9402
Pédale Bulloise
PERRITAZ Hugo
2011
Broc
FR
SUI
Cross garcons
9403
MONTERUX-RENNAZ CYCLISME
MOLLIET Romain
2011
Chessel
VD
SUI
Cross garcons
9404
Cimes Cycles
NGUYEN Marius
2011
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Cross garcons
9405
Vélo Club Echallens
TRUAN Samuel
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
9406
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
Cross garcons
9407
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Zian
2011
Veysonnaz
VS
SUI
Cross garcons
9408
Pédale Bulloise
DAFFLON Tom
2012
Broc
FR
SUI
Cross garcons
9409
Pédale Bulloise
REYNAUD Matthieu
2012
Fribourg
FR
SUI
Cross garcons
9410
VELO CLUB DOLOIS FRANCE
BURGY Axel
2011
Chatenois
-
SUI
Cross garcons
9411
Pedale Bulloise
MULLER Antoine
2011
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Cross garcons
9412
Cyclomaniacs Veveyse
BONNET Cédric
2011
Tatroz
FR
SUI
Cross garcons
9413
VTT Balcon du Jura
SAHLI Hugo
2011
Villars Burquin
VD
SUI
Cross garcons
9414
BSO
SALVISBERG Jan
2012
Alterswil
FR
SUI
Cross garcons
9415
Vélo Club Echallens
LOVEY Lohan
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
9416
SERENA Dario
2011
Düdingen
FR
SUI
Cross garcons
9417
BIKECLUB SENSE OBERLAND
JUNGO Nils
2011
Schmitten Fr
FR
SUI
Cross garcons
9418
Vélo-Club Payerne
FREY Sevan
2011
Montagny-Les-Monts
FR
SUI
Cross garcons
9419
FRITSCHY WILLIAMS Rafael
2012
Saint Louis
-
FRA
Cross garcons
9420
Pédale Bulloise
DERVEY Théo
2011
Hauteville
FR
SUI
Cross garcons
9421
Pédale Bulloise
DROUX Manuel
2011
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Cross garcons
9422
OBERSON Nicolas
2012
Heitenried
FR
SUI
Cross garcons
9423
O2 Mountain Bike
PASQUIER Robin
2011
Vuadens
FR
SUI
Cross garcons
9436
Vélo Club Payerne
MOLL Erwan
2012
Sédeilles
VD
SUI
Cross garcons

E-VTT Dames
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4001
CORNU Jessica
1992
Remaufens
FR
SUI
E-VTT Dames
4026
SALVISBERG Stephanie
1981
Alterswil
FR
SUI
E-VTT Dames

E-VTT Hommes
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4002
JULMY Pascal
1974
St. Antoni
FR
SUI
E-VTT Hommes
4003
STRITT Christian
1973
Wünnewil
FR
SUI
E-VTT Hommes
4004
SC Alterswil
STEMPFEL Marius
1960
Tafers
FR
SUI
E-VTT Hommes
4005
LÖTSCHER Markus
1978
Detligen
BE
SUI
E-VTT Hommes
4025
SALVISBERG Reto
1977
Alterswil
FR
SUI
E-VTT Hommes
4027
KRAFFT Markus
1976
Neuler
-
GER
E-VTT Hommes
4028
Ballantines
SCHMUTZ Bruno
1962
Alterswil
FR
SUI
E-VTT Hommes
4029
HIRSCHI Marc
1981
Heitenried
FR
SUI
E-VTT Hommes

Gravel Dames
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4401
ANDRI Céline
1999
Schmitten (fr)
FR
SUI
Gravel Dames
4403
BSO
FONTANA Charlotte
1984
Plaffeien
FR
SUI
Gravel Dames
4404
Vélo Club Payerne
BAPST Sabrina
1980
Trey
VD
SUI
Gravel Dames

Gravel Hommes
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4402
MORATTEL Julien
1977
Ecublens Vd
VD
SUI
Gravel Hommes

Juniors
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1011
VC Kerzers / Team Velo Galerie
STECK Tim
2003
Sugiez
FR
SUI
Juniors
1012
Team Dupasquier Sports Bike / Pédale bulloise
TERCIER Rémi
2003
Grandvillard
FR
SUI
Juniors
1013
Team Prof Raiffeisen Club Cycliste Littoral
VUILLIOMENET Julien
2003
Savagnier
NE
SUI
Juniors
1014
Team Prof Raiffeisen CCL
BARBEN Luca
2003
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Juniors
1015
Velo Club Fribourg
HOFSTETTER Martin
2004
Belfaux
FR
SUI
Juniors
1016
Cyclophiles Sédunois
AMBERT Anthony
2003
Haute-Nendaz
VS
SUI
Juniors
1017
Bikeinlove cycling Genève
ALLET Christophe
2003
Avully
GE
SUI
Juniors
1018
Team Chiffelle
BERCHIER Jonathan
2004
La Roche
FR
SUI
Juniors
1036
Big Friends
MOLLARD Baptiste
2004
Alterswil
FR
SUI
Juniors

Juniors Dames
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1019
Pédale Bulloise
DROUX Lucie
2004
Charmey
FR
SUI
Juniors Dames
1020
Pédale Bulloise
BOSSEL Chloé
2004
Vuadens
FR
SUI
Juniors Dames

Mega filles
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3001
Pédale bulloise
RAMEL Alicia
2008
Pâquier-Montbarry
FR
SUI
Mega filles
3002
Ccl
DE ALMEIDA Tess
2008
Boudry
NE
SUI
Mega filles
3003
BSO Plaffeien
BAUMANN Jael
2008
Plaffeien
FR
SUI
Mega filles
3004
PB Bulle
CHAVAILLAZ Maelys
2007
Sommentier
FR
SUI
Mega filles
3005
Velo Club Fribourg
MARTHE Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
Mega filles

Mega garçons
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3006
VC Echallens
GLASSEY Romain
2007
Tolochenaz
VD
SUI
Mega garçons
3007
BSO Plaffeien
NEUHAUS Loris
2008
Rechthalten
FR
SUI
Mega garçons
3008
CCL PROF
VUILLEUMIER Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Mega garçons
3009
Vélo club Nyon
SERMONDADE Tom
2008
Nyon
VD
SUI
Mega garçons
3010
Vélo Club Montreux-Rennaz
CAPELLI Diego
2008
Roche Vd
VD
SUI
Mega garçons
3011
O2MounTainBike
GREMAUD Baptiste
2008
Estavannens
FR
SUI
Mega garçons
3012
BSO
JUNGO Max
2007
Rechthalten
FR
SUI
Mega garçons
3013
Vélo club Echallens
TRUAN Harry
2008
Vallorbe
VD
SUI
Mega garçons
3014
BSO Plaffeien
SCHUMACHER Sven
2007
Riffenmatt
BE
SUI
Mega garçons
3015
Pédale Bulloise
DAFFLON Nathan
2007
Broc
FR
SUI
Mega garçons
3016
VC Nyon
MURY Nathan
2008
Burtigny
VD
SUI
Mega garçons
3017
team papival Scott Grand Raid
CONTESSE Thibaud
2007
Chöex
VS
SUI
Mega garçons
3018
Cimes cycle
KULLMANN Ryan
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
3019
Pédale bulloise
MULLER Guillaume
2008
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Mega garçons
3020
lynx bike
DUMONT Remi
2007
Gex
-
FRA
Mega garçons
3021
TEAM CIMES CYCLE
LAMBIEL Timéo
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
3022
Pédale Bulloise
BRUGGER Colin
2008
Fribourg
FR
SUI
Mega garçons
3023
Club cycliste du Littoral
GUGERLI Adrien
2007
Boudry
NE
SUI
Mega garçons
3024
pedale bulloise
PICCAND Tim
2008
Marsens
FR
SUI
Mega garçons
3025
Vélo Club Fribourg
OVERNEY David
2007
Lossy
FR
SUI
Mega garçons
3026
Pédale Bulloise
DROUX Simon
2007
Charmey
FR
SUI
Mega garçons
3027
Team Menoud Bike/ BSO
GREMAUD Noa
2007
Echarlens
FR
SUI
Mega garçons
3028
BSO Plaffeien
ZOSSO Silvan
2008
St. Silvester
FR
SUI
Mega garçons
3029
Cyclomaniacs
SHAW Thomas
2008
La Tour-De-Peilz
VD
SUI
Mega garçons
3030
Vélo Club Vallorbe
GIRARD Quentin
2008
Ballaigues
VD
SUI
Mega garçons
3031
BRUGGER NOA
2008
Alterswil Fr
FR
SUI
Mega garçons

Plausch
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5001
SC Alterswil
KOLLY Gilbert
1962
Alterswil
FR
SUI
Plausch
5002
SC Alterswil
KOLLY Romy
2009
Alterswil Fr
FR
SUI
Plausch
5017
SC Alterswil
MÜLLER Annabel
2010
Alterswil
FR
SUI
Plausch
5018
SC Alterswil
MÜLLER Alexander
2007
Alterswil
FR
SUI
Plausch
5019
SC Alterswil
MÜLLER Renato
1974
Alterswil Fr
FR
SUI
Plausch
5020
SC Alterswil
MÜLLER Raffael
2007
Alterswil
FR
SUI
Plausch
5021
NEUHAUS Nadine
1983
Plaffeien
FR
SUI
Plausch
5022
JELK Caroline
1977
Oberschrot
FR
SUI
Plausch
5023
JELK Nicolas
2012
Oberschrot
FR
SUI
Plausch
5024
GAUCH Anna
1983
Plasselb
FR
SUI
Plausch
5025
BSO
NEUHAUS Damian
1971
Plaffeien
FR
SUI
Plausch
5026
LÜTHI Liam
2007
Alterswil
FR
SUI
Plausch
5035
NEUHAUS Sven
2012
Plaffeien
FR
SUI
Plausch
5036
Ballantines
POFFET Erwin
1964
Schmitten (fr)
FR
SUI
Plausch
5037
Team Mahu
WYSSEN Philipp
1987
Plaffeien
FR
SUI
Plausch
5038
ZWÜ
SCHAFER CHRIS
1989
Alterswil Fr
FR
SUI
Plausch
5039
FASEL LAURA
2007
Alterswil Fr
FR
SUI
Plausch
5040
SC Alterswil
KOLLY Livius
2013
Alterswil Fr
FR
SUI
Plausch
5041
STULZ Patrick
2006
Alterswil Fr
FR
-
Plausch

Populaires Dames
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4701
ZÜRCHER Janine
1981
Villars-Sur-Glâne
FR
SUI
Populaires Dames
4702
SC Alterswil
STEMPFEL Sarah
1994
Alterswil
FR
SUI
Populaires Dames
4703
Team Chiffelle
DEILLON Bibiane
1983
La Joux
FR
SUI
Populaires Dames
4704
SC Alterswil
BLUM Andrea
1972
Alterswil
FR
SUI
Populaires Dames
4721
Mahu / BSO
RAPPO Karin
1990
Alterswil
FR
SUI
Populaires Dames
4726
BOIRE Dominique
1977
Troistorrents
VS
CAN
Populaires Dames

Populaires Hommes
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4705
MATTHEY Patrick
1972
Ursy
FR
SUI
Populaires Hommes
4706
GORRIS Stephane
1989
Semsales
FR
SUI
Populaires Hommes
4707
Sébastien Emery
EMERY Sébastien
1973
Grolley
FR
SUI
Populaires Hommes
4708
DEWARRAT Jean-Marc
1981
Remaufens
FR
SUI
Populaires Hommes
4709
TEAM CHIFFELLE et Teysalpi
RIME Bruno
1978
Vuadens
FR
SUI
Populaires Hommes
4710
O2 MountainBike
DUTOIT Swann
1987
Sorens
FR
SUI
Populaires Hommes
4711
Team QLOOM
BOCKTAELS Jérémie
1982
Vernayaz
VS
FRA
Populaires Hommes
4712
SC Alterswil
CORNU Steve
1988
Alterswil
FR
SUI
Populaires Hommes
4713
JUNGO Roger
1977
Schmitten Fr
FR
SUI
Populaires Hommes
4714
TORCHE Dominique
1981
Pringy
FR
SUI
Populaires Hommes
4715
Rene Gremaud
GREMAUD Rene
1984
Bulle
FR
SUI
Populaires Hommes
4716
Cimes Cycle
MARCHAND Laurent
1967
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Populaires Hommes
4717
O2 mountainbike
STELLA Antonio
1977
Marsens
FR
BEL
Populaires Hommes
4718
Thömus - SportMentalAtelier
RIESEN Bruno
1971
Neuenegg
BE
SUI
Populaires Hommes
4720
JACCARD Hervé
1983
Romont
FR
SUI
Populaires Hommes
4722
SCHWEINGRUBER Ramon
1986
Alterswil
FR
SUI
Populaires Hommes
4723
WASEM Markus
1986
Schwarzenburg
BE
SUI
Populaires Hommes
4724
VC Echallens
GLASSEY Frédéric
1973
Tolochenaz
VD
SUI
Populaires Hommes
4725
981 Gravity Racing
OSIO Michele
1980
Troistorrents
VS
SUI
Populaires Hommes
4727
Scott
LÜTHI André
1960
Muri Bei Bern
BE
SUI
Populaires Hommes
4728
HARDMEIER Bruno
1966
Bolligen
BE
SUI
Populaires Hommes
4729
BSO Plaffeien - Stöckli Bike
BUNTSCHU Hugo
1960
Saint-Sylvestre
FR
SUI
Populaires Hommes
4730
BERCLAZ David
1974
Matran
FR
SUI
Populaires Hommes
4731
KOCH Martin
1980
Bollschweil
-
GER
Populaires Hommes
4732
FC AKTERSWIL ZWÜ
GROSS PHILIPPE
1989
Fribourg Caserne
FR
SUI
Populaires Hommes

Poussins filles
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9901
Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Thelma
2015
Vuadens
FR
SUI
Poussins filles
9902
BSO
FONTANA Lina
2015
Plaffeien
FR
SUI
Poussins filles
9903
Skiclub Schwarzsee
THALMANN Norina
2017
Schwarzsee
FR
SUI
Poussins filles
9904
Skiclub Schwarzsee
THALMANN Malea
2015
Schwarzsee
FR
SUI
Poussins filles
9905
FELLAY Ophélie
2016
Sorens
FR
SUI
Poussins filles
9906
BIKECLUB SENSE OBERLAND
JUNGO Anja
2015
Schmitten (fr)
FR
SUI
Poussins filles
9907
Team Prof
LÜTHI Isaline
2017
Hauterive
NE
SUI
Poussins filles
9908
Sc Reppaz
BOLIS Manon
2016
Orsières
VS
SUI
Poussins filles
9909
Sc Reppaz
BOLIS Enya
2015
Orsières
VS
SUI
Poussins filles
9925
JACCARD Mahé
2017
Romont
FR
-
Poussins filles
9926
Dani VTT
PASQUIER Nora
2016
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9927
Dani VTT
PASQUIER Elly
2018
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9928
GAUCH Zoë
2017
Plasselb
FR
SUI
Poussins filles
9930
JECKELMANN Noelia
2017
Alterswil
FR
SUI
Poussins filles
9931
STÖCKLI Amélie
2016
Alterswil
FR
SUI
Poussins filles

Poussins garcons
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9801
Szczepanbike Giant Gorzów Wlkp
RACZKOWSKI Fabian
2016
Yvonand
VD
POL
Poussins garcons
9802
Kids Bike Horizon
ROMANENS Martin
2017
Rossens Fr (fr)
FR
SUI
Poussins garcons
9803
Kids Bike Horizon
ROMANENS Léon
2015
Rossens Fr (fr)
FR
SUI
Poussins garcons
9804
Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Lenny
2015
Vuadens
FR
SUI
Poussins garcons
9805
Kids bike horizon
TÂCHE Constant
2016
Jorat-Menthue
VD
SUI
Poussins garcons
9806
BSO
FONTANA Mauro
2017
Plaffeien
FR
SUI
Poussins garcons
9807
SAERTEX Portugal/ Edaetech
LOURENÇO Làzaro
2016
Sembrancher
VS
POR
Poussins garcons
9808
FELLAY Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Poussins garcons
9809
JUNGO Jim
2016
Oberschrot
FR
SUI
Poussins garcons
9810
JUNGO John
2015
Oberschrot
FR
SUI
Poussins garcons
9811
STURNY Lars
2015
Tafers
FR
SUI
Poussins garcons
9812
Vélo Club Vallorbe
CROISIER Sven
2015
Ballaigues
VD
SUI
Poussins garcons
9813
LÖTSCHER Henrik
2017
Detligen
BE
SUI
Poussins garcons
9814
Team prof
LÜTHI Noa
2015
Hauterive
NE
SUI
Poussins garcons
9815
Kids Bike Horizon
DEILLON Félicien
2017
La Joux Fr
FR
SUI
Poussins garcons
9816
PERRITAZ Thibaut
2015
Broc
FR
SUI
Poussins garcons
9817
SCHWALLER Mattheo
2015
St. Ursen
FR
SUI
Poussins garcons
9818
SCHUMACHER Yuma
2016
Plasselb
FR
SUI
Poussins garcons
9819
GAUCH Loris
2015
Plasselb
FR
SUI
Poussins garcons
9820
BERGER Finn Ari
2019
Plaffeien
FR
SUI
Poussins garcons
9821
CHARRIÈRE Basile
2015
Gumefens
FR
SUI
Poussins garcons
9822
RUFFIEUX Alessandro
2015
Alterswil
FR
SUI
Poussins garcons
9823
BURRI Elliot
2016
Alterswil
FR
SUI
Poussins garcons
9824
GAUDERON Henry
2017
Alterswil
FR
SUI
Poussins garcons
9929
WAEBER Noe
2016
Plasselb
FR
SUI
Poussins garcons

Rock filles
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9301
VTT Balcon du Jura
SAHLI Elsa
2010
Villars Burquin
VD
SUI
Rock filles
9302
Cimes Cycle
NGUYEN Sarah
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock filles
9303
O2Mountainbike
MICHELOUD Lise
2009
Epagny
FR
SUI
Rock filles
9304
Pédale bulloise
MULLER Marie
2010
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Rock filles
9305
Vélo Club Echallens
LOVEY Kelia
2010
Vallorbe
VD
SUI
Rock filles
9306
BSO
GREMAUD Lisa
2009
Echarlens
FR
SUI
Rock filles
9307
vtt Echallens
JACCARD Laure
2010
Epautheyres
VD
SUI
Rock filles
9308
V.C ECHALLENS
HOURIET Eloise
2009
Fey
VD
SUI
Rock filles
9309
Thoemus Factory Team
OBERSON Amélie
2010
Heitenried
FR
SUI
Rock filles
9310
Team ACM
MARTHE Leonie
2010
Le Mouret
FR
SUI
Rock filles
9311
MOLL Noémie
2009
Sédeilles
VD
SUI
Rock filles
9312
Pédale Bulloise
CHARRIÈRE Meline
2010
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Rock filles

Rock garçons
27

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9201
cyclomaniacs Veveyse
BERTHOUD Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Rock garçons
9202
Pédale Bulloise
ZOBEL Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
Rock garçons
9203
ZetaCycling Club
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Rock garçons
9204
Vélo Club Payerne Racing
ATIENZA Matéo
2009
Moudon
VD
SUI
Rock garçons
9205
VELO CLUB PAYERNE
BERSIER Jules
2010
Cugy
FR
SUI
Rock garçons
9206
VC NENDAZ
CLAESSENS Arthur
2009
Basse-Nendaz
VS
BEL
Rock garçons
9207
Montreux Rennaz
VAUX Nathan
2010
Noville
VD
SUI
Rock garçons
9208
zeta club
PERRINJAQUET Shayan
2010
Dombresson
NE
SUI
Rock garçons
9209
VTT Balcon du Jura
BREITLER Félix
2009
L'auberson
VD
SUI
Rock garçons
9210
Zeta Cycling Club
NAPPIOT Théo
2010
Colombier
NE
SUI
Rock garçons
9211
Team Menoud-Bike / Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Aaron
2009
Vuadens
FR
SUI
Rock garçons
9212
Pédale Bulloise
REYNAUD Samuel
2010
Fribourg
FR
SUI
Rock garçons
9213
Cyclomaniacs Veveyse
BLUM Etan
2010
Semsales
FR
SUI
Rock garçons
9214
O2MTB
FAVRE Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
Rock garçons
9215
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Gabriel
2010
Les Moulins
VD
SUI
Rock garçons
9216
Montreux-Rennaz Cyclisme
MERLI Noah
2009
Yvorne
VD
SUI
Rock garçons
9217
O2 Bike
CHARRIÈRE Guillaume
2010
Gumefens
FR
SUI
Rock garçons
9218
Velo Club Tramelan
PEETERS Daan
2010
Corgémont
BE
NED
Rock garçons
9219
Zeta Cycling Club
MICHAUD Yanis
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Rock garçons
9220
Cimes cycle
KALLIN Charles
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Rock garçons
9221
VerTT MTB Club
MEURICE Achille
2009
Chavornay
VD
BEL
Rock garçons
9222
Pédale Bulloise
MEYER Mark
2009
Riaz
FR
SUI
Rock garçons
9223
BSO Plaffeien
ZOSSO Kilian
2010
St. Silvester
FR
SUI
Rock garçons
9224
MTB Heitenried
GROSSRIEDER Yann
2010
Heitenried
FR
SUI
Rock garçons
9225
Vélo Club Vallorbe
ROSE Ewan
2009
Ballaigues
VD
SUI
Rock garçons
9226
HOSTETTER Ionas
2010
Riedstätt
BE
SUI
Rock garçons
9227
DONATUCCI Pio Francesco
2009
Alterswil
-
ITA
Rock garçons

Soft filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9701
Vélo Club Echallens
LOVEY Nora
2013
Vallorbe
VD
SUI
Soft filles
9702
PEETERS Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
Soft filles
9703
Pédale Bulloise
DERVEY Zoé
2013
Hauteville
FR
SUI
Soft filles

Soft garcons
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9601
montreux-rennaz cyclisme
MOLLIET Evan
2014
Rennaz
VD
SUI
Soft garcons
9602
Cyclomaniacs veveyse
BERTHOUD Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Soft garcons
9603
OGUEY Tomeo
2014
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Soft garcons
9604
VTT Balcon du Jura
BREITLER Simon
2013
L'auberson
VD
SUI
Soft garcons
9605
MORARD Dario
2014
Villars-Sur-Glâne
FR
SUI
Soft garcons
9606
O2 MounTainBike
FAVRE Charly
2014
Pringy
FR
SUI
Soft garcons
9607
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Mathieu
2013
Les Moulins
VD
SUI
Soft garcons
9608
Kids Bike Horizon
ROH Noem
2014
Erde
VS
SUI
Soft garcons
9609
Vélo-Club Payerne
FREY Maé
2013
Montagny-Les-Monts
FR
SUI
Soft garcons
9610
SC Alterswil
KOLLY Livius
2013
Alterswil Fr
FR
SUI
Soft garcons
9611
RIEDO Livio
2013
Alterswil
FR
SUI
Soft garcons
9612
LÖTSCHER Theo
2014
Detligen
BE
SUI
Soft garcons
9613
vtt Echallens
JACCARD Mathieu
2013
Epautheyres
VD
SUI
Soft garcons
9614
Kids Bike Horizon
DEILLON Flavien
2014
La Joux Fr
FR
SUI
Soft garcons
9632
JACCARD Lino
2013
Romont
FR
SUI
Soft garcons
9633
Dani VTT
PASQUIER Jay
2014
Crésuz
FR
SUI
Soft garcons
9634
FASEL CHRISTOPH
2013
Alterswil Fr
FR
SUI
Soft garcons
9635
Les mini fusées de Im Fang
GACHET Charles
2014
Charmey
FR
SUI
Soft garcons
9636
CHARRIÈRE Romain
2013
Val-De-Charmey
FR
SUI
Soft garcons

XC - Dames 1
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
Team Chiffelle
CHAVAILLAZ Ilona
1982
Sommentier
FR
SUI
XC - Dames 1
1002
Team Prof Raiffeisen CCL
CHALLANDES Dounia
2002
St-Blaise
NE
SUI
XC - Dames 1
1003
Individuelle
STERN Léa
2001
Bulle
FR
SUI
XC - Dames 1
1004
Global Cycles Château-d'Oex
MARTIN Marinette
1983
Château-D'oex
VD
SUI
XC - Dames 1
1005
O2 Moun TainBike
GROSSRIEDER Mathilde
2002
Pringy
FR
SUI
XC - Dames 1
1006
SCHWINDENHAMMER Marie
1990
Chevry
-
FRA
XC - Dames 1
1034
Kids Prof CCL
RACHETER Naïka
2000
Hauterive
NE
SUI
XC - Dames 1
1035
ROUILLER Karin
1986
Choëx
VS
SUI
XC - Dames 1

XC - Dames 2
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1007
Papival Scott Gd-Raid BcVs
LOVEY Anne
1981
Vallorbe
VD
SUI
XC - Dames 2
1008
CC Littoral - SCOTT
DARBELLAY Florence
1977
Martigny
VS
SUI
XC - Dames 2
1009
VC Nyon / Rochat Cycles
LIARDET Barbara
1974
St-Oyens
VD
SUI
XC - Dames 2
1010
EVEQUOZ Emilia
1981
Ayent
VS
SUI
XC - Dames 2

XC - Hommes
23

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
49
LINDER Jeelan
2002
Belmont-Broye
FR
SUI
XC - Hommes
50
Vélo Club Vevey
MAILLEFER Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
XC - Hommes
51
COURTINE Yann
1994
Muraz
VS
SUI
XC - Hommes
52
BSO Plaffeien/MAHU
BUNTSCHU Sandro
1997
St. Silvester
FR
SUI
XC - Hommes
53
Cimes Cycle
VALLAT Lionel
1993
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
54
TEAM MTB SCOTT FRIBOURG/BSO Plaffeien
AEBISCHER Joel
2001
Alterswil Fr
FR
SUI
XC - Hommes
55
CORTI Romain
1994
Les Agettes
VS
SUI
XC - Hommes
56
Leman Racing Club
NAULLET Clément
1992
Gland
VD
FRA
XC - Hommes
57
Team Prof Raiffeisen CCL
GARNIER Leo
2002
Grandson
VD
SUI
XC - Hommes
58
Vélo Club Fribourg
CHENAUX Cédric
2002
Villars-Sur-Glâne
FR
SUI
XC - Hommes
59
O2 MOUNTAIN BIKE
GREMION Fabien
1994
La Tour De Treme
FR
SUI
XC - Hommes
60
Cimes Cycle
MARCHAND Quentin
2002
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
61
Cimes Cycle
MARCHAND Maxime
2000
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
62
MokaRangers Mauritius
THONNEY Xavier
2000
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
XC - Hommes
63
Team VTT Gavot
KERSUZAN Pierrik Michel
1995
Thollon
-
FRA
XC - Hommes
64
Team Chiffelle
CHIFFELLE Nathan
1999
Lignières
NE
SUI
XC - Hommes
65
Papival Scott Grand Raid BCVS
LATHION Aurélien
2000
Bramois
VS
SUI
XC - Hommes
66
Team Prof Raiffeisen CCL
AYMON Damien
1996
Coffrane
NE
SUI
XC - Hommes
353
BigFriends.ch / BSO Plaffeien
MOLLARD David
2000
Alterswil
FR
SUI
XC - Hommes
354
VC Echallens
NOËL Loïc
1999
Hauterive
NE
SUI
XC - Hommes
355
The Bike Lausanne
FERMO Damien
2000
Vionnaz
VS
SUI
XC - Hommes
359
Mahu Sport
NEUHAUS Baptiste
1995
Treyvaux
FR
SUI
XC - Hommes
362
CCL
WAGENBACH Philipp
1998
Biel/bienne
BE
SUI
XC - Hommes

XC - Masters 1
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
PROF-RAIFFEISEN/CC LITTORAL
LUTHI Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
XC - Masters 1
2
Team Dupasquier sports bike
GRAND Anthony
1991
La Tour-De-Trême
FR
SUI
XC - Masters 1
3
PB / nutrysports
FERREIRA Bruno
1983
Mézières Fr
FR
POR
XC - Masters 1
4
Tri-Tourists
KOLESNIKOV-GAUTIER Alexey
1990
Geneve
GE
SUI
XC - Masters 1
5
CC Os Mosqueteiros
FERNANDEZ OBENZA Alexis
1987
Visp
VS
ESP
XC - Masters 1
6
Szczepanbike
RACZKOWSKI Tomasz
1988
Yvonand
VD
POL
XC - Masters 1
7
Dani VTT ORBEA
MORET Frédéric
1985
Blonay
VD
SUI
XC - Masters 1
8
TEAM CRISTAL SPORT CROSSROAD
BOLIS Florent
1986
Orsières
VS
SUI
XC - Masters 1
9
SAERTEX Portugal/ Edaetech
LOURENÇO Marcio
1986
Sembrancher
VS
POR
XC - Masters 1
10
Skiclub Schwarzsee
THALMANN Benjamin
1985
Schwarzsee
FR
SUI
XC - Masters 1
11
FELLAY Julien
1990
Sorens
FR
SUI
XC - Masters 1
12
GX Racing
PREMAND Frédéric
1983
Choëx
VS
SUI
XC - Masters 1
13
Team Dupasquier Sports Bike
FLÜCK Vincent
1985
Hauteville
FR
SUI
XC - Masters 1
14
Evian Velo
BORDET Raphael
1986
Vinzier
-
FRA
XC - Masters 1
15
SIEGFRIED Lucas
1987
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
XC - Masters 1
16
FALENTA Aloïs
1989
Chevry
-
FRA
XC - Masters 1
352
RODRIGUES Vitor
1986
Hauterive Ne
NE
SUI
XC - Masters 1
356
PRO Cycles - SCOTT
DAFFLON Xavier
1982
Fribourg
FR
SUI
XC - Masters 1

XC - Masters 2
29

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
17
NEVERS Yannick
1979
Le Locle
NE
SUI
XC - Masters 2
18
Club Cycliste Littoral
SANCHEZ Carlos
1974
Neuchâtel
NE
ESP
XC - Masters 2
19
Montreux Rennaz Cyclisme
UBALDI Gianluca
1981
Territet
VD
SUI
XC - Masters 2
20
Val'Bikes
TRUAN Stéphane
1974
Vallorbe
VD
SUI
XC - Masters 2
21
DÉNERVAUD Mario
1972
Peseux
NE
SUI
XC - Masters 2
22
CC Littoral
AMSTUTZ Yves
1974
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 2
23
Tesag-Uvex
MOLL Hervé
1980
Sédeilles
VD
SUI
XC - Masters 2
24
RVTT ville la grand
CHARREYRE Emmanuel
1977
Marcellaz
-
FRA
XC - Masters 2
25
ROTH-DIT-BETTONI Vincent
1981
Montlebon
-
FRA
XC - Masters 2
26
Montreux-Rennaz Cyclisme
FORESTIER Claude-Alain
1979
Rennaz
VD
SUI
XC - Masters 2
27
BERCLAZ David
1974
Matran
FR
SUI
XC - Masters 2
28
KERN Julien
1977
Vaulruz
FR
SUI
XC - Masters 2
29
Team Chris Net
HUDRY David
1973
Bons En Chablais
-
FRA
XC - Masters 2
30
vtt echallens
JACCARD Lilian
1976
Epautheyres
VD
SUI
XC - Masters 2
31
DESFEUX Xavier
1980
Dombresson
NE
SUI
XC - Masters 2
32
MARTINEZ Victor
1976
Genève
GE
SUI
XC - Masters 2
33
Léman Racing Club
DA CUNHA Luis
1980
Gland
VD
POR
XC - Masters 2
34
team Grieenhill Bikers
DONATUCCI Valentino
1975
Biel (be)
BE
SUI
XC - Masters 2
35
Vtt Balcon du Jura
BLANCHY Mathieu
1976
Ste Croix
VD
MON
XC - Masters 2
36
toMotion Racing by black tusk
BÜRGIN Daniel
1981
Steinen
-
SUI
XC - Masters 2
37
ANDRES Peter
1977
Uttigen
BE
SUI
XC - Masters 2
348
SC Alterswil
BRUEGGER Michel
1981
Steffisburg
BE
SUI
XC - Masters 2
349
BERGER Marc
1981
Plaffeien
FR
SUI
XC - Masters 2
350
TEAM CHIFFELLE et Teysalpi
RIME Bruno
1978
Vuadens
FR
SUI
XC - Masters 2
351
sudero
BENOIT Stéphane
1975
Cudrefin
VD
SUI
XC - Masters 2
357
CARREL Johann
1980
Villarvolard
FR
SUI
XC - Masters 2
358
cycles Pache/vccmorteau-montbenoît
BRANDENBERGER Frédéric
1977
Corbières
FR
SUI
XC - Masters 2
360
Medsport Bike Team
GATTLEN Sébastien
1981
Sion
VS
SUI
XC - Masters 2
361
Pédale Bulloise
MARTINEZ Miguel
1978
Chavannes-Les-Forts
FR
SUI
XC - Masters 2

XC - Seniors
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
38
THOEMUS FACTORY TEAM
SIFFERT Stefan
1971
Schmitten
FR
SUI
XC - Seniors
39
Team MA
MARCACCI Alberto
1970
Wohlen Bei Bern
BE
SUI
XC - Seniors
40
VTT Balcon du Jura
DALMAS Pierre-Alain
1963
Chavornay
VD
SUI
XC - Seniors
41
TOMÁS José
1965
Champvent
VD
SUI
XC - Seniors
42
Racing Club Léman
LANG Nils
1965
La Rippe
VD
SUI
XC - Seniors
43
Montreux Rennaz Cyclisme
CAPELLI Dominique
1970
Roche
VD
SUI
XC - Seniors
44
Team Raid Mountain
MATHYS Pierre-Alain
1966
Le Crêt
FR
SUI
XC - Seniors
45
KOLLY Ruedi
1965
Plasselb
FR
SUI
XC - Seniors
46
Globetrotter/Scott
LÜTHI André
1960
Muri Bei Bern
BE
SUI
XC - Seniors
47
VELOLADEN BERN
GALLIMORE Andrew
1968
Jegenstorf
BE
AUS
XC - Seniors
48
Club Cycliste du Littoral
FORCHELET Daniel
1956
Coffrane
NE
SUI
XC - Seniors
363
FRAGNIERE Jean-Jacques
1971
Veysonnaz
VS
SUI
XC - Seniors