Organization and Timekeeping for Sport Events

Participant list

271 participants

All categories
Athlete

Cadets
8

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3001
Champod Samuel
2005
Bullet
VD
SUI
Cadets
VTT Balcon du Jura
3002
Pillonel Nathan
2005
Uffheim
-
SUI
Cadets
110 cyclisme Illsach(F)
3003
Weber Kéo
2006
Le Fuet
BE/JB
SUI
Cadets
VC Tramelan
3004
Bialon Nicolas
2006
Montalchez
NE
SUI
Cadets
Zeta Cycling Club
3005
Crettenand Elric
2005
Basse-Nendaz
VS
SUI
Cadets
Cyclophile Sédunois
3036
Escrieut Léo
2006
Vuadens
FR
SUI
Cadets
Pédale Bulloise
3037
JACCARD Matthias
2005
L'AUBERSON
VD
SUI
Cadets
VTT Balcon du jura
3055
Brander Maël
2006
Hauterive
NE
SUI
Cadets
Maël Brander

Cadettes
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3006
Steck Nina
2006
Sugiez
FR
SUI
Cadettes
VC Kerzers/ Team Velogalerie
3007
Python Elodie
2005
Boveresse
NE
SUI
Cadettes
Team Prof Raiffeisen CCL / Club Cyclistes du Littoral
3008
Chavaillaz Melinda
2005
Sommentier
FR
SUI
Cadettes
PB BULLE
3054
Schmid Ines
2005
Le Locle
NE
SUI
Cadettes
Cimes Cycle

Cross filles
13

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9501
Flaction Anaïs
2012
Juriens
VD
SUI
Cross filles
VC Champvent / Team GuibertBike
9502
Lambercier Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Cross filles
ZetaCycling Club
9503
Althaus Lene
2012
Glion
VD
SUI
Cross filles
Montreux Rennaz Cyclisme
9504
Michaud Eloïse
2011
Val-de-Ruz
NE
SUI
Cross filles
Zeta Cycling Club
9505
Martin Coline
2011
Les Moulins
VD
SUI
Cross filles
Vélo-club Pays-d'Enhaut
9506
Favre Nina
2012
Pringy
FR
SUI
Cross filles
O2MounTainBike
9507
Lab Ayline
2012
Ballaigues
VD
SUI
Cross filles
Vélo Club Vallorbe
9508
Nicod Léonie
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
Vélo Club Vallorbe
9509
Schwab Nova
2011
Heitenried
FR
SUI
Cross filles
MTB Heitenried
9510
Nappiot Line
2012
Milvignes
NE
SUI
Cross filles
Zeta Cycling Club
9511
Truan Timéa
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
Vélo club Échallens
9512
Monney Amandine
2012
Marsens
FR
SUI
Cross filles
9513
Rey Emma
2012
L'Auberson
VD
SUI
Cross filles
VTT Balcon du Jura

Cross garcons
17

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9401
Taccoz Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
Cross garcons
VC Payerne Racing
9402
Perritaz Hugo
2011
Broc
FR
SUI
Cross garcons
Pédale Bulloise
9403
Minoggio Alessio
2012
Granges-Paccot
FR
SUI
Cross garcons
Vélo Club fribourg
9404
MOLLIET ROMAIN
2011
Chessel
VD
SUI
Cross garcons
MONTERUX-RENNAZ CYCLISME
9405
Sahli Hugo
2011
Villars Burquin
VD
SUI
Cross garcons
VTT Balcon du Jura
9406
Nguyen Marius
2011
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Cross garcons
Cimes Cycles
9407
Dervey Théo
2011
Hauteville
FR
SUI
Cross garcons
Pédale Bulloise
9408
REYNAUD MATTHIEU
2012
Fribourg
FR
SUI
Cross garcons
Pédale Bulloise
9409
BURGY AXEL
2011
chatenois
-
SUI
Cross garcons
VELO CLUB DOLOIS FRANCE
9410
Dubois Keo
2011
Les Geneveys-sur-Coffrane
NE
SUI
Cross garcons
Zeta Cycling Club
9411
Progin Antonin
2012
La Tour-de-Trême
-
SUI
Cross garcons
O2 Mountainbike
9412
Cuenin Maxence
2011
Couvet
NE
SUI
Cross garcons
Club cycliste du Littoral
9413
Lovey Lohan
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
Vélo Club Echallens
9414
Oberson Nicolas
2012
Heitenried
FR
SUI
Cross garcons
MTB Heitenried
9415
Truan Samuel
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
Vélo club Échallens
9450
Salzmann Tobias
2011
Les Breuleux
JU
SUI
Cross garcons
Vélo club Franches montagnes
9451
Randin Hugo
2011
Vuarrens
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens

Juniors
9

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
47
Steck Tim
2003
Sugiez
FR
SUI
Juniors
VC Kerzers / Team Velo Galerie
48
Tercier Rémi
2003
Grandvillard
FR
SUI
Juniors
Team Dupasquier Sports Bike / Pédale bulloise
49
Vuilliomenet Julien
2003
SAVAGNIER
NE
SUI
Juniors
Team Prof Raiffeisen Club Cycliste Littoral
50
Barben Luca
2003
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Juniors
Team Prof Raiffeisen CCL
51
Ambert Anthony
2003
Haute-Nendaz
VS
SUI
Juniors
Cyclophiles Sédunois
52
Allet Christophe
2003
Avully
GE
SUI
Juniors
Bikeinlove cycling Genève
53
Chenaux Thoma
2003
Châtonnaye
FR
SUI
Juniors
Team Menoud Bike
154
Grun Mateo
2004
Le Locle
NE
SUI
Juniors
CCLittora Team Prof
2043
Rigolet Rémy
2004
Savagnier
NE
SUI
Juniors
ZetaCyclingClub

Mega filles
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3009
de almeida tess
2008
Boudry
NE
SUI
Mega filles
Ccl
3010
Chavaillaz Maelys
2007
SOMMENTIER
FR
SUI
Mega filles
PB Bulle
3030
Marthe Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
Mega filles
Velo Club Fribourg
3033
Breton Hélia
2007
Bretonnières
VD
SUI
Mega filles
Vélo Club Vallorbe

Mega garçons
16

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3011
Glassey Romain
2007
Tolochenaz
VD
SUI
Mega garçons
VC Echallens
3012
Neuhaus Loris
2008
Rechthalten
FR
SUI
Mega garçons
BSO Plaffeien
3013
Vuilleumier Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Mega garçons
CCL PROF
3014
Sermondade Tom
2008
Nyon
VD
SUI
Mega garçons
Vélo club Nyon
3015
MURY Nathan
2008
Burtigny
VD
SUI
Mega garçons
VC Nyon
3016
Leuenberger Luca
2008
Chavornay
VD
SUI
Mega garçons
Vélo club Orbe
3017
Simone Enzo
2008
Neuchâtel
NE
SUI
Mega garçons
Cycle Prof
3018
Nguyen Martin
2007
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
Cimes Cycle
3019
Kullmann Ryan
2008
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
Cimes cycle
3020
SCHERTENLEIB LOIC
2007
Montaubion-Chardonne
VD
SUI
Mega garçons
V.C ECHALLLENS
3021
Girard Quentin
2008
Ballaigues
VD
SUI
Mega garçons
Vélo Club Vallorbe
3032
Gugerli Adrien
2007
Boudry
NE
SUI
Mega garçons
Club cycliste du Littoral
3034
Truan Harry
2008
Vallorbe
VD
SUI
Mega garçons
Vélo club Échallens
3035
Lambiel Timéo
2008
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
TEAM CIMES CYCLE
3052
Capelli Diego
2008
Roche VD
VD
SUI
Mega garçons
Montreux-Rennaz Cyclisme
3053
Muller Guillaume
2008
Charmey (Gruyère)
FR
SUI
Mega garçons
Pédale bulloise

Populaires 14 km
10

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3022
Glassey Frédéric
1973
Tolochenaz
VD
SUI
Populaires 14 km
VC Echallens
3023
Ruedin Philippe
1960
Poliez-Pittet
VD
SUI
Populaires 14 km
VC ECHALLENS
3024
Flaction Céline
1987
Juriens
VD
SUI
Populaires 14 km
VÉLO CLUB VALLORBE
3025
Breton Sarah
1979
Bretonnières
VD
SUI
Populaires 14 km
Vélo Club Vallorbe
3026
Dreyer Fabrice
1981
Corcelles-Cormondrèche
NE
SUI
Populaires 14 km
Team Fabe
3027
Malherbe Maureen
1982
Vallorbe
VD
SUI
Populaires 14 km
Vélo club vallorbe
3028
Girard Arielle
1974
Ballaigues
VD
SUI
Populaires 14 km
vélo club vallorbe
3029
Chavaillaz Honoré
1978
Sommentier
FR
SUI
Populaires 14 km
Team Chiffelle
3031
Pasquier Arnaud
1989
Cresuz
FR
SUI
Populaires 14 km
DaniVTT / Orbea
3038
Nicod Frédéric
1978
Lignerolle
VD
SUI
Populaires 14 km
Vélo-club Vallorbe

Populaires 24 km
5

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
2010
Matthey Patrick
1972
Ursy
FR
SUI
Populaires 24 km
2011
Courtine Yann
1994
Muraz
VS
SUI
Populaires 24 km
2012
Gorris Stephane
1989
Semsales
FR
SUI
Populaires 24 km
2013
Dubois Grégory
1984
Fétigny
FR
SUI
Populaires 24 km
2014
Angevert Guillaume
1982
Fétigny
FR
FRA
Populaires 24 km

Populaires 32 km
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
56
Dind Florian
1997
Vevey
VD
SUI
Populaires 32 km
67
Pastoris Fabien
1982
Ste-Croix
VD
SUI
Populaires 32 km
VTT Balcon du Jura
156
Fayet Claude
1976
Aubonne
VD
SUI
Populaires 32 km
160
BUCHIN-ROULIE Vanessa
1974
Lausanne
VD
FRA
Populaires 32 km
Tri Team Pully / XPERIENCE TRAINING

Poussins filles
12

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9945
Lüthi Isaline
2017
Hauterive
NE
SUI
Poussins filles
Team Prof
9946
Girard Eva
2015
Hauterive
NE
SUI
Poussins filles
Cycles Prof
9947
Rossetti Eva
2019
Travers
NE
SUI
Poussins filles
Passion Vélo
9948
Fellay Ophélie
2016
Sorens
FR
SUI
Poussins filles
9949
Bolis Enya
2015
Orsières
VS
SUI
Poussins filles
Sc Reppaz
9950
Bolis Manon
2016
Orsières
VS
SUI
Poussins filles
Sc Reppaz
9951
Rey Sofia
2015
L'Auberson
VD
SUI
Poussins filles
VTT Balcon du Jura
9952
Pasquier Elly
2018
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
Dani VTT
9953
Pasquier Nora
2016
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
Dani VTT
9954
Sarret Zoé
2018
Villiers
NE
SUI
Poussins filles
9955
Breitler Tess
2016
Sullens
VD
SUI
Poussins filles
Vtt balcon du jura
9956
Racine Lou
2019
Sugiez
FR
SUI
Poussins filles

Poussins garcons
14

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9801
Lüthi Noa
2015
Hauterive
NE
SUI
Poussins garcons
Team prof
9802
Fellay Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Poussins garcons
9803
Croisier Sven
2015
Ballaigues
VD
SUI
Poussins garcons
Vélo Club Vallorbe
9804
Lourenço Làzaro
2016
Sembrancher
VS
POR
Poussins garcons
SAERTEX Portugal/ Edaetech
9805
Nicod Maxime
2016
Lignerolle
VD
SUI
Poussins garcons
Vélo club Vallorbe
9806
Angevert Florian
2017
Fétigny
FR
SUI
Poussins garcons
9807
Dubois Naël
2017
Fétigny
FR
SUI
Poussins garcons
9808
Robert Colin
2017
Savagnier
NE
SUI
Poussins garcons
9809
Progin Lenny
2015
Vuadens
FR
SUI
Poussins garcons
Progin's Team
9810
Tâche Constant
2016
Jorat-Menthue
VD
SUI
Poussins garcons
9811
Romanens Léon
2015
Gibloux
FR
SUI
Poussins garcons
Kids Bike Horizon
9812
Romanens Martin
2017
Gibloux
FR
SUI
Poussins garcons
9813
Hainard justin
2015
Buttes
NE
SUI
Poussins garcons
9814
Hainard Jovian
2017
Buttes
NE
SUI
Poussins garcons

Rock filles
6

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9301
Sahli Elsa
2010
Villars Burquin
VD
SUI
Rock filles
VTT Balcon du Jura
9302
Nguyen Sarah
2010
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Rock filles
Cimes Cycle
9303
lovey Kelia
2010
Vallorbe
VD
SUI
Rock filles
Vélo Club Echallens
9304
Jaques Léonie
2010
Ballaigues
VD
SUI
Rock filles
Vélo Club Vallorbe
9305
Marthe Leonie
2010
Le Mouret
FR
SUI
Rock filles
Team ACM
9306
Oberson Amélie
2010
Heitenried
FR
SUI
Rock filles
MTB Heitenried

Rock garçons
29

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9201
Berthoud Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Rock garçons
cyclomaniacs Veveyse
9202
Lambercier Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Rock garçons
ZetaCycling Club
9203
Bersier Jules
2010
Cugy (FR)
FR
SUI
Rock garçons
VELO CLUB PAYERNE
9204
Di Nino Maël
2010
Val-d'Illiez
VS
SUI
Rock garçons
Illiez bike
9205
Claessens Arthur
2009
Basse-Nendaz
VS
BEL
Rock garçons
VC NENDAZ
9206
Zobel Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
Rock garçons
Pédale Bulloise
9207
Perrinjaquet Shayan
2010
Dombresson
NE
SUI
Rock garçons
cycleprof
9208
nappiot théo
2010
COLOMBIER NE
NE
SUI
Rock garçons
Zeta Cycling Club
9209
Michaud Yanis
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Rock garçons
Zeta Cycling Club
9210
Trystan Comminot
2010
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Rock garçons
zeta cycling
9211
Charrière Guillaume
2010
Gumefens
FR
SUI
Rock garçons
O2Montain Bike
9212
REYNAUD SAMUEL
2010
Fribourg
FR
SUI
Rock garçons
Pédale Bulloise
9213
Frainier Axel
2010
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
Cimes Cycle
9214
Kallin Charles
2010
La Chaux-de-Fonds
NE
FRA
Rock garçons
Cimes cycle
9215
Martin Gabriel
2010
Les Moulins
VD
SUI
Rock garçons
Vélo-club Pays-d'Enhaut
9216
Breton Milan
2010
Bretonnières
VD
SUI
Rock garçons
Vélo club Vallorbe
9217
Rose Ewan
2009
Ballaigues
VD
SUI
Rock garçons
Vélo Club Vallorbe
9218
Grossrieder Yann
2010
Heitenried
FR
SUI
Rock garçons
MTB Heitenried
9219
Gut Timur
2009
Bolligen
BE
SUI
Rock garçons
RRC Bern
9220
Peeters Daan
2010
Corgémont
BE
NED
Rock garçons
VC Tramelan
9221
Haarpaintner Nicolas
2009
Heitenried
FR
SUI
Rock garçons
MTB Heitenried
9222
AUBRY Lucien
2010
MOUTHE
-
FRA
Rock garçons
vtt Mont d'or
9229
Escrieut Romain
2009
Vuadens
FR
SUI
Rock garçons
9230
Atienza Matéo
2009
Moudon
VD
SUI
Rock garçons
Vélo Club Payerne Racing
9231
Bosset Nathan
2010
Marin-Epagnier
NE
SUI
Rock garçons
9232
Germann Yuri
2010
Hauterive
NE
SUI
Rock garçons
Cyclo Prof
9233
Menoud Matt
2010
Travers
NE
SUI
Rock garçons
9234
Breitler Félix
2009
L'Auberson
VD
SUI
Rock garçons
VTT Balcon du Jura
9235
Rubbi Flavio
2010
Cornaux
NE
SUI
Rock garçons
Cycles Prof

Soft filles
8

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9701
Dervey Zoé
2013
Hauteville
FR
SUI
Soft filles
Pédale Bulloise
9702
Rümbeli Célia
2013
L’Auberson
VD
SUI
Soft filles
VTT Balcon du Jura
9703
Lovey Nora
2013
Vallorbe
VD
SUI
Soft filles
Vélo Club Echallens
9704
Flaction Nora
2014
Juriens
VD
SUI
Soft filles
Vélo club Vallorbe
9705
Progin Noélie
2014
La Toure-de-Trême
FR
SUI
Soft filles
9706
Peeters Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
Soft filles
9714
Salzmann Yaelle
2013
Les Breuleux
JU
SUI
Soft filles
Velo Club Franches-Montagnes
9715
Menoud Mia
2013
Travers
NE
SUI
Soft filles

Soft garcons
20

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9601
molliet evan
2014
Rennaz
VD
SUI
Soft garcons
montreux-rennaz cyclisme
9602
Berthoud Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Soft garcons
Cyclomaniacs veveyse
9603
Di Nino Lionel
2013
Val-d'Illiez
VS
SUI
Soft garcons
Illiez bike
9604
Ubaldi Loris
2013
Montreux
VD
SUI
Soft garcons
Montreux Rennaz Cyclisme
9605
Rümbeli Matteo
2014
L’Auberson
VD
SUI
Soft garcons
VTT Balcon du Jura
9606
Martin Mathieu
2013
Les Moulins
VD
SUI
Soft garcons
Vélo-club Pays-d'Enhaut
9607
Favre Charly
2014
Pringy
FR
SUI
Soft garcons
O2MounTainBike
9608
Dreyer Gabriel
2014
Corcelles-Cormondrèche
NE
SUI
Soft garcons
Team Fabe
9609
Malherbe Eliott
2014
Vallorbe
VD
SUI
Soft garcons
Vélo Club Vallorbe
9610
Nicod Clément
2014
Lignerolle
VD
SUI
Soft garcons
Vélo Club Vallorbe
9611
Breitler Ayrton
2013
Cheseaux-Lausannecheseaux
VD
SUI
Soft garcons
Vtt balcon du jura
9612
Pasquier Jay
2014
Crésuz
FR
SUI
Soft garcons
Dani VTT / Pédale Bulloise
9613
Grossrieder Noah
2013
Heitenried
FR
SUI
Soft garcons
MTB Heitenried
9614
Roh Noem
2014
Erde
VS
SUI
Soft garcons
Kids Bike Horizon
9615
AUBRY Marius
2013
MOUTHE
-
FRA
Soft garcons
vvt Mont d'Or
9655
ryser Arno
2013
Marin-Epagnier
NE
SUI
Soft garcons
9656
Randin Timoté
2014
Vuarrens
VD
SUI
Soft garcons
VC Echallens
9657
Breitler Simon
2013
L'Auberson
VD
SUI
Soft garcons
VTT Balcon du Jura
9658
Begli Gian
2014
Gals
BE
SUI
Soft garcons
9659
Robert Jouian
2014
Savagnier
NE
SUI
Soft garcons
Cycles Prof

XC - Dames 1
8

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
2001
Martin Marinette
1983
Les Moulins
VD
SUI
XC - Dames 1
Global Cycle Château-d'Oex
2003
Challandes Dounia
2002
St-Blaise
NE
SUI
XC - Dames 1
Team Prof Raiffeisen CCL
2004
Luthi Cindy
1987
Saint-Blaise
NE
SUI
XC - Dames 1
CC littoral
2005
chavaillaz Ilona
1982
Sommentier
FR
SUI
XC - Dames 1
Team Chiffelle
2007
Desaules Sandrine
1986
Dombresson
NE
SUI
XC - Dames 1
Zeta cycling
2008
Liechti Daniela
1982
Montricher
VD
SUI
XC - Dames 1
Cycles Froidevaux
2009
ROY Pauline
1999
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
XC - Dames 1
La Bicycletterie / Cimes Cycle
2042
Racheter Naïka
2000
Hauterive
NE
SUI
XC - Dames 1
Team Prof Raiffeisen-CCL

XC - Dames 2
2

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
2002
Nicol Laure
1979
Vallorbe
VD
SUI
XC - Dames 2
Vélo Club Vallorbe
2006
Singele Isabelle
1965
La Sagne NE
NE
SUI
XC - Dames 2
VC Vignoble-Cyclerc

XC - Hommes
17

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4
Fermo Damien
2000
Vionnaz
VS
SUI
XC - Hommes
Cycles Prof Luthï
5
Chiffelle Nathan
1999
Lignières
NE
SUI
XC - Hommes
Team Chiffelle
6
Gentizon Valentin
1999
Le pâquier
FR
SUI
XC - Hommes
PB/ team dupasquier sport
7
Garnier Leo
2002
Grandson
VD
SUI
XC - Hommes
Team Prof Raiffeisen CCL
8
L'Eplattenier Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
XC - Hommes
Passion Velo
9
Geiser Thibaut
1992
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Hommes
10
Marchand Quentin
2002
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
Cimes Cycle
11
Marchand Maxime
2000
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
Cimes Cycle
57
Lüthi Patrick
1992
Hauterive
NE
SUI
XC - Hommes
Team Prof Raiffeisen-CCL
58
Chiffelle Nathan
1999
Lignières
NE
SUI
XC - Hommes
Team Chiffelle
62
Vallat Lionel
1993
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
XC - Hommes
Cimes Cycle
65
Trevisani Sandro
1996
La Tour-de-Trême
FR
SUI
XC - Hommes
Zeta Cycling Club / La Bicycletterie
70
Clapasson Thomas
1999
Collombey
VS
SUI
XC - Hommes
UC Montheysanne
71
Aymon Damien
1996
Coffrane
NE
SUI
XC - Hommes
Team Prof Raiffeisen CCL
72
Aymon Maël
2000
Coffrane
NE
SUI
XC - Hommes
81
Noël Loïc
1999
Hauterive
NE
SUI
XC - Hommes
VC Echallens / Cycles Prof
165
Bochatay Alexandre
1998
Salvan
VS
SUI
XC - Hommes
Course Club Salvan

XC - Masters 1
30

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1
Luthi Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
XC - Masters 1
PROF-RAIFFEISEN/CC LITTORAL
2
Bolis Florent
1986
Orsières
VS
SUI
XC - Masters 1
TEAM CRISTAL SPORT CROSSROAD
3
barros lourenço Marcio
1986
Sembrancher
VS
POR
XC - Masters 1
SAERTEX Portugal/ Edaetech
12
Minoggio Julien
1984
Granges-Paccot
FR
SUI
XC - Masters 1
Vélo Club Fribourg
13
Guélat Nathan
1990
Yverdon-les-Bains
VD
SUI
XC - Masters 1
14
Grand Anthony
1991
La Tour-de-Trême
FR
SUI
XC - Masters 1
Team Dupasquier sports bike
15
Ferreira Bruno
1983
Mézières FR
FR
POR
XC - Masters 1
PB / nutrysports
16
KOLESNIKOV-GAUTIER Alexey
1990
GENEVE
GE
SUI
XC - Masters 1
Tri-Tourists
17
Fernandez Obenza Alexis
1987
Visp
VS
ESP
XC - Masters 1
CC Os Mosqueteiros
18
Raczkowski Tomasz
1988
Yvonand
VD
POL
XC - Masters 1
Szczepanbike
19
Rossetti Camille
1988
Travers
NE
SUI
XC - Masters 1
Bike Point-ORBEA
20
Prieto Samuel
1983
Oulens-Echallens
VD
SUI
XC - Masters 1
VC Echallens
21
Loetscher Joachim
1982
Bôle
NE
SUI
XC - Masters 1
La Bicycletterie Suisse
22
Racine Fabien
1988
Sugiez
FR
SUI
XC - Masters 1
Team Cycles Prof
23
Fellay Julien
1990
Sorens
FR
SUI
XC - Masters 1
24
Montavon Yann
1986
Gletterens
FR
SUI
XC - Masters 1
Scott-Sports / C.C.Moutier
25
Brechbühl Jérémy
1990
Les Breuleux
JU
SUI
XC - Masters 1
Next Ride Racing - Santa Cruz / Cimes Cycle
54
Regli Gaëtan
1987
Mont-Vully
FR
SUI
XC - Masters 1
59
De Bortoli Julien
1984
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
XC - Masters 1
Cycles Vuillemier / VCT
69
Premand Frédéric
1983
Choëx
VS
SUI
XC - Masters 1
GX Racing
77
Jäggi Noé
1990
Lignières
NE
SUI
XC - Masters 1
VC Vignoble Cylcerc
78
Facchinetti Emanuele
1983
Préverenges
VD
SUI
XC - Masters 1
79
Fauria Torrent Oriol
1986
Lausanne
VD
ESP
XC - Masters 1
Footing Club Lausanne
80
Rochat mathieu
1985
Lonay
VD
SUI
XC - Masters 1
155
Girard Simon
1985
Hauterive NE
NE
SUI
XC - Masters 1
Cycles Prof
157
Wild Rémy
1983
Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 1
ACN Yverdon
158
Sandoz Martin
1991
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 1
Passion Vélo / VC Edelweiss
161
Vallat Mael
1986
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XC - Masters 1
Team Cimes Cycle
162
Rodrigues Vitor
1986
Hauterive NE
NE
SUI
XC - Masters 1
164
Champion Yannick
1982
Tévenon
VD
SUI
XC - Masters 1

XC - Masters 2
24

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
26
Lozano Daniel (Amalia)
1976
Cressier
NE
SUI
XC - Masters 2
Team sudero
27
Amstutz Yves
1974
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 2
CC Littoral
28
Sanchez Carlos
1974
Neuchâtel
NE
ESP
XC - Masters 2
Club Cycliste Littoral
29
Ubaldi Gianluca
1981
Montreux
VD
SUI
XC - Masters 2
Montreux Rennaz Cyclisme
30
Dénervaud Mario
1972
Peseux
NE
SUI
XC - Masters 2
31
Nevers Yannick
1979
Le Locle
NE
SUI
XC - Masters 2
32
Rime Bruno
1978
Vuadens
FR
SUI
XC - Masters 2
TEAM CHIFFELLE et Teysalpi
33
Andres Peter
1977
Uttigen
BE
SUI
XC - Masters 2
34
Nobel Karl
1981
Moutier
BE/JB
SUI
XC - Masters 2
35
Biffiger Christian
1972
Glis
VS
SUI
XC - Masters 2
Papival Scott Grand-Raid BCVS
36
Breitler Michael
1979
Sullens
VD
SUI
XC - Masters 2
Vtt balcon du jura
55
Matthey-Claudet Sébastien
1975
Biel/Bienne
BE
SUI
XC - Masters 2
60
Da Cunha Luis
1980
Gland
VD
POR
XC - Masters 2
Léman Racing Club
63
Truan Stéphane
1974
Vallorbe
VD
SUI
XC - Masters 2
Val'Bikes
64
Ribotel Daniel
1972
Rueyres-St.-Laurent
FR
SUI
XC - Masters 2
Menoud Bike / pédales Bulloise
66
Gut Thomas
1972
Bolligen
BE
SUI
XC - Masters 2
RSC Aaretal Münsingen
68
Forestier Claude-Alain
1979
Rennaz
VD
SUI
XC - Masters 2
Montreux-Rennaz Cyclisme
73
Braun Michaël
1974
St-Sulpice VD
VD
SUI
XC - Masters 2
Team Ladakh
74
Daniel Christophe
1973
Marsens
FR
SUI
XC - Masters 2
Team Chiffelle
75
Robert-Nicoud Julien
1979
Bevaix
NE
SUI
XC - Masters 2
Zeta Cycling Club
76
Blanchy Mathieu
1976
Ste-Croix
VD
MON
XC - Masters 2
Vtt Balcon du Jura
153
Boillat Armand
1978
Les Breuleux
JU
SUI
XC - Masters 2
Vélo Club Franches-Montagnes
159
Winkler Laurent
1979
Mont-Soleil
BE/JB
SUI
XC - Masters 2
Team Mont-Soleil
163
Parmigiani Andrea
1981
Biel (BE)
BE
ITA
XC - Masters 2

XC - Seniors
11

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
37
Siffert Stefan
1971
Schmitten
FR
SUI
XC - Seniors
THOEMUS FACTORY TEAM
38
Mathys Pierre-Alain
1966
Le Crêt
FR
SUI
XC - Seniors
Team Raid Mountain
39
Poggiali Roger
1967
Marin-Epagnier
NE
SUI
XC - Seniors
Club Cycliste du Littoral
40
Smith Nicholas
1968
Rances
VD
SUI
XC - Seniors
VC VALLORBE
41
Bannwart Martin
1963
Hauterive
NE
SUI
XC - Seniors
42
Marcacci Alberto
1970
Wohlen bei Bern
BE
SUI
XC - Seniors
Team MA
43
Gallimore Andrew
1968
Jegenstorf
BE
AUS
XC - Seniors
VELOLADEN BERN
44
Marendaz Jacky
1964
Mathod
VD
SUI
XC - Seniors
45
Marchand Laurent
1967
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
XC - Seniors
Cimes Cycle
46
Lang Nils
1965
La Rippe
VD
SUI
XC - Seniors
Léman Racing Club
61
Capelli Dominique
1970
Roche
VD
SUI
XC - Seniors
Montreux-Rennaz cyclisme