Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

Scratch Light Women
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
Swim
T1
1
1024
ZEHNDER Anna
1995
Basel
BS
SUI
XTERRA Light - Seniors Dames
01:30:42
0h07'30 (1)
1'03
Bike
0h55'27 (2,-1)
T2
0'51
Run
0h25'49 (1,+2)
2
1022
FURER Sarah
1983
Gwatt
BE
SUI
XTERRA Light - Seniors Dames
01:40:42
00:10:00
0h07'54 (2)
1'28
Bike
0h56'10 (3)
T2
1'12
Run
0h33'56 (6,+2)
3
1028
KESSLER Lorenza
1994
Elgg
ZH
SUI
XTERRA Light - Seniors Dames
01:43:42
00:13:00
0h10'16 (11)
0'52
Bike
0h41'46 (1,+6)
T2
2'00
Run
0h48'45 (18,-1)
4
1026
MABIRE Tamara
1982
Sion
VS
SUI
XTERRA Light - Seniors Dames
01:47:11
00:16:29
0h09'07 (5)
1'34
Bike
1h01'41 (4,+1)
T2
1'01
Run
0h33'45 (5,+1)
5
1017
MANIL Caroline
1985
Caux
VD
BEL
XTERRA Light - Seniors Dames
01:48:50
00:18:08
0h10'42 (12)
2'05
Bike
1h05'02 (5,+7)
T2
1'10
Run
0h29'48 (2,+1)
6
1020
FANTINI Clelia
1986
Avully
GE
SUI
XTERRA Light - Seniors Dames
01:56:35
00:25:53
0h09'25 (6)
2'00
Bike
1h12'15 (10,-2)
T2
1'02
Run
0h31'52 (3,+5)
7
1027
JACCARD Emilie
1986
Le Solliat
VD
SUI
XTERRA Light - Seniors Dames
01:56:40
00:25:58
0h10'57 (14)
2'31
Bike
1h06'22 (6,+8)
T2
1'14
Run
0h35'34 (9,+1)
8
1016
BAWEJSKI CARDOT Aude
1984
Orbe
VD
FRA
XTERRA Light - Seniors Dames
01:58:36
00:27:54
0h09'48 (9)
2'00
Bike
1h11'57 (9,-1)
T2
1'19
Run
0h33'31 (4,+4)
9
1005
ROCCASALVA Giulia
2004
Modica
-
ITA
XTERRA Light - Jeunes Dames
01:58:54
00:28:12
0h07'56 (3)
1'11
Bike
1h14'03 (12,-7)
T2
1'11
Run
0h34'32 (7,+1)
10
1023
ARDIET Florine
1991
Besançon
-
FRA
XTERRA Light - Seniors Dames
01:59:30
00:28:48
0h09'33 (7)
1'23
Bike
1h08'15 (8)
T2
0'57
Run
0h39'19 (14,-3)

Scratch Light Men
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
Swim
T1
1
1063
MARTINEZ Jacques
1997
Alsace
-
FRA
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:13:09
0h06'34 (1)
0'42
Bike
0h41'28 (1)
T2
0'39
Run
0h23'44 (1)
2
1058
PHILIPPE David
1984
Dijon
-
FRA
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:17:00
00:03:51
0h07'44 (5)
1'16
Bike
0h41'42 (2,+2)
T2
0'47
Run
0h25'29 (3)
3
1056
WOHLGEMUTH Mathieu
1994
Molsheim
-
FRA
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:19:02
00:05:53
0h07'03 (2)
0'45
Bike
0h44'38 (4,-1)
T2
0'38
Run
0h25'56 (4)
4
1082
MEIER Joël
1974
Soral
GE
SUI
XTERRA Light - Vétérans Hommes
01:20:35
00:07:26
0h08'27 (11)
1'02
Bike
0h44'27 (3,+5)
T2
0'39
Run
0h25'57 (5)
5
1008
DUPEJ Dominik
2004
Banská Bystrica
-
SVK
XTERRA Light - Jeunes Hommes
01:22:14
00:09:05
0h07'07 (3)
0'59
Bike
0h46'07 (6,-2)
T2
0'46
Run
0h27'13 (8)
6
1057
JEANFAVRE Sébastien
1997
Cugy (vd)
VD
SUI
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:23:30
00:10:21
0h07'49 (7)
1'17
Bike
0h47'12 (7,-2)
T2
0'51
Run
0h26'20 (6,+1)
7
1030
BÄHLER Benjamin
1990
L'isle
VD
SUI
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:24:02
00:10:53
0h09'03 (16)
1'50
Bike
0h45'22 (5,+10)
T2
0'48
Run
0h26'57 (7,-1)
8
1035
CHUARD Valentin
1992
Curtilles
VD
SUI
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:27:57
00:14:48
0h12'15 (55)
2'38
Bike
0h47'59 (8,+43)
T2
1'17
Run
0h23'47 (2,+2)
9
1049
FREDERIC Laurent
1984
Etrembieres
-
SUI
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:29:18
00:16:09
0h07'49 (6)
1'27
Bike
0h51'23 (10)
T2
0'46
Run
0h27'51 (10,-1)
10
1031
DARIO Vita
1988
Cossonay
VD
SUI
XTERRA Light - Seniors Hommes
01:35:02
00:21:53
0h09'00 (15)
1'23
Bike
0h54'27 (12,+2)
T2
0'49
Run
0h29'21 (14,+1)

Scratch Classic Women
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
Swim
T1
1
27
PERONCINI Eleonora
1985
Parma
-
ITA
XTERRA Classic - Elites Femmes
02:38:20
0h22'38 (1)
0'59
Bike
1h18'54 (1)
T2
0'41
Run
0h55'06 (1)
2
26
MENDITTO Marta
1999
Alessandria
-
ITA
XTERRA Classic - Elites Femmes
02:45:13
00:06:53
0h23'18 (4)
0'53
Bike
1h22'10 (3,-1)
T2
0'48
Run
0h58'03 (6,+1)
3
186
PERROT Carole
1979
Prêles
BE
SUI
XTERRA Classic - 40-44 Femmes
02:47:33
00:09:13
0h23'00 (3)
1'29
Bike
1h20'38 (2,+3)
T2
0'46
Run
1h01'38 (11,-1)
4
102
LEDUC Gaëlle
1990
0677281509
-
FRA
XTERRA Classic - 30-34 Femmes
02:49:39
00:11:19
0h23'49 (6)
1'35
Bike
1h25'53 (5,+2)
T2
0'55
Run
0h57'24 (5)
5
21
GOLSTEYN Maud
1980
Nieuwstadt
-
NED
XTERRA Classic - Elites Femmes
02:50:18
00:11:58
0h24'52 (9)
1'02
Bike
1h27'00 (8,+1)
T2
0'55
Run
0h56'28 (3,+1)
6
23
LÉBERON Ségolène
1994
Chartres
-
FRA
XTERRA Classic - Elites Femmes
02:51:29
00:13:09
0h26'30 (14)
0'51
Bike
1h26'47 (7,+5)
T2
0'57
Run
0h56'21 (2,+1)
7
72
GOLDMAN Perrine
1994
Besançon
-
FRA
XTERRA Classic - 25-29 Femmes
02:58:53
00:20:33
0h22'56 (2)
1'20
Bike
1h30'16 (9,-5)
T2
0'56
Run
1h03'22 (14,+1)
8
73
JOBARD Camille
1995
Gif Sur Yvette
-
FRA
XTERRA Classic - 25-29 Femmes
03:00:02
00:21:42
0h27'17 (17)
1'42
Bike
1h23'23 (4,+11)
T2
1'12
Run
1h06'26 (21,-3)
9
70
ECHEVIN Marine
1996
La Chapelle Launay
-
FRA
XTERRA Classic - 25-29 Femmes
03:05:00
00:26:40
0h23'25 (5)
1'02
Bike
1h35'24 (13,-6)
T2
0'44
Run
1h04'23 (17,+1)
10
151
HUG Cornelia
1983
Latterbach
BE
SUI
XTERRA Classic - 35-39 Femmes
03:05:43
00:27:23
0h30'41 (34)
1'55
Bike
1h26'19 (6,+25)
T2
1'17
Run
1h05'30 (19,-1)

Scratch Classic Men
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
Swim
T1
1
11
SERRIERES Arthur
1994
Usson
-
FRA
XTERRA Classic - Elites Hommes
02:14:03
0h19'48 (7)
0'46
Bike
1h08'31 (4,+4)
T2
0'36
Run
0h44'21 (1,+1)
2
10
CHANÉ Maxim
1996
Falicon
-
FRA
XTERRA Classic - Elites Hommes
02:15:05
00:01:02
0h19'32 (3)
0'43
Bike
1h07'20 (2,+2)
T2
0'41
Run
0h46'46 (3,-1)
3
1
DUPRAS Théo
1993
Lagnieu
-
FRA
XTERRA Classic - Elites Hommes
02:19:16
00:05:13
0h20'46 (12)
0'52
Bike
1h07'56 (3,+8)
T2
0'43
Run
0h48'58 (8)
4
2
DAFFLON Xavier
1982
Avry-Sur-Matran
FR
SUI
XTERRA Classic - Elites Hommes
02:19:43
00:05:40
0h23'55 (46)
0'56
Bike
1h05'52 (1,+34)
T2
0'50
Run
0h48'08 (6,+2)
5
8
JUD Samuel
1985
Männedorf
ZH
SUI
XTERRA Classic - Elites Hommes
02:21:44
00:07:41
0h21'12 (16)
1'21
Bike
1h08'35 (5,+9)
T2
1'07
Run
0h49'27 (10,+2)
6
4
CARNEVALI DEL CASTILLO Andres
1988
Alhaurin De La Torre
-
ESP
XTERRA Classic - Elites Hommes
02:22:23
00:08:20
0h20'44 (11)
0'46
Bike
1h11'03 (10)
T2
0'59
Run
0h48'48 (7,+3)
7
142
SCHERTENLEIB Raphael
1990
Thun
BE
SUI
XTERRA Classic - 30-34 Hommes
02:23:27
00:09:24
0h22'23 (25)
0'56
Bike
1h12'57 (14,+7)
T2
1'04
Run
0h46'05 (2,+9)
8
137
GEBHARD Martin
1989
Schwabach
-
GER
XTERRA Classic - 30-34 Hommes
02:23:34
00:09:31
0h22'21 (23)
1'16
Bike
1h09'53 (8,+14)
T2
0'56
Run
0h49'06 (9,+3)
9
115
RIMAUD Jean Marc
1991
Beure
-
FRA
XTERRA Classic - 30-34 Hommes
02:24:07
00:10:04
0h18'21 (1)
0'41
Bike
1h11'29 (12,-4)
T2
0'52
Run
0h52'43 (22,-4)
10
78
MEUNIER Guillaume
1995
Varennes Le Grand
-
FRA
XTERRA Classic - 25-29 Hommes
02:24:26
00:10:23
0h21'45 (20)
1'00
Bike
1h11'00 (9,+6)
T2
0'50
Run
0h49'50 (11,+2)