Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Top 10 Scratch
Athlete

Mini Ski24 - Garcons
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (km/h)
1
414
WUTHRICH Loan
GUENIN Léo
RAMONI Thomas
BÉGUIN Maxime
2004
2004
2004
2004
Fontainemelon
Fontainemelon
Fontainemelon
Chézard-St-Martin
NE
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (4 athlètes)
47
01:31:04
35.35 km
23.29
2
401
ROMERI Nathan
PEYRET Tilien
JOMIER Lois
MAGNIEZ Oscar
PERSONNAZ Loan
2005
2005
2005
2005
2005
Annecy
Annecy
Annecy Le Vieux
Annecy Le Vieux
Annecy
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Mini Ski24 - Garçons (5 athlètes)
43
01:30:17
32.35 km
21.5
3
405
SCHUWEY Noé
DAFFLON Jules
COTTIER Luc
CHARRIÈRE Mathéo
SCHERRER Yann
2004
2006
2005
2006
2006
Im Fang
Charmey
Im Fang
Charmey (gruyère)
Charmey (gruyère)
FR
FR
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (5 athlètes)
43
01:31:26
32.35 km
21.23
4
424
GRUN Mateo
GUENIN Alix
BÉGUIN Nils
2004
2006
2007
Le Locle
Fontainemelon
Chézard-St-Martin
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (3 athlètes)
42
01:30:29
31.6 km
20.95
5
431
WENZEL Tristan
BALLAY Tanguy
COSANDEY Mattéo
MACCAGNAN Pierre
2005
2006
2004
2006
Lausanne
Lavey-Village
Bex
Bex
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (4 athlètes)
42
01:30:44
31.6 km
20.9
6
427
GERTSCH Nolan
GERTSCH Loïs
BONZON Evan
DUMAZ Yanis
2006
2008
2007
2007
Bex
Bex
Gryon
Lavey-Village
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (4 athlètes)
41
01:30:29
30.85 km
20.46
7
438
JENNI Gaëtan
SCAIOLA Antoine
SAVARY Normand
2003
2006
2005
Sorens
Vuadens
Avry-Devant-Pont
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (3 athlètes)
41
01:30:51
30.85 km
20.37
8
418
LEVET Prosper
FOUCAULT LECERF Mae
MOREAU Simeon
SYLVESTRE BARRON Paul
TEYSSIER Adele
2005
2005
2005
2005
2005
Saint Pierre En Faucigny
La Roche Sur Foron
La Roche Sur Foron
La Roche Sur Foron
La Roche Sur Foron
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Mini Ski24 - Garçons (5 athlètes)
41
01:31:23
30.85 km
20.26
9
439
GENOUD Camille
PANCHAUD Manon
GENOUD Sylvain
HOËL Guillaume
2005
2005
2007
2007
Marsens
Marsens
Marsens
Sorens
FR
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (4 athlètes)
39
01:30:31
29.35 km
19.45
10
428
CHERIX Timo
GAY Kevan
WENZEL Magnus
MONNET Gwenaël
MACCAGNAN Antoine
2005
2008
2009
2007
2008
Bex
Massongex
Lausanne
Bex
Bex
VD
VS
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Garçons (5 athlètes)
37
01:31:49
27.85 km
18.2

Mini Ski24 - Filles
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (km/h)
1
513
PELLATON Coraline
PELLATON Lisa
BÄHLER Margaux
FAIVRE Isaline
PELLATON Loane
2003
2006
2004
2003
2005
La Brévine
La Brévine
La Brevine
La Brévine
La Brévine
NE
NE
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (5 athlètes)
39
01:31:26
29.35 km
19.26
2
505
MICHELLOD Elsa
DARBELLAY Estelle
REY Sophie
2005
2005
2005
Versegères
La Fouly Vs
Icogne
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (3 athlètes)
39
01:31:45
29.35 km
19.19
3
503
GOTHUEY Lucie
PERRITAZ Jeanne
PUGIN Zoé
HIGH Heather
BRANDT Ophélie
2006
2005
2008
2006
2006
Jaun
Val-De-Charmey
Im Fang
Les Paccots
Yvonand
FR
FR
FR
FR
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (5 athlètes)
37
01:31:08
27.85 km
18.34
4
509
RAMONI Elisa
PITTIER Elin
PITTIER Milla
LAUENSTEIN Wilma
2005
2005
2010
2007
Fontainemelon
Les Hauts-Geneveys
Les Hauts-Geneveys
Cormondrèche
NE
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (4 athlètes)
37
01:31:57
27.85 km
18.17
5
510
MARTI Lara
BRUNNER Muriel
BERCHTEN Lara
2005
2004
2005
Gstaad
Gstaad
Gstaad
BE
BE
BE
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (3 athlètes)
35
01:31:38
26.35 km
17.25
6
512
BONVIN Clémence
DUMAZ Maelle
COSANDEY Amélie
JATON Camille
ACOSTA Alice
2006
2005
2004
2006
2005
Bex
Lavey-Village
Bex
Bex
Bex
VD
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
-
SUI
Mini Ski24 - Filles (5 athlètes)
35
01:31:58
26.35 km
17.19
7
514
JENNI Léane
SCHNEIDER Alexia
TSCHANZ Ilona
PELLATON Erine
AUDETAT Eileen
2005
2005
2008
2007
2007
Le Locle
La Brevine
N/a
La Brévine
Fleurier
NE
NE
-
NE
NE
SUI
SUI
-
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (5 athlètes)
33
01:31:31
24.85 km
16.29
8
504
REUTELER Sinja
SCHNEEBERGER Ina
RENTSCHLER Luana
2006
2004
2007
Grund B. Gstaad
Gstaad
Gstaad
BE
BE
BE
SUI
-
SUI
Mini Ski24 - Filles (3 athlètes)
32
01:30:00
24.1 km
16.07
9
508
DUBÉE Zoa
BERNEY Sélina
RAOUX Mélyne
ROCHAT Svenja
PIGUET Lison
2006
2009
2010
2011
2009
Le Séchey
Le Sentier
Le Pont
Le Lieu
Le Brassus
VD
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (5 athlètes)
31
01:31:51
23.35 km
15.25
10
518
REUTELER Naëlle
DÄPP Dunja
BERCHTEN Lea
BÜRKI Elin
2004
2006
2007
2007
Grund Bei Gstaad
Gstaad
Gstaad
Gstaad
BE
BE
BE
BE
SUI
SUI
SUI
SUI
Mini Ski24 - Filles (4 athlètes)
30
01:32:27
22.6 km
14.67

Ski24 - Dames
5

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (KM/H)
1
102
ROCHAT Noémie
DESCHENAUX Charlotte
BURI Léna
LENOIR Jeanne
LENOIR Marie
CHERIX Léane
MOOSER Elyne
CHARRIÈRE Noémie
FREIHOLZ Lilou
2003
2003
2004
2002
2004
2001
2004
2003
2003
Les Bioux
Grandvillard
La Comballaz
Les Moulins
Les Moulins
Bex
Charmey (gruyère)
Charmey (gruyère)
Le Sentier
VD
FR
VD
VD
VD
VD
FR
FR
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Dames (9 athlètes)
99
24:00:19
396.01 km
16.5
2
101
JORDAN Marie-Josée
BRANDT Carine
MOOSER Natacha
RAUBER Katja
MOOSER Elisabeth
RAUBER Tanja
NEUHAUS Katja
MORISETTI Laure
PERDAEMS Maelle
ASSUMANI Hassan
BARBEY Rachel
1970
1974
1976
1999
1955
1993
1996
1998
1991
1973
1987
Vaulruz
Yvonand
Charmey
Im Fang
Jaun
Châtel-Montsalvens
Oberschrot
Charmey (gruyère)
Maizières-Lès-Metz
La Grande Béroche
Lausanne
FR
VD
FR
FR
FR
FR
FR
FR
-
NE
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
FRA
SUI
SUI
Équipe Dames (10 athlètes)
98
24:20:26
392.01 km
16.11
3
104
TÂCHE Lorine
ROHRBACH Eloïse
SKORY Camille-Charlotte
REY Armelle
TÂCHE Marielle
MACCAGNAN Sandra
BONZON Fabienne
KÄSER Carole
DUMAZ Sylvie
WENZEL Angelika
1993
1993
1992
1977
1970
1975
1974
1963
1976
1978
Bex
Montreux
Ollon
Gryon
Bex
Bex
Gryon
Les Plans Sur Bex
Lavey-Village
Lausanne
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Dames (10 athlètes)
81
24:10:51
324.01 km
13.4
4
103
FROMONT Lisa
VERMOT Helene
GAGELIN Fanny
RETORNAZ Lea
DURAND Claire
PELLEGRINI Aurore
BOUVERET Celine
CLÉMENT Blandine
COURGEON Katell
ROGNON Amandine
1986
1980
1989
1990
1986
1987
1980
1985
1972
1990
Les Fourgs
Les Fourgs
Pontarlier
Rochejean
Pontarlier
Pontarlier
Vaux Et Chantegrue
Les Hopitaux Vieux
Les Fourgs
Vaux Et Chantegrue
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Dames (10 athlètes)
81
24:30:31
324.01 km
13.22
5
105
BEIERER Susan
REISS Karine
MAGNIEZ Alexandra
LACROIX Blandine
FAVRE Nicole
STRAPPAZZON Frederique
JOMIER Caroline
ROMERI Cecile
LUBRANI Alexandra
MULLER Claire-Marine
1972
1974
1974
1974
1963
1970
1966
1970
1974
1966
Villaz
Lovagny
Annecy-Le-Vieux
Annecy Le Vieux
Annecy-Le-Vieux
Annecy
Annecy-Le-Vieux
Annecy
Annecy
Annecy-Le-Vieux
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
GER
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Dames (10 athlètes)
70
24:20:56
280.01 km
11.5

Ski24 - Défi
9

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (KM/H)
1
210
PERNET MUGNIER Sebastien
PERNET Romain
AVRILLON Nicolas
1986
1988
1990
Saint Jean De Sixt
Le Grand-Bornand
Saint Jean De Sixt
-
-
-
FRA
FGU
FRA
Défi (3 athlètes)
110
24:41:24
440.01 km
17.82
2
208
CURRAT François
FUSO Luca
MESOT Jean-Pierre
1970
1977
1969
Romont
Aigle
Mézières Fr
FR
VD
FR
SUI
SUI
SUI
Défi (3 athlètes)
105
24:21:48
420.01 km
17.24
3
206
CHARPILLOZ Jérémy
PASQUIER Maxime
VOIRIN Jordan
1992
1988
1992
Savièse
Château-D'oex
Courgevaux
VS
VD
FR
SUI
SUI
SUI
Défi (3 athlètes)
102
24:28:20
408.01 km
16.67
4
209
MARCHAL Dorian
LAIR Alvin
1995
1998
Bussigny-Près-Lausanne
Ornon
VD
-
FRA
FRA
Défi (2 athlètes)
99
24:11:28
396.01 km
16.37
5
201
PIARD Stéphane
PIARD Valentin
MAIRE Baptiste
1994
1995
1998
Noël-Cerneux
Villeurbanne
Dijon
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Défi (3 athlètes)
80
24:30:40
320.01 km
13.06
6
204
SCHUWEY Fafa
SCHUWEY Christoph
SCHUWEY Alfons
1997
1967
1942
Chatel Sur Montsalvens
Châtel Sur Montsalvens
Im Fang
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Défi (3 athlètes)
77
24:09:38
308.01 km
12.75
7
207
BURDET Damien
CHABLAIX Yannick
1982
1983
L'auberson
Bullet
VD
VD
SUI
SUI
Défi (2 athlètes)
69
23:57:57
276.01 km
11.52
8
203
ACHERMANN Marloes
ACHERMANN Matthias
1979
1979
1874
Champéry
VS
VS
SUI
SUI
Défi (2 athlètes)
62
24:02:58
248.01 km
10.31
9
205
THIÉBAULT Marine
MEYER Oscar
MARTINET Christophe
1987
1998
1978
Livry Gargan
Bourg-La-Reine
Maisons-Alfort
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Défi (3 athlètes)
54
24:03:15
216.01 km
8.98

Ski24 - Entreprises
5

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (KM/H)
1
90
SCAIOLA Jean-Philippe
SARRASIN Blaise
PILLER-HOFFER Herbert
ROMANENS Daniel
GENOUD Christophe
SAVARY Erica
JENNI Aline
PROGIN Jacques
SCHUWEY Wolfram
GENOUD Patrick
1975
1974
1968
1966
1971
1973
1975
1969
1974
1969
Vuadens
Bulle 1
Riaz
Marsens
Sorens
Avry-Devant-Pont
Sorens
Vuadens
Riaz
Vuadens
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Entreprise (10 athlètes)
101
24:13:39
404.01 km
16.68
2
91
SCHUWEY Iwan
FISCHER Remo
WÄLTI Jael
RATTI Rafael
WOLF Mark
KURATH Monika
MÜLLER Heinz
MAISSEN Gion-Antieni
1969
1981
1999
1983
1974
1973
1965
1984
Estavayer-Le-Lac
Safnern
Mörigen
Liebefeld
Dagmersellen
Magglingen
Willisau
St. Moritz
FR
BE
BE
BE
LU
BE
LU
GR
SUI
SUI
-
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Entreprise (8 athlètes)
94
24:26:11
376.01 km
15.39
3
36
RONG Christophe
GASPOZ Jean-Pierre
GEORGES Bérénice
BOESIGER Anaïs
BOESIGER Daniel
PERARDOT Jean-Luc
PRALONG Cécile
PRALONG Yvon
PERARDOT Noëlle
TROTTI Daniel
1970
1958
1996
1998
1958
1965
1965
1956
1962
1960
Les Haudères
Les Hauderes
Sion
Favragny-Le-Grand
Farvagny-Le-Grand
Les Haudères
Evolène
Evolène
Les Haudères
Le Sentier
VS
VS
VS
FR
FR
VS
VS
VS
VS
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Entreprise (10 athlètes)
65
24:17:56
260.01 km
10.7
4
93
TRIPPOLT Julius
WÄFFLER Reto
BEALE Susan
FREIDL Isabel
BRUNNER Alexia
ÖSTERLE Matthias
PLIESSNIG Benjamin
PERDAEMS Maelle
ASSUMANI Hassan
BARBEY Rachel
1988
1977
1984
1970
1980
1987
1991
1991
1973
1987
6842
Mendrisiodornbirn
Dornbirn
Koblach
Dornbirn
Lauterach
Lustenau
Maizières-Lès-Metz
La Grande Béroche
Lausanne
-
TI
TI
-
TI
-
-
-
NE
VD
AUT
SUI
GER
AUT
AUT
AUT
AUT
FRA
SUI
SUI
Équipe Entreprise (8 athlètes)
63
24:09:07
252.01 km
10.43
5
94
JOGGI Frederic
NICOLLIER Jean-Marc
JOGGI Joelle
SCHENK Roch
RAGONNEAU-FLEMMING Claudia
RAGONNEAU-FLEMMING Bertrand
PERDAEMS Maelle
ASSUMANI Hassan
BARBEY Rachel
1978
1977
1980
1978
1975
1973
1991
1973
1987
Trélex
Apples
Trélex
Grandson
Dinhard
Dinhard
Maizières-Lès-Metz
La Grande Béroche
Lausanne
VD
VD
VD
VD
ZH
ZH
-
NE
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
GER
FRA
FRA
SUI
SUI
Équipe Entreprise (7 athlètes)
49
24:01:57
196.01 km
8.16

Ski24 - Solo
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (KM/H)
1
306
BALANCHE Hervé
1979
Châtillon-En-Michaille
-
FRA
Solo Hommes
93
24:11:52
372.01 km
15.37
2
309
FAIVRE Hervé
1967
Cluse Et Mijoux
-
FRA
Solo Hommes
77
23:39:28
308.01 km
13.02
3
312
NÄF Nico
1997
Steinen
SZ
SUI
Solo Hommes
70
18:34:24
280.01 km
15.08
4
307
MICHET Guillaume
1981
Montanges
-
FRA
Solo Hommes
67
24:12:25
268.01 km
11.07
5
308
VARAINE Richard
1967
Saint-Jorioz
-
FRA
Solo Hommes
60
23:29:32
240.01 km
10.22
6
310
PERREY Christophe
1974
La Longeville
-
FRA
Solo Hommes
58
23:55:13
232.01 km
9.7
7
313
FAIVRE Roger
1966
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Solo Hommes
58
23:56:02
232.01 km
9.69
8
311
TRUONG Pascal
1977
Savagnier
NE
SUI
Solo Hommes
57
24:16:17
228.01 km
9.39
9
305
NICOLET Alexandre
1968
Boudry
NE
SUI
Solo Hommes
43
24:02:41
172.01 km
7.15
10
303
LANGUETIN Virginie
1998
Blonay
VD
SUI
Solo Dames
30
24:02:48
120.01 km
4.99

Ski24 - Mixtes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Tours
Temps total
Distance
Moyenne (KM/H)
1
79
BUCHS Perrine
BERDOZ Clément
YERSIN Dominique
RAMEL Alain
DIEM Tanya
BUCHS Andreas
ROSSIER Alain
MERCIER Eric
PAROLINI Amélie
NICOLLIER Julie
1982
1982
1974
1969
1978
1981
1979
1983
1995
1982
Les Moulins
Château-D'oex
Château D'oex
Château-D'oex
Pampigny
Château-D'oex
Château-D'oex
Château-D'oex
Mont-Sur-Lausanne
Apples
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Mixtes (10 athlètes)
114
24:16:39
456.01 km
18.78
2
68
PERNET-MUGNIER Edouard
BASTARD ROSSET Isaline
BAILLE Clémence
ROLLOT Aline
PIERREL Margaux
PERRILLAT Luc
ALBERTINO Charly
MISSILLIER Remi
PATICHOU Damien
BAILLY Alexis
1975
1997
1996
1994
1998
1992
2001
1996
1990
1990
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
St Jean De Sixt
Les Villards Sur Thones
St Jean De Sixt
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Mixtes (10 athlètes)
111
24:41:15
444.01 km
17.99
3
55
BERNEY Martial
SCHÜPBACH Laurent
TINGUELY Marc
DUBÉE Laetitia
FLORES Ismaël
BERNEY Yldia
BERNEY Gilles
BERNEY Alec
PENSEYRES Caroline
CAPT Edwige
1972
1970
1993
1981
1977
1970
1969
1998
1978
1973
Le Solliat
Le Brassus
Yverdon-Les-Bains
Le Séchey
Bois D'amont
Le Solliat
Le Sentier
Le Solliat
Le Lieu
Le Sentier
VD
VD
VD
VD
-
VD
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
FRA
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Mixtes (10 athlètes)
109
24:08:56
436.01 km
18.06
4
59
VON SIEBENTHAL Patricia
VON SIEBENTHAL Christian
ROMANG Neil
VON SIEBENTHAL Heidi
REICHENBACH Toni
VON SIEBENTHAL Jörg
VON SIEBENTHAL Kathrin
VON SIEBENTHAL Heinz
1992
1962
1995
1995
1966
1989
1989
1985
Gstaad
Lauenen
Feutersoey
Lauenen
Lauenen B. Gstaad
Gstaad
Flendruz
Lauenen B. Gstaad
BE
BE
BE
BE
BE
BE
VD
BE
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Mixtes (8 athlètes)
107
24:08:46
428.01 km
17.73
5
77
PELLEGRINI Antonin
ABEL Benoit
CHAMOUX Thibaut
BILLAMBOZ Henri
DECORBEZ Coraline
PELLEGRINI Théo
PELLEGRINI Chloé
DELLION Kevin
PERDAEMS Maelle
ASSUMANI Hassan
BARBEY Rachel
1993
1995
1995
1993
1994
1989
1993
1991
1991
1973
1987
La Cluse Et Mijoux
Zurich
La Roche-Sur-Foron, Rhône-Alpes, France
Dingy Saint Clair
Les Fourgs
Lamoura
La Planée
Zurich
Maizières-Lès-Metz
La Grande Béroche
Lausanne
-
ZH
-
-
-
-
-
ZH
-
NE
VD
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
SUI
SUI
Équipe Mixtes (10 athlètes)
102
24:37:09
408.01 km
16.57
6
80
MATEOS Raphaël
RAVANEL-CHARLET Nicolas
STABILE Matthieu
PIZZINATO Pierre
DEWEERDT Nicolas
PEGUET-REVUZ Romain
RENAULT Marylou
BELLE Delphine
ROGEAUX Camille
DENNEULIN Marie
1994
1998
1994
1995
1991
1997
1994
1994
1994
1994
Habere Lullin
Chamonix Mb
Varces
Saint Jean De Maurienne
Saint Didier Au Mont D'or
Taninges
Verel Pragondran
Saint Martin D'uriage
Barby
Saint-Martin-D'hères
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Mixtes (10 athlètes)
101
24:18:39
404.01 km
16.62
7
67
DURAND Nicolas
FANJAS CLARET Nicolas
CROS Marie
LAMBRET Camille
MINAZZI Nicolas
GOUVERNEUR Stéphanie
ALBERT Christophe
CRISTINI Ariane
SAMICA Zoé
ROTH Ewen
1978
1978
2002
2002
1980
1974
1969
1975
2003
1978
Saint Sauveur
Villard De Lans
Villard De Lans
Corrençon En Vercors
Autrans
Villard De Lans
Villard De Lans
Lans En Vercors
Autrans
Saint-Genis-Pouilly
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Mixtes (10 athlètes)
95
24:19:45
380.01 km
15.62
8
62
CAUBEL Sandrine
SALOT Véronique
LORNE Sabine
CROCOMBETTE Elise
LANGLAIS Gaspard
VIOUJAS David
ALBERT Antonin
TAUNIER Mathis
VIVET Maurice
CURT Ludovic
1967
1970
1967
2003
2004
1974
2011
2003
2003
1968
Villard De Lans
Lans En Vercors
Lans En Vercors
Villard De Lans
Lans En Vercors
Pont De Claix
Villard De Lans
Villard De Lans
Villard De Lans
Laval D'aix
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Mixtes (10 athlètes)
93
24:13:32
372.01 km
15.36
9
60
WATIEZ Jérémy
HUBY Yann
BALANCHE Mathilde
ROUSSELET Marie
BILLET Pierre-Alain
MUSTER Adeline
ÉPAILLY Dâvid
BULLE Vincent
BULLE Fabien
HUBY Isabelle
1982
1979
1983
1980
1977
1980
1975
1978
1974
1976
Les Fourgs
Les Fourgs
Chatillon En Michaille
Les Fourgs
Les Fourgs
Les Fourgs
Les Fourgs
Maisons Du Bois
Les Fourgs
Les Fourgs
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Mixtes (10 athlètes)
92
24:11:57
368.01 km
15.21
10
70
BRIATTE Tiphaine
CHEVAUDONNA Romain
CHEVAUDONNA Mathieu
BRUN Mathieu
FAVRE FELIX Elisa
DIARA Sébastien
1989
1989
1986
1990
1989
1985
Barberaz
Barberaz
Vaulnaveys
Sallanches
Pinet
Grenoble
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Mixtes (6 athlètes)
89
24:02:50
356.01 km
14.8

Ski24 - Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Distance
Moyenne (KM/H)
1
3
CANNARD Ferréol
NIOGRET Olivier
AUBERT Alexandre
GREBOT Lionel
GAUTHIER Johann
MICHAUD-FIDEY Cyril
DEFRASNE Vincent
LANGEL Arnaud
JONNIER Emmanuel
ROUX Ludovic
1978
1975
1979
1978
1972
1972
1977
1985
1975
1979
Lamoura
Hauteville
Passy
Cormaranche
Lamoura
Petite Chaux
Les Grangettes
Petite Chaux
Crotenay
Les Contamines
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
-
FRA
FRA
FRA
Équipe Hommes (10 athlètes)
123
24:17:04
492.01 km
2
22
RAUBER Sebastian
NIQUILLE Pascal
DAFLON Pierre
CHARRIÈRE Johann
TISSIÈRES Mathieu
BALMER Eric
RAUBER Julian
COTTIER Dominik
SCHUWEY Laurent
PERRITAZ Pierre
1990
1963
1964
1997
1990
1965
2000
1971
1974
1972
Im Fang
Charmey (gruyère)
Val-De-Charmey
Val-De-Charmey
Châtel-Montsalvens
Charmey (gruyère)
Im Fang
Im Fang
Im Fang
Charmey (gruyère)
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Hommes (10 athlètes)
120
24:04:53
480.01 km
3
12
PERNET-MUGNIER Edouard
MISSILLIER Eloi
MISSILLIER Anthony
BREMOND Hugo
LE FUR Malo
PERNET Arthur
CLAVEL Eddy
FOURNIER Alexandre
MISSILLIER Quentin
VULLIET Bertrand
1975
1999
1998
2001
2001
2000
2002
2001
1991
1975
Le Grand Bornand
St Jean De Sixt
Le Grand Bornand
Entremont
Entremont
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
Le Grand Bornand
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
SUI
FRA
Équipe Hommes (10 athlètes)
119
24:04:41
476.01 km
4
4
TRIPONEZ Robin
MOOSER Orest
PIGUET Mathieu
HENZI Hugo
BERNEY Kevin
COTTIER Pierrick
BALLAY Elie
GERTSCH Evan
PIGUET Lucien
ZUFFEREY Fabio
2002
2003
2003
2002
2003
2003
2004
2004
2003
2003
Bassins
Charmey (gruyère)
La Comballaz
Le Chenit
Le Brassus
Im Fang
Lavey-Village
Bex
La Comballaz
Plan-Les-Ouates
VD
FR
VD
VD
VD
FR
VD
VD
VD
GE
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Hommes (10 athlètes)
117
24:07:05
468.01 km
5
2
BAILLY Grégory
BEDEZ J Pierre
BUEB Ludovic
MOYSE Luc
FALCY Jean-Pierre
HUGON Xavier
DURAFFOURG Mickael
BOUILLET Mickael
VERCHERE Mickael
PAGET Thibaud
1977
1964
1973
1992
1965
1983
1978
1977
1979
1997
Lamoura
Bois D'amont
Lac Des Rouges Truites
Septmoncel
Bois D'amont
Lamoura
Lamoura
St Laurent En Grandvaux
Les Rousses
Lamoura
FR
-
-
-
-
-
-
FR
-
-
FRA
-
FRA
FRA
SUI
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Hommes (10 athlètes)
112
24:19:07
448.01 km
6
29
FLUCKIGER Alexandre
WENZEL Sandro
CHERIX Daniel
KÄSER Reto
MAZZUCCO Steve
MORET Jean-Luc
BALLAY Daniel
DUMAZ Denis
DUBOIS Jean-Luc
HEDIGER Daniel
1976
1978
1971
1966
1985
1962
1967
1976
1967
1958
Bex
Lausanne
Bex
Bex
Les Plans-Sur-Bex
Ollon
Lavey-Village
Lavey-Village
Choëx
Bex
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VD
VS
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Hommes (10 athlètes)
103
24:17:30
412.01 km
7
7
RODRIGUEZ Yoan
GERARD Simon
CLAUDEL Benoit
BOURBON Cedric
BOURBON Patrice
DUPRAS Thierry
1975
1992
1982
1975
1971
1966
Saint Martin D'uriage
Grenoble
Saint-Ismier
St Martin Uriage
Saint Martin D'uriage
Ambronay
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Hommes (6 athlètes)
99
24:15:55
396.01 km
8
13
GEHRIG Marianne
LÜSCHER Rolf
AEBISCHER Christoph
HOSTETTLER Res
ZBINDEN Pia
RIESEN Stefan
ROHRBACH Niklaus
HOSTETTLER Markus
SCHUMACHER Karin
1970
1967
1988
1962
1980
1972
1965
1970
1976
Rüschegg Heubach
Riggisberg
Milken
Albligen
Guggisberg
Schwarzenburg
Rüschegg Heubach
Rüschegg Heubach
Riffenmatt
BE
BE
BE
BE
BE
BE
BE
BE
BE
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Hommes (9 athlètes)
98
24:22:24
392.01 km
9
34
HENCHOZ Tanguy
HENCHOZ Samu
HENCHOZ Fabien
CHABLOZ Emanuel
SCHITTLI Vincent
CHABLOZ Simon
1994
1995
1992
1998
1989
1996
Chateau-D'oex
Château-D'oex
Château-D'oex
Château D'oex
Château-D'oex
Château-D'oex
VD
VD
VD
VD
-
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
SUI
Équipe Hommes (6 athlètes)
97
24:38:24
388.01 km
10
24
MARGUET Nicolas
DEFRASNE Regis
MEYER Sebastien
PARIS Julien
BLONDEAU TOINY Frederic
GUYON Frederic
MARGUET Laurent
1980
1981
1981
1979
1972
1980
1983
Granges Narboz
Montperreux
Granges Narboz
Granges Narboz
Remoray Boujeons
Granges Narboz
Pontarlier
-
-
-
-
-
-
-
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
FRA
Équipe Hommes (7 athlètes)
96
24:29:04
384.01 km