Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

233 participants

All categories
Athlete

Dames W30
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
613
KUBATY Justine
1990
Grenchen
SO
SUI
Dames W30
614
BUCHWALDER GUERRIN Anne-Laure
1983
2605
BE
SUI
Dames W30
621
Neuchaventure
DUBOIS Lyne
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Dames W30
625
CLAUDIN Anne
1985
Saint Imier
BE
FRA
Dames W30
649
GIRARDIN Marion
1992
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Dames W30
672
STOPPA Nadia
1991
Orvin
BE/JB
SUI
Dames W30
675
CHRISTEN Charlotte
1990
Saules (be)
BE
-
Dames W30
681
NICOLET Danaé
1992
Tramelan
BE
SUI
Dames W30
688
RION Delphine
1985
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Dames W30
695
GERBER Rachel
1983
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
Dames W30
699
BÜHLER Marlène
1985
Corgémont
BE/JB
SUI
Dames W30
715
NIEDERHAUSER Tifanie
1991
St-Imier
BE/JB
-
Dames W30

Dames W40
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
606
LIENGME Christelle
1980
Cormoret
BE
SUI
Dames W40
611
GERBER Réjane
1980
Tramelan
BE
SUI
Dames W40
612
GERBER Anne-Catherine
1973
Mont-Tramelan
BE
SUI
Dames W40
622
Team Monach’S
MONACHON Céline
1976
Courtelary
BE
SUI
Dames W40
652
GSFM
GARCIA Mavi
1980
La Chaux-Des-Breuleux
JU
ESP
Dames W40
685
LOVIS Sandrine
1975
Sonvilier
BE
SUI
Dames W40
689
VILANOVA Ana
1979
Marin-Epagnier
NE
SUI
Dames W40
692
MOSER Virginie
1980
Diesse
BE/JB
SUI
Dames W40
700
MOSER Patricia
1981
Corgémont
BE/JB
SUI
Dames W40
701
SCHAER Kathia
1978
Loveresse
BE/JB
SUI
Dames W40
725
SCOVINO Caroline
1981
Péry
BE/JB
-
Dames W40

Dames W50
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
629
ISLER Corinne
1966
La Cibourg
NE
SUI
Dames W50
633
DELETOILE Rebecca
1968
Sonvilier
BE/JB
SUI
Dames W50
674
LEMAITRE Carine
1968
Villeret
BE
SUI
Dames W50
684
Cross club Nidau
BAUME Muriel
1967
Péry
BE
SUI
Dames W50
686
Lauftreff Büren an der Aare
LANG-LIMA Lucevalda
1971
Grenchen
SO
SUI
Dames W50
705
GSFM
BOILLAT-PAUPE Huguette
1967
Le Noirmont
JU
SUI
Dames W50
726
Nathalie Griggio Weibel
GRIGGIO WEIBEL Nathalie
1971
Malleray
BE
SUI
Dames W50

Dames W60
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
631
GIGANDET Pauline
1960
Bienne
BE
SUI
Dames W60
698
cross club tramelan
CHATELAIN Marie-Claude
1954
Tramelan
BE/JB
SUI
Dames W60
721
HADORN Nicole
1962
Chézard
NE
SUI
Dames W60

Elites Dames
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
645
Wälteam
WÄLTI Aurélie
2000
Valangin
NE
SUI
Elites Dames
703
OPPLIGER Morgane
1997
St-Imier
BE
SUI
Elites Dames
728
DI PAOLO Marine
2001
Villeret
BE
SUI
Elites Dames

Elites Hommes
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
601
Nouvelle Vision/ Endurance Project
DOCOURT Laurentin
1995
Corban
JU
SUI
Elites Hommes
604
BlocUp
DOCOURT Emilian
1998
Tramelan
BE
SUI
Elites Hommes
605
W Jason
1995
2300
NE
SUI
Elites Hommes
619
CHALLANDES Gaëtan
1994
Cernier
NE
SUI
Elites Hommes
624
EIGENMANN Stéphan
1996
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
Elites Hommes
632
GERARD Tom
2001
Sonvilier
BE
SUI
Elites Hommes
634
LOMBARDO Guillaume
1997
Moutier
JU
FRA
Elites Hommes
635
SOUPÉ Antoine
1998
Moutier
BE
SUI
Elites Hommes
643
Wälteam
BAERFUSS Sylvain
1996
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
647
HUGUENIN Damien
1994
Chézard
NE
SUI
Elites Hommes
648
SOUSA David
1995
Fontainemelon
NE
POR
Elites Hommes
653
DI PAOLO Antoine
1999
Villeret
BE
SUI
Elites Hommes
656
Neuch Cycling Friends
PAROZ Justin
1996
Colombier
NE
SUI
Elites Hommes
657
WILHELM Renaud
1993
Bienne
BE
SUI
Elites Hommes
661
CHALLANDES Stanislas
1997
Cernier
-
SUI
Elites Hommes
664
SEP Olympic La Chaux de Fonds
LE MOIGNE Mehdi
1993
Trevillers
-
FRA
Elites Hommes
667
CHAPATTE Fabien
2001
Val-De-Ruz
NE
SUI
Elites Hommes
690
GRANDJEAN Joaquim
1996
Reconvilier
BE/JB
SUI
Elites Hommes
702
POLIER Joachim
1993
St-Imier
BE/JB
SUI
Elites Hommes
707
JECKER Scott
1993
St-Imier
BE/JB
SUI
Elites Hommes
708
SINTES Gabriel
1994
Saint Jean De Tholome
-
FRA
Elites Hommes
709
ETIQUE Quentin
1996
Cornaux
NE
SUI
Elites Hommes
713
BECHTEL Loane
1999
Cormoret
BE/JB
SUI
Elites Hommes
716
HC Tramelan
NIEDERHAUSER Cédric
1999
St-Imier
BE
SUI
Elites Hommes
717
GASSER Lucien
1999
Court
BE/JB
SUI
Elites Hommes
718
GRANDJEAN. Antoine
1995
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes

Hommes M30
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
608
NIKLES Philippe
1983
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M30
615
CHAPUIS Ludovic
1987
Alle
JU
SUI
Hommes M30
628
ISLER Valentin
1989
La Cibourg
NE
SUI
Hommes M30
646
ESSI
CHERVET Sébastien
1983
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M30
651
FRATTINI Mike
1990
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes M30
655
PERRET Sebastien
1985
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M30
677
ESSI
BAUMANN Arnaud
1986
Montfaucon
JU
SUI
Hommes M30
679
GERBER Patrick
1988
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes M30
683
BARBOSA Diego
1991
Tramelan
BE
FRA
Hommes M30
694
HC-Tramelan
BANGERTER Maël
1991
St-Imier
BE/JB
SUI
Hommes M30
704
Passion Running
FLEURY Julien
1989
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes M30
727
DIEHL Mathieu
1992
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M30

Hommes M40
30

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
603
Schaedler Peinture
SCHAEDLER Demian
1980
St-Imier
BE
SUI
Hommes M40
607
SOUCHON James
1982
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M40
609
WINKLER Laurent
1979
Mont-Soleil
BE
SUI
Hommes M40
618
Team Monach’S
MONACHON Mathieu
1979
Courtelary
BE/JB
SUI
Hommes M40
620
BRUNOD Jean-Loup
1981
Les Reussilles
BE
SUI
Hommes M40
623
EMLASASA
SACHA Guerne
1979
Lajoux Ju
JU
SUI
Hommes M40
626
VASSEUR Stéphane
1981
Saint Imier
-
FRA
Hommes M40
627
ZE Jacques
1980
Sonvilier
BE
SUI
Hommes M40
638
SCHÄR Raphaël
1982
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes M40
641
KERAMBRUN Yann
1974
Renan (be)
BE
SUI
Hommes M40
642
erguëlathlon
GROSSNIKLAUS Olivier
1975
Tramelan
BE
SUI
Hommes M40
644
DUBAIL Raphaël
1974
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M40
650
GSFM
RACINE Vincent
1980
La Chaux-Des-Breuleux
JU
SUI
Hommes M40
654
LIECHTI Marc
1981
Schwarzhäusern
BE
SUI
Hommes M40
659
DUFOUR Marc
1974
Renan Be
BE/JB
SUI
Hommes M40
660
PAREL Arnaud
1977
Bienne
BE
SUI
Hommes M40
662
GÉRARD David
1973
Sonvilier
BE
SUI
Hommes M40
669
ESSI
BOILLAT Jerome
1976
La Sagne
NE
SUI
Hommes M40
670
VOIROL Lionel
1978
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes M40
671
JEANNERET Christophe
1975
Neuchâtel
NE
SUI
Hommes M40
676
SCAPIN Zeno
1979
Saint-Blaise
NE
-
Hommes M40
680
Team les Reusk
WILLEMIN Jonas
1977
Les Reussilles
BE
SUI
Hommes M40
687
GSFM
BOILLAT Armand
1978
Les Breuleux
JU
SUI
Hommes M40
691
MENOUX Regis
1978
Nrnberg
-
SUI
Hommes M40
697
WEBER Eric
1979
Courtelary
BE/JB
SUI
Hommes M40
710
KOFFEL Patrick
1976
Colombier Ne
NE
SUI
Hommes M40
719
GSFM
IVONE Luca
1976
Le Noirmont
JU
SUI
Hommes M40
723
CATTIN Alexandre
1981
St-Imier
BE
SUI
Hommes M40
724
De Bortoli Watches
RÖTHLISBERGER Christian
1981
Saignelégier
JU
SUI
Hommes M40
729
BASSIN Frédéric
1975
Renan Be
BE/JB
SUI
Hommes M40

Hommes M50
14

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
602
HOFMANN Laurent
1966
Saint-Imier
BE
SUI
Hommes M50
610
MORVAN Stéphane
1971
Courtelary
BE
SUI
Hommes M50
617
DE LUCA Sandro
1969
St-Imier
BE
ITA
Hommes M50
630
ISLER Patrice
1967
La Cibourg
NE
SUI
Hommes M50
639
Swiss Bandy
UELLIGGER Gabriel
1972
Couvet
NE
SUI
Hommes M50
666
PITTET Stephane
1968
Couvet
NE
SUI
Hommes M50
668
KIELIGER Matthias
1972
Zumikon
ZH
SUI
Hommes M50
673
WALTHER Pascal
1971
Courtelary
BE
SUI
Hommes M50
696
WAINSENKER Serge
1971
Courtelary
BE
SUI
Hommes M50
706
HERTZEISEN Fabrice
1966
Les Genevez (ju)
JU
SUI
Hommes M50
711
ENRICO Pierre-Philippe
1965
Colombier
NE
SUI
Hommes M50
712
PFUND Nicolas
1970
Bevaix
NE
SUI
Hommes M50
720
PERSONENI Alberto
1967
Le Noirmont
JU
ITA
Hommes M50
722
DECOBEL Olivier
1972
Courtelary
BE
SUI
Hommes M50

Hommes M60
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
663
CUENAT Raymond
1961
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes M60
693
jogging biel
AFONSO Vitor
1959
Biel (be)
BE
POR
Hommes M60
714
JURACIME-GSMB
GLARDON Michel
1947
Tavannes
BE/JB
SUI
Hommes M60

Juniors Dames U20
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
658
DUFOUR Sarah
2003
Renan
BE
SUI
Juniors Dames U20
665
PITTET Emilie
2006
Val-De-Travers
NE
SUI
Juniors Dames U20

Juniors Hommes U20
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
616
TIP-TOP Swiss Polysport Macolin
MARTI Mickael
2004
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
Juniors Hommes U20
636
KRATZER Lionel
2003
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
Juniors Hommes U20
637
SIGNER Damien
2003
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
Juniors Hommes U20
640
-
MOLINARI Anthony
2004
Sonceboz
BE
SUI
Juniors Hommes U20
678
CHOPARD Yoann
2003
Dombresson
NE
SUI
Juniors Hommes U20
682
Jeunesse de Savagnier
VUILLIOMENET Julien
2003
Savagnier
NE
SUI
Juniors Hommes U20

U10 Men
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
22
Neuchaventure
ERARD Mathis
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
U10 Men
202
GREMION Ethan
2014
Les Pontins
BE
SUI
U10 Men
203
PHILIPPON Shaël
2014
Saint-Imier
BE
SUI
U10 Men
205
FLEURY Jonathan
2014
Courtelary
BE
SUI
U10 Men
206
PERRET Henry
2014
Saint-Imier
BE
SUI
U10 Men
208
SCSI
EHL Lucas
2014
Saint-Imier
BE
SUI
U10 Men
214
DE MATTEIS Lilio
2014
Courtelary
BE/JB
SUI
U10 Men
216
HOURIET-DOLIVIER Ethan
2013
St-Imier
BE/JB
SUI
U10 Men
218
SCHWAB Nathanaël
2013
Sonvilier
BE
SUI
U10 Men
219
DE CAMPOS Julien
2013
St-Imier
BE/JB
SUI
U10 Men
221
ITTEN Alexis
2014
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
U10 Men
222
TREICHEL Joachim
2014
Saint-Imier
BE
SUI
U10 Men
223
ERARD Mathys
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
U10 Men
224
Moser
MOSER ELOAN
2013
Diesse
-
SUI
U10 Men
225
Moser
MOSER MANON
2014
Diesse
-
SUI
U10 Men
227
WEBER Leonardq
2013
Courtelary
BE/JB
SUI
U10 Men

U10 Women
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
CANEPA Danaé
2013
2605
BE
SUI
U10 Women
204
VASSEUR Zoé
2013
Saint Imier
BE
FRA
U10 Women
207
GUERRIN Jade
2013
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
U10 Women
209
WINKLER Lisa
2013
Mont-Soleil
BE/JB
SUI
U10 Women
210
GLOWACKIO Maelie
2014
St-Imier
BE/JB
SUI
U10 Women
211
BRON Emma Louise
2014
Biel/bienne
BE
SUI
U10 Women
212
Tri4Fun
ROBERT Zélie
2013
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U10 Women
213
VAUCHERIANAÏS Melody
2013
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
U10 Women
215
MENOUX Constance
2014
St-Imier
BE/JB
SUI
U10 Women
217
DA SILVA GOMES Carolina
2014
St-Imier
BE/JB
SUI
U10 Women
220
MUSHAHAR Elynne
2013
St-Imier
BE
MAS
U10 Women
225
MOSER MANON
2014
Diesse
-
SUI
U10 Women
226
GERBER Elsa
2014
Sonceboz-Sombeval
BE/JB
SUI
U10 Women

U12 Men
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
301
NEUENSCHWANDER Mathieu
2012
Corgemont
BE
SUI
U12 Men
302
KLOPFENSTEIN Joachim
2012
Corgémont
BE
SUI
U12 Men
304
JUNOD Yohan
2012
Courtelary
BE
SUI
U12 Men
305
LIENGME Abel
2012
Cormoret
BE
SUI
U12 Men
306
PREVITALI Matteo
2012
Courtelary
BE
SUI
U12 Men
307
RAIS Yannick
2012
St-Imier
BE/JB
SUI
U12 Men
308
LEFÈVRE Robin
2012
St-Imier
BE/JB
SUI
U12 Men
309
DE MATTEIS Alessio
2011
Courtelary
BE/JB
SUI
U12 Men
311
BRASEY Gaëtan
2011
Sonvilier
BE
SUI
U12 Men
312
NIKLES Solène
2011
Saint-Imier
-
SUI
U12 Men
315
BERNER Nicolas
2012
Courtelary
BE/JB
SUI
U12 Men

U12 Women
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
303
BÖGLI Loriane
2012
Saint-Imier
BE
SUI
U12 Women
310
WEBER Abigaïl
2011
St-Imier
BE/JB
SUI
U12 Women
312
NIKLES Solène
2011
St-Imier
BE
SUI
U12 Women
313
RENFER Marie
2012
Renan Be
BE/JB
SUI
U12 Women
314
WEBER Olivia
2011
Courtelary
BE
SUI
U12 Women

U14 Men
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
402
AUGSBURGER Elisé
2010
Saint-Imier
-
SUI
U14 Men
405
DE CAMPOS Lionel
2010
St Imier
BE
SUI
U14 Men
406
LIENGME Sam
2010
Cormoret
BE
SUI
U14 Men
408
VAUCHER Norian
2010
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
U14 Men
409
VAUCHER Alexis
2009
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
U14 Men
410
BRASLEY Loris
2009
Sonvilier
BE
SUI
U14 Men
411
CHRISTE Mathias
2009
Saint-Imier
BE
SUI
U14 Men
412
BAUME Alexandre
2009
St-Imier
BE/JB
SUI
U14 Men
414
GERBER Ruben
2010
Sonceboz-Sombeval
BE
SUI
U14 Men

U14 Women
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
SCHAEDLER Agathe
2010
St-Imier
BE
SUI
U14 Women
403
WALTHER Charline
2010
Courtelary
BE
SUI
U14 Women
404
ZE Naomi
2010
Sonvilier
BE
SUI
U14 Women
407
JOLIQUIN Alexiane
2010
Diesse
BE/JB
SUI
U14 Women
413
Les minions
DUCOMMUN Julie
2010
Colombier Ne
NE
SUI
U14 Women

U16 Men
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
502
SCHAEDLER Numa
2007
St-Imier
BE
SUI
U16 Men
504
Tavannes
COUDERC Mathieu
2008
Tavannes
BE/JB
FRA
U16 Men

U16 Women
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
CANEPA Maloé
2008
2605
BE
SUI
U16 Women
503
FROIDEVAUX Cyriane
2008
Saint-Imier
BE
SUI
U16 Women
505
WINKLER Cloé
2008
Mont-Soleil
BE/JB
SUI
U16 Women
506
ISLER Eloe
2008
St-Imier
BE/JB
SUI
U16 Women

U6 Men
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
AUGSBURGER Yoann
2018
Saint-Imier
BE
SUI
U6 Men
6
Run4Fun
ZE Samuel
2017
Sonvilier
BE
SUI
U6 Men
7
PERRET Martin
2017
Saint-Imier
BE
SUI
U6 Men
12
LANDRY Mattia
2017
Mont-Soleil
BE/JB
SUI
U6 Men
13
SANCHEZ Robin
2018
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Men
14
LACHAT Simael
2018
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Men
15
NORI Loris
2018
Mont-Soleil
BE/JB
SUI
U6 Men
16
NIKLES Roman
2017
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Men
17
BLATTER Alexis
2018
Malleray
BE/JB
SUI
U6 Men
18
TREICHEL Adam
2017
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Men
19
ZEHNDER Ethan
2020
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Men
20
KORNMAYER Nao
2018
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Men
21
TURIAM Kenzo
2019
Saint-Imier
BE
SUI
U6 Men

U6 Women
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
MOLINARI Inaya
2018
Sonceboz
BE
SUI
U6 Women
3
AUGSBURGER Timea
2019
Saint-Imier
BE
SUI
U6 Women
4
PHILIPPON Maeva
2017
Saint-Imier
BE
SUI
U6 Women
5
VASSEUR Lou
2017
Saint Imier
-
FRA
U6 Women
8
MUELLER Nina
2018
Loveresse
BE
SUI
U6 Women
9
VAUCHER Eliya Joyce
2019
Sonceboz-Sombeval
BE/JB
SUI
U6 Women
10
GRUNIG Thelma
2018
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Women
11
HOURIET Mya
2017
St-Imier
BE/JB
SUI
U6 Women

U8 Men
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
102
STUDER Théo
2016
Corgémont
BE
SUI
U8 Men
104
KLOPFENSTEIN Aaron
2016
Corgémont
BE
SUI
U8 Men
107
GRUNIG Roman
2015
St-Imier
BE/JB
SUI
U8 Men
109
SANCHEZ Amaël
2015
St-Imier
BE/JB
SUI
U8 Men
110
VOIRIN Lyam
2015
Saint-Imier
BE
SUI
U8 Men
111
MUSOIIAJ Endi
2015
Courtelary
BE/JB
SUI
U8 Men
112
MARTELLO Damiano
2015
St-Imier
BE/JB
SUI
U8 Men
113
ZURCHER Deyan
2016
St-Imier
BE/JB
SUD
U8 Men
116
ZURCHER Mael
2016
Les Pontins
BE/JB
SUI
U8 Men
117
ZURCHER Malo
2016
Saint-Imier
BE
SUI
U8 Men
118
MOSER Timeo
2015
Corgémont
BE
SUI
U8 Men

U8 Women
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
101
MOLINARI Keyla
2016
Sonceboz
BE
SUI
U8 Women
103
AUGSBURGER Lya
2015
Saint-Imier
BE
SUI
U8 Women
105
REVES Keyla
2015
St-Imier
BE/JB
SUI
U8 Women
106
MULLER Kaïla
2015
Villeret
BE/JB
SUI
U8 Women
108
RAMOS PINHO Gulia
2015
St-Imier
BE/JB
SUI
U8 Women
114
ZEHNDER Elyne
2015
St-Imier
BE/JB
SUI
U8 Women
115
BADOUX Agleen
2015
Saint-Imier
BE
SUI
U8 Women