Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

194 participants

All categories
Athlete

10km - Dames
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3
Team Loutres
LEUBA Pauline
1992
La Sagne
-
SUI
10km - Dames
5
Sc Saignelégier
BREGNARD Aurelie
1981
Saignelégier
JU
SUI
10km - Dames
6
SC Saignelégier
VUILLEUMIER Stéphanie
1978
Saignelégier
JU
SUI
10km - Dames
9
ANCO
LAUENSTEIN Sandra
1981
Cormondrèche
NE
SUI
10km - Dames
10
SC La Brévine
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
10km - Dames
11
NICOLIER Audrey
1995
Rochejean
-
FRA
10km - Dames
13
Cimes Cycle
JEANMAIRE Laélia
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
10km - Dames
18
REUTEMANN Barbara
1987
Neuchâtel
NE
SUI
10km - Dames
20
Ski-Club La Brévine
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
10km - Dames
25
GUYOT-TISSOT Virginie
1987
Neuchâtel
NE
SUI
10km - Dames

10km - Hommes
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
ski club La Sagne
RENAUD Pierre
1955
La Sagne
NE
SUI
10km - Hommes
2
Team Loutres
LEUBA Cyril
1992
La Sagne
-
SUI
10km - Hommes
4
SC La Vue des Alpes
TRUONG Antoine
2006
Le Pâquier Ne
NE
SUI
10km - Hommes
7
ANCO
WAEBER Tibor
2003
Chézard-St-Martin
NE
SUI
10km - Hommes
8
NEUHAUS Sully
1975
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
10km - Hommes
12
GERBER Henri
1961
Sainte-Croix
VD
SUI
10km - Hommes
14
TEAM CIMES CYCLE
LAMBIEL Timéo
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
10km - Hommes
15
MONNIER GRÉGOIRE
1971
Neuchâtel
NE
SUI
10km - Hommes
16
Ski Club La Brévine
CRIVELLI Manuel
1984
La Brévine
NE
SUI
10km - Hommes
17
ACR
SOLBACH Cyril
1993
Eindhoven
-
FRA
10km - Hommes
19
SAGNARD Chris
1994
Neuchâtel
NE
SUI
10km - Hommes
21
ANTONINI Léon
2006
La Brévine
NE
SUI
10km - Hommes
22
KIDS PROF / CCL
SIGRIST Kéo
2005
La Sagne
NE
SUI
10km - Hommes
23
VC Vignoble
SINGELE Michel
1960
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
10km - Hommes
24
GUYOT Rony
1983
Neuchâtel
NE
SUI
10km - Hommes

20km - Dames
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
502
Tri4fun
VERMOT Lorine
2002
La Sagne
NE
SUI
20km - Dames
503
HUMBERT-DROZ Christelle
1982
Lignières
NE
SUI
20km - Dames
505
Ski Club La Brévine
SEILER Kim
1992
Saules
NE
SUI
20km - Dames
507
Les Pionniers du Val d Herens
REY Sophie
2005
Icogne
VS
SUI
20km - Dames
517
DUCOMMUN Sarah
1990
La Sagne
NE
SUI
20km - Dames
518
ski club La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Annick
1977
Chezard-St-Martin
NE
SUI
20km - Dames
523
SC La Brévine
PELLATON Anne
1974
La Brévine
NE
SUI
20km - Dames
526
PYRLIK Marion
1967
Pully
VD
GER
20km - Dames
556
GAUTHIER Romane
1998
Le Noirmont
JU
SUI
20km - Dames
559
VERMOT Florence
1972
La Sagne
NE
SUI
20km - Dames
565
LAUNSTEIN Lucia
1976
Cormondrèche
NE
SUI
20km - Dames
565
LAUENSTEIN Lucia
1976
Cormondrèche
NE
SVK
20km - Dames

20km - Hommes
59

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
BICHSEL Julien
1984
La Chaux De Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
504
WINGEIER Frederic
1971
Enges
NE
SUI
20km - Hommes
506
Ski-Club Vallée de Joux
GEHRING Josué
1992
Morges
VD
SUI
20km - Hommes
508
Les coqs du laveron
CHAPATTE Jonathan
1985
Vaux Et Chantegrue
-
FRA
20km - Hommes
509
VC Orbe
GRIMM Nicolas
1976
Cheyres
FR
SUI
20km - Hommes
510
PARATTE Kevin
1987
Tramelan
BE/JB
SUI
20km - Hommes
511
Team culture vélo morteau
BARTHOD Stephane
1983
Morteau
-
FRA
20km - Hommes
512
Rushteam Ecublens
FORCHELET David
1989
Bussy-Chardonney
VD
SUI
20km - Hommes
513
SAS
SCHELLENBERG Andrin
1994
Bern
BE
SUI
20km - Hommes
514
LOUVRIER Emilien
1999
La Cluse Et Mijoux
-
FRA
20km - Hommes
515
Ski Club La Brévine
SCHMID Johann
1978
La Brévine
NE
SUI
20km - Hommes
516
SC Saignelégier
VUILLEUMIER Aurèle
1979
Saignelégier
JU
SUI
20km - Hommes
519
ski club La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Luc
1967
Chézard-St-Martin
NE
SUI
20km - Hommes
520
Les Coqs du Laveron
CUCHE Jean Noël
1985
Bonnevaux
-
FRA
20km - Hommes
521
Les Coqs du Laveron
CUCHE Mickael
1988
Bonnevaux
-
FRA
20km - Hommes
522
SC La Brévine
PELLATON Fabrice
1970
La Brévine
NE
SUI
20km - Hommes
524
GUINCHARD Thierry
1964
Le Belieu
-
FRA
20km - Hommes
525
JACOT-DESCOMBES Gil
1990
Cheseaux-Sur-Lausanne
-
SUI
20km - Hommes
527
NICOLIER Jérôme
1983
Rochejean
-
FRA
20km - Hommes
528
Cimes Cycle / Team Alouettes/Cannondale
VALLAT Lionel
1993
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
529
Cimes Cycle
VALLAT Mael
1986
La Chaux De Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
530
Bijoux Yolande
VALLAT Michel
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
531
GobaTech
GOBAT Patrick
1982
Vicques
JU
SUI
20km - Hommes
532
DROZ Maxime
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
533
SAS
OTT Marcel
1995
Wallisellen
ZH
SUI
20km - Hommes
534
GUGGISBERG Matthieu
1989
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
535
TEAM ASOP SPORT ET NEIGE
DORNIER Clément
1991
Bouverans
-
FRA
20km - Hommes
536
OGUEY Jacques
1980
Corcelles-Près-Concise
VD
SUI
20km - Hommes
537
MORISSON Julien
1980
Gimel
VD
FRA
20km - Hommes
538
BF+ internationnal
ROY Didier
1970
Arcon
-
FRA
20km - Hommes
539
JEAN Antoine
1979
Erde
VS
SUI
20km - Hommes
540
vc morteau
VERGUET Cedric
1983
Bonnetage
-
FRA
20km - Hommes
541
GUINCHARD Dominique
1972
Morteau
-
FRA
20km - Hommes
542
team nordique gan culture velo morteau
GUINCHARD Jeremy
1989
Orchamps-Vennes
-
FRA
20km - Hommes
543
BRN
DÉJARDIN Antoine
1993
Arc-Sous-Cilon
-
FRA
20km - Hommes
544
Cimes Cycle
MARCHAND Quentin
2002
La Chaux De Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
545
Cimes Cycle
MARCHAND Maxime
2000
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
546
Cimes Cycle
MARCHAND Laurent
1967
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
547
JOLIAT Stephane
1962
Courtételle
JU
SUI
20km - Hommes
548
VC Courtételle
BUCHWALDER Lionel
1968
Courroux
JU
SUI
20km - Hommes
549
les verrieres
LOUVRIER Elie
1993
La Cluse Et Mijoux
-
FRA
20km - Hommes
550
Alexand'Ro Edouard'O Passion Vélo
ROGNON Alexandre
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
20km - Hommes
551
BETTEX Sylvain
1971
La Chaux De Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
552
Touring Club Mulhouse - respirons-sport.fr
FUCHS Patrice
1981
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
20km - Hommes
553
Giron-Jurassien
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
20km - Hommes
554
Club Cycliste Littoral
SANCHEZ Carlos
1974
Neuchâtel
NE
ESP
20km - Hommes
555
ROSSELET Benjamin
1998
La Brévine
NE
SUI
20km - Hommes
557
SCVM MORTEAU
CHOPARD-LALLIER Benoit
1965
Villers Le Lac
-
FRA
20km - Hommes
558
La Bicycletterie suisse
SIGRIST Xavier
1979
La Sagne
NE
SUI
20km - Hommes
560
Ski-Club Les Breuleux
WILLEMIN Hervé
1974
Le Crêt-Du-Locle
NE
SUI
20km - Hommes
561
IntensityWorkout.ch
LUTZ Stefan
1970
Bevaix
NE
SUI
20km - Hommes
562
DUCOMMUN Steve
1969
Colombier
NE
SUI
20km - Hommes
563
VcVignoble-Cyclerc
SINGELÉ Kenny
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Hommes
564
Vc Vignoble-Cyclerc
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
20km - Hommes
566
STEFAN Launstein
1974
Cormondrèche
NE
SUI
20km - Hommes
566
SC VUE DES ALPES
LAUENSTEIN Stefan
1974
Cormondrèche
NE
SUI
20km - Hommes
567
ISLER Cédric
1965
La Chaux-De-Fonds
NE
-
20km - Hommes
568
sc la Brévine
FAIVRE Roger
1966
Le Cerneux-Pequignot
NE
SUI
20km - Hommes
569
Ski-club la Brévine
SIMON-VERMOT Rémy
1995
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
20km - Hommes

Championnats Suisses Universitaires - Femmes
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2002
Sc La Brévine
JEANNERET Laura
1998
Besencens
FR
SUI
Championnats Suisses Universitaires - Femmes
2006
SAS
KAMM Tamara
1994
Wallisellen
ZH
SUI
Championnats Suisses Universitaires - Femmes

Championnats Suisses Universitaires - Hommes
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2001
RTUster
TRAPLETTI Tobias
2002
Uster
ZH
SUI
Championnats Suisses Universitaires - Hommes
2003
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Maxime
2004
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Championnats Suisses Universitaires - Hommes
2004
SAS
BOOS Noel
1997
Malters
LU
SUI
Championnats Suisses Universitaires - Hommes
2005
SAS
NICOLLIER Philippe
1994
Sion
VS
SUI
Championnats Suisses Universitaires - Hommes

Kids - Relais Filles
12

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1002
SC La Vue des Alpes 2
MICHAUD Eloïse
BARTHEL Zoé
2011
2011
Val-De-Ruz
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1004
SC La Vue des Alpes 4
PITTIER Milla
SCHMID Léane
2010
2008
Les Hauts-Geneveys
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1005
SC La Vue des Alpes 5
LAMBERCIER Chloé
NAPPIOT Line
2011
2012
Chézard-St-Martin
Colombier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1008
SC La Vue des Alpes 8
BARTHEL Lucie
SCHMID Zoé
2012
2012
Val-De-Ruz
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1009
SC La Vue des Alpes 9
RAPPAZ Amélie
RAPPAZ Julie
2010
2014
Val-De-Ruz
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1011
Kid's Nordic 1
AELLEN Mathilda
JEANMAIRE Laélia
2009
2008
La Sagne
La Chaux-De-Fonds
-
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1026
SC La Brévine 10
VERMOT Manon
MENOUD Mia
2012
2013
La Chaux-Du-Milieu
Travers
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1030
SC La Brévine 14
ROSAT Hanaé
ROSAT Ilena
2013
2016
La Chaux-Du-Milieu
La Chaux-Du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1034
SC Saignelégier 2
VUILLE Thaïs
CHAIGNAT Camille
2014
2014
Muriaux
Saignelégier
-
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1040
SC Saignelégier 8
VUILLEUMIER Noémie
DÉLÉTROZ Soha
2010
2012
Saignelégier
Tavannes
JU
BE/JB
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1043
SC Chasseron 1
GENOUD Kelly
RÜMBELI Célia
2009
2013
Bullet
L'auberson
VD
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1045
Lia/Flore
SIGRIST LIA
BÉGUIN Flore
2010
2010
La Sagne Ne
Boudevilliers
NE
NE
FRA
SUI
Kids - Relais Filles

Kids - Relais Garçons
20

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
SC La Vue des Alpes 1
NAGUEL Noam
TRUONG Nils
2010
2010
Chaumont
Savagnier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1003
SC La Vue des Alpes 3
MICHAUD Yanis
SCHMID Mathieu
2009
2012
Geneveys-Coffrane
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1006
SC La Vue des Alpes 6
NAGUEL Bastien
BÉGUIN Nils
2012
2007
Chaumont
Chézard-St-Martin
-
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1007
SC La Vue des Alpes 7
NAPPIOT Théo
NAPPIOT Roman
2010
2015
Colombier
Colombier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1013
Kid's Nordic 3
JEANMAIRE Maël
ISCHER Théo
2010
2011
La Chaux-De-Fonds
La Sagne
NE
-
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1014
Kid's Nordic 4
DUCHEMIN Marlon
DUBOIS Théo
2015
2014
La Sagne
La Sagne
NE
-
FRA
SUI
Kids - Relais Garçons
1018
SC La Brévine 2
HAINARD Justin
PELLATON Ethan
2015
2009
Buttes
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1019
SC La Brévine 3
CRIVELLI Benjamin
CRIVELLI Mathys
2015
2013
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1020
SC La Brévine 4
HEGER Achille
HEGER Jules
2013
2012
La Chaux-Du-Milieu
La Chaux-Du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1022
SC La Brévine 6
VERMOT Johan
SCHMID Jonah
2015
2016
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1024
SC La Brévine 8
VUILLEMEZ Nolan
VUILLEMEZ Théo
2016
2014
La Chaux-Du-Milieu
La Chaux-Du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1025
SC La Brévine 9
GUYOT Colin
GUYOT Thibaut
2015
2015
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1027
SC La Brévine 11
MARGUET Lucas
HUGONIOT Rayan
2013
2014
Cerneux-Péquignot
La Chaux-Du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1028
SC La Brévine 12
MONTANDON Mathéo
HAINARD Jovian
2015
2017
La Châtagne
Buttes
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1029
SC La Brévine 13
RODESCHINI Timaël
EL-MORAND Samuel
2014
2013
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1031
SC La Brévine 15
FARINE Eliott
FARINE Tim
2014
2011
La Chaux-Du-Milieu
La Chaux-Du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1035
SC Saignelégier 3
VUILLE Maxime
BREGNARD Thibaud
2011
2012
Muriaux
Saignelégier
-
-
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1036
SC Saignelégier 4
BREGNARD Romain
CATTIN Lenny
2014
2013
Saignelégier
Les Breuleux
-
-
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1037
SC Saignelégier 5
FRÉSARD Yaël
CATTIN Johan
2011
2011
Muriaux
Les Breuleux
JU
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1039
SC Saignelégier 7
CHÈVRE Meven
VUILLEUMIER Sylvain
2011
2008
Fornet-Dessus
Saignelégier
JU
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons

Kids - Relais Mixtes
14

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1010
SC La Vue des Alpes 10
LAUENSTEIN Wilma
LAUENSTEIN Erik
2007
2011
Cormondrèche
Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1012
Kid's Nordic 2
JACOT Jan
SIMON-VERMOT Louana
2014
2015
La Sagne
Les Ponts-De-Martel
-
-
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1015
Kid's Nordic 5
RODRIGUES AMORIM Lia
CALAME Melvyn
2013
2011
La Sagne
La Sagne
-
-
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1016
Kid's Nordic 6
CASSI Lou
CASSI Jules
2015
2012
La Sagne
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1017
SC La Brévine 1
HEGER Gaston
PELLATON Erine
2015
2007
La Chaux-Du-Milieu
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1021
SC La Brévine 5
SCHMID Loen
SCHMIDT Naëlle
2015
2013
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1023
SC La Brévine 7
ROSSELET Aurélie
ROSSELET Félix
2014
2016
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1032
SC La Brévine 16
HEGER Augustine
RODESCHINI Mathias
2018
2018
La Chaux-Du-Milieu
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1033
SC Saignelégier 1
FROIDEVAUX Léo
CATTIN Angel
2008
2008
Les Breuleux
Les Breuleux
JU
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1038
SC Saignelégier 6
FROIDEVAUX Nino
FROIDEVAUX Joana
2012
2014
Les Breuleux
Les Breuleux
JU
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1041
Les petits Cuche
CUCHE Jules
CUCHE Jade
2013
2015
Bonnevaux
Bonnevaux
-
-
FRA
FRA
Kids - Relais Mixtes
1042
Les Jumpstein
LAUENSTEIN Lena
LAUENSTEIN Matti
2015
2013
Cormondrèche
Corcelles-Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1044
SC Chasseron 2
GENOUD Océane
RÜMBELI Mattéo
2011
2014
Bullet
L'auberson
VD
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1046
Les fous du ski
DE SEGONZAC Arthur
ROULET Kélia
2016
2010
La Sagne
Yverdon-Les-Bains
NE
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes