Organization and Timekeeping for Sport Events

Participant list

224 participants

All categories
Athlete

10km - Equipe Dames
7

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
5
-
Bläetler Lydie
Audétat Catherine
1994
1981
La Brévine
Fleurier
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
10
-
Moulinet Charline
Gfeller Loraine
1998
1994
Le Cerneux-Péquignot
Couvet
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
10
Gfeller Loraine
1994
Couvet
NE
SUI
10km - Equipe Dames
SC la Brévine
11
-
Wermeille Sandra
Vermot Florence
1972
1972
La Sagne NE
La Sagne NE
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
SC La Sagne
11
Vermot Florence
1972
La Sagne NE
NE
SUI
10km - Equipe Dames
12
-
Fournier Josée
ROY VERONIQUE #missing
1968
1972
La Chaux-de-Fonds
LA CHAUX-DE-FONDS
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
Cimes Cycle
12
ROY VERONIQUE #missing
1972
LA CHAUX-DE-FONDS
NE
SUI
10km - Equipe Dames

10km - Equipe Hommes
11

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1
-
Bouille Julien
Rufener Mickaël
1982
1982
La Chaux-de-Fonds
Mont-Soleil
NE
BE/JB
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
3
-
Leuba Cyril
Gloor Philipp
1992
1971
La Sagne
La Chaux-de-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
7
-
Mars Francois
Mars Christian
2003
1960
Neuchâtel
Neuchâtel
NE
NE
FRA
FRA
10km - Equipe Hommes
ski club la vue des Alpes
7
Mars Christian
1960
Neuchâtel
NE
FRA
10km - Equipe Hommes
Ski club la vue des alpes
8
-
Jäggi Noé
Seiler Vincent
1990
1991
Lignières
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
VC Vignobles Cylcerc
8
Seiler Vincent
1991
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
10km - Equipe Hommes
13
-
Jeanneret Raphael
Jeanneret Lionel
1991
1993
Cernier
Cernier
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
13
Jeanneret Lionel
1993
Cernier
NE
SUI
10km - Equipe Hommes
506
-
LAUENSTEIN Marc
Lauenstein Matti
1980
2013
Cormondroche
Corcelles-Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
529
-
Vuilleumier Aurèle
Kornmayer Alex
1979
1983
Saignelégier
Saignelégier
JU
JU
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
548
-
FEVRE pascal
Fevre Antoine
1961
1997
Genève
Genève
GE
GE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes

10km - Equipe Jeunesse & Juniors
1

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
6
-
Pellaton Anaïs
Pellaton Noé
2001
2003
La Brevine
La Brevine
-
-
SUI
SUI
10km - Equipe Jeunesse & Juniors

10km - Equipe Mixtes
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
2
-
Johnson Ambroise
Johnson Martine
1959
1975
PRANGINS
PRANGINS
VD
VD
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
4
-
Gentile Nicolas
Vermot Lorine
1982
2002
Les Bois
La Sagne
JU
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
9
-
Becciolini Charles
Boutin Carole
1957
1969
Cernier
la chaux de fonds
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
9
Boutin Carole
1969
la chaux de fonds
NE
SUI
10km - Equipe Mixtes

10km - Equipe Mixtes - Non chronométré
2

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1001
Degerine Christian
1963
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
10km - Equipe Mixtes - Non chronométré
VC Edelweiss
1002
Singele Loris
1995
La Sagne
NE
SUI
10km - Equipe Mixtes - Non chronométré

20km - Equipe Dames
10

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
507
-
Seiler Kim
Jouille Christelle
1992
1973
Saules
Les Frêtes
NE
NE
SUI
FRA
20km - Equipe Dames
516
-
Singele Isabelle
Marthaler Catherine
1965
1966
La Sagne NE
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
517
-
Huguenin Joanie
Taillard Océane
1991
1991
Lugnorre
Colombier
FR
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
520
-
Vallat Yolande
REGAZZONI MURIEL
1956
1980
La Chaux De Fonds
N/A
NE
-
SUI
20km - Equipe Dames
521
-
Guignard Pauline
Nappiot Anne
1981
1981
La Chaux-de-Fonds
La Chaux-de-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
532
-
Froidevaux Marianne
CAROA VALERIE
1980
1980
Les Breuleux
N/A
JU
-
SUI
20km - Equipe Dames
539
-
Lauenstein Lucia
YERLY Laurence
1976
1972
Cormondrèche
Cernier
NE
NE
SVK
SUI
20km - Equipe Dames
539
YERLY Laurence
1972
Cernier
NE
SUI
20km - Equipe Dames
540
-
Nober Monika
Rosselet Nicole
1964
1966
La Chaux-de-Fonds
Le Locle
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
540
Rosselet Nicole
1966
Le Locle
NE
SUI
20km - Equipe Dames

20km - Equipe Hommes
49

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1
-
Bouille Julien
Rufener Mickaël
1982
1982
La Chaux-de-Fonds
Mont-Soleil
NE
BE/JB
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
501
-
Renaud Pierre
Schaller Daniel
1955
1976
La Sagne
La Sagne NE
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
502
-
Sanchez Carlos
Junod David
1974
1973
Neuchâtel
Neuchatel
NE
VD
ESP
SUI
20km - Equipe Hommes
503
-
Junod Jean-Michel
berney alec
1972
1998
L'Auberson
Le Solliat
VD
VD
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
504
-
Villars Olivier
Lauenstein Stefan
1975
1974
Yverdon-les-Bains
Cormondrèche
VD
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
505
-
Montagnat-Rentier Alexis
Baume Marc
1985
1988
Renan
Cortébert
NE
BE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
506
-
LAUENSTEIN Marc
Lauenstein Matti
1980
2013
Cormondroche
Corcelles-Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
508
-
Truong Pascal
Schmid Michaël
1977
1976
Savagnier
Val-de-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
509
-
Huguenin Jérémy
Montandon Michaël
1989
1977
Neuchâtel
Bevaix
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
510
-
DORNIER Clément
Malfroy Louis
1991
1993
BOUVERANS
Pontarlier
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
511
-
Dubois Yann
ENGEL DIMITRI
1990
1965
Berlens
ST-BLAISE
FR
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
512
-
FAIVRE Thomas
Thouverey Elie
1998
1998
Metabief
Maiche
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
513
-
Engel Clyde
Thétaz Alwin
1992
1994
Saint-blaise
Orsières
NE
VS
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
515
-
Schwab Cédric
Faivre Roger
1972
1966
Les Ponts-de-Martel
Cerneux-Péquignot
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
518
-
Emmenegger Maïc
Vallat Michel
1977
1956
La Chaux-de-Fonds
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
519
-
Vallat Mael
GUYOT Julien
1986
1981
La Chaux De Fonds
Arc Sous cicon
NE
-
SUI
FRA
20km - Equipe Hommes
522
-
Willemin Hervé
Droz-Vincent Martin
1974
1991
Le Crêt-du-Locle
Pontarlier
NE
-
SUI
FRA
20km - Equipe Hommes
523
-
Verguet Cedric
rognon alexandre
1983
1980
Bonnetage
le belieu
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
524
-
CHOPARD-LALLIER benoit
chopard lallier christophe
1965
1968
VILLERS LE LAC
villers le lac
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
525
-
Pellaton Damien
Pellaton Fabrice
1976
1970
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
526
-
Moulet Yaon
Schneider Elio
1993
1999
La Brévine
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
527
-
Fresard Christophe
Froidevaux Sebastien
1971
1981
Muriaux
Les Breuleux
-
JU
SUI
20km - Equipe Hommes
528
Froidevaux Sebastien
1981
Les Breuleux
JU
SUI
20km - Equipe Hommes
529
-
Vuilleumier Aurèle
Kornmayer Alex
1979
1983
Saignelégier
Saignelégier
JU
JU
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
530
Kornmayer Alex
1983
Saignelégier
JU
SUI
20km - Equipe Hommes
531
-
Aubry Adrien
Aubry Eric
1968
1968
La Chaux-de-Fonds
Sonvilier
NE
BE/JB
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
533
-
Visconti Umberto
Michaud Arnaud
1977
1979
La Chaux-de-Fonds
Geneveys-Coffrane
NE
NE
ITA
SUI
20km - Equipe Hommes
534
-
Wenger Pascal
MAGNIN SÉBASTIEN
1972
1973
La Chaux De Fonds
La Chaux-de-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
les Z'un décis
534
MAGNIN SÉBASTIEN
1973
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
535
-
Rappaz Alexandre
Nappiot benoit
1974
1980
Fontainemelon
Colombier NE
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
535
Nappiot benoit
1980
Colombier NE
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
536
-
Gauthier Pierre
Gauthier Jonas
1965
2003
La Chaux-de-Fonds
La Chaux-de-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
536
Gauthier Jonas
2003
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
537
-
NICOD ELIAN
Ryser Edouard
1979
1978
LES ECORCES
Les ecorces
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
537
Ryser Edouard
1978
Les ecorces
-
FRA
20km - Equipe Hommes
538
-
Consorti Sandro
Dugon Vivien
1994
1994
L'Auberson
Bullet
VD
VD
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
VTT BALCON DU JURA
538
Dugon Vivien
1994
Bullet
VD
SUI
20km - Equipe Hommes
541
-
Bettex Sylvain
Renaud Simon
1971
1992
La Chaux De Fonds
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
541
Renaud Simon
1992
La Sagne
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
TOP CYCLE
542
-
Jeannottat Mathieu
Breitler Sven
1977
1966
Fontainemelon
Milvignes
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
GARMIN
542
Breitler Sven
1966
Milvignes
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
544
-
Marchand Laurent
Blanc christian
1967
1967
La Chaux-de-Fonds
le locle
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
Cimes Cycle
544
Blanc christian
1967
le locle
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
Cimes Cycle
545
-
Renaud Gilles
Barthel Nicolas
1972
1976
La Vue-des-Alpes
La Vue-des-alpes
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
SC La Vue-des-Alpes
545
Barthel Nicolas
1976
La Vue-des-alpes
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
548
-
FEVRE pascal
Fevre Antoine
1961
1997
Genève
Genève
GE
GE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
548
Fevre Antoine
1997
Genève
GE
SUI
20km - Equipe Hommes
549
-
Vauthier Matthias
Herzig David
1985
1986
Fully
Neuchâtel
VS
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
549
Herzig David
1986
Neuchâtel
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
Semper Barbatus

20km - Equipe Mixtes
8

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
514
-
Flück Vincent
Overney Corinne
1985
1983
Hauteville
Hauteville
FR
FR
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
531
-
Aubry Adrien
Aubry Eric
1968
1968
La Chaux-de-Fonds
Sonvilier
NE
BE/JB
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
543
-
Kis Zoltan
Kis Sylvie
1970
1976
Le Locle
Le Locle
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
543
Kis Sylvie
1976
Le Locle
NE
SUI
20km - Equipe Mixtes
546
-
Porret Arlette
Bezençon Alain
1969
1964
La Sagne
La Chaux-de-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
TECHNIBIKE
546
Bezençon Alain
1964
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
20km - Equipe Mixtes
547
-
Vuilleumier Stéphanie
Chèvre Silver
1978
1976
Saignelégier
Fornet-Dessus
JU
JU
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
547
Chèvre Silver
1976
Fornet-Dessus
JU
SUI
20km - Equipe Mixtes
SCB

Kids - Relais Filles
12

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1506
-
Pittier Elin
Rappaz Amélie
2005
2010
Les Hauts-Geneveys
Val-de-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1507
-
Decker Enora
Barthel Zoé
2007
2011
Colombier
Val-de-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1509
-
Scheidegger Léane
Pittier Milla
2008
2010
Les Hauts-Geneveys
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1513
-
Scheidegger Zoé
barthel lucie
2012
2012
Val-de-Ruz
Val-de-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1520
Frésard Romane
2008
Muriaux
JU
SUI
Kids - Relais Filles
1521
-
Cattin Zélie
Frésard Romane
2008
2008
Les Breuleux
Muriaux
BE
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1522
Vuilleumier Noémie
2010
Saignelégier
JU
SUI
Kids - Relais Filles
1523
Kornmayer Lisa
2011
Saignelégier
JU
SUI
Kids - Relais Filles
1529
-
Pellaton Erine
Pellaton Loane
2007
2005
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1530
-
Pellaton Lisa
Audetat Eileen
2006
2007
La Brévine
Fleurier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1535
-
MATILE EMA #missing
Cuche Alexandra
2005
2005
-
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
1535
Cuche Alexandra
2005
La Sagne
NE
SUI
Kids - Relais Filles

Kids - Relais Garçons
13

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1501
-
Guenin Léo
Naguel Noam
2004
2010
FONTAINEMELON
Chaumont
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1502
-
Pittier Ilan
Frésard Yaël
2001
2011
Val-de-Ruz
Muriaux
NE
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1503
-
Guenin Alix
Truong Nils
2006
2010
Fontainemelon
Val-de-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1505
-
Truong Antoine
Scheidegger Mathieu
2006
2012
Le Pâquier NE
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1508
-
Lauenstein Jan
Lauenstein Erik
2004
2011
Cormondrèche
Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1510
-
Grun Matéo
nappiot théo
2004
2010
Le Locle
COLOMBIER NE
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1511
-
Béguin Maxime
Lambercier Bastien
2004
2010
Chézard-St-Martin
Chézard-St-Martin
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1516
-
jouille zakary
jouille kenzy
2008
2011
Les brenets
Les brenets
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1517
-
Heger Jules
Heger Achille
2012
2013
La Chaux-du-Milieu
La Chaux-du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1524
-
Chèvre Meven
Cattin Noa
2011
2006
Fornet-Dessus
Les Breuleux
JU
BE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
1525
Cattin Noa
2006
Les Breuleux
BE
SUI
Kids - Relais Garçons
1526
Froideveaux Léo
2008
Les Breuleux
BE
SUI
Kids - Relais Garçons
1527
Vuilleumier Sylvain
2008
Saignelégier
JU
SUI
Kids - Relais Garçons

Kids - Relais Mixtes
12

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1504
-
Béguin Antoine
Vuilleumier Noémie
2005
2010
Boudevilliers
Saignelégier
NE
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1512
-
Béguin Nils
Lambercier Chloé
2007
2011
Chézard-St-Martin
Chézard-St-Martin
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1514
-
Renaud Rémi
Renaud Jeanne
2008
2010
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
SUI
Kids - Relais Mixtes
1515
-
Cartilier Quentin
Mamin Shayna
2008
2009
Val-de-Ruz
La Vue des Alpes
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1518
-
Lauenstein Wilma
Joye Timéo
2007
2009
Cormondrèche
Les Hauts-Geneveysl
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1519
-
Cartilier Clément
Nappiot Line
2012
2012
Milvignes
Milvignes
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1528
-
Pellaton Coraline
PELLATON ETHAN
2003
2009
La Brévine
LA BRÉVINE
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1531
-
Faivre Isaline
Faivre Aurelien
2003
2008
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1532
-
Menu Laura
Audetat Evan
2005
2010
La Brévine
Fleurier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1533
-
Jenni Léane
Faivre Justin
2005
2009
Le Locle
La Chaux-du-Milieu
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
1534
-
TSCHANZ ILONA
Heger Arthur
2008
2009
N/A
La Chaux-du-Milieu
-
NE
SUI
Kids - Relais Mixtes
1536
-
PETIT MAHÉ #missing
Midez Canelle
2009
2009
FOURNET-BLANCHEROCHE
Damprichard
-
VD
FRA
Kids - Relais Mixtes