Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

406 participants

All categories
Athlete

Cadets
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2001
VC Echallens
BOVET Luca
2006
St-Cierges
VD
SUI
Cadets
2002
vtt balcon du jura
BREITLER Jim
2006
L'auberson
VD
SUI
Cadets
2003
VTT Balcon du Jura
CHAMPOD Samuel
2005
Bullet
VD
SUI
Cadets
2004
cyclomaniacs
PFISTER Corentin
2005
Attalens
FR
SUI
Cadets
2005
110 cyclisme Illsach(F)
PILLONEL Nathan
2005
Uffheim
-
SUI
Cadets
2006
Cyclomaniacs
ULDRY Malik
2006
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Cadets
2007
VC Echallens
CORNAZ Alexis
2006
Grandson
VD
SUI
Cadets
2008
VC Echallens
HOURIET Baptiste
2006
Fey
VD
SUI
Cadets
2009
VTT Balcon du jura
JACCARD Matthias
2005
L'auberson
VD
SUI
Cadets
2010
Cyclophile Sédunois
CRETTENAND Elric
2005
Basse-Nendaz
VS
SUI
Cadets
2011
montreux - rennaz cyclisme
STETTLER Guillaume
2005
Chessel
VD
SUI
Cadets
2012
Vélo Club VTT Mont d'Or
JEANNEROD Mani
2005
Les Villedieu
-
FRA
Cadets
2025
Zeta Cycling Club
BIALON Nicolas
2006
Montalchez
NE
SUI
Cadets
2026
PICCAND Neo
2005
Marsens
FR
SUI
Cadets
2027
VTT Balcon du Jura
ZAHNO Colin
2005
Sainte-Croix
VD
SUI
Cadets
2028
VC VTT MONT D'OR
WAL Justin
2005
Les Hôpitaux-Neufs
-
FRA
Cadets

Cadettes
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2013
VC Kerzers/ Team Velogalerie
STECK Nina
2006
Sugiez
FR
SUI
Cadettes
2014
Team Prof Raiffeisen CCL / Club Cyclistes du Littoral
PYTHON Elodie
2005
Boveresse
NE
SUI
Cadettes
2015
Cycles Prof CCL
GRET Noémie
2006
Orges
VD
SUI
Cadettes
2016
Cimes Cycle
SCHMID Ines
2005
Le Locle
NE
SUI
Cadettes
2017
PB BULLE
CHAVAILLAZ Melinda
2005
Sommentier
FR
SUI
Cadettes

Cross filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5001
VC Champvent / Team GuibertBike
FLACTION Anaïs
2012
Juriens
VD
SUI
Cross filles
5002
ZetaCycling Club
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Cross filles
5003
Montreux Rennaz Cyclisme
ALTHAUS Lene
2012
Glion
VD
SUI
Cross filles
5004
Vélo club Echallens
TRUAN Timéa
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
5005
VTT Balcon du Jura
BREITLER Lena
2011
L'auberson
VD
SUI
Cross filles
5006
VTT Balcon du Jura
REY Emma
2012
L'auberson
VD
SUI
Cross filles
5007
Zeta Cycling Club
MICHAUD Eloïse
2011
Val-De-Ruz
NE
SUI
Cross filles
5008
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Coline
2011
Les Moulins
VD
SUI
Cross filles
5030
Vélo Club Vallorbe
LAB Ayline
2012
Ballaigues
VD
SUI
Cross filles
5031
Vélo Club Vallorbe
NICOD Léonie
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
5036
Zeta Cycling Club
NAPPIOT Line
2012
Colombier
NE
SUI
Cross filles
5047
TROPICAL SOLOTHURN
FLURY LEA
2011
Arch
BE
SUI
Cross filles
5049
PIAGET Zoe
2012
Les Rasses
VD
SUI
Cross filles

Cross garcons
30

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5009
VC Payerne Racing
TACCOZ Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
Cross garcons
5010
MONTERUX-RENNAZ CYCLISME
MOLLIET Romain
2011
Chessel
VD
SUI
Cross garcons
5011
VTT Balcon du Jura
SAHLI Hugo
2011
Villars Burquin
VD
SUI
Cross garcons
5012
Cimes Cycles
NGUYEN Marius
2011
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Cross garcons
5013
Vélo Club Echallens
TRUAN Samuel
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
5014
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Zian
2011
Veysonnaz
VS
SUI
Cross garcons
5015
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
Cross garcons
5016
Vélo Club Echallens
LOVEY Lohan
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
5017
Pédale Bulloise
PERRITAZ Hugo
2011
Broc
FR
SUI
Cross garcons
5018
VC Echallens
PASSARD Nathan
2011
Echallens
VD
SUI
Cross garcons
5019
VTT Balcon du Jura
WIDMER Oscar
2011
Bullet
VD
SUI
Cross garcons
5020
Vtt balcon du jura
GIRES Aaron
2012
Mauborget
VD
SUI
Cross garcons
5021
VC Echallens
MAIBACH Alexy
2012
Epalinges
VD
SUI
Cross garcons
5022
VC Echallens
MARENDAZ Roman
2011
Vuarrens
VD
SUI
Cross garcons
5023
VC Echallens
LAURENT Thibault
2011
Daillens
VD
SUI
Cross garcons
5024
Pédale Bulloise
DERVEY Théo
2011
Hauteville
FR
SUI
Cross garcons
5025
VC Echallens
STAUFFER Valentin
2012
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Cross garcons
5026
VTT Balcon du Jura
ZAHNO Alec
2011
Ste-Croix
VD
SUI
Cross garcons
5027
VC Echallens
PEREY Maïck
2012
Orzens
VD
SUI
Cross garcons
5028
Zeta Cycling Club
DUBOIS Keo
2011
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Cross garcons
5029
Pédale Bulloise
DAFFLON Tom
2012
Broc
FR
SUI
Cross garcons
5032
Vélo Club Vallorbe
BUKOWSKI Milan
2011
Ballaigues
VD
SUI
Cross garcons
5033
Union cycliste montheysanne
PREMAND Thibault
2012
Choëx
VS
SUI
Cross garcons
5034
Union cycliste Montheysanne
ROUILLER Léon
2012
Choëx
VS
SUI
Cross garcons
5035
Cristal sport
TORNAY Nils
2012
Orsières
VS
SUI
Cross garcons
5048
VTT Balcon du JURA
SIMONIN Casey
2013
Sainte-Croix
VD
-
Cross garcons
5048
SIMONIN Efran
2011
Sainte-Croix
VD
-
Cross garcons
5050
VTT Balcon du Jura
PAHUD Sven
2012
L'auberson
VD
SUI
Cross garcons
5051
TESARIK Alex
2012
Ste-Croix
VD
SUI
Cross garcons
5052
BRILLO Leandro
2012
L'auberson
VD
SUI
Cross garcons

Fun Femmes
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4001
VC Echallens
RAMU Justine
1994
Jorat-Mézières
VD
SUI
Fun Femmes
4012
ROUILLER Karin
1986
Choëx
VS
SUI
Fun Femmes
4013
BUGNON Fabienne
1969
Daillens
VD
SUI
Fun Femmes
4014
PROGIN Nathalie
1980
Vuadens
FR
SUI
Fun Femmes
4719
GREMAUD Stephanie
1983
Echarlens
FR
SUI
Fun Femmes

Fun Hommes
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4002
MATTHEY Patrick
1972
Ursy
FR
SUI
Fun Hommes
4003
KANAGASABAI Kannan
1990
Morges
VD
SUI
Fun Hommes
4004
Vtt Balcon du Jura
PASTORIS Fabien
1982
Ste-Croix
VD
SUI
Fun Hommes
4005
OGUEY Alain
1976
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Fun Hommes
4006
GORRIS Stephane
1989
Semsales
FR
SUI
Fun Hommes
4007
LHOSMOT Louis
1997
Avilley
-
FRA
Fun Hommes
4008
VC Echallens
GLASSEY Frédéric
1973
Tolochenaz
VD
SUI
Fun Hommes
4009
VC Echallens
METTRAUX Vincent
1966
Echallens
VD
SUI
Fun Hommes
4010
VC Echallens
TROLLIET Quentin
1993
Bioley-Orjulaz
VD
SUI
Fun Hommes
4011
Magicrème
JACQUIN Benoit
1986
Les Fourgs
-
FRA
Fun Hommes
4015
VC Echallens
MORANDI Xavier
1994
Morges
VD
SUI
Fun Hommes
4016
TABOADA Lukas
1990
Sainte-Croix
VD
SUI
Fun Hommes
4017
Team Chiffelle
CHAVAILLAZ Honoré
1978
Sommentier
FR
SUI
Fun Hommes
4018
Pro cycle
FATTON Kevin
1991
La Brévine
NE
SUI
Fun Hommes
4733
WASIMOLO
EYMANN Gregory
1984
Pompaples
VD
SUI
Fun Hommes
4734
MAUGERI Loris
2003
Echallens
VD
SUI
Fun Hommes
4735
COURTINE Yann
1994
Muraz
VS
SUI
Fun Hommes

Juniors
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
VC Kerzers / Team Velo Galerie
STECK Tim
2003
Sugiez
FR
SUI
Juniors
1002
Team Dupasquier Sports Bike / Pédale bulloise
TERCIER Rémi
2003
Grandvillard
FR
SUI
Juniors
1003
Team Prof Raiffeisen Club Cycliste Littoral
VUILLIOMENET Julien
2003
Savagnier
NE
SUI
Juniors
1004
Team Prof Raiffeisen CCL
BARBEN Luca
2003
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Juniors
1005
Cyclophiles Sédunois
AMBERT Anthony
2003
Haute-Nendaz
VS
SUI
Juniors
1006
Bikeinlove cycling Genève
ALLET Christophe
2003
Avully
GE
SUI
Juniors
1007
VC Echallens
CITAKU Loris
2004
Lausanne
VD
SUI
Juniors

Juniors Dames
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1008
Team Velo Galerie Kerzers / VTT Balcon du Jura
JAQUET Prisca
2003
Villars-Sous-Champvent
VD
SUI
Juniors Dames
1009
Team Prof Raiffeisen CCL
GRET Natacha
2004
Orges
VD
SUI
Juniors Dames
1010
Singletrack les Fourgs
LECOULTRE Lara
2003
Longevilles Mont D'or
-
FRA
Juniors Dames
1037
VC VTT MONT D'OR
WAL Emma
2003
Les Hôpitaux-Neufs
-
FRA
Juniors Dames

Mega filles
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3001
Ccl
DE ALMEIDA Tess
2008
Boudry
NE
SUI
Mega filles
3002
Velo Club Fribourg
MARTHE Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
Mega filles
3022
Pb bulle
CHAVAILLAZ Maelys
2007
Sommentier
FR
SUI
Mega filles
3033
MAIRE Jenny
2008
Vaulion
VD
SUI
Mega filles
3048
VUITTENEZ Capucine
2008
Pontarlier
-
FRA
Mega filles
3051
JORGE NARANJO Naomi
2007
Fribourg
FR
SUI
Mega filles

Mega garçons
24

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3003
VC Echallens
GLASSEY Romain
2007
Tolochenaz
VD
SUI
Mega garçons
3004
CCL PROF
VUILLEUMIER Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Mega garçons
3005
Vélo club Nyon
SERMONDADE Tom
2008
Nyon
VD
SUI
Mega garçons
3006
Vélo Club Montreux-Rennaz
CAPELLI Diego
2008
Roche Vd
VD
SUI
Mega garçons
3007
Vélo club Echallens
TRUAN Harry
2008
Vallorbe
VD
SUI
Mega garçons
3008
VC Nyon
MURY Nathan
2008
Burtigny
VD
SUI
Mega garçons
3009
Vélo club Orbe
LEUENBERGER Luca
2008
Chavornay
VD
SUI
Mega garçons
3010
Team FluryTools-Veloart.ch
FLURY Nick
2008
Arch
BE
SUI
Mega garçons
3011
Cimes cycle
KULLMANN Ryan
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
3012
VC Echallens
SCHERTENLEIB Loic
2007
Montaubion-Chardonne
VD
SUI
Mega garçons
3013
VC Echallens
ROTH Tom
2007
Cugy
VD
SUI
Mega garçons
3014
VC Echallens
WÜTHRICH Rémi
2007
Lausann
-
SUI
Mega garçons
3015
VTT Balcon du Jura
RICHARD Hugo
2008
Bullet
VD
SUI
Mega garçons
3016
VC Echallens
RAMBERT Dimitri
2008
Lausanne
VD
SUI
Mega garçons
3017
VC Echallens
PARISOD Matteo
2008
Echallens (vd)
VD
SUI
Mega garçons
3018
Cimes Cycle
NGUYEN Martin
2007
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
3019
Pédale Bulloise
DAFFLON Nathan
2007
Broc
FR
SUI
Mega garçons
3020
TEAM CIMES CYCLE
LAMBIEL Timéo
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
3021
Vélo Club Vallorbe
GIRARD Quentin
2008
Ballaigues
VD
SUI
Mega garçons
3032
Pédale bulloise
GREMAUD Noa
2007
Echarlens
FR
SUI
Mega garçons
3034
VTT Balcon du Jura
BARRAUD Yollan
2008
Sainte-Croix
VD
SUI
Mega garçons
3047
PICCAND Tim
2008
Marsens
FR
SUI
Mega garçons
3049
BERNSHAUS Loris
2008
Les Fourgs
-
FRA
Mega garçons
3050
TAILLEBOIS Ilan
2007
Orges
VD
SUI
Mega garçons

Poussins filles
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9901
ROTH Kim
2015
Cugy (vd)
VD
SUI
Poussins filles
9902
VTT Balcon du Jura
WIDMER Adélie
2016
Bullet
VD
SUI
Poussins filles
9903
VTT Balcon du Jura
PREVITALI Lina
2015
Bullet
VD
SUI
Poussins filles
9904
VTT Balcon du Jura
PREVITALI Alice
2017
Mauborget
VD
SUI
Poussins filles
9905
VTT Balcon du Jura
REY Sofia
2015
L'auberson
VD
SUI
Poussins filles
9906
FELLAY Ophélie
2016
Sorens
FR
SUI
Poussins filles
9907
Vtt balcon du jura
BREITLER Tess
2016
Sullens
VD
SUI
Poussins filles
9908
Dani VTT
PASQUIER Nora
2016
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9909
Dani VTT
PASQUIER Elly
2018
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9921
Team Prof
LÜTHI Isaline
2017
Hauterive
NE
SUI
Poussins filles
9925
Sc Reppaz
BOLIS Enya
2015
Orsières
VS
SUI
Poussins filles
9926
Sc Reppaz
BOLIS Manon
2016
Orsières
VS
SUI
Poussins filles
9928
MICHAUD Anna
2016
Vaux Et Chantegrue
-
FRA
Poussins filles
9933
MANTEZ Tessa
2017
Les Foungs
-
FRA
Poussins filles
9936
SALUI Salomé
2016
Malpas
-
FRA
Poussins filles
9940
VALENZUELA Elisa
2019
Lausanne
VD
SUI
Poussins filles
9942
VIEILLE Céleste
2017
Vaux-Et-Chantegrue
-
FRA
Poussins filles
9944
BEPOIX Elise
2017
Les Fourgs
-
FRA
Poussins filles
9997
GAILLARD Kaitlyn
2017
Les Rasses
VD
SUI
Poussins filles

Poussins garcons
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9910
Vélo Club Vallorbe
CROISIER Sven
2015
Ballaigues
VD
SUI
Poussins garcons
9911
SAERTEX Portugal/ Edaetech
LOURENÇO Làzaro
2016
Sembrancher
VS
POR
Poussins garcons
9912
Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Lenny
2015
Vuadens
FR
SUI
Poussins garcons
9913
VTT Balcon du Jura
THÉVENAZ Will
2015
Bullet
VD
SUI
Poussins garcons
9914
TEAM TESAG UVEX
ZAMPIERI Tim
2016
Gals
BE
SUI
Poussins garcons
9915
FELLAY Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Poussins garcons
9916
Vtt balcon du Jura
HAINARD Jovian
2017
Buttes
NE
SUI
Poussins garcons
9917
Vtt balcon du Jura
HAINARD Justin
2015
Buttes
NE
SUI
Poussins garcons
9918
Vélo club Vallorbe
NICOD Maxime
2016
Lignerolle
VD
SUI
Poussins garcons
9919
Union Cycliste Montheysanne
PREMAND Jérémy
2015
Choëx
VS
SUI
Poussins garcons
9920
BERSIER Paul
2015
Cugy (fr)
FR
SUI
Poussins garcons
9922
Team prof
LÜTHI Noa
2015
Hauterive
NE
SUI
Poussins garcons
9923
GAVILLET Valentin
2016
Donneloye
VD
SUI
Poussins garcons
9924
DUVOISIN Dylan
2015
Fontanezier
VD
SUI
Poussins garcons
9927
VTT la Barillette
GROSSEN Ned
2017
Coinsins
VD
SUI
Poussins garcons
9929
PIAGET Robin
2015
Les Rasses
VD
SUI
Poussins garcons
9930
SALUI Armand
2018
Malpas
-
FRA
Poussins garcons
9931
MACALUSO Eevio
2018
Sainte-Croix
VD
SUI
Poussins garcons
9932
PERRITAZ Thibaut
2015
Broc
FR
SUI
Poussins garcons
9934
TORNAY Elio
2016
Orsières
VS
SUI
Poussins garcons
9935
MEJEAN Felix
2015
Les Fourgs
-
FRA
Poussins garcons
9937
FARIN Nathan
2015
Les Fourgs
-
FRA
Poussins garcons
9938
CRUCHAUD Mathieu
2017
Bullet
-
SUI
Poussins garcons
9939
PERRY Sacha
2015
Les Fourgs
-
FRA
Poussins garcons
9941
CHAMPROMIS Marius
2018
Rochejean
-
FRA
Poussins garcons
9943
MARGUERAT Mylann
2015
Villars-Burquin
VD
SUI
Poussins garcons

Rock filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9201
VTT Balcon du Jura
SAHLI Elsa
2010
Villars Burquin
VD
SUI
Rock filles
9202
Cimes Cycle
NGUYEN Sarah
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock filles
9203
Vélo Club Echallens
LOVEY Kelia
2010
Vallorbe
VD
SUI
Rock filles
9204
VC Echallens
ROTH Léa
2010
Cugy (vd)
VD
SUI
Rock filles
9205
VC Echallens
HOURIET Eloise
2009
Fey
VD
SUI
Rock filles
9206
VC Echallens
JACCARD Laure
2010
Epautheyres
VD
SUI
Rock filles
9207
Team ACM
MARTHE Leonie
2010
Le Mouret
FR
SUI
Rock filles
9208
MTB Heitenried
OBERSON Amélie
2010
Heitenried
FR
SUI
Rock filles
9209
Vélo Club VTT Mont d'Or
JEANNEROD Fantine
2009
Les Villedieu
-
FRA
Rock filles
9239
VTT BALCON DU JURA
HERREN Lola
2009
Villars-Burquin
VD
SUI
Rock filles
9245
VTT Kids Crans-Montana
COMBE Lily
2009
Mollens Vs
VS
SUI
Rock filles
9246
GREMAUD Lisa
2009
Echarlens
FR
SUI
Rock filles
9250
Pédale bulloise
SLINGER Lucia
2010
Bulle
FR
SUI
Rock filles

Rock garçons
39

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9210
cyclomaniacs Veveyse
BERTHOUD Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Rock garçons
9211
ZetaCycling Club
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Rock garçons
9212
VELO CLUB PAYERNE
BERSIER Jules
2010
Cugy (fr)
FR
SUI
Rock garçons
9213
VC NENDAZ
CLAESSENS Arthur
2009
Basse-Nendaz
VS
BEL
Rock garçons
9214
zeta club
PERRINJAQUET Shayan
2010
Dombresson
NE
SUI
Rock garçons
9215
VTT Balcon du Jura
BREITLER Félix
2009
L'auberson
VD
SUI
Rock garçons
9216
Zeta Cycling Club
NAPPIOT Théo
2010
Colombier
NE
SUI
Rock garçons
9217
Pédale Bulloise
ZOBEL Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
Rock garçons
9218
VTT balcon ju jura
CATTIN Noam
2010
Villars-Burquin
VD
SUI
Rock garçons
9219
Team Menoud-Bike / Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Aaron
2009
Vuadens
FR
SUI
Rock garçons
9220
Illiez bike
DI NINO Maël
2010
Val-D'illiez
VS
SUI
Rock garçons
9221
Cime Cycles
FRAINIER Axel
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
9222
VC Echallens
METZENER Siméon
2010
Poliez-Pittet
VD
SUI
Rock garçons
9223
VC Echallens
SCHERTENLEIB Thomas
2009
Chardonnay/montaubion
VD
SUI
Rock garçons
9224
VC Echallens
FRIBERG William
2009
Echallens
VD
SUI
Rock garçons
9225
VC Echallens
SCHROK Kenneth
2009
Montpreveyres
VD
SUI
Rock garçons
9226
Vtt balcon du jura
GIRES Maël
2009
Mauborget
VD
SUI
Rock garçons
9227
Cycles Prof CCL
GRET Yannick
2009
Orges
VD
SUI
Rock garçons
9228
Véloclub Payerne
GALLEY Cyril
2010
Marnand
VD
SUI
Rock garçons
9229
MTB Heitenried
HAARPAINTNER Nicolas
2009
Heitenried
FR
SUI
Rock garçons
9230
VC Echallens
PEREY Romain
2010
Orzens
VD
SUI
Rock garçons
9231
Zeta Cycling Club
MICHAUD Yanis
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Rock garçons
9232
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Gabriel
2010
Les Moulins
VD
SUI
Rock garçons
9233
VTT club Balcon du Jura
JOSEPH Dany
2010
Bullet
VD
SUI
Rock garçons
9234
MTB Heitenried
GROSSRIEDER Yann
2010
Heitenried
FR
SUI
Rock garçons
9235
Cimes cycle
KALLIN Charles
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Rock garçons
9236
VC Payerne-ProCycles
BRODARD Théo
2010
Neyruz Fr
FR
SUI
Rock garçons
9237
Velo Club Tramelan
PEETERS Daan
2010
Corgémont
BE
NED
Rock garçons
9238
Cime Cycles
OPPLIGER Jordan
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
9240
Vélo Club Vallorbe
CROISIER Alann
2010
Vallorbe
VD
SUI
Rock garçons
9241
Vélo Club Vallorbe
ROSE Ewan
2009
Ballaigues
VD
SUI
Rock garçons
9242
Vélo club Vallorbe
BRETON Milan
2010
Bretonnières
VD
SUI
Rock garçons
9243
VC Echallens
MELCHIOR Martin
2010
Epalinges
VD
BEL
Rock garçons
9244
O2MounTainBike
FAVRE Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
Rock garçons
9247
MAIRE Leo
2010
Vaulion
VD
SUI
Rock garçons
9248
CHABLAIX NOLAN
2010
Mauborget
VD
FRA
Rock garçons
9249
VTT Balcon du Jura
PAHUD Colin
2010
L’auberson
VD
SUI
Rock garçons
9251
CAMBARAU Enzo
2010
Poliez-Pittet
VD
SUI
Rock garçons
9252
froideville
JACCOUD Kyrian
2010
Dommartin
VD
SUI
Rock garçons

Soft filles
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6001
Vélo Club Echallens
LOVEY Nora
2013
Vallorbe
VD
SUI
Soft filles
6002
VTT Balcon du Jura
RÜMBELI Célia
2013
L’auberson
VD
SUI
Soft filles
6003
Pédale Bulloise
DERVEY Zoé
2013
Hauteville
FR
SUI
Soft filles
6004
PEETERS Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
Soft filles
6021
Vélo Club Vallorbe
FLACTION Nora
2014
Juriens
VD
SUI
Soft filles
6029
VTT Kids Crans-Montana
COMBE Mila
2013
Mollens Vs
VS
SUI
Soft filles
6046
Risoux club
BAUD Tina
2013
Chaux Neuve
-
FRA
Soft filles
6050
PESENTI Ellie
2014
Frasne
-
FRA
Soft filles
6052
MANTEZ Taina
2014
Les Fourgs
-
FRA
Soft filles
6055
JEANNEROT Manon
2014
Les Fourgs
-
FRA
Soft filles

Soft garcons
33

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6005
montreux-rennaz cyclisme
MOLLIET Evan
2014
Rennaz
VD
SUI
Soft garcons
6006
Cyclomaniacs veveyse
BERTHOUD Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Soft garcons
6007
VTT Balcon du Jura
BREITLER Simon
2013
L'auberson
VD
SUI
Soft garcons
6008
VTT Balcon du Jura
RÜMBELI Matteo
2014
L’auberson
VD
SUI
Soft garcons
6009
GAILLARD Kelyan
2013
Les Rasses
VD
SUI
Soft garcons
6010
OGUEY Tomeo
2014
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Soft garcons
6011
Illiez bike
DI NINO Lionel
2013
Val-D'illiez
VS
SUI
Soft garcons
6012
VTT Balcon du Jura
THEVENAZ Lonny
2013
Bullet
VD
SUI
Soft garcons
6013
VC Echallens
JACCARD Mathieu
2013
Epautheyres
VD
SUI
Soft garcons
6014
Vtt Balcon du Jura
WIDMER Léo
2013
Mauborget
VD
SUI
Soft garcons
6015
VC Echallens
RANDALL Euan
2013
Morrens (vd)
VD
SUI
Soft garcons
6016
Kids Bike Horizon
ROH Noem
2014
Erde
VS
SUI
Soft garcons
6017
Vtt balcon du jura
BREITLER Ayrton
2013
Cheseaux-Lausannecheseaux
VD
SUI
Soft garcons
6018
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Mathieu
2013
Les Moulins
VD
SUI
Soft garcons
6019
Dani VTT / Pédale Bulloise
PASQUIER Jay
2014
Crésuz
FR
SUI
Soft garcons
6020
Vélo Club Vallorbe
NICOD Clément
2014
Lignerolle
VD
SUI
Soft garcons
6022
BREGAND Leo
2014
Malbuisson
-
FRA
Soft garcons
6023
FOLLETETE Antoine
2013
Malbuisson
-
FRA
Soft garcons
6024
Union cycliste Montheysanne
ROUILLER Terry
2014
Choëx
VS
SUI
Soft garcons
6025
VTT Champvent
GAVILLET Arnaud
2013
Donneloye
VD
SUI
Soft garcons
6026
VC Echallens
VALENZUELA Matteo
2013
Lausanne
VD
SUI
Soft garcons
6027
Vtt Mont d'Or
AUBRY Marius
2013
Mouthe
-
FRA
Soft garcons
6028
O2MounTainBike
FAVRE Charly
2014
Pringy
FR
SUI
Soft garcons
6047
VC Payerne - Payerne
PONT Tim
2013
Montagny (fr)
FR
SUI
Soft garcons
6048
VTT Balcon du JURA
SIMONIN Efran
2011
Sainte-Croix
VD
-
Soft garcons
6048
SIMONIN Casey
2013
Sainte-Croix
VD
-
Soft garcons
6049
NILS Joseph
2013
Bullet
VD
SUI
Soft garcons
6051
MICHAUD Jules
2014
Vaux Et Chantegrue
-
FRA
Soft garcons
6053
MEJEAN Lucien
2013
Les Fourgs
-
FRA
Soft garcons
6054
CHAMPION Baptiste
2014
Villars-Burquin
VD
SUI
Soft garcons
6056
Team Chiffelle
DEILLON Flavien
2014
La Joux Fr
FR
SUI
Soft garcons
6057
PERRY Alix
2013
Les Fourgs
-
FRA
Soft garcons
6058
NOVERRAZ Sacha
2013
Sullens
VD
SUI
Soft garcons

XC - Dames 1
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5
Global Cycle Château-d'Oex
MARTIN Marinette
1983
Château-D'oex
VD
SUI
XC - Dames 1
58
HUBER Marie-Julie
2002
Haute-Nendaz
VS
SUI
XC - Dames 1
59
Team Prof Raiffeisen-CCL
RACHETER Naïka
2000
Hauterive
NE
SUI
XC - Dames 1
60
Team Cristal Sport/Altis
TORNAY Céline
1987
Orsières
VS
SUI
XC - Dames 1
75
Team Prof Raiffeisen CCL
CHALLANDES Dounia
2002
St-Blaise
NE
SUI
XC - Dames 1
95
Team Chiffelle
CHAVAILLAZ Ilona
1982
Sommentier
FR
SUI
XC - Dames 1
119
BREITLER Damia
1983
L'auberson
VD
SUI
XC - Dames 1

XC - Dames 2
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4
Papival Scott Gd Raid BcVs
LOVEY Anne
1981
Vallorbe
VD
SUI
XC - Dames 2
61
Team VC Payerne Procycle
BAPST Sabrina
1980
Trey
VD
SUI
XC - Dames 2
62
VC Nyon / Rochat Cycles
LIARDET Barbara
1974
St-Oyens
VD
SUI
XC - Dames 2
63
VC Payerne PROCYCLES
PRADERVAND Catherine
1967
Bussy Fr
FR
SUI
XC - Dames 2
134
ACM Ski-Alpi
PONT COMBE Séverine
1979
Mollens
VS
SUI
XC - Dames 2

XC - Hommes
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
64
Vélo Club Vevey
MAILLEFER Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
XC - Hommes
65
COURTINE Yann
1994
Muraz
VS
SUI
XC - Hommes
66
LHOSMOT Alexandre
1996
Etalans
-
FRA
XC - Hommes
67
Cycles Prof Luthï
FERMO Damien
2000
Vionnaz
VS
SUI
XC - Hommes
68
Team VC Ornans Superior
GROSLAMBERT Rémi
1996
Ornans
-
SUI
XC - Hommes
69
Cimes Cycle
MARCHAND Quentin
2002
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
70
Cimes Cycle
MARCHAND Maxime
2000
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
83
AYMON Maël
2000
Coffrane
NE
SUI
XC - Hommes
91
VC PONTARLIER
COULOT Lucas
2002
Jougne
-
FRA
XC - Hommes
97
Team Tesag Uvex
WENGER Florian
1994
Léchelles
FR
SUI
XC - Hommes
103
Team Prof Raiffeisen CCL
AYMON Damien
1996
Coffrane
NE
SUI
XC - Hommes
116
Passion Velo
L'EPLATTENIER Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
XC - Hommes
123
Léman Racing Club
CONOD Nicolas
2000
Bogis-Bossey
VD
SUI
XC - Hommes
124
GIRARD Paul
1993
Vaumarcus-Vernéaz
NE
SUI
XC - Hommes
125
Vélo club Ornans
BUFFARD Florian
1995
Morbier
-
FRA
XC - Hommes
133
Vélo club Echallens
HALDIMANN Guillaume
2002
Perroy
VD
SUI
XC - Hommes
138
MARGUET Marc
1993
La Brévine
NE
SUI
XC - Hommes

XC - Masters 1
40

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
TEAM CRISTAL SPORT CROSSROAD
BOLIS Florent
1986
Orsières
VS
SUI
XC - Masters 1
2
PROF-RAIFFEISEN/CC LITTORAL
LUTHI Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
XC - Masters 1
3
SAERTEX Portugal/ Edaetech
BARROS LOURENÇO Marcio
1986
Sembrancher
VS
POR
XC - Masters 1
6
GUÉLAT Nathan
1990
Cheseaux-Noréaz
VD
SUI
XC - Masters 1
7
Team Dupasquier sports bike
GRAND Anthony
1991
La Tour-De-Trême
FR
SUI
XC - Masters 1
8
PB / nutrysports
FERREIRA Bruno
1983
Mézières Fr
FR
POR
XC - Masters 1
9
Tri-Tourists
KOLESNIKOV-GAUTIER Alexey
1990
Geneve
GE
SUI
XC - Masters 1
10
Szczepanbike
RACZKOWSKI Tomasz
1988
Yvonand
VD
POL
XC - Masters 1
11
FONSECA Bruno
1984
Ependes (vd)
VD
POR
XC - Masters 1
12
TISSOT Alexis
1990
Moiry
VD
SUI
XC - Masters 1
13
Patos Bravos
DA ROCHA LOPES Rui Carlos
1988
Yverdon-Les-Bains
VD
POR
XC - Masters 1
14
Passion Vélo
ROSSETTI Camille
1988
Travers
NE
SUI
XC - Masters 1
15
VC Echallens
VIRELY Vincent
1984
Echallens
VD
FRA
XC - Masters 1
16
VC Echallens
SIGSTAM Arvid
1984
Brétigny Sur Morrens
VD
SUI
XC - Masters 1
17
triathlon club valais
LAFFARGUE Loïc
1984
Uvrier
VS
SUI
XC - Masters 1
18
VC Echallens - VO Cycles
PAYOT Guillaume
1984
Molondin
VD
SUI
XC - Masters 1
19
FELLAY Julien
1990
Sorens
FR
SUI
XC - Masters 1
20
PEREIRA Filipe
1985
Yverdon-Les-Bains
VD
POR
XC - Masters 1
21
RODRIGUES Vitor
1986
Hauterive Ne
NE
SUI
XC - Masters 1
22
Team Chiffelle
BESELGA GOMES Fernando
1986
Broc
FR
POR
XC - Masters 1
71
Mardistes
DRIDI Sébastien
1991
Oulens-Echallens
VD
SUI
XC - Masters 1
72
Passion Vélo / VC Edelweiss
SANDOZ Martin
1991
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 1
73
GX Racing
PREMAND Frédéric
1983
Choëx
VS
SUI
XC - Masters 1
80
VC Echallens
PRIETO Samuel
1983
Oulens-Echallens
VD
SUI
XC - Masters 1
81
FACCHINETTI Emanuele
1983
Préverenges
VD
SUI
XC - Masters 1
88
MURISET Valentin
1986
Couvet
NE
SUI
XC - Masters 1
90
Les Fourgs SingleTrack
MANTEZ Adrien
1982
Les Fourgs
-
FRA
XC - Masters 1
92
LOTIGIE Benjamin
1988
Les Rousses
-
FRA
XC - Masters 1
94
DE MELO ESTEVES Fernando
1985
La Garde
VS
POR
XC - Masters 1
96
JEANNEROD Yvan
1987
Val-De-Travers
NE
FRA
XC - Masters 1
98
CARNEIRO José
1983
L’orient
VD
SUI
XC - Masters 1
100
Miguel Silva
SILVA Miguel
1990
Eclépens
VD
SUI
XC - Masters 1
102
Bastien Dauchelle
DAUCHELLE Bastien
1982
Gilley
-
FRA
XC - Masters 1
104
CORREVON Nils
1989
Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 1
120
VTT Balcon du Jura
PASTORIS Cyril
1986
Ste-Croix
VD
SUI
XC - Masters 1
121
Team Suchet / VO cycles
MOTTAZ Valentin
1986
Chêne-Paquier
VD
SUI
XC - Masters 1
126
Les Fourgs Singletrack
FARIN Guillaume
1986
Gaillard
-
FRA
XC - Masters 1
129
brasserie du Tilleul
BIRBAUM Eric
1988
L'islemoiry
VD
SUI
XC - Masters 1
130
CHAMPION Yannick
1982
Tévenon
VD
SUI
XC - Masters 1
139
MARGUET Adrien
1989
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
XC - Masters 1

XC - Masters 2
46

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
23
Team sudero
LOZANO Daniel (amalia)
1976
Cressier
NE
SUI
XC - Masters 2
24
CC Littoral
AMSTUTZ Yves
1974
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 2
25
sudero
BENOIT Stéphane
1975
Cudrefin
VD
SUI
XC - Masters 2
26
Club Cycliste Littoral
SANCHEZ Carlos
1974
Neuchâtel
NE
ESP
XC - Masters 2
27
Montreux Rennaz Cyclisme
UBALDI Gianluca
1981
Territet
VD
SUI
XC - Masters 2
28
Val'Bikes
TRUAN Stéphane
1974
Vallorbe
VD
SUI
XC - Masters 2
29
NEVERS Yannick
1979
Le Locle
NE
SUI
XC - Masters 2
30
DÉNERVAUD Mario
1972
Peseux
NE
SUI
XC - Masters 2
31
Team Velo Galerie Kerzers / VTT Balcon du Jura
JAQUET Michael
1972
Villars-Sous-Champvent
VD
SUI
XC - Masters 2
32
Velo Club Echallens
RENNER Pascal
1977
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 2
33
NUSSBAUMER Nicolas
1975
Vaud
VD
SUI
XC - Masters 2
34
KTM Adrénalines
QUERRY Yannick
1974
Ballaigues
VD
SUI
XC - Masters 2
35
FluryTools-Veloart.ch
FLURY Matthias
1978
Arch
BE
SUI
XC - Masters 2
36
La Sportive Plateau de Diesse
PERROT Fabian
1976
Prêles
BE/JB
SUI
XC - Masters 2
37
VC Echallens
DE LORENZI Marc
1975
Epautheyres
VD
SUI
XC - Masters 2
38
VC Echallens
METZENER Frédéric
1974
Poliez-Pittet
VD
SUI
XC - Masters 2
39
VC Echallens
JACCARD Lilian
1976
Epautheyres
VD
SUI
XC - Masters 2
40
TEAM TESAG UVEX
ZAMPIERI Lucas
1979
Gals
BE
SUI
XC - Masters 2
41
JC872
CRETEGNY Danilo
1972
Renens Vd
VD
SUI
XC - Masters 2
42
RVTT ville la grand
CHARREYRE Emmanuel
1977
Marcellaz
-
FRA
XC - Masters 2
43
Vtt balcon du jura
BREITLER Michael
1979
Sullens
VD
SUI
XC - Masters 2
44
MATTHEY-CLAUDET Sébastien
1975
Biel/bienne
BE
SUI
XC - Masters 2
45
MAIRE Stéphane
1979
Vaulion
VD
SUI
XC - Masters 2
46
Bikebox
HOEKSTRA Richard
1974
Zimmerwald
BE
NED
XC - Masters 2
47
VC Echallens
DIND Patrick
1975
Montricher
VD
SUI
XC - Masters 2
48
CYCLES SUDERO
SCHOENI Thierry
1972
Bellerive Vd
VD
SUI
XC - Masters 2
49
Les Rustineurs
GOMES Daniel
1981
Orbe
VD
POR
XC - Masters 2
74
MEJEAN Julien
1978
Les Fourgs
-
FRA
XC - Masters 2
77
Léman Racing Club
DA CUNHA Luis
1980
Gland
VD
POR
XC - Masters 2
84
Les Rustineurs
GUEISSAZ David
1974
Grandson
VD
SUI
XC - Masters 2
87
Loos Sport
GEIGER Gaston
1981
Sion
VS
SUI
XC - Masters 2
93
KERN Julien
1977
Vaulruz
FR
SUI
XC - Masters 2
99
La Chaux-de-Fonds
WENGER Pascal
1972
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XC - Masters 2
105
VC Echallens
MIVELAZ Alexandre
1978
Echallens
VD
SUI
XC - Masters 2
106
VC Echallens
SERVET Patrick
1979
Cheseaux-Sur-Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 2
107
Vtt Balcon du Jura
BLANCHY Mathieu
1976
Ste Croix
VD
MON
XC - Masters 2
110
VTT Balcon du Jura
VUILLE Stéphane
1974
La Côte-Aux-Fées
NE
SUI
XC - Masters 2
112
BAUD Raphael
1980
Chaux Neuve
-
FRA
XC - Masters 2
113
RAPIN Steve
1977
Cudrefin
VD
SUI
XC - Masters 2
117
Pro Sport Service
PROFIT Didier
1973
Remoray
-
FRA
XC - Masters 2
122
cycles Pache/vccmorteau-montbenoît
BRANDENBERGER Frédéric
1977
Corbières
FR
SUI
XC - Masters 2
127
team Grieenhill Bikers
DONATUCCI Valentino
1975
Biel (be)
BE
SUI
XC - Masters 2
128
Team Chiffelle
DANIEL Christophe
1973
Marsens
FR
SUI
XC - Masters 2
131
PIDOUX Alexandre
1972
Forel-Sur-Lucens
VD
SUI
XC - Masters 2
136
JAGGI Johann
1979
Montagny-La-Ville
FR
SUI
XC - Masters 2
137
OFFRET Frederic
1979
Pampigny
VD
FRA
XC - Masters 2

XC - Seniors
24

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
50
Team Raid Mountain
MATHYS Pierre-Alain
1966
Le Crêt
FR
SUI
XC - Seniors
51
Club Cycliste du Littoral
POGGIALI Roger
1967
Marin-Epagnier
NE
SUI
XC - Seniors
52
VTT Balcon du Jura
DALMAS Pierre-Alain
1963
Chavornay
VD
SUI
XC - Seniors
53
VC VALLORBE
SMITH Nicholas
1968
Rances
VD
SUI
XC - Seniors
54
Patos Bravos
MOREIRA Sergio
1965
Yverdon
VD
POR
XC - Seniors
55
VC EChallens
NOËL Jean-Luc
1967
Fey
VD
SUI
XC - Seniors
56
Léman Racing Club
LANG Nils
1965
La Rippe
VD
SUI
XC - Seniors
57
Cimes Cycle
MARCHAND Laurent
1967
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
XC - Seniors
76
Cyclophile Sédunois
FRAGNIERE Jean-Jacques
1971
Veysonnaz
VS
SUI
XC - Seniors
78
Club Cycliste du Littoral
FORCHELET Daniel
1956
Coffrane
NE
SUI
XC - Seniors
79
Pro Bike Service
GOVI Johnny
1970
Champvent
VD
SUI
XC - Seniors
82
VC Vignoble
AYMON Jacques
1961
Coffrane
NE
SUI
XC - Seniors
85
VELOLADEN BERN
GALLIMORE Andrew
1968
Jegenstorf
BE
AUS
XC - Seniors
86
BURLET Laurent
1968
Bonvillars
VD
SUI
XC - Seniors
89
THOEMUS FACTORY TEAM
SIFFERT Stefan
1971
Schmitten
FR
SUI
XC - Seniors
101
VC Payerne Procycles
TUGLER Dominique
1963
Sévaz
FR
SUI
XC - Seniors
108
LUSOMARK
TOMÁS José
1965
Champvent
VD
SUI
XC - Seniors
109
VTT CLUB GEVREY-CHAMBERTIN
MERY Jean-Michel
1960
Gevrey-Chambertin
-
FRA
XC - Seniors
111
VTT Balcon du Jura
GANDER Serge
1961
Bullet
VD
SUI
XC - Seniors
114
CANTIN Charles
1956
St-Aubin
FR
SUI
XC - Seniors
115
MARENDAZ Jacky
1964
Mathod
VD
SUI
XC - Seniors
118
Planetendurance
SCHÜPBACH Laurent
1970
Le Brassus
VD
SUI
XC - Seniors
132
WÜTRICH JEAN-CHRISTOPHE
1969
Lausanne
VD
SUI
XC - Seniors
135
CHEVALLEY Vincent
1976
Belmont-Sur-Yverdon
VD
SUI
XC - Seniors