Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

348 participants

All categories
Athlete

Dames 1
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
19
Cernets verrières
JORNOD Marine
1990
Val-D'illiez
VS
SUI
Dames 1
33
Ski-Club La Brévine
SEILER Kim
1992
Saules
NE
SUI
Dames 1

Dames 2
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
8
Sc Im Fang
KILCHENMANN Caroline
1984
Val-De-Charmey
FR
SUI
Dames 2
107
LAUENSTEIN Lucia
1976
Cormondrèche
NE
SVK
Dames 2
115
AMIOTTE Elen
1976
Les Combes
-
FRA
Dames 2
130
STEULLET Nathalie
1975
Courtételle
JU
SUI
Dames 2

Dames 3
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
10
Gliss club Romont
CLÉMENT Fabienne
1971
Vuadens
FR
SUI
Dames 3
17
ski-club Riaz
JORDAN Marie-Josée
1970
Vaulruz
FR
SUI
Dames 3
112
DUREL Anne
1900
Bevaix
NE
SUI
Dames 3
153
PAROLINI-SUTTER Eliane
1966
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Dames 3
317
VALLAT Yolande
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Dames 3
326
JOUILLE Christelle
1973
Les Frêtes
NE
FRA
Dames 3
334
DUBOIS Florance
1974
St-Aubin-Sauges
NE
SUI
Dames 3
428
CUENOT Marianne
1964
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Dames 3

Hommes 1
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4
Atomic Nordic Team/SC La Sagne
ENGEL Clyde
1992
Saint-Blaise
NE
SUI
Hommes 1
16
SC Bassin Minier
SAUVAGET Arnaud
1985
Fenin Ne
NE
FRA
Hommes 1
18
SAS Bern
PELTONEN Antti
1986
Bern
BE
FIN
Hommes 1
34
Ski-Club La Brévine
CUENOT Gaspard
1991
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 1
35
Ski-Club La Brévine
CUENOT Jules
1994
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 1
101
THEVENARD Xavier
1988
Jougne
-
FRA
Hommes 1
117
CONSORTI Sandro
1994
L'auberson
VD
SUI
Hommes 1
120
RENAUD Loic
1985
Maiche
-
FRA
Hommes 1
127
THETAZ ALVIN
1994
Orsieres
VS
SUI
Hommes 1
315
VALLAT Mael
1986
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 1
321
BAUME Marc
1988
Les Breuleux
BE
SUI
Hommes 1
421
CAVALERI ALEX
1994
Lutry
VD
FRA
Hommes 1

Hommes 2
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
13
WATIEZ Jérémy
1982
Les Fourgs
-
FRA
Hommes 2
21
ESSS Montbenois
PLANCON Thierry
1975
Morteau
-
FRA
Hommes 2
23
BELLABOUVIER Christophe
1978
Villars-Le-Lac
-
SUI
Hommes 2
37
Ski-Club La Brévine
PELLATON Damien
1976
La Brévine
NE
SUI
Hommes 2
44
OGUEY Jacques
1980
Corcelles-Près-Concise
VD
SUI
Hommes 2
119
VERGUET Cedric
1983
Bonnetage
-
FRA
Hommes 2
125
NAPPEY Jean-Charles
1975
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 2
128
ROUILLER Matthias
1984
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Hommes 2
129
BARTHOD Stephane
1983
Morteau
-
FRA
Hommes 2
132
DONZE Julien
1978
Delemont
JU
SUI
Hommes 2
133
DIETHELM Nicolas
1984
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 2
305
SIGRIST Xavier
1979
La Sagne
NE
SUI
Hommes 2
314
JACQUET Julien
1977
Montlebon
-
FRA
Hommes 2
327
FAIVRE Maxime
1982
Les Gras
-
FRA
Hommes 2
336
PELLATON Patrick
1978
St-Aubin-Sauges
NE
SUI
Hommes 2
346
DEMOULIN Vincent
1982
Gilley
-
FRA
Hommes 2

Hommes 3
45

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
PFISTER Stefab
1968
Triboltingen
TG
SUI
Hommes 3
2
SC Les Breuleux
DUBOIS Marcel
1959
Les Breuleux
JU
SUI
Hommes 3
3
SC La Sagne
ENGEL Yann
1960
Saint-Blaise
NE
SUI
Hommes 3
5
ONILLON Emmanuel
1969
Les Hauts Geneveys
NE
FRA
Hommes 3
6
MTV Ermatingen
KELLER Urs
1958
Ermatingen
TG
SUI
Hommes 3
7
MIMRAM Franck
1974
Les Allies
-
FRA
Hommes 3
9
Haut Jura ski
MOYSE Pascal
1966
Septmoncel
-
FRA
Hommes 3
11
La Vue des Alpes
PITTIER Christophe
1974
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Hommes 3
12
VC Frenetic Team
SANSONNENS Cédric
1968
Bevaix
NE
SUI
Hommes 3
14
SCVM MORTEAU
CHOPARD-LALLIER Benoit
1965
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
15
SC Chasseron
MEIER Christophe
1973
Bullet
VD
SUI
Hommes 3
20
SC Chaumont
WORTHINGTON Stephen
1965
Root
LU
GBR
Hommes 3
22
Sc Grattavache -le-Crêt
MESOT Jean-Pierre
1969
Mézières Fr
FR
SUI
Hommes 3
24
BELLABOUVIER Damien
1968
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
36
Ski-Club La Brévine
FAIVRE Roger
1966
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 3
38
Ski-Club La Brévine
PELLATON Fabrice
1970
La Brévine
NE
SUI
Hommes 3
39
Ski-Club La Brévine
SCHWAB Cédric
1972
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
Hommes 3
40
GS Franches-Montagnes
FROIDEVAUX Jean-Charles
1970
Saignelégier
JU
SUI
Hommes 3
41
CSR Pontarlier
GILLET Christophe
1967
Doubs
-
FRA
Hommes 3
42
BONDIER Antony
1973
La Sagne Ne
NE
FRA
Hommes 3
43
SC Val de Morteau
RIVES Olivier
1974
Doubs
-
FRA
Hommes 3
104
MOOSER Markus
1974
Charmey
FR
SUI
Hommes 3
106
THOUVEREY Franck
1965
Maiche
BE
FRA
Hommes 3
108
WEBER Daniel
1964
Broc
FR
SUI
Hommes 3
109
AUBRY Adrien
1968
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 3
110
TSCHÄPPÄT Christophe
1970
Couvet
NE
SUI
Hommes 3
111
AUBRY Eric
1968
Saignelégier
JU
SUI
Hommes 3
113
MAMET Olivier
1971
Les Combes
-
FRA
Hommes 3
118
REMONNAY Maxime
1979
Les Combes
-
FRA
Hommes 3
122
DURAND DIDIER
1964
Jougne
-
FRA
Hommes 3
126
VALLAT Jean-Claude
1953
Le Locle
NE
SUI
Hommes 3
131
JOLIAT Stéphane
1970
Courtételle
JU
SUI
Hommes 3
140
MÉAN André-Philippe
1958
Neuchâtel
NE
SUI
Hommes 3
307
BOUCARD FRANÇOIS
1959
Montlebon
-
FRA
Hommes 3
316
VALLAT Michel
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 3
318
CHOPARD LALLIER Christophe
1968
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
329
ZIMMERMANN MICHAEL
1971
Les Hauts-Geneveys
NE
FRA
Hommes 3
330
CAVALERI Olivier
1962
Lutry
VD
SUI
Hommes 3
332
FAIVRE PIERRET Jean
1968
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
339
MULLER CHRISTOPHE
1966
Orchampsvennes
-
FRA
Hommes 3
341
MARTIN PHILIPPE
1966
Montlebon
-
FRA
Hommes 3
423
BERSET Jean-Michel
1964
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 3
425
BURI Adrian
1971
Rosshäusern
FR
SUI
Hommes 3
426
HOLZER STEFAN
1973
Flamatt
FR
FRA
Hommes 3
427
WEBER Roland
1972
Fribourg
FR
SUI
Hommes 3

Junior Dames
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
153
Sc Bex
PAROLINI Amélie
1995
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Junior Dames
156
VC Frenetic Team
SANSONNENS Malika
1997
Bevaix
NE
SUI
Junior Dames
166
JEANNERET Laura
1998
Besencens
FR
SUI
Junior Dames
167
AEBY Carine
1996
..
-
SUI
Junior Dames
172
Ski-Club La Brévine
MOULLET Charline
1998
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Junior Dames

Junior Hommes
14

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
103
MONNEY CLÉMENT
1996
Montlebon
-
SUI
Junior Hommes
105
THOUVEREY Elie
1998
Maiche
-
FRA
Junior Hommes
154
Ski Club Bex
FONTANNAZ Ismael
1998
Bex
VD
SUI
Junior Hommes
162
BERNEY Alec
1998
Le Solliat
VD
SUI
Junior Hommes
165
Ski-Club l'Etoile de Grattavache-Le Crêt
GAY Bastien
1998
Chésalles/oron
VD
SUI
Junior Hommes
168
Ski-Club La Brévine
BLATTLER TONY
1997
-
-
SUI
Junior Hommes
169
Ski-Club La Brévine
ROSSELET Benjamin
1998
La Brévine
NE
SUI
Junior Hommes
170
SCHWAB Colin
1998
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
Junior Hommes
171
Ski-Club La Brévine
SIMON-VERMOT Rémy
1995
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Junior Hommes
338
JACOT Jerome
1995
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Junior Hommes
347
FAZENDEIRO Lenny
1997
Morteau
-
FRA
Junior Hommes
422
BERSET Tan Tai
1995
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Junior Hommes
424
BERSET Lee Minh
1998
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Junior Hommes
504
RECORDON Steven
1995
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Junior Hommes

Populaires Dames
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
25
Ski-Club La Brévine
BLAETTLER Lydie
1994
La Chatagne
NE
SUI
Populaires Dames
26
Ski-Club La Brévine
DESCLOUX Meryl
1993
La Brévine
NE
SUI
Populaires Dames
27
Ski-Club La Brévine
GFELLER Loraine
1994
Couvet
NE
SUI
Populaires Dames
123
GUINAND ANNIE
1971
Le Locle
NE
SUI
Populaires Dames
152
KLEZAR Manuella
1965
Neuchâtel
NE
SUI
Populaires Dames
155
DE GRIBALDI Laurette
1993
Les Gras
-
FRA
Populaires Dames
157
MUSTER Adeline
1980
Les Fourgs
-
FRA
Populaires Dames
158
LES NATURELLES
PARENT Emeline
1977
Villers Le Lac
-
FRA
Populaires Dames
311
BARON Ludivine
1981
Les Gras
-
FRA
Populaires Dames
320
PYRLIK Marion
1967
Pully
VD
GER
Populaires Dames
337
SCHOPFER Magali
1979
Gorgier
NE
SUI
Populaires Dames

Populaires Hommes
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
28
Ski-Club La Brévine
DESCLOUX Denis
1967
La Brévine
NE
SUI
Populaires Hommes
29
Ski-Club La Brévine
HUGUENIN Kévin
1984
Lausanne
VD
FRA
Populaires Hommes
30
Ski-Club La Brévine
MERCIER Alix
1994
Les Bayards
NE
SUI
Populaires Hommes
31
Ski-Club La Brévine
MOSER ALEXANDRE
1993
-
-
SUI
Populaires Hommes
32
Ski-Club La Brévine
MOULLET Yoann
1993
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Populaires Hommes
114
BRANDT MERICK
1900
La Brévine
NE
SUI
Populaires Hommes
116
IMHOF Yvan
1987
Sergey
VD
SUI
Populaires Hommes
124
GUINAND RAPHAËL
1974
Le Locle
NE
SUI
Populaires Hommes
151
KLEZAR Stéphan
1968
Boudry
NE
SUI
Populaires Hommes
159
SAUVAIN Christian
1966
Nyon
VD
SUI
Populaires Hommes
160
SC Val Ferret
JORAY Charles-André
1973
Praz-De-Fort
VS
SUI
Populaires Hommes
161
SCV
LENOBLE Mathieu
1984
Le Bizot
-
FRA
Populaires Hommes
163
TANNER Reto
1972
Leeds
-
SUI
Populaires Hommes
164
Ski-club Grattavache-Le Crêt
CURRAT François
1970
Romont
FR
SUI
Populaires Hommes
173
ASOP
CAIREY-REMONNAY Emmanuel
1986
La Cluse Et Mijoux
-
FRA
Populaires Hommes
312
ANDRE Yannick
1981
Les Gras
-
FRA
Populaires Hommes
313
JUPRAT DAVID
1981
La Chenalotte
-
FRA
Populaires Hommes
319
KOHLER Didier
1960
L'auberson
VD
SUI
Populaires Hommes
322
FAVRE Laurent
1972
Lutry
VD
SUI
Populaires Hommes
323
BORNERT THOMAS
1982
Les Gras
-
FRA
Populaires Hommes
328
BOVEL PIERRE-ANDRE
1963
Orbe
VD
SUI
Populaires Hommes
331
SINGELE Michel
1960
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Populaires Hommes
342
BRUNNER Patrice
1956
La Chaux-De-Milieu
-
SUI
Populaires Hommes
345
CHATEL Cyrille
1973
La Chenalotte
-
FRA
Populaires Hommes
430
SINGELÉ Kenny
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Populaires Hommes

U10 Filles
21

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
335
BRANDT Ophélie
2006
Yvonand
VD
SUI
U10 Filles
350
KOTTELAT Romane
2005
Le Bémont Ju
JU
SUI
U10 Filles
822
Sc Bex
DUMAZ Maelle
2005
Lavey-Village
VD
SUI
U10 Filles
830
SC La Vue-des-Alpes
SURDEZ Lucie
2005
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Filles
836
SC Val Ferret
DARBELLAY Estelle
2005
La Fouly Vs
VS
SUI
U10 Filles
840
SC La Vue-des-Alpes
PITTIER Elin
2005
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U10 Filles
841
SC La Vue des Alpes
RAMONI Elisa
2005
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Filles
842
SC La Vue des Alpes
VUILLEUMIER Léa
2006
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Filles
849
Les Goupils
BURI Chloé
2006
La Comballaz
VD
SUI
U10 Filles
851
Les Goupils
VURLOD Kim
2005
La Forclaz Vd
VD
SUI
U10 Filles
853
Les Goupils
THEILER Shania
2006
Le Sépey
VD
SUI
U10 Filles
856
VURLOD Zoé
2006
La Forclaz Vd
VD
SUI
U10 Filles
858
SC Im Fang
PERRITAZ Jeanne
2005
Val-De-Charmey
FR
SUI
U10 Filles
860
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
U10 Filles
862
GOTHUEY Lucie
2006
Jaun
FR
SUI
U10 Filles
870
TRIPONEZ Maëline
2006
Bassins
VD
SUI
U10 Filles
876
Ski-Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
HIGH Heather
2006
Les Paccots
FR
SUI
U10 Filles
880
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
881
SCHNEIDER Alexia
2005
La Brevine
NE
SUI
U10 Filles
891
Ski-Club La Brévine
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
892
MENU Laura
2005
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles

U10 Garçons
29

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
135
MAMET BENJAMIN
2006
Les Combes
-
FRA
U10 Garçons
136
BREITLER Jim
2006
L'auberson
VD
SUI
U10 Garçons
304
SIGRIST Kéo
2005
La Sagne
NE
SUI
U10 Garçons
309
REMONNAY JUSTIN
2005
Les Combes
VD
SUI
U10 Garçons
343
BERGER Loïc
2006
Cormondrèche
NE
SUI
U10 Garçons
356
CATTIN Noa
2006
Les Breuleux
BE
SUI
U10 Garçons
826
Ski Club Bex
MACCAGNAN Pierre
2006
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
827
SC Bex
GERTSCH Nolan
2006
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
828
Sc Bex
BALLAY Tanguy
2006
Lavey-Village
VD
SUI
U10 Garçons
829
Sc Bex
WENZEL Tristan
2005
Lausanne
VD
SUI
U10 Garçons
832
SC Val Ferret
COPPEY Chris
2006
Orsières
VS
SUI
U10 Garçons
834
SC Val Ferret
THÉTAZ Dylan
2005
Orsières
VS
SUI
U10 Garçons
835
SC Val Ferret
JORAY Malo
2006
Praz-De-Fort
VS
SUI
U10 Garçons
839
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
U10 Garçons
845
SC La Vue des Alpes
MOECKLI Ivan
2005
St-Blaise
NE
SUI
U10 Garçons
847
SC La Vue des Alpes
ONILLON Nicolas
2005
Les Hauts Geneveys
NE
SUI
U10 Garçons
863
DAFFLON Jules
2006
Charmey
FR
SUI
U10 Garçons
865
SCHUWEY Sven
2006
Im Fang
FR
SUI
U10 Garçons
866
SC Im Fang
COTTIER Luc
2005
Im Fang
FR
SUI
U10 Garçons
867
PB BULLE
CHARRIÈRE Mathéo
2006
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U10 Garçons
868
Ski Club Val Morteau
AMIOTTE Lubin
2005
Les Combes
-
FRA
U10 Garçons
871
SC Riaz
SAVARY Normand
2005
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
U10 Garçons
872
Ski Club Val de Morteau
PHILIPPOT HAEGEL Rafaël
2006
Villers Le Lac
-
FRA
U10 Garçons
874
FLÜCKIGER Kilian
2005
???
-
SUI
U10 Garçons
882
KAENEL Jonas
2005
.
-
SUI
U10 Garçons
883
STÄHLI Lucas
2005
Les Bayards
NE
SUI
U10 Garçons
886
TAXIL Isaïe
2005
Charquemont
-
FRA
U10 Garçons
887
NICOD Loïs
2005
Les Ecorces
-
FRA
U10 Garçons
888
CREVOISIER Matias
2005
Fournet Blancheroche
-
FRA
U10 Garçons

U12 Filles
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
213
SC Val Ferret
Anonymous
-
-
-
-
U12 Filles
233
SC La Vue des Alpes
BENOIT Elina
2004
Boveresse
NE
SUI
U12 Filles
235
Les Goupils
ARENA Ambre
2003
Les Diablerets
VD
SUI
U12 Filles
239
Les Goupils
BURI Léna
2004
La Comballaz
VD
SUI
U12 Filles
242
Les Goupils
LENOIR Marie
2004
Les Moulins
VD
SUI
U12 Filles
247
La Pédale bulloise
CHARRIÈRE Noémie
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U12 Filles
249
MOOSER Elyne
2004
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U12 Filles
250
BUCHS Anina
2004
Jaun
FR
SUI
U12 Filles
262
ROCHAT Noémie
2003
Les Bioux
VD
SUI
U12 Filles
269
SC Riaz
SAVARY Maëlle
2003
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
U12 Filles
271
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Charlotte
2003
Grandvillard
FR
SUI
U12 Filles
285
BÄHLER Margaux
2004
La Brevine
NE
SUI
U12 Filles
286
FAIVRE Isaline
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
287
PELLATON Coraline
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
333
BRANDT Noélie
2003
Yvonand
VD
SUI
U12 Filles
344
BERGER Inès
2003
Cormondrèche
NE
SUI
U12 Filles
351
KOTTELAT Eva
2003
Le Bemont
JU
SUI
U12 Filles

U12 Garçons
34

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
203
Sc Bex
LARIVÉ Thomas
2004
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
204
SC Bex
GERTSCH Evan
2004
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
205
Sc Bex
BALLAY Elie
2004
Lavey-Village
VD
SUI
U12 Garçons
206
Sc Bex
COSANDEY Mattéo
2004
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
217
SC Val Ferret
VOUTAZ Frédéric
2004
Versegères
VS
SUI
U12 Garçons
218
SC Val Ferret
HIROZ Erwan
2003
Le Châble Vs
VS
SUI
U12 Garçons
222
SC Val Ferret
FARQUET Nathan
2003
Le Châble Vs
VS
SUI
U12 Garçons
224
SC Val Ferret
TROILLET Jules
2004
La Fouly Vs
VS
SUI
U12 Garçons
227
Ski club La Vue des Alpes
MARS Francois
2003
Neuchâtel
NE
FRA
U12 Garçons
228
SC La Vue des Alpes
PITTIER Ilan
2001
Val-De-Ruz
NE
SUI
U12 Garçons
229
SC La Vue-des-Alpes
WUTHRICH Loan
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
231
SC La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Maxime
2004
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U12 Garçons
232
SC La Vue des Alpes
RAMONI Thomas
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
240
Les Goupils
VURLOD Léo
2003
La Forclaz Vd
VD
SUI
U12 Garçons
241
Les Goupils
PIGUET Lucien
2003
La Comballaz
VD
SUI
U12 Garçons
244
Les Goupils
PIGUET Mathieu
2003
La Comballaz
VD
SUI
U12 Garçons
245
Les Goupils
THEILER Sven
2004
Le Sépey
VD
SUI
U12 Garçons
251
GOTHUEY Bastien
2004
Jaun
FR
SUI
U12 Garçons
252
SCHUWEY Noé
2004
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
253
PUGIN Loic
2004
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
254
MOOSER Orest
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U12 Garçons
256
SC Im Fang
COTTIER Pierrick
2003
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
263
RICHARD Ludo
2003
Le Brassus
VD
SUI
U12 Garçons
264
BERNEY Kevin
2003
Le Brassus
VD
SUI
U12 Garçons
265
HENZI Hugo
2002
Le Chenit
VD
SUI
U12 Garçons
267
KELLER Elliot
2003
Le Sentier
VD
SUI
U12 Garçons
273
CHATELAIN Noe
2003
Villers Le Lac
-
FRA
U12 Garçons
278
VERDAN Tristan
2003
Les Fourgs
-
FRA
U12 Garçons
288
KAENEL Justin
2003
.
-
SUI
U12 Garçons
289
PELLATON Anthony
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons
290
SCHWAB Tim
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons
291
ROSSELET Maxime
2003
La Brevine
NE
SUI
U12 Garçons
292
PELLATON Noé
2003
La Brevine
-
SUI
U12 Garçons
293
MENU Joey
2003
.
-
SUI
U12 Garçons

U14 Filles
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
Ski Club bex
CHERIX Léane
2001
Bex
VD
SUI
U14 Filles
214
SC Val Ferret
THÉTAZ Estelle
2001
Orsières
VS
SUI
U14 Filles
216
SC Val Ferret
VOUTAZ Audrey
2001
Champsec
VS
SUI
U14 Filles
230
SC La Vue-des-Alpes
WUTHRICH Lola
2002
Fontainemelon
NE
SUI
U14 Filles
237
RICHARD Kim
2001
Le Brassus
VD
SUI
U14 Filles
238
Les Goupils
LENOIR Jeanne
2002
Les Moulins
VD
SUI
U14 Filles
258
HENZI Charlotte
2001
Le Brassus
VD
SUI
U14 Filles
280
Ski-Club l'Etoile de Grattavache-Le Crêt
GAY Lara
2001
Chésalles/oron
VD
SUI
U14 Filles
282
Ski-club Grattavache-Le Crêt
PERRIN Eloïse
2001
Oron
VD
SUI
U14 Filles
284
Ski-Club l'Etoile de Grattavache-Le Crêt
PARKER Sophie
2001
Chardonne
VD
SUI
U14 Filles
294
BLÄTTLER Manon
2001
La Brévine
NE
SUI
U14 Filles
295
SCHNEIDER Prisca
2001
La Brevine
NE
SUI
U14 Filles
296
BÄHLER Coline
2001
La Brevine
NE
SUI
U14 Filles
297
PELLATON Anaïs
2001
La Brevine
-
SUI
U14 Filles
353
PARRAT Léane
2002
Saignelégier
JU
SUI
U14 Filles

U14 Garçons
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
207
SC BEX
PAYOT Loris
2002
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
208
SC Bex
MONNET Gabriel
2001
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
209
SC Bex
DAUPHIN Valentin
2001
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
215
SC Val Ferret
JORAY Laurian
2002
Praz-De-Fort
VS
SUI
U14 Garçons
221
SC Val Ferret
FARQUET Yoann
2001
Le Châble Vs
VS
SUI
U14 Garçons
225
SC Val Ferret
BRUCHEZ Cyril
2002
Le Cotterg
VS
SUI
U14 Garçons
259
TRIPONEZ Loïc
2001
Bassins
VD
SUI
U14 Garçons
260
SCHÜPBACH Julien
2001
Le Brassus
VD
SUI
U14 Garçons
261
TRIPONEZ Frédéric
1970
Bassins
VD
SUI
U14 Garçons
268
SC Riaz
SAVARY Antonin
2002
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
U14 Garçons
270
SC Riaz
MORARD Quentin
2001
Marsens
FR
SUI
U14 Garçons
272
Glisse Club Romont
CLÉMENT Bastien
2002
Vuadens
FR
SUI
U14 Garçons
274
MAURON Sven
2001
Plasselb
FR
SUI
U14 Garçons
277
VERDAN Brian
2001
Les Fourgs
-
FRA
U14 Garçons
281
Ski Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
BALMAT Loris
2002
Maules
FR
SUI
U14 Garçons
283
ski-club Grattavache Le Crêt
PERRIN Vincent
2001
Oron-La-Ville
VD
SUI
U14 Garçons
298
PELLATON Quentin
2001
La Brévine
NE
SUI
U14 Garçons
340
MARTIN PIERRE
2002
Montlebon
-
FRA
U14 Garçons
349
KOTTELAT Noé
2001
Le Bemont
JU
SUI
U14 Garçons
352
FAIVRE-PIERRET VICTOR
2001
Villers-Le-Lac
-
FRA
U14 Garçons

U16 Filles
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
202
Ski Club Bex
LANGUETIN Virginie
1998
Blonay
VD
SUI
U16 Filles
219
SC Val Ferret
LOCHER Thaïs
1999
Le Châble Vs
VS
SUI
U16 Filles
223
SC Val Ferret
FARQUET Emilie
1999
Le Châble Vs
VS
SUI
U16 Filles
226
SC La Vue-des-Alpes
WUTHRICH Emma
2000
Fontainemelon
NE
SUI
U16 Filles
246
SC Im Fang
RAUBER Katja
1999
Im Fang
FR
SUI
U16 Filles
248
SC Im Fang
RAUBER Katja
1999
Im Fang
FR
SUI
U16 Filles
266
KELLER Clara
2000
Le Sentier
VD
SUI
U16 Filles
299
JEANNERET Maelle
2000
La Brévine
NE
SUI
U16 Filles
300
FAIVRE Solene
2000
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U16 Filles
301
ROSSELET Estelle
2000
La Brévine
NE
SUI
U16 Filles

U16 Garçons
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
102
MONNEY BAPTISTE
1999
Montlebon
-
SUI
U16 Garçons
210
SC BEX
PAYOT Jehan
2000
Bex
VD
SUI
U16 Garçons
211
Sc Bex
MOREILLON Benoit
2000
Panex
VD
SUI
U16 Garçons
212
SC Bex
SARDA Léonard
1999
Bex
VD
SUI
U16 Garçons
220
SC Val Ferret
PRALONG Marc
2000
Orsières
VS
SUI
U16 Garçons
234
LES GOUPILS
AMMANN Alan
2000
Les Mosses
VD
SUI
U16 Garçons
236
Les Goupils
GUEX Arnaud
1999
Leysin
VD
SUI
U16 Garçons
243
Les Goupils
PIGUET Martin
1999
La Comballaz
VD
SUI
U16 Garçons
255
SC IM Fang
RAUBER Julian
2000
Im Fang
FR
SUI
U16 Garçons
257
CHARRIÈRE Yohann
1999
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U16 Garçons
275
MAURON Lars
1999
Plasselb
FR
SUI
U16 Garçons
276
BOSCHUNG Neal
2000
Plaffeien
FR
SUI
U16 Garçons
279
Ski-club Grattavache-Le Crêt
CURRAT Fabien
1999
Romont
FR
SUI
U16 Garçons
302
SCHWAB Benjamin
2000
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
U16 Garçons
303
GROSSI Pierre
1999
Cravanche
-
FRA
U16 Garçons

U6 Filles
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
139
BREITLER Lena
2011
L'auberson
VD
SUI
U6 Filles
306
SIGRIST LIA
2010
La Sagne Ne
NE
FRA
U6 Filles
359
DROZ VINCENT CÉLESTINE
2009
La Longeville
-
FRA
U6 Filles
401
WATIEZ ROMANE
2010
-
-
FRA
U6 Filles
402
ONILLON Marie
2009
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U6 Filles
875
KAENEL ELLIE
2009
La Brévine
NE
SUI
U6 Filles
889
CSRP
RIVES Lou
2009
Doubs
-
FRA
U6 Filles

U6 Garçons
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
137
BREITLER Félix
2009
L'auberson
VD
SUI
U6 Garçons
325
JOUILLE Kenzy
2011
Les Brenets
NE
SUI
U6 Garçons
358
DROZ- VINCENT THIBAULT
2011
La Longeville
-
FRA
U6 Garçons
864
PERRITAZ Louis
2009
Charmey
-
SUI
U6 Garçons
878
PELLATON Ethan
2009
La Brévine
NE
SUI
U6 Garçons

U8 Filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
354
FRÉSARD Romane
2008
Muriaux
JU
SUI
U8 Filles
355
CATTIN ELOÉ
2008
Les Breuleux
JU
SUI
U8 Filles
821
Sc Bex
BALLAY Marion
2008
Lavey-Village
VD
SUI
U8 Filles
837
SC Val Ferret
DARBELLAY Elodie
2007
La Fouly Vs
VS
SUI
U8 Filles
846
SC La Vue des Alpes
MOECKLI Lara
2007
St-Blaise
NE
SUI
U8 Filles
855
Les Goupils
VOUILLAMOZ Zéla
2007
Les Diablerets
VD
SUI
U8 Filles
856
Les Goupils
VURLOD Zoé
2006
La Forclaz Vd
VD
SUI
U8 Filles
857
SC Im Fang
SCHUWEY Lena
2008
Im Fang
FR
SUI
U8 Filles
859
PERRITAZ Carmen
2007
Im Fang
FR
SUI
U8 Filles
861
DAFFLON Marion
2007
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U8 Filles
879
PELLATON Erine
2007
La Brévine
NE
SUI
U8 Filles
884
VIVOT Lila
2008
Le Russey
-
FRA
U8 Filles
890
CSRP
RIVES Pom'
2007
Doubs
-
FRA
U8 Filles

U8 Garçons
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
308
REMONNAY AUGUSTIN
2008
Les Combes
VD
SUI
U8 Garçons
310
REMONNAY MARTIN
2008
Les Combes
VD
SUI
U8 Garçons
324
JOUILLE Zakary
2008
Les Brenets
NE
SUI
U8 Garçons
357
WATIEZ LILIAN
2008
Les Fourgs
-
FRA
U8 Garçons
823
Sc Bex
BONZON Evan
2007
Gryon
VD
SUI
U8 Garçons
824
Sc Bex
DUMAZ Yanis
2007
Lavey-Village
VD
SUI
U8 Garçons
825
Sc Bex
MONNET Gwenaël
2007
Bex
VD
SUI
U8 Garçons
831
SC Val Ferret
COPPEY Henri
2008
Orsières
VS
SUI
U8 Garçons
833
SC Val Ferret
THÉTAZ Damien
2007
Orsières
VS
SUI
U8 Garçons
838
SC Val Ferret
ABBET Bastien
2007
Orsières
VS
SUI
U8 Garçons
843
SC La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Nils
2007
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U8 Garçons
844
Prof
VUILLEUMIER Tim
2007
Cernier
NE
SUI
U8 Garçons
848
Les Goupils
VOUILLAMOZ Alexis
2008
Les Diablerets
VD
SUI
U8 Garçons
850
Les Goupils
ROURE Hugo
2007
Vers-L'eglise
VD
SUI
U8 Garçons
852
Les Goupils
THEILER Nils
2008
Le Sépey
VD
SUI
U8 Garçons
854
Les Goupils
ARENA Tristan
2007
Les Diablerets
VD
SUI
U8 Garçons
869
Ski Club Val Morteau
AMIOTTE Timéo
2008
Les Combes
-
FRA
U8 Garçons
873
ESSS Montbenois
PLANCON Baptiste
2007
Morteau
-
FRA
U8 Garçons
877
FAIVRE Aurelien
2008
Le Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U8 Garçons
885
VIVOT Maël
2007
Le Russey
-
FRA
U8 Garçons