Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

Scratch 20KM
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
519
VALLAT Mael
GUYOT Julien
1986
1981
La Chaux De Fonds
Arc Sous Cicon
NE
-
SUI
FRA
20km - Equipe Hommes
00:59:38.83
-
2
523
VERGUET Cedric
ROGNON Alexandre
1983
1980
Bonnetage
Le Belieu
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
01:01:36.39
1:57.56
3
513
ENGEL Clyde
THÉTAZ Alwin
1992
1994
Saint-Blaise
Orsières
NE
VS
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
01:02:38.39
2:59.56
4
525
PELLATON Damien
PELLATON Fabrice
1976
1970
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
01:03:53.58
4:14.75
5
524
CHOPARD-LALLIER Benoit
CHOPARD LALLIER Christophe
1965
1968
Villers Le Lac
Villers Le Lac
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
01:05:22.83
5:44.00
6
508
TRUONG Pascal
SCHMID Michaël
1977
1976
Savagnier
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
01:08:04.94
8:26.11
7
509
HUGUENIN Jérémy
MONTANDON Michaël
1989
1977
Neuchâtel
Bevaix
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
01:09:06.87
9:28.04
8
537
NICOD Elian
RYSER Edouard
1979
1978
Les Ecorces
Les Ecorces
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
01:09:57.41
10:18.58
9
510
DORNIER Clément
MALFROY Louis
1991
1993
Bouverans
Pontarlier
-
-
FRA
FRA
20km - Equipe Hommes
01:11:45.33
12:06.50
10
545
RENAUD Gilles
BARTHEL Nicolas
1972
1976
La Vue-Des-Alpes
La Vue-Des-Alpes
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
01:11:48.41
12:09.58

Scratch 10KM
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
8
JÄGGI Noé
SEILER Vincent
1990
1991
Lignières
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:37:35.51
-
2
6
PELLATON Anaïs
PELLATON Noé
2001
2003
La Brevine
La Brevine
-
-
SUI
SUI
10km - Equipe Jeunesse & Juniors
00:39:42.86
2:07.35
3
7
MARS Francois
MARS Christian
2003
1960
Neuchâtel
Neuchâtel
NE
NE
FRA
FRA
10km - Equipe Hommes
00:41:45.05
4:09.54
4
529
VUILLEUMIER Aurèle
KORNMAYER Alex
1979
1983
Saignelégier
Saignelégier
JU
JU
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:50:41.48
13:05.97
5
506
LAUENSTEIN Marc
LAUENSTEIN Matti
1980
2013
Cormondroche
Corcelles-Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:51:53.91
14:18.40
6
10
MOULINET Charline
GFELLER Loraine
1998
1994
Le Cerneux-Péquignot
Couvet
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
00:54:07.54
16:32.03
7
4
GENTILE Nicolas
VERMOT Lorine
1982
2002
Les Bois
La Sagne
JU
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
00:54:18.92
16:43.41
8
3
LEUBA Cyril
GLOOR Philipp
1992
1971
La Sagne
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:56:38.70
19:03.19
9
5
BLÄETLER Lydie
AUDÉTAT Catherine
1994
1981
La Brévine
Fleurier
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
01:03:37.77
26:02.26
10
9
BECCIOLINI Charles
BOUTIN Carole
1957
1969
Cernier
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
01:05:35.21
27:59.70