Organization and Timekeeping for Sport Events

Participant list

190 participants

All categories
Athlete

Dames
10

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
505
Fragnière Charline
1998
Vuadens
FR
SUI
Dames
Team Menoud-Bike
508
Beauvir Claire
2005
Eysins
VD
SUI
Dames
Vélo Club Nyon
509
Bähler Alexandra
1968
Bern
BE
SUI
Dames
Montreux-Rennaz Cycisme
511
Luthi Cindy
1987
Saint-Blaise
NE
SUI
Dames
CC littoral
514
sainlez estelle
1990
St-Prex
VD
SUI
Dames
Rushteam Ecublens
515
Glaus Flurina
1997
Bäriswil
BE
SUI
Dames
The Braap!! Life
516
Singele Isabelle
1965
La Sagne NE
NE
SUI
Dames
VC Vignoble-Cyclerc
517
Spry Rachel
1990
Saint-Sulpice (VD)
VD
GBR
Dames
519
Overney Corinne
1983
Hauteville
FR
SUI
Dames
BH-Cycling-Team - O2 MTB La Tour-de-Trême
520
Froidevaux Marianne
1980
Les Breuleux
JU
SUI
Dames
VCFM

Hommes
20

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
101
Cerato Gabriele
2002
Perly
GE
SUI
Hommes
Sprinter Club Lignon
102
Maillefer Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
Hommes
Vélo Club Vevey
103
Conod Nicolas
2000
Bogis-Bossey
VD
SUI
Hommes
Léman Racing Club
104
Duscher Jules
2003
Renens VD
VD
SUI
Hommes
VELOSPRINT Cossonay
105
Gandrey Carl
1997
Bovernier
VS
FRA
Hommes
Velo Club TOURNUS
106
Dufaux Loïs
1998
Ollon
VD
SUI
Hommes
Cogeas-Sogecoma-Akros CT/ montreux rennaz cyclisme
107
Beauvir Thomas
2003
Eysins
VD
SUI
Hommes
Vélo Club de Nyon
108
Schmid Melvin
2003
Lavey-Village
VD
SUI
Hommes
UC Montheysanne / team Dom Cycle
109
Garnier Leo
2002
Grandson
VD
SUI
Hommes
Team Prof Raiffeisen CCL
110
Delaloye Jonas
2002
Villars-sur-Glâne
VS
SUI
Hommes
Cyclophile sédunois
111
CHABERT Gregory
2000
Crozet
-
FRA
Hommes
UCGessienne
112
Oberli Nils
2003
Moutier
BE/JB
SUI
Hommes
VC Perrefitte
113
Amarinei Robert
1995
Gaillard
-
ROU
Hommes
-
114
de Saint-Exupéry Marin
1996
Vevey
VD
FRA
Hommes
115
Rudaz Manuel
1994
Conthey
VS
SUI
Hommes
Cyclophile Sédunois
116
Vallat Lionel
1993
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Hommes
Cimes Cycle
117
Kaeslin Etienne
1994
Syens
VD
SUI
Hommes
Cyclophile Aigle/ team Cycles Pache
118
Aebi Antoine
1998
Suchy
VD
SUI
Hommes
Vélo-club Orbe
119
Fermo Damien
2000
Vionnaz
VS
SUI
Hommes
Cycles Prof Luthï
121
Aymon Damien
1996
Coffrane
NE
SUI
Hommes
Team Prof Raiffeisen CCL

Les Petites Cracks - Filles
7

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
901
Corminboeuf Louise
2016
Ménières
FR
SUI
Les Petites Cracks - Filles
Le Gang
907
Borloz Coline
2015
Roche
VD
SUI
Les Petites Cracks - Filles
Montreux Rennaz Cyclisme
909
Wisard Mallory
2015
Choex
VS
SUI
Les Petites Cracks - Filles
TRT Monthey
914
Lüthi Isaline
2017
Hauterive
NE
SUI
Les Petites Cracks - Filles
Team Prof
919
Fellay Ophélie
2016
Sorens
FR
SUI
Les Petites Cracks - Filles
921
Froidevaux Joana
2014
Les Breuleux
JU
SUI
Les Petites Cracks - Filles
VCFM
922
Ziörjen Tina
2021
Chailly-Montreux
VD
SUI
Les Petites Cracks - Filles

Les Petits Craks - Garçons
17

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
0
Fellay Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Les Petits Craks - Garçons
902
molliet evan
2014
Rennaz
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
montreux-rennaz cyclisme
903
Ubaldi Elio
2015
Montreux
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Montreux Rennaz Cyclisme
904
Bruttin Dorian
2015
Trélex
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Birikino
905
Favre Charly
2014
Pringy
FR
SUI
Les Petits Craks - Garçons
O2MounTainBike
906
Saugy Loan
2014
Penthaz
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
VELOSPRINT COSSONAY
908
Forestier Matt
2018
Rennaz
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Montreux Rennaz Cyclisme
910
Ramosaj Liam
2014
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Le Gang
911
Ramosaj Leo
2017
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Le Gang
912
Dalstein Pereira Arthur
2014
Les Paccots
FR
FRA
Les Petits Craks - Garçons
CYCLOMANIACS VEVEYSE
913
Dalstein Pereira Gabriel
2016
Les Paccots
FR
FRA
Les Petits Craks - Garçons
915
Lüthi Noa
2015
Hauterive
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Team prof
916
Dell'Orto Kyrian
2015
Allinges
-
FRA
Les Petits Craks - Garçons
Team Allinges-Publier
917
Layaz Guillaume
2015
Saint-Légier-La Chiésaz
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
918
Fellay Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Les Petits Craks - Garçons
920
MOOS Aurélio
2014
Miège
VS
SUI
Les Petits Craks - Garçons
ALEX MOOS RACING
923
Roh Noem
2014
Erde
VS
SUI
Les Petits Craks - Garçons
Kids Bike Horizon

Masters 1
17

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
120
Milliet Patrick
1992
Lausanne
VD
SUI
Masters 1
201
Corminboeuf Yves
1985
Ménières
FR
SUI
Masters 1
Pro Cycles SCOTT Sports
202
Coty Benjamin
1991
Lutry
VD
SUI
Masters 1
Curtinaux Cycling Team
203
lucat geoffrey
1990
bellegarde
GE
SUI
Masters 1
Velosophe_cycling_brigade
204
BENEY MAXIME
1984
Corseaux
VD
SUI
Masters 1
Cycles Colin / VCVevey
205
L'Eplattenier Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
Masters 1
Passion Velo
206
schmitt marc
1986
divonne les bains
-
FRA
Masters 1
Union Cycliste Gessienne
207
LAMON Romain
1989
Sion
VS
SUI
Masters 1
Tri Valais
208
Forchelet David
1989
St-Prex
VD
SUI
Masters 1
Rushteam Ecublens
209
Duperrut Christopher
1988
St-Saphorin
VD
SUI
Masters 1
Cyclophile morgiens
210
Fellay Julien
1990
Sorens
FR
SUI
Masters 1
211
Nortes Damien
1987
Marin
-
FRA
Masters 1
Evian Vélo
212
Rüegg Matthieu
1991
Saint-Sulpice (VD)
VD
SUI
Masters 1
Rushteam Ecublens
213
Flück Vincent
1985
Hauteville
FR
SUI
Masters 1
Dupasquier Sports
215
Singelé Kenny
1986
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Masters 1
VcVignoble-Cyclerc
216
Rossi Philippe
1991
Lutry
VD
SUI
Masters 1
217
Duchemin Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Masters 1

Masters 2
21

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
301
Delmatti Joel
1979
Veytaux
VD
SUI
Masters 2
Montreux Rennaz Cyclisme
302
Byrde Claude
1975
Chailly-Montreux
VD
SUI
Masters 2
LE GANG
303
Rendulic Leonard
1982
Cologny
GE
SUI
Masters 2
Velo Perfection
304
Ubaldi Gianluca
1981
Montreux
VD
SUI
Masters 2
Montreux Rennaz Cyclisme
305
Mazat Damien
1975
Genève
GE
SUI
Masters 2
306
Rochat Sylvain
1977
Féchy
VD
SUI
Masters 2
307
Forestier Claude-Alain
1979
Rennaz
VD
SUI
Masters 2
Montreux-Rennaz Cyclisme
308
Zampieri Lucas
1979
Gals
BE
SUI
Masters 2
TEAM TESAG UVEX
309
LIOTIER Fabien
1981
Villars-sur-Glâne
FR
FRA
Masters 2
UC GESSIENNE
310
huaux romain
1979
GEX
-
FRA
Masters 2
Union Cycliste Gessienne
311
Ballmer Laurent
1979
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Masters 2
Cimes Cycle
312
Uldry José
1977
Corbières
FR
SUI
Masters 2
313
Crettenand Olivier
1976
Basse-Nendaz
VS
SUI
Masters 2
314
Michaud Arnaud
1979
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Masters 2
Zeta Cycling Club
315
Sênos Ricardo
1979
La Chaux-de-Fonds
NE
POR
Masters 2
Team Senos / Carroserie Da Silva
316
Brandenberger Frédéric
1977
Corbières
FR
SUI
Masters 2
vcFribourg
317
Reduce Christian
1979
Vétroz
VS
SUI
Masters 2
Team la Trace
318
Delacombaz olivier
1974
Sorens
FR
SUI
Masters 2
319
Minot Alexandre
1977
montagny les beaune
-
FRA
Masters 2
VSC Beaune
320
Dumartheray Joel
1982
Givrins
VD
SUI
Masters 2
4ride.ch
321
dumartheray yannick
1976
Prangins
VD
SUI
Masters 2
4ride

Masters 3
26

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
401
Hauser Johnny
1971
Cugy FR
FR
SUI
Masters 3
Vélo Club Payerne - ProCycles
402
Schoeni Thierry
1972
Bellerive VD
VD
SUI
Masters 3
CYCLES SUDERO
403
Hübscher Charly
1969
Fribourg Caserne
FR
SUI
Masters 3
The PAC CX Team
404
Genet Daniel
1958
Vucherens
VD
SUI
Masters 3
Montreux-Rennaz Cyclisme/Dom Cycle
405
Gillon Philippe
1969
Fribourg
FR
SUI
Masters 3
The PAC CX Team
406
Burnier Dominique
1960
Aigle
VD
SUI
Masters 3
Cyclophile Bex
407
Risse Gargamel
1967
Payerne
VD
SUI
Masters 3
408
Pillonel Jean-Marc
1971
Cugy FR
FR
SUI
Masters 3
Vélo-Club Payerne - Procycles
409
Favre Sébastien
1970
Pringy
FR
SUI
Masters 3
O2MountainBike
410
Cantillo Carmelo
1951
Lucens
VD
SUI
Masters 3
individuel
411
Capelli Dominique
1970
Roche
VD
SUI
Masters 3
412
Eymann Jean-Pierre
1968
Lausanne
VD
SUI
Masters 3
CX BASEL 1968
413
Wenger Pascal
1972
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Masters 3
Cimes Cycle
414
Laramée Sylvain
1968
Chexbres
VD
SUI
Masters 3
VC Vevey
415
Oberli Frederic
1970
Moutier
BE/JB
SUI
Masters 3
VC Perrefitte
416
Boscardin Flavio
1969
Arzier-Le Muids
VD
SUI
Masters 3
Velo Perfection
417
Fragniere Jean-jacques
1971
Veysonnaz
VS
SUI
Masters 3
Cyclophile Sédunois
418
Forchelet Daniel
1956
Coffrane
NE
SUI
Masters 3
Club Cycliste du Littoral
419
Rodrigues jorge
1972
Prevessin
-
SUI
Masters 3
Team ACV
420
Glaus Roland
1960
Gümligen
BE
SUI
Masters 3
RSC Aaretal
421
Smith Nicholas
1968
Rances
VD
SUI
Masters 3
VC VALLORBE
422
mannelli marcello
1960
coppet
VD
SUI
Masters 3
CNN Cercle des Nageurs de Nyon
423
Faiss Joakim
1970
Fully
VS
SUI
Masters 3
VC Excelsior Martigny - Ciclissimo Valais
424
SINGELE Michel
1960
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Masters 3
VC Vignoble
425
Carrupt Stéphane
1969
Martigny
VS
SUI
Masters 3
Le Gang
426
Dao Hien
1968
Crassier
VD
SUI
Masters 3

U10 - U15 - Filles
10

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
705
Lambercier Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U10 - U15 - Filles
ZetaCycling Club
709
de almeida tess
2008
Boudry
NE
SUI
U10 - U15 - Filles
720
DAL PAN Juliette
2010
ALLINGES
-
FRA
U10 - U15 - Filles
TEAM ALLINGES-PUBLIER
723
Althaus Lene
2012
Glion
VD
SUI
U10 - U15 - Filles
Montreux Rennaz Cyclisme
734
Dell'Orto Elaïs
2010
Allinges
-
FRA
U10 - U15 - Filles
Team Allinges-Publier
738
Roh Mathilde
2008
Vétroz
VS
SUI
U10 - U15 - Filles
Cyclophile sédunois
739
Roh Athina
2009
Vétroz
VS
SUI
U10 - U15 - Filles
Cyclophile sédunois
741
Michaud Eloïse
2011
Val-de-Ruz
NE
SUI
U10 - U15 - Filles
Zeta Cycling Club
745
MOOS Amandine
2012
Miège
VS
SUI
U10 - U15 - Filles
ALEX MOOOS RACING
751
Minot Meloise
2013
Montagny
-
SUI
U10 - U15 - Filles

U10 - U15 - Garçons
44

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
0
Salamin Antoine
2008
Grône
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclophile Sédunois
0
Perrinjaquet Shayan
2010
Dombresson
NE
SUI
U10 - U15 - Garçons
Zêta bike
701
Roberto Mathias
2010
cossonay
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
VELOSPRINT COSSONAY
702
Bersier Jules
2010
Cugy (FR)
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
VC Payerne
703
Fincoeur Antoine
2009
Cossonay
VD
BEL
U10 - U15 - Garçons
VELOSPRINT COSSONAY
704
Lambercier Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U10 - U15 - Garçons
ZetaCycling club
706
Brodard Théo
2010
Neyruz FR
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
VC Payerne-ProCycles
707
Berthoud Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclomaniacs veveyse
708
Berthoud Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclomaniacs Veveyse
710
Taccoz Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
VC Payerne Racing
711
Remon Marcos
2012
Bellevue
-
ESP
U10 - U15 - Garçons
Pogi Team Generali
712
MOLLIET ROMAIN
2011
Chessel
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
MONTERUX-RENNAZ CYCLISME
713
Convert Thibault
2010
Remaufens
FR
BEL
U10 - U15 - Garçons
714
Beraudo Daniel
2010
Saint-Sulpice (VD)
VD
FRA
U10 - U15 - Garçons
715
Zobel Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
Pédale Bulloise
716
Le Goff Noah
2010
La Chaux
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Velosprint Cossonay
717
Ubaldi Loris
2013
Montreux
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Montreux Rennaz Cyclisme
718
Fragnière Zian
2011
VEYSONNAZ
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclophile Sédunois
719
Fragnière Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclophile Sédunois
721
DAL PAN MARTIN
2012
ALLINGES
-
FRA
U10 - U15 - Garçons
TEAM ALLINGES-PUBLIER
722
Coppens Timéo
2009
Fully
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
VC Fully
724
Favre Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
O2MounTainBike
725
Longchamp Henry
2012
Cossonay
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Vélosprint Cossonay
726
Borloz Maxime
2010
Roche (VD)
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Montreux Rennaz Cyclisme
727
Magnin Eliot
2011
La Roche FR
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
o2 Mountain Bike
728
Capelli Diego
2008
Roche VD
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Vélo Club Montreux-Rennaz
729
huaux virgil
2009
gex
-
FRA
U10 - U15 - Garçons
Union Cycliste Gessienne
730
Di Nino Maël
2010
Val-d'Illiez
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
Illiez bike
731
Ribordy Mika
2011
Sion
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
732
Reduce Bastian
2009
Vétroz
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclophile Sédunois
733
Minnig Ilan
2012
Montricher
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
VELOSPRINT COSSONAY
735
piccand tim
2008
marsens
FR
SUI
U10 - U15 - Garçons
Pedale bulloise
736
Galley Cyril
2010
Marnand
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Vélo club Payerne
737
Fournier Lilian
2012
Prevessin-Moens
-
FRA
U10 - U15 - Garçons
Union Cycliste Gessienne
740
Lopez Esteban
2012
Cossonay
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Velosprint Cossonay
742
Michaud Yanis
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
U10 - U15 - Garçons
Zeta Cycling Club
743
Salamin Antoine
2008
Grône
VS
SUI
U10 - U15 - Garçons
Cyclophile Sédunois
744
Perrinjaquet Shayan
2010
Dombresson
NE
SUI
U10 - U15 - Garçons
Zêta bike
746
Neyroud Léo
2009
Le Mont-Pèlerin
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
Vélo Club Vevey
747
Monnard Ferdinand
2012
Vevey
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
748
Hawkey Jules
2012
Vevey
VD
SUI
U10 - U15 - Garçons
CA Riviera
749
Froidevaux Léo
2008
Les Breuleux
JU
SUI
U10 - U15 - Garçons
VCFM
750
Froidevaux Nino
2012
Les Breuleux
JU
SUI
U10 - U15 - Garçons
VCFM
752
Minot Augustin
2009
Montagny Sur Beaume
-
SUI
U10 - U15 - Garçons

U17 - Cadets
10

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
501
Dély Evan
2007
Fully
VS
SUI
U17 - Cadets
VC Excelsior Martigny
502
Vuilleumier Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U17 - Cadets
CCL
503
Savary Martin
2006
Vers-chez-Perrin
VD
SUI
U17 - Cadets
VC PAYERNE RACING TEAM
504
José Marc
2006
Sion
VS
SUI
U17 - Cadets
Cyclophile Sédunois
506
Pillonel Loris
2007
Cugy
FR
SUI
U17 - Cadets
Vélo-Club Payerne - Procycles
507
Lagona Romain
2006
Fully
VS
SUI
U17 - Cadets
VELO CLUB EXCELSIOR MARTIGNY
510
Bovet Luca
2006
St-Cierges
VD
SUI
U17 - Cadets
VC Echallens
512
Dafflon Nathan
2007
Broc
FR
SUI
U17 - Cadets
Pédale Bulloise
513
Oberli Lény
2006
Moutier
BE/JB
SUI
U17 - Cadets
Alouette.ch/VCPerrefitte
518
VESIN ANDREA
2006
NEUVECELLE
-
FRA
U17 - Cadets
VTT Pays de Gavot

U19 - Juniors Hommes
8

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1
Niederhauser Leo
2004
Cugy FR
FR
SUI
U19 - Juniors Hommes
Vélo Club Payerne Racing Team ProCycles
2
Hübscher Arthur
2005
Fribourg Caserne
FR
SUI
U19 - Juniors Hommes
The PAC CX Team
3
stettler guillaume
2005
Chessel
VD
SUI
U19 - Juniors Hommes
montreux - rennaz cyclisme
4
Piccand Neo
2005
Marsens
FR
SUI
U19 - Juniors Hommes
Fribourg Cycling development
5
Crettenand Elric
2005
Basse-Nendaz
VS
SUI
U19 - Juniors Hommes
Cyclophile Sédunois
6
Roh Nathan
2005
Vétroz
VS
SUI
U19 - Juniors Hommes
Cyclophile sédunois
7
Van Nijverseel Linus
2005
Les Diablerets
VD
SUI
U19 - Juniors Hommes
Montreux-rennaz cyclisme
214
dumartheray evan
2004
Givrins
VD
SUI
U19 - Juniors Hommes
4ride/vc nyon