Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

174 participants

All categories
Athlete

Bambini Fille
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
103
MAILLARD Lola
2012
Courgenay
JU
SUI
Bambini Fille
105
CRESPO Emma
2012
Gland
VD
SUI
Bambini Fille
113
GIRARDIN Aimy
2014
Alle
JU
SUI
Bambini Fille
124
ERARD Nina
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambini Fille

Bambini Garçon
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
102
FRITSCHY WILLIAMS Rafael
2012
Saint Louis
-
FRA
Bambini Garçon
117
GUÉLAT MAXIME
2012
Boncourt
JU
SUI
Bambini Garçon
118
MEYER Emile
2012
Asuel
JU
SUI
Bambini Garçon
120
OLIBONI Louis
2012
Boncourt
JU
SUI
Bambini Garçon
122
MAÎTRE Philémon
2014
Porrentruy
JU
SUI
Bambini Garçon
130
BRUNOTT Enzo
2012
Glovelier
JU
SUI
Bambini Garçon

Benjamin Fille
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
104
STRAHM Omelie
2008
Boncourt
JU
SUI
Benjamin Fille
106
SILIAN Athéna
2008
Martigny
VS
SUI
Benjamin Fille
110
MILLEROT Juliette
2009
Delle
-
FRA
Benjamin Fille
115
ZUPRANSKI Tina
2008
Bretagne
-
SUI
Benjamin Fille

Benjamin Garçon
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
108
JUILLERAT Nathan
2008
Boncourt
JU
SUI
Benjamin Garçon
111
BRAND Lucas
2009
Roppentzwiller
-
FRA
Benjamin Garçon
112
RIAT Nils
2008
Biel (be)
BE
SUI
Benjamin Garçon
125
JOYE Timéo
2009
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Benjamin Garçon
126
ALLIMANN Morgan
2009
Boncourt
JU
SUI
Benjamin Garçon

Cadette
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
Alouette Team
ZULLIGER Marine
2003
Belprahon
BE
SUI
Cadette
402
FLEURY Lucie
2003
Trausch Le Bas
-
FRA
Cadette
409
POCHON Anna
2003
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Cadette

Découverte
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
403
SANCHEZ Olivier
1975
Fregiécourt-Pleuj
JU
SUI
Découverte
404
BOUZIT Kader
1981
Montbéliard
-
FRA
Découverte
405
WURTH Gisèle
1972
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte
406
WURTZ Damien
2004
Saint Ulrich
-
FRA
Découverte
407
MEIER Fanny
1988
Delémont
JU
SUI
Découverte
408
BRAND Yeliz
2004
Roppentzwiller
-
FRA
Découverte
410
MAÎTRE Arnaud
1973
Porrentruy
JU
SUI
Découverte
411
BORRUAT Charlotte
1990
Vulliens
VD
SUI
Découverte
412
DORGNIER Nicolas
1977
Montreux Vieux
-
FRA
Découverte
413
GSFM
BOEGLI Patrick
1976
Alle
JU
SUI
Découverte
414
DONZÉ Mattéo
2007
La Neuveville
BE/JB
SUI
Découverte
415
NOIRJEAN Patrick
1974
La Neuveville
BE/JB
SUI
Découverte
416
GIGON Pierre-Alain
1985
Courtemaîche
JU
SUI
Découverte

Ecolier
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
127
ALLIMANN Colin
2004
Boncourt
JU
SUI
Ecolier
128
FRIDEZ Hugo
2004
Boncourt
JU
SUI
Ecolier

Elite Femme
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
Tricdf
SCHMIDT Valérie
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Femme
502
NeuchAventure
DUBOIS Lyne
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Femme
507
SUDAN Chimène
1980
Cernier
NE
SUI
Elite Femme
509
/
PERROT Carole
1979
Prêles
BE
SUI
Elite Femme
511
NeuchAventure
LOCATELLI LAMBERCIER Laurence
1980
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Elite Femme
511
ERARD Natacha
1985
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Femme
512
GIORDANO Aline
1981
Bellmund
BE
SUI
Elite Femme
515
MATHYS Eva
1980
Renan Be
BE/JB
SUI
Elite Femme
517
FUCHS Mégane
1995
Boveresse Ne
NE
SUI
Elite Femme
521
#WellnessCenterTramelan
VAUCHER Julia
1988
Tramelan
BE/JB
SUI
Elite Femme
534
Green Fairy Triathlon
RACINE Isa
1992
Fleurier
NE
SUI
Elite Femme
536
Green Fary Triathlon Club
STIRNEMANN Marion
1992
Val-De-Travers
NE
SUI
Elite Femme
538
GSFM
CARNAZZI Léa
1992
Breuleux
JU
SUI
Elite Femme
543
VENTURA ANDRADE Diana Sofia
1983
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Elite Femme
546
Team Buechibärg
ZIMMERMANN Camille
1985
Aetigkofen
SO
SUI
Elite Femme
551
GWINNER Célia
1987
St-Imier
BE/JB
FRA
Elite Femme
567
CHABOD Fausine
1980
Peltre
-
FRA
Elite Femme
569
PITTET Emilie
1989
Onex
GE
SUI
Elite Femme
583
BRUNOTT Klasina
1980
Sceut
JU
SUI
Elite Femme

Elite Homme
39

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
506
DE MATOS Paulo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Homme
510
Coach Senos
SÊNOS Ricardo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Elite Homme
513
SAUNIER Dimitri
1982
Charquemont
-
FRA
Elite Homme
519
Puissance-3/Tri Team Pully
SCHNEIDER Elio
1999
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Elite Homme
522
LEJEUNE Alexandre
1980
Morteau
-
FRA
Elite Homme
523
VINCON Baptiste
1992
Biel (be)
BE
FRA
Elite Homme
524
BEURET Raphaël
1988
Moutier
BE/JB
SUI
Elite Homme
526
WEBER Brian
1983
Areuse
NE
FRA
Elite Homme
528
GIRARDIN Lionel
1989
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Homme
529
FONTAINE Maxime
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Homme
530
Omnisport Boncourt
MIGY Aurélien
1990
Saignelégier
JU
SUI
Elite Homme
531
ANDRIÉ Vincent
1987
Le Noirmont
JU
SUI
Elite Homme
533
ZOZ Baptiste
1980
Delle
-
FRA
Elite Homme
535
HC Tramelan
KOHLER Yann
1994
Sonceboz-Sombeval
BE/JB
SUI
Elite Homme
537
GSFM
DE GROOTE Fabien
1987
Les Breuleux
JU
SUI
Elite Homme
539
GSFM
BOGEN Matthieu
1992
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Elite Homme
541
Mont-Terri XCO Team
CHRISTE Quentin
1992
Vendlincourt
JU
SUI
Elite Homme
542
Coach Senos
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Elite Homme
544
Itelium cycling Team
RIME Antoine
1986
Biel/bienne
BE
SUI
Elite Homme
545
logo-print.ch
KLÄY Luc
1988
Gelterkinden
BL
SUI
Elite Homme
547
RED-FISH TRIATHLON
KOHLER Erwan
1992
Neuchâtel
NE
SUI
Elite Homme
552
GIRARD Styve
1988
Courgenay
JU
SUI
Elite Homme
563
DIRAND Remi
1989
Bourogne
-
FRA
Elite Homme
566
THEUBET Benoit
1992
La Tzoumaz
VS
SUI
Elite Homme
570
ILTIS Adrien
1990
Starsbourg
-
FRA
Elite Homme
573
MARTINEZ DE ESPRONCEDA Xavier
1994
St-Imier
BE
SUI
Elite Homme
574
COHEN Alexis
1999
Savagnier
NE
BEL
Elite Homme
575
VERNIERS Michaël
1989
Savagnier
NE
SUI
Elite Homme
578
MIGY Lucien
1992
Boncourt
JU
SUI
Elite Homme
579
MICHAUD Lucas
1992
Delle
-
FRA
Elite Homme
582
VALLAT Artiom
1994
Glovelier
JU
SUI
Elite Homme
584
RAMSEIER Mathieu
1989
Courtemaîche
JU
SUI
Elite Homme
585
MONT-TERRI XCO TEAM
PORTENIER Loïc
1986
Courgenay
JU
SUI
Elite Homme
586
SCHNETZ Emilien
1993
Neuchâtel
NE
SUI
Elite Homme
587
JEANNERAT Yanis
1996
Montenol
JU
SUI
Elite Homme
588
CHAVANNE Alexandre
1979
Alle
JU
SUI
Elite Homme
589
DUBOIS Maxime
1989
Raival
-
FRA
Elite Homme
590
RÜEGG Baptiste
1985
Courrendlin
JU
SUI
Elite Homme
593
CIMES CYCLE
VALLAT Julian
1988
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elite Homme

Equipe Adulte
6

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
701
Lionel-Charline-Jean-pierre
BONATI Lionel
STALDER Charline
BONATI Jean-Pierre
1986
1993
1960
Courgenay
Boncourt
Boncourt
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe Adulte
702
Matthieu-Eléa-Hervé
BORRUAT Matthieu
GYGER Eléa
TERRIER Hervé
1984
2004
1982
Cornol
Boncourt
Porrentruy
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe Adulte
703
Boris-Séverine-jonas
ESPOSITO Boris
ERAY Séverine
BONATI Jonas
1991
1991
1999
Boncourt
.
Boncourt
JU
-
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe Adulte
704
Lauriane-Pierre-Mégane
HURTAUD Lauriane
ACKERMANN Pierre
CHOFFAT Mégane
1997
1972
1998
Courrendlin
Courroux
Cornol
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe Adulte
705
Les milandrins
FRIDEZ Bertrand
TERRIER Christophe
STRAHM Loïc
1968
1976
2005
Boncourt
Boncourt
Boncourt
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe Adulte
706
Les Bichons
SCHAFFTER Sarah
SCHAFFTER Clément
GILLOZ Jérôme
1985
1986
1985
Porrentruy
Porrentruy
.
JU
JU
-
SUI
SUI
SUI
Equipe Adulte

Equipe Jeunesse
3

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
371
Logan-léo-ethan
STALDER Logan
GUÉLAT LÉO
MOUSSA Ethan
2009
2010
2000
Boncourt
Boncourt
.
JU
JU
-
SUI
SUI
SUI
Equipe Jeunesse
372
Thibault-Dylan-Lucas
CRÉTIN Thibault
GÜTTLY Dylan
CHOULAT Lucas
2006
2000
2000
Basse-Allaine
.
.
JU
-
-
SUI
SUI
SUI
Equipe Jeunesse
373
Loic-Novan-Enzo
STRAHM Loïc
VILLARD Novan
STRAHM Enzo
2005
2005
2007
Boncourt
Courtemaîche
Boncourt
JU
JU
JU
SUI
SUI
SUI
Equipe Jeunesse

Junior Fille
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
540
LIECHTI Simea
2001
Tramelan
BE
SUI
Junior Fille
557
COLLIN Noémie
2000
Alle
JU
SUI
Junior Fille

Junior Garçon
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
555
SANGLARD Titouan
2001
Belfort
-
FRA
Junior Garçon

Minime Fille
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
204
ERAY Jeanne
2006
Le Noirmont
JU
SUI
Minime Fille
205
BRAND Filiz
2006
Roppentzwiller
-
SUI
Minime Fille
206
BRAND Eda
2007
Roppentzwiller
-
FRA
Minime Fille
207
POCHON Marissa
2006
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Minime Fille

Minime Garçon
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
TRI4FUN KIDS
DONZÉ Mattéo
2007
La Neuveville
BE/JB
SUI
Minime Garçon
202
FLEURY Pierre
2006
Trausch Le Bas
-
FRA
Minime Garçon
203
SILIAN Roméo
2007
Martigny
VS
SUI
Minime Garçon
208
MEYER Justin
2006
Alle
JU
SUI
Minime Garçon

Poussin Fille
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
101
Tri4fun kids
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Poussin Fille
109
MILLEROT Marielle
2011
Delle
-
FRA
Poussin Fille
116
ZUPRANSKI Alice
2010
Bretagne
-
SUI
Poussin Fille
119
HALLER Camille
2011
Boncourt
JU
SUI
Poussin Fille

Poussin Garçon
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
107
GIGON Ethan
2010
Boncourt
JU
SUI
Poussin Garçon
114
GIRARDIN Aidan
2011
Alle
JU
SUI
Poussin Garçon
121
QUELOZ Theo
2010
Sceut
JU
SUI
Poussin Garçon
123
MAÎTRE Séraphin
2010
Porrentruy
JU
SUI
Poussin Garçon
129
DORGNIER Noé
2010
Montreux Vieux
-
SUI
Poussin Garçon

Senior Femme
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
518
LÉCHOT Barbara
1973
Biel/bienne
BE
SUI
Senior Femme
556
COUSSEAU Laure
1975
Héricourt
-
FRA
Senior Femme
559
RENAUD Myriam
1975
Echenans
-
FRA
Senior Femme
561
MARTELLA Carmen
1970
Aegerten
BE
SUI
Senior Femme
564
DIRAND Christelle
1975
Mulhouse
-
FRA
Senior Femme
565
GHISLETTA Bérengère
1976
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior Femme
572
CHARPIOT Claudine
1964
Magny
-
FRA
Senior Femme

Senior Homme
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
503
GROSSNIKLAUS Olivier
1975
Tramelan
BE
SUI
Senior Homme
504
fabien-bike.ch
WILLEMIN Jonas
1977
Les Reussilles
BE
SUI
Senior Homme
505
PARENT Jean Luc
1967
Cernay L'église
-
FRA
Senior Homme
508
LEMA-FAVRE Luis-Miguel
1972
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior Homme
514
NIVAROX
MORETTI Paolo
1966
Le Locle
NE
SUI
Senior Homme
516
MONNEY Fabrice
1971
Charquemont
-
FRA
Senior Homme
520
GS Ajoie
MAILLARD Michaël
1978
Courgenay
JU
SUI
Senior Homme
525
Arnaud Parel
PAREL Arnaud
1977
Bienne
BE
SUI
Senior Homme
527
sc saignelegier
CAVALIER Lionel
1976
Sutz
BE
SUI
Senior Homme
532
VAUCHER Frédéric
1976
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Senior Homme
548
PAICHOT Laurent
1965
Biel/bienne
BE
SUI
Senior Homme
549
GSMB
ZULLIGER Jean-François
1962
Belprahon
BE
SUI
Senior Homme
550
kona-coaching.com
NAEGELI Peter
1954
Nods
BE
SUI
Senior Homme
553
GAAG Philippe
1962
Frais
-
FRA
Senior Homme
554
LAMY Thierry
1962
Foussemagne
-
FRA
Senior Homme
558
WILLEMIN Pierre-Alain
1962
Glovelier
JU
SUI
Senior Homme
560
GIAMMARINO Stefano
1977
Fontenais
JU
SUI
Senior Homme
562
ARNOLD Jean-Marc
1963
Charmois
-
FRA
Senior Homme
568
RICHONNIER Cédric
1975
Vescemont
-
FRA
Senior Homme
571
ALLIEVI Bruno
1958
Boncourt
JU
SUI
Senior Homme
576
BARRON Gilles
1975
Montbeliard
-
FRA
Senior Homme
577
RION Raphaël
1977
Delémont
JU
SUI
Senior Homme
580
CHRISTE Romain
1973
Porrentruy
JU
SUI
Senior Homme
591
BAUNE MONNOT TRIATHLON
BONGIOVANNI Pascal
1958
Faverois
-
FRA
Senior Homme
592
beaune-monnot triathlon
GOEPFERT David
1969
Pérouse
-
FRA
Senior Homme