Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

151 participants

All categories
Athlete

14 km - Femme
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
151
Team Raid Evolenard
ZAHNO Stefanie
1999
Bürchen
VS
SUI
14 km - Femme
152
ACHERMANN Marloes
1979
1874
VS
SUI
14 km - Femme
153
Ski-club Champéry
TISSIÈRES Aline
1977
Champéry
VS
SUI
14 km - Femme
165
Ski Club Bex
KÄSER Lorine
1993
Bex
VD
SUI
14 km - Femme
168
KOEHN Anne-Sophie
1990
Lens
VS
SUI
14 km - Femme
169
JACQUEMETTAZ Carine
1980
Arbaz
VS
SUI
14 km - Femme
170
CAVALLI Paola
1979
Les Mayens-De-Sion
VS
SUI
14 km - Femme

14 km - Hommes
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
154
JULIER Philippe
1989
Granges
VS
SUI
14 km - Hommes
155
Les Pionniers
CHEVRIER Florian
1984
Evolene
VS
SUI
14 km - Hommes
156
Mountain Performance
GASSER Arnaud
1996
Verbier
VS
SUI
14 km - Hommes
157
VUIGNIER Matthieu
1991
Sion
VS
SUI
14 km - Hommes
158
DORSAZ Pierrick
1991
Fully
VS
SUI
14 km - Hommes
159
Leeds
VUIGNIER Thaddée
1992
Sion
VS
SUI
14 km - Hommes
160
Slow Enough To Win
ANIMALUMINIUM LUNDBLAD Andreas
1986
Falkenberg
-
SWE
14 km - Hommes
164
SC Les Pionniers
GASPOZ Jean-Noël
1984
Les Hauderes
-
SUI
14 km - Hommes
171
SC Val Ferret
TISSIÈRES Daniel
1984
Praz-De-Fort
VS
SUI
14 km - Hommes
172
Les Pionniers
MOIX David
1996
Vex
VS
SUI
14 km - Hommes

14 km - Hommes Masters
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
161
Les Pionniers
CHEVRIER Stéphane
1981
Trimmis
GR
SUI
14 km - Hommes Masters
162
REY Yves
1981
Sion
VS
SUI
14 km - Hommes Masters
166
Ski Club Val Ferret
TISSIÈRES Gerard
1960
Orsières
VS
SUI
14 km - Hommes Masters

14 km - Juniors Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
163
Les Pionniers du Val d'Hérens
REY Sophie
2005
Icogne
VS
SUI
14 km - Juniors Filles

14 km - Juniors Garçons
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
167
CONTESSE Thibaud
2007
Chöex
VS
SUI
14 km - Juniors Garçons

27 km - Relais
3

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
291
Barms# and Co.
POGGIO Alexandre
BARMAN Jérémie
1974
1984
La Forclaz
Chemin Dessus
VS
VS
SUI
SUI
27 km - Relais
292
Ski-club Val Ferret
FELLAY Eric
FELLAY Théo
1972
2004
Liddes
Liddes
VS
VS
SUI
SUI
27 km - Relais
295
Old Pionnier
REY-GILLIOZ Anne-Christine
REY Yves
1971
1968
Icogne
Icogne
VS
VS
SUI
SUI
27 km - Relais

27 km Ultra - Femmes
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
IF Ski Team Skåne
ORBAN Freya
1997
Bern
BE
SWE
27 km Ultra - Femmes
230
WULLSCHLEGER Catherine
1956
Naters
VS
SUI
27 km Ultra - Femmes
231
COTTES Sylvia
1968
Savièse
VS
-
27 km Ultra - Femmes

27 km Ultra - Hommes
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
202
WATTSNOW
RAPILLARD Arnaud
1987
Grimisuat
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
203
@alécycling_morabito
MORABITO Steve
1983
Granges Vs
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
204
CHARPILLOZ Jérémy
1992
Savièse
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
205
LAMON Romain
1989
Sion
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
206
SC Crans-Montana
PICHARD Julien
1987
Miège
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
207
PASQUIER Maxime
1988
Château-D'oex
VD
SUI
27 km Ultra - Hommes
208
VOIRIN Jordan
1992
Courgevaux
FR
SUI
27 km Ultra - Hommes
209
SAS Bern
SCHELLENBERG Andrin
1994
Bern
BE
SUI
27 km Ultra - Hommes
210
Medsport Sierre/Compressport
REY Michaël
1983
Montana-Village
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
211
Champéry
VIEUX Arnaud
1992
Champéry
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes
227
Velo Perfection
BUSSARD Dimitri
1996
Gimel
VD
SUI
27 km Ultra - Hommes
228
Ski Club Gardes-Frontière
KÄSER Erwan
1992
Bex
VD
SUI
27 km Ultra - Hommes
229
MORAND Lionel
1990
Montagnier
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes

27 km Ultra - Hommes Masters
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
212
METRAILLER Pierre
1980
Savièse
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
213
Les Pionniers
BROEKAERT Kris
1980
Genève
GE
BEL
27 km Ultra - Hommes Masters
214
TANDEAU DE MARSAC Antoine
1982
Champex
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
215
UCK Terror
EPINEY Lucien
1981
Zinal
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
216
Val Ferret
HUBERT Olivier
1970
Orsières
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
217
Les Pionniers
JEAN Antoine
1979
Erde
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
218
Les Pionniers
COTTER Michel
1967
Savièse
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
219
Ski club Champéry
ACHERMANN Matthias
1979
Champéry
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
220
AS Cgfr
BONNET John
1969
Chêne-Bourg
GE
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
221
Tri Team Lutry
WEHLAND Hanno
1977
Lausanne
VD
GER
27 km Ultra - Hommes Masters
222
Danish skimarathon team
TOFT Bjørn
1981
Finhaut
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
223
Les Pionnier du Val d'Hérens
JACQUEMETTAZ Didier
1975
Arbaz
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
224
JENELTEN Stefan
1969
Ried-Brig
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters
225
MONNET Cyril
1972
Carouge (ge)
GE
FRA
27 km Ultra - Hommes Masters
226
Anniviers
MELLY Claude
1972
Ayer
VS
SUI
27 km Ultra - Hommes Masters

8.5 km - Femmes fun
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
101
SASSI Geneviève
1955
Sion
VS
SUI
8.5 km - Femmes fun
102
Ski-club Val Ferret
CARRON Andrea
1978
Vollèges
VS
SUI
8.5 km - Femmes fun
103
Ski-club Val Ferret
MICHELLOD Elsa
2005
Versegères
VS
SUI
8.5 km - Femmes fun
109
HOLZE Josefina
1996
Carouge
GE
GER
8.5 km - Femmes fun
110
TORRENT Janine
1957
Grône
VS
SUI
8.5 km - Femmes fun

8.5 km - Hommes masters fun
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
104
Les Pionniers du Val d'Hérens
DUC Julien
1979
Chalais
VS
SUI
8.5 km - Hommes masters fun
105
FUX Christian
1964
Martigny
VS
SUI
8.5 km - Hommes masters fun
106
FOLLONIER Pierrot
1946
Conthey
VS
SUI
8.5 km - Hommes masters fun
107
SC Champéry
CRÉPIN Jacqui
1955
Troistorrents
VS
-
8.5 km - Hommes masters fun
108
Les pionniers Evolène
PANNATIER Pascal
1961
Savièse
VS
SUI
8.5 km - Hommes masters fun

Novices Filles
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
84
Les Pionniers
FOURNIER Clémence
2016
Vétroz
VS
-
Novices Filles
85
Nordic Muverans
CHRISTE Mahée
2016
Leytron
VS
-
Novices Filles
86
Nordic Muverans
CHRISTE Naëlle
2016
Leytron
VS
-
Novices Filles
87
Nordic Muverans
BRAND Emmy Amélie
2015
Leytron
VS
SUI
Novices Filles
88
Les Pionniers
VUIGNIER Shannon
2014
Evolène
VS
-
Novices Filles
89
SC Val Ferret
TISSIÈRES Kim
2015
Praz-De-Fort
VS
SUI
Novices Filles
90
SC Val Ferret
MILLER Sofia
2015
?
-
SUI
Novices Filles
91
Les Pionniers
JEAN Rose
2015
Conthey
VS
SUI
Novices Filles
92
SC Val Ferret
TUCKER Amélie
2014
Arbaz
VS
-
Novices Filles
93
Les Pionniers
BISCHOFF Marjorie
2014
Mase
VS
SUI
Novices Filles
94
TISSIÈRES Manon
2017
Praz-De-Fort
VS
SUI
Novices Filles

Novices Garçons
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
71
Les Pionniers
FOURNIER Jules
2014
Vétroz
VS
SUI
Novices Garçons
72
Les Pionniers
GASPOZ Alexandre
2017
Les Haudères
VS
-
Novices Garçons
73
Les Pionniers
GASPOZ Sébastien
2018
Les Haudères
VS
-
Novices Garçons
74
Les Pionniers
FOURNIER Gabin
2018
Vétroz
VS
-
Novices Garçons
75
Nordic Muverans
TIMOCHENKO Joshua
2014
Leytron
VS
-
Novices Garçons
76
Les Pionniers
VUIGNIER Ethan
2015
Evolène
VS
-
Novices Garçons
77
Les Pionniers
CHEVRIER Lucien
2018
Evolène
VS
-
Novices Garçons
78
Les Pionniers
CHEVRIER Martin
2017
Evolène
VS
SUI
Novices Garçons
79
SC Val Ferret
BRUCHEZ Tom
2016
Bagnes
VS
SUI
Novices Garçons
80
SC Champéry
ACHERMANN Marc
2014
Champéry
VS
SUI
Novices Garçons
81
Nordic Muverans
DORSAZ André
2015
Leytron
VS
-
Novices Garçons
82
SC Val Ferret
LAINE Célien
2015
Orsières
VS
SUI
Novices Garçons

U10 Filles
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
51
Les Pionniers
SADMI Narjisse
2012
Vex
VS
-
U10 Filles
60
Les Pionniers
FORCLAZ Rose
2012
Evolène
VS
SUI
U10 Filles
61
Les Pionniers
VUIGNIER Nolwenn
2012
Evolène
VS
-
U10 Filles
62
SC Val Ferret
MILLER Matilda
2013
Le Châble Vs
VS
SUI
U10 Filles
63
Nordic Muverans
BLANCHET Emma
2013
Leytron
VS
SUI
U10 Filles
64
Nordic Muverans
DORSAZ Ophélie
2013
Leytron
VS
-
U10 Filles
65
SC Champéry
BERRA Amandine
2012
Champéry
-
SUI
U10 Filles
66
Les Pionniers
JACQUEMETTAZ Emilie
2013
Arbaz
VS
SUI
U10 Filles
67
SC Val Ferret
BESSON Naomie
2012
Le Châble
-
SUI
U10 Filles
68
SC Val Ferret
CARRON Charlotte
2013
Vollèges
VS
SUI
U10 Filles
69
Les Pionniers
DUC Elsa
2012
Chalais
VS
SUI
U10 Filles

U10 Garçons
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
50
Les Pionniers
FOURNIER Célestin
2013
Vétroz
VS
SUI
U10 Garçons
52
Les Pionniers
SADMI Mohamed
2013
Vex
VS
-
U10 Garçons
53
SC Champéry
MARCLAY Remy
2012
Champéry
VS
SUI
U10 Garçons
54
Nordic Muverans
TIÈCHE Zian
2013
Leytron
VS
SUI
U10 Garçons
55
SC Champéry
ACHERMANN Henri
2012
Champéry
VS
SUI
U10 Garçons
56
Nordic Muverans
TIMOCHENKO William
2012
Leytron
VS
-
U10 Garçons
57
Nordic Muverans
MEILLAND Mathys
2013
Leytron
VS
-
U10 Garçons
58
Les Pionniers
JEAN Félicien
2013
Erde
VS
SUI
U10 Garçons

U12 Filles
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
40
Nordic Muverans
FORT Alix
2011
Leytron
VS
SUI
U12 Filles
41
Les Pionniers
PERRAUDIN Billie
2011
Martigny
VS
SUI
U12 Filles
42
Les Pionniers
VUIGNIER Aaricia
2010
Evolène
VS
-
U12 Filles
43
SC Champéry
ACHERMANN Lara
2010
Champéry
VS
SUI
U12 Filles
44
Les Pionniers
BISCHOFF Arianne
2011
Mase
VS
SUI
U12 Filles
45
SC Val Ferret
CRETTENAND Lana
2011
Praz-De-Fort
VS
SUI
U12 Filles
46
SC Val Ferret
CARRON Julie
2011
Vollèges
VS
SUI
U12 Filles
47
SC Champéry
TISSIÈRES Flavie
2010
Champéry
VS
SUI
U12 Filles
48
SC Val Ferret
GAILLAND Luna
2010
Dorénaz
VS
SUI
U12 Filles

U12 Garçons
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
31
Nordic Muverans
TIMOCHENKO Léonard
2010
Leytron
VS
-
U12 Garçons
32
Nordic Muverans
BRAND Nicolas
2010
Leytron
VS
-
U12 Garçons
33
Les Pionniers
BISCHOFF Thibaut
2010
Mase
VS
SUI
U12 Garçons
34
Nordic Muverans
BLANCHET Tim
2011
Leytron
VS
SUI
U12 Garçons
35
SC Val Ferret
MICHELLOD Robin
2010
Versegères
VS
SUI
U12 Garçons
36
Les Pionniers
JACQUEMETTAZ Maxime
2011
Arbaz
VS
SUI
U12 Garçons
37
SC Val Ferret
BESSON Elias
2010
Le Châble Vs
VS
SUI
U12 Garçons

U14 Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
27
Les Pionniers
FORCLAZ Amandine
2008
Evolène
VS
SUI
U14 Filles
28
Les Pionniers
SADMI Yasmine
2008
Vex
VS
-
U14 Filles
29
SC Val Ferret
TUCKER Rémie
2009
Arbaz
VS
SUI
U14 Filles

U14 Garçons
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
14
Les Pionniers
MONNET Paul
2008
Réchy
VS
SUI
U14 Garçons
15
SC Champéry
MARCLAY Henri
2008
Champéry
VS
SUI
U14 Garçons
16
Nordic Muverans
CHATRIANT Quentin
2009
Leytron
VS
-
U14 Garçons
17
SC Champéry
PERRIN Emilien
2008
Val-D'illiez
VS
SUI
U14 Garçons
18
Nordic Muverans
BLANCHET Noah
2009
Leytron
VS
SUI
U14 Garçons
19
SC Val Ferret
FELLAY Alexis
2009
Le Châble Vs
VS
SUI
U14 Garçons
20
Les Pionniers
COTTER Gabriel
2008
Savièse
-
SUI
U14 Garçons
21
Nordic Muverans
REY Ludovic
2009
Leytron
VS
-
U14 Garçons
22
SC Val Ferret
JACQUEMETTAZ Hugo
2008
Orsières
VS
SUI
U14 Garçons
24
SC Champéry
TISSIÈRES Noé
2008
Champéry
VS
SUI
U14 Garçons
25
Les Pionniers
DUC Joachim
2008
Chalais
VS
SUI
U14 Garçons

U16 Filles
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
11
SC Val Ferret
BERCLAZ Eva
2006
Le Châble
VS
SUI
U16 Filles
12
SC Val Ferret
MICHELLOD Chloé
2007
Versegères
VS
SUI
U16 Filles

U16 Garçons
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
Les Pionniers
MONNET Olivier
2006
Réchy
VS
SUI
U16 Garçons
2
Les Pionniers
MONNET Thomas
2006
Réchy
VS
SUI
U16 Garçons
3
SC Champéry
CLÉMENT Alain
2007
Val-D'illiez
VS
SUI
U16 Garçons
4
SC Champéry
BERRA Adrien
2006
Champérychampéry
VS
SUI
U16 Garçons
5
SC Obergoms
KÄMPFEN Daniel
2007
Geschinen
-
SUI
U16 Garçons
6
Nordic Muverans
Z C
2006
Leytron
VS
SUI
U16 Garçons
7
SC Val Ferret
FELLAY Tanguy
2007
Liddes
-
SUI
U16 Garçons
8
SC Val Ferret
GAILLAND Victor
2007
Dorénaz
VS
SUI
U16 Garçons