Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

290 participants

All categories
Athlete

Dames 1
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
309
ISLER SARAH
1990
La Chaux-De-Fonds
-
SUI
Dames 1
314
BLONDEAU Marion
1986
Chapelle Des Bois
-
FRA
Dames 1
327
BURETTE Margot
1989
Mery
-
FRA
Dames 1
729
SC La Brévine
SEILER Kim
1992
Saules
NE
SUI
Dames 1

Dames 2
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
706
LES CONTAMINES
SCHMITT Aline
1976
Sallanches
-
FRA
Dames 2
714
SC Chaumont
LAUENSTEIN Lucia
1976
Cormondrèche
NE
SVK
Dames 2

Dames 3
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
717
vallée de joux
GOLAY Florence
1971
Le Solliat
VD
FRA
Dames 3
721
Ski's cool
JOUILLE Christelle
1973
Les Frêtes
NE
FRA
Dames 3
723
VALLAT Yolande
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Dames 3

Hommes 1
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
THÉTAZ Alwin
1994
Orsières
VS
SUI
Hommes 1
310
MAILLER Clément
1990
Bozel
-
SUI
Hommes 1
315
GREUSARD Florian
1992
Chapelle Des Bois
-
FRA
Hommes 1
317
SINGELÉ Kenny
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 1
328
CONSORTI Sandro
1994
L'auberson
VD
SUI
Hommes 1
329
CUCHE CHARLES-HENRI
1979
Orchamps-Vennes
-
FRA
Hommes 1
353
LYASOTA Alexey
1989
Baden
AG
RUS
Hommes 1
357
JACOT MARC-ANTOINE
1990
Les Bayards
NE
SUI
Hommes 1
703
HUGUENIN Jérémy
1989
Neuchâtel
NE
SUI
Hommes 1
708
Ski-club Les Breuleux
THEURILLAT Vincent
1989
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 1
715
csrp
MELET Julien
1989
Pontarlier
-
FRA
Hommes 1
716
SC Vallée de Joux
GOLAY Pierre-Yves
1995
Le Sentier
VD
SUI
Hommes 1
725
VALLAT Mael
1986
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 1
726
VALLAT Julian
1988
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 1
730
CUENOT Jules
1994
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 1
731
MERCIER Alix
1994
Les Bayards
NE
SUI
Hommes 1

Hommes 2
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
302
MONTANDON Michaël
1977
Bevaix
NE
SUI
Hommes 2
333
LAUENSTEIN Marc
1980
Cormondroche
NE
SUI
Hommes 2
341
DROZ-VINCENT Nicolas
1980
La Longeville
-
FRA
Hommes 2
343
DROZ-VINCENT Jean-Baptiste
1984
Oye Et Pallet
-
FRA
Hommes 2
344
FAIVRE Maxime
1982
Les Gras
-
FRA
Hommes 2
346
WATRIN Mathieu
1985
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Hommes 2
348
LEGENDRE CÉDRIC
1981
Morteau
-
SUI
Hommes 2
349
BARTHOD Stephane
1983
Morteau
-
FRA
Hommes 2
350
SAUVAGET Arnaud
1985
Fenin Ne
NE
FRA
Hommes 2
351
WATIER JÉRÉMY
1982
Les Fourgs
-
SUI
Hommes 2
704
SAS/Atomic
BOGDANOV Evgeny
1983
St-Prex
VD
RUS
Hommes 2
719
ski club bois d'amont
MELET Julien
1989
Pontarlier
-
FRA
Hommes 2
720
OGUEY Jacques
1980
Corcelles-Près-Concise
VD
SUI
Hommes 2
732
PELLATON Damien
1976
La Brévine
NE
SUI
Hommes 2
735
Ski club val de Morteau
AMIOTTE Joel
1976
Les Combes
-
FRA
Hommes 2
737
SC MONT NOIR
JULIEN Neveux
1982
Chapelle Des Bois
-
FRA
Hommes 2

Hommes 3
40

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
PELLATON Fabrice
1970
La Brévine
NE
SUI
Hommes 3
300
CHARTON Jean-Noël
1961
Grande-Rivière
-
FRA
Hommes 3
301
BLANCHARD Christian
1968
Arçon
-
FRA
Hommes 3
303
AUBRY Eric
1968
Saignelégier
JU
SUI
Hommes 3
306
AUBRY Adrien
1968
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 3
307
RENAUD Pierre
1955
La Sagne
NE
SUI
Hommes 3
308
EISLER Cédric
1974
Les Rasses
VD
SUI
Hommes 3
311
KUNZ KARL
1952
Oberwil I. S.
-
SUI
Hommes 3
312
SANSONNENS Cédric
1968
Bevaix
NE
SUI
Hommes 3
313
TALLANT DANIEL
1950
St-Cergue
VD
SUI
Hommes 3
316
LECHINE Christophe
1966
Arcon
-
FRA
Hommes 3
318
SINGELE Michel
1960
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 3
319
GROGNUZ Martial
1965
Chevilly
VD
SUI
Hommes 3
320
AECHERLI Yves
1974
Le Vaud
VD
SUI
Hommes 3
323
CHARDAIRE
1972
Villers-Le-Lac
-
FRA
Hommes 3
324
RITZ MARTIAL
1958
Peseux
-
SUI
Hommes 3
326
BAZZAY HERVÉ
1971
Planchers-Bas
-
FRA
Hommes 3
330
MAMET Olivier
1971
Les Combes
-
FRA
Hommes 3
332
GAUTHIER Pierre
1965
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 3
338
WORTHINGTON Stephen
1965
Root
LU
GBR
Hommes 3
339
GUINCHARD Thierry
1964
Le Belieu
-
FRA
Hommes 3
354
NICOLET Michel
1983
Fribourg
FR
SUI
Hommes 3
358
FAIVRE Roger
1966
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 3
701
PFISTER Stefan
1968
Triboltingen
TG
SUI
Hommes 3
702
MTV Ermatingen
KELLER Urs
1958
Ermatingen
TG
SUI
Hommes 3
705
haut jura ski
MOYSE Pascal
1966
Septmoncel
-
FRA
Hommes 3
707
CONTAMINES
SCHMITT Aymeric
1975
Sallanches
-
FRA
Hommes 3
709
SC La Brévine
FORT José
1968
La Chaux-Du-Milieu
NE
SUI
Hommes 3
710
ONILLON Emmanuel
1969
Les Hauts Geneveys
NE
FRA
Hommes 3
711
ESSS Montbenois
PLANCON Thierry
1975
Morteau
-
FRA
Hommes 3
712
SC VAL DE MORTEAU
PHILIPPOT Romuald
1972
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
713
gel interim rossignol
ROY Didier
1970
Arcon
-
FRA
Hommes 3
718
Vallée de Joux
GOLAY Yves
1973
Le Sentier
VD
SUI
Hommes 3
722
WEBER Daniel
1964
Broc
FR
SUI
Hommes 3
724
VALLAT Michel
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 3
727
SC Les Breuleux
DUBOIS Marcel
1959
Les Breuleux
JU
SUI
Hommes 3
728
VALLAT Jean-Claude
1953
Le Locle
NE
SUI
Hommes 3
733
SCVM MORTEAU
CHOPARD-LALLIER Benoit
1965
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
734
-
CHOPARD LALLIER Christophe
1968
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 3
736
Ski Club Val de Morteau
RIVES Olivier
1974
Doubs
-
FRA
Hommes 3

Junior Dames
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
507
SC Val Ferret
LOCHER Thaïs
1999
Le Châble Vs
VS
SUI
Junior Dames
509
GAUTHIER Romane
1998
Le Noirmont
JU
SUI
Junior Dames
510
JEANNERET Laura
1998
Besencens
FR
SUI
Junior Dames
511
MOULLET Charline
1998
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Junior Dames

Junior Hommes
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
334
MURITH Pierre
1996
Gruyères
FR
SUI
Junior Hommes
347
FAZENDEIRO Lenny
1997
Morteau
-
FRA
Junior Hommes
503
Ski-Club Vallée de Joux
ROCHAT Guillaume
1998
Orient
VD
SUI
Junior Hommes
504
Ski-Club Vallée de Joux
BERNEY Alec
1998
Le Solliat
VD
SUI
Junior Hommes

Populaires Dames
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
304
NOBEL Monika
1964
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Populaires Dames
305
NOBEL Caroline
1966
Cugy (vd)
VD
SUI
Populaires Dames
325
PAROLINI-SUTTER Eliane
1966
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Populaires Dames
336
MORAND Yvette
1956
La Brévine
NE
SUI
Populaires Dames
337
MORAND Harmony
1986
La Brévine
NE
SUI
Populaires Dames
343
AEBY Nadia
1981
Corserey
-
SUI
Populaires Dames
352
MUSTER Adeline
1980
Les Fourgs
-
FRA
Populaires Dames
505
DE GRIBALDI Laurette
1993
Les Gras
-
FRA
Populaires Dames
508
SC Vallée de Joux
CERUTTI Melissa
1995
Les Bioux
VD
SUI
Populaires Dames
512
BLAETTLER Lydie
1994
La Chatagne
NE
SUI
Populaires Dames
513
CUENOT Marianne
1964
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Populaires Dames
514
GFELLER Loraine
1994
Couvet
NE
SUI
Populaires Dames

Populaires Hommes
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
321
RIAT Aurélien
1984
Delémont
JU
SUI
Populaires Hommes
322
CHABOD Stephan
1979
Malbuisson
-
FRA
Populaires Hommes
331
GUY FABRICE
1968
Les Granges Narboz
-
FRA
Populaires Hommes
335
BOVEL PIERRE-ANDRE
1963
Orbe
VD
SUI
Populaires Hommes
340
HIROZ Michel
1974
Le Châble Vs
VS
SUI
Populaires Hommes
345
AEBY Yann
1993
La Brévine
NE
SUI
Populaires Hommes
355
BETTENS Nicolas
1965
Chavannes-Le-Veyron
VD
SUI
Populaires Hommes
356
RODINIS Dalibor
1974
Chavannes-Des-Bois
VD
SUI
Populaires Hommes
359
DORNIER
1983
Morteau
-
SUI
Populaires Hommes
501
sc ballaigues
DURUSSEL Raymond
1948
Ballaigues
VD
SUI
Populaires Hommes
502
FELLMANN Franck
1964
Gland
VD
FRA
Populaires Hommes
506
Sc Bex
MATTHEY Sven
1991
Les Valettes
VS
SUI
Populaires Hommes
515
MOSER Alexandre
1993
La Brévine
NE
SUI
Populaires Hommes
516
MOULLET Yoann
1993
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Populaires Hommes
517
SIMON-VERMOT Rémy
1995
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Populaires Hommes

U10 Filles
15

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
71
ROY Zélie
2006
Arçon
-
FRA
U10 Filles
122
SC La Vue des Alpes
MOECKLI Lara
2007
St-Blaise
NE
SUI
U10 Filles
124
SC Im Fang
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
U10 Filles
126
SC Im Fang
GOTHUEY Lucie
2006
Jaun
FR
SUI
U10 Filles
127
SC Im Fang
DAFFLON Marion
2007
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U10 Filles
129
Les Goupils
BURI Chloé
2006
La Comballaz
VD
SUI
U10 Filles
131
SC La Vue des Alpes
BRANDT Ophélie
2006
Yvonand
VD
SUI
U10 Filles
134
Ski-Club Vallée de Joux
TRIPONEZ Maëline
2006
Bassins
VD
SUI
U10 Filles
135
Ski-Club Vallée de Joux
DUBÉE Zoa
2006
Le Séchey
VD
SUI
U10 Filles
137
Ski-Club L'Etoile de Grattavache-Le Crêt
HIGH Heather
2006
Les Paccots
FR
SUI
U10 Filles
138
Sc Bex
BONVIN Clémence
2006
Bex
VD
SUI
U10 Filles
148
SC la Vue-des-Alpes
LAUENSTEIN Wilma
2007
Cormondrèche
NE
SUI
U10 Filles
149
SC La Brévine
PELLATON Erine
2007
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
150
SC La Brévine
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
151
CSRP
RIVES Pom'
2007
Doubs
-
FRA
U10 Filles

U10 Garçons
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
27
BREITLER Jim
2006
L'auberson
VD
SUI
U10 Garçons
121
SC La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Nils
2007
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U10 Garçons
123
SC LA VUE DES ALPES
BERGER Loïc
2006
Cormondrèche
NE
SUI
U10 Garçons
125
SC Im Fang
DAFFLON Jules
2006
Charmey
FR
SUI
U10 Garçons
128
SC Im Fang
CHARRIÈRE Mathéo
2006
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U10 Garçons
130
SC La Vue des Alpes
GUENIN Alix
2006
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Garçons
132
Glisse Club Romont
SCAIOLA Antoine
2006
Vuadens
FR
SUI
U10 Garçons
133
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Arthur
2006
Grandvillard
FR
SUI
U10 Garçons
136
Ski-Club Vallée de Joux
GOLAY Léo
2007
Le Solliat
VD
SUI
U10 Garçons
139
Sc Bex
BONZON Evan
2007
Gryon
VD
SUI
U10 Garçons
140
Sc Bex
MONNET Gwenaël
2007
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
141
Sc Bex
MACCAGNAN Pierre
2006
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
142
SC Bex
GERTSCH Nolan
2006
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
143
Sc Bex
BALLAY Tanguy
2006
Lavey-Village
VD
SUI
U10 Garçons
144
Sc Bex
DUMAZ Yanis
2007
Lavey-Village
VD
SUI
U10 Garçons
145
ESSS Montbenois
PLANCON Baptiste
2007
Morteau
-
FRA
U10 Garçons
146
SC Val Ferret
THÉTAZ Damien
2007
Orsières
VS
SUI
U10 Garçons
147
Ski Club Val de Morteau
PHILIPPOT HAEGEL Rafaël
2006
Villers Le Lac
-
FRA
U10 Garçons

U12 Filles
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
83
SC La Vue des Alpes
RAMONI Elisa
2005
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Filles
84
SC La Vue-des-Alpes
PITTIER Elin
2005
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U12 Filles
88
SC Im Fang
BUCHS Anina
2004
Jaun
FR
SUI
U12 Filles
89
SC Im Fang
MOOSER Elyne
2004
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U12 Filles
92
Les Goupils
LENOIR Marie
2004
Les Moulins
VD
SUI
U12 Filles
95
SC Saignelégier
KOTTELAT Romane
2005
Le Bémont Ju
JU
SUI
U12 Filles
97
Sc Bex
DUMAZ Maelle
2005
Lavey-Village
VD
SUI
U12 Filles
98
Sc Bex
COSANDEY Amélie
2004
Bex
VD
SUI
U12 Filles
104
SC Val Ferret
DARBELLAY Estelle
2005
La Fouly Vs
VS
SUI
U12 Filles
106
ZUFFEREY Fiona
2005
Onex
GE
SUI
U12 Filles
107
Stella Alpina Genève
KEIZER Nadia
2005
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
U12 Filles
110
SC La Brévine
SCHNEIDER Alexia
2005
La Brevine
NE
SUI
U12 Filles
111
SC La Brévine
HAMEL Justine
2005
Motiers
NE
SUI
U12 Filles
113
SC La Brévine
MENU Laura
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
114
SC La Brévine
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
116
SC La Brévine
BÄHLER Margaux
2004
La Brevine
NE
SUI
U12 Filles

U12 Garçons
24

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
29
LACROIX Dehan
2005
Le Brassus
VD
SUI
U12 Garçons
73
DUSAUSSOY NANOUK
2004
Le Russey
-
FRA
U12 Garçons
74
AMIOTTE Lubin
2005
Les Combes
-
FRA
U12 Garçons
81
SC La Vue des Alpes
RAMONI Thomas
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
82
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
U12 Garçons
85
SC La Vue-des-Alpes
WUTHRICH Loan
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
86
SC La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Maxime
2004
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U12 Garçons
87
SC La Vue des Alpes
MOECKLI Ivan
2005
St-Blaise
NE
SUI
U12 Garçons
90
SC Im Fang
COTTIER Luc
2005
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
91
SC Im Fang
SCHUWEY Noé
2004
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
93
SC La Vue des Alpes
ONILLON Nicolas
2005
Les Hauts Geneveys
NE
SUI
U12 Garçons
94
SC La Vue des Alpes
GUENIN Léo
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
96
Ski-Club Vallée de Joux
ROCHAT Yannis
2004
Le Sentier
VD
SUI
U12 Garçons
99
Sc Bex
CHERIX Timo
2005
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
100
Sc Bex
WENZEL Tristan
2005
Lausanne
VD
SUI
U12 Garçons
101
SC Bex
GERTSCH Evan
2004
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
102
Sc Bex
BALLAY Elie
2004
Lavey-Village
VD
SUI
U12 Garçons
103
Sc Bex
COSANDEY Mattéo
2004
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
105
SC Val Ferret
THÉTAZ Dylan
2005
Orsières
VS
SUI
U12 Garçons
108
SC Vue-des-Alpes
LAUENSTEIN Jan
2004
Cormondrèche
NE
SUI
U12 Garçons
109
SC Im Fang
PUGIN Loic
2004
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
112
SC La Brévine
FLÜCKIGER Kilian
2005
???
-
SUI
U12 Garçons
115
SC La Brévine
STÄHLI Lucas
2005
Les Bayards
NE
SUI
U12 Garçons
118
SC La Brévine
HEUBI Soren
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons

U14 Filles
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
32
SC La Vue-des-Alpes
WUTHRICH Lola
2002
Fontainemelon
NE
SUI
U14 Filles
34
SC LA VUE DES ALPES
BERGER Inès
2003
Cormondrèche
NE
SUI
U14 Filles
35
SC Im Fang
SOTTAS Melanie
2002
Im Fang
FR
SUI
U14 Filles
36
SC Im Fang
CHARRIÈRE Noémie
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U14 Filles
39
Les Goupils
LENOIR Jeanne
2002
Les Moulins
VD
SUI
U14 Filles
42
SC La Vue des Alpes
BRANDT DIT GRIEURIN Noélie
2003
Yvonand
VD
SUI
U14 Filles
43
SC Saignelégier
KOTTELAT Eva
2003
Le Bemont
JU
SUI
U14 Filles
44
DESCHENAUX Charlotte
2003
Grandvillard
FR
SUI
U14 Filles
48
Ski-Club Vallée de Joux
ROCHAT Noémie
2003
Les Bioux
VD
SUI
U14 Filles
50
Ski-Club Vallée de Joux
FREIHOLZ Lilou
2003
Le Sentier
VD
SUI
U14 Filles
60
SC La Brévine
PELLATON Coraline
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Filles
61
SC La Brévine
FAIVRE Isaline
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Filles

U14 Garçons
24

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
31
SC La Vue des Alpes
PITTIER Ilan
2001
Val-De-Ruz
NE
SUI
U14 Garçons
33
SC La Vue des Alpes
MARS Francois
2003
Neuchâtel
NE
FRA
U14 Garçons
37
SC Im Fang
MOOSER Orest
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U14 Garçons
38
SC Im Fang
COTTIER Pierrick
2003
Im Fang
FR
SUI
U14 Garçons
40
Les Goupils
PIGUET Lucien
2003
La Comballaz
VD
SUI
U14 Garçons
41
Les Goupils
PIGUET Mathieu
2003
La Comballaz
VD
SUI
U14 Garçons
45
Ski-Club Vallée de Joux
TRIPONEZ Frédéric
1970
Bassins
VD
SUI
U14 Garçons
46
Ski-Club Vallée de Joux
BERNEY Kevin
2003
Le Brassus
VD
SUI
U14 Garçons
47
Ski-Club Vallée de Joux
RICHARD Ludo
2003
Le Brassus
VD
SUI
U14 Garçons
49
Ski-Club Vallée de Joux
BIAGGI Florian
2003
Le Pont
VD
SUI
U14 Garçons
51
Ski-Club Vallée de Joux
HENZI Hugo
2002
Le Chenit
VD
SUI
U14 Garçons
52
SC Riaz
SAVARY Antonin
2002
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
U14 Garçons
53
SC Val Ferret
HIROZ Erwan
2003
Le Châble Vs
VS
SUI
U14 Garçons
54
SC Val Ferret
JORAY Laurian
2002
Praz-De-Fort
VS
SUI
U14 Garçons
55
Stella Alpina Genève
NAVARRO Angel
2002
Saint-Julien
-
SUI
U14 Garçons
56
Stella Alpina Genève
ZUFFEREY Fabio
2003
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
U14 Garçons
57
Stella Alpina Genève
ROULET Lucie
2003
Collonge-Bellerive
GE
SUI
U14 Garçons
58
Stella Alpina Genève
KEIZER Vincent
2003
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
U14 Garçons
59
SC La Brévine
PELLATON Anthony
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Garçons
62
SC La Brévine
MENU Joey
2003
.
-
SUI
U14 Garçons
63
SC La Brévine
ROSSELET Maxime
2003
La Brevine
NE
SUI
U14 Garçons
64
SC La Brévine
SCHWAB Tim
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Garçons
65
SC La Brévine
PELLATON Noé
2003
La Brevine
-
SUI
U14 Garçons
66
SC La Brévine
HAMEL Simon
2002
Môtiers Ne
NE
SUI
U14 Garçons

U16 Filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
SC La Vue-des-Alpes
WUTHRICH Emma
2000
Fontainemelon
NE
SUI
U16 Filles
5
Ski-Club Vallée de Joux
RICHARD Kim
2001
Le Brassus
VD
SUI
U16 Filles
8
Ski-Club Vallée de Joux
HENZI Charlotte
2001
Le Brassus
VD
SUI
U16 Filles
9
Sc Bex
CHERIX Léane
2001
Bex
VD
SUI
U16 Filles
15
Stella Alpina Genève
FAVRE Julie
2000
Vésenaz
GE
SUI
U16 Filles
16
Stella Alpina Genève
RAY Livia
2000
Petit-Lancy
GE
SUI
U16 Filles
17
Stella Alpina Genève
NOZDRINA Maria
2001
Petit-Lancy
GE
SUI
U16 Filles
18
SC La Brévine
PELLATON Anaïs
2001
La Brevine
-
SUI
U16 Filles
20
SC La Brévine
BÄHLER Coline
2001
La Brevine
NE
SUI
U16 Filles
21
SC La Brévine
ROSSELET Estelle
2000
La Brévine
NE
SUI
U16 Filles
22
SC La Brévine
BLÄTTLER Manon
2001
La Brévine
NE
SUI
U16 Filles
23
SC La Brévine
SCHNEIDER Prisca
2001
La Brevine
NE
SUI
U16 Filles
25
SC La Brévine
FAIVRE Solene
2000
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U16 Filles

U16 Garçons
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
SC IM Fang
RAUBER Julian
2000
Im Fang
FR
SUI
U16 Garçons
3
Les Goupils
GRETILLAT Clément
2001
Château D'oex
VD
SUI
U16 Garçons
4
Col des Mosses
PIGUET Martin
1999
La Comballaz
VD
SUI
U16 Garçons
6
Ski-Club Vallée de Joux
SCHÜPBACH Julien
2001
Le Brassus
VD
SUI
U16 Garçons
7
Ski-Club Vallée de Joux
GOLAY Romain
2001
Le Solliat
VD
SUI
U16 Garçons
10
SC Bex
MONNET Gabriel
2001
Bex
VD
SUI
U16 Garçons
11
SC BEX
PAYOT Jehan
2000
Bex
VD
SUI
U16 Garçons
12
Sc Bex
MOREILLON Benoit
2000
Panex
VD
SUI
U16 Garçons
13
SC Riaz
MORARD Quentin
2001
Marsens
FR
SUI
U16 Garçons
14
SC Val Ferret
PRALONG Marc
2000
Orsières
VS
SUI
U16 Garçons
19
SC La Brévine
SCHWAB Benjamin
2000
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
U16 Garçons
24
SC La Brévine
PELLATON Quentin
2001
La Brévine
NE
SUI
U16 Garçons

U6 Filles
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
26
BREITLER Lena
2011
L'auberson
VD
SUI
U6 Filles
68
WATIEZ ROMANE
2010
-
-
FRA
U6 Filles
76
GAY Lorine
2011
Massongex
VS
SUI
U6 Filles
241
SC La Vue des Alpes
PITTIER Milla
2010
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U6 Filles
243
NeuchAventure
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U6 Filles
245
Ski-Club Vallée de Joux
GOLAY Isaline
2011
Le Solliat
VD
SUI
U6 Filles

U6 Garçons
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
67
DROZ- VINCENT THIBAULT
2011
La Longeville
-
FRA
U6 Garçons
72
FRÉSARD Yaël
2011
Muriaux
JU
SUI
U6 Garçons
242
SC La Vue des Alpes
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U6 Garçons
244
Ski-Club Vallée de Joux
BERNEY Dorian
2010
Le Sentier
VD
SUI
U6 Garçons
246
LAUENSTEIN Erik
2011
Cormondrèche
NE
SUI
U6 Garçons

U8 Filles
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
30
DROZ-VINCENT Célestine
2009
La Longeville
-
FRA
U8 Filles
181
SC Im Fang
SCHUWEY Lena
2008
Im Fang
FR
SUI
U8 Filles
182
SC Im Fang
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
U8 Filles
183
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Salomé
2009
Grandvillard
FR
SUI
U8 Filles
186
Ski-Club Vallée de Joux
BERNEY Sélina
2009
Le Sentier
VD
SUI
U8 Filles
188
Sc Bex
BONZON Camille
2009
Gryon
VD
SUI
U8 Filles
189
Sc Bex
BALLAY Marion
2008
Lavey-Village
VD
SUI
U8 Filles
196
SC La Vue des Alpes
ONILLON Marie
2009
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U8 Filles
197
SC La Vue des Alpes
SCHEIDEGGER Léane
2008
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U8 Filles
199
Ski Club Val Morteau
AMIOTTE Ines
2009
Les Combes
-
FRA
U8 Filles
203
CSRP
RIVES Lou
2009
Doubs
-
FRA
U8 Filles

U8 Garçons
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
28
BREITLER Félix
2009
L'auberson
VD
SUI
U8 Garçons
69
WATIEZ LILIAN
2008
Les Fourgs
-
FRA
U8 Garçons
70
ROY CHARLY
2008
Arçon
NE
FRA
U8 Garçons
75
ROULET Adrien
2008
Yverdon
VD
SUI
U8 Garçons
184
Glisse Club Romont
SCAIOLA Paul
2009
Vuadens
FR
SUI
U8 Garçons
185
Ski-Club Vallée de Joux
DUBEE Swann
2008
.
-
SUI
U8 Garçons
187
Sc Bex
MACCAGNAN Antoine
2008
Bex
VD
SUI
U8 Garçons
190
Sc Bex
WENZEL Magnus
2009
Lausanne
VD
SUI
U8 Garçons
191
Sc Bex
GAY Kevan
2008
Massongex
VS
SUI
U8 Garçons
192
Sc Bex
MACCAGNAN Antoine
2008
Bex
VD
SUI
U8 Garçons
193
Sc Bex
GERTSCH Loïs
2008
Bex
VD
SUI
U8 Garçons
194
Sc Bex
GENET Gaetan
2008
Bex
VD
SUI
U8 Garçons
195
esss-montbenoit
PLANCON Benjamin
2009
25500
-
FRA
U8 Garçons
198
Ski Club Val Morteau
AMIOTTE Timéo
2008
Les Combes
-
FRA
U8 Garçons
200
SC La Brévine
FAIVRE Aurelien
2008
Le Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U8 Garçons
201
SC La Brévine
PELLATON Ethan
2009
La Brévine
NE
SUI
U8 Garçons
202
SC La Brévine
HAMEL Jules
2002
Môtiers
NE
SUI
U8 Garçons
204
SC La Brévine
HEUBI Noewan
2008
La Brévine
NE
SUI
U8 Garçons