Organization and Timekeeping for Sport Events

Participant list

539 participants

All categories
Athlete

Cadets
17

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3001
Breitler Jim
2006
L'Auberson
VD
SUI
Cadets
vtt balcon du jura
3002
José Marc
2006
Sion
VS
SUI
Cadets
Cyclophile Sédunois
3003
Ballay Tanguy
2006
Lavey-Village
VD
SUI
Cadets
Sc Bex
3004
Bovet Luca
2006
St-Cierges
VD
SUI
Cadets
VC Echallens
3006
Gremaud Valentin
2006
Le Pâquier
FR
SUI
Cadets
O2 Mountain bike
3007
Champod Samuel
2005
Bullet
VD
SUI
Cadets
VTT Balcon du Jura
3008
Ruf Jeremy
2005
Genève
-
SUI
Cadets
3009
Pillonel Nathan
2005
Uffheim
-
SUI
Cadets
110 cyclisme Illsach(F)
3010
Wieser Dan
2005
St. Ursen
FR
SUI
Cadets
BSO Plaffeien
3011
Perrone Flavio
2005
Boussens
VD
SUI
Cadets
VC Echallens
3012
Houriet Baptiste
2006
Fey
VD
SUI
Cadets
V.C ECHALLENS
3013
Grosse Paul
2006
Pully
VD
SUI
Cadets
VC Echallens
3014
Crettenand Elric
2005
Basse-Nendaz
VS
SUI
Cadets
Cyclophile Sédunois
3015
Uldry Malik
2006
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Cadets
Cyclomaniacs Veveyse
3016
JACCARD Matthias
2005
L'AUBERSON
VD
SUI
Cadets
VTT Balcon du jura
3018
Pfister Corentin
2005
Attalens
FR
SUI
Cadets
cyclomaniacs
3020
Bialon Nicolas
2006
Montalchez
NE
SUI
Cadets
Zeta Cycling Club

Cadettes
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
3005
Steck Nina
2006
Sugiez
FR
SUI
Cadettes
VC Kerzers/ Team Velogalerie
3017
Schmid Inès
2005
Le Locle
NE
SUI
Cadettes
Cimes Cycle
3019
BOURGEOIS Isaline
2006
Chatelblanc
-
SUI
Cadettes
Risoux club
3021
Hutter Anina
2005
Trimmis
GR
SUI
Cadettes
VC Surselva

Cross filles
14

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9501
Kratzer Axelle
2012
Vuarrens
VD
SUI
Cross filles
TRYverdon
9502
Breitler Lena
2011
L'Auberson
VD
SUI
Cross filles
VTT Balcon du Jura
9503
Favre Nina
2012
Pringy
FR
SUI
Cross filles
Team Mukki
9504
Althaus Lene
2012
Glion
VD
SUI
Cross filles
Montreux Rennaz Cyclisme
9505
Flaction Anaïs
2012
Juriens
VD
SUI
Cross filles
VC Champvent / Team GuibertBike
9506
Lambercier Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Cross filles
ZetaCycling Club
9507
Truan Timéa
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
VC Echallens
9508
Michaud Eloïse
2011
Val-de-Ruz
NE
SUI
Cross filles
Zeta Cycling Club
9509
Martin Coline
2011
Les Moulins
VD
SUI
Cross filles
Vélo-club Pays-d'Enhaut
9510
Freymond Lola
2012
St-Cierges
FR
SUI
Cross filles
VC Echallens
9511
Monney Amandine
2012
Marsens
FR
SUI
Cross filles
Pédale bulloise
9512
Rey Emma
2012
L'Auberson
VD
SUI
Cross filles
VTT Balcon du Jura
9513
Benn Clara
2011
Bern
BE
GBR
Cross filles
9514
Durtuis Oriane
2012
Chavannes-Orsonnen
FR
SUI
Cross filles

Cross garcons
34

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9401
Taccoz Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
Cross garcons
Velo Club Payerne
9402
Lovey Lohan
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens
9403
Nicolas Romain
2012
Riaz
FR
SUI
Cross garcons
9404
MOLLIET ROMAIN
2011
Chessel
VD
SUI
Cross garcons
MONTERUX-RENNAZ CYCLISME
9405
BURGY AXEL
2011
chatenois
-
SUI
Cross garcons
VELO CLUB DOLOIS FRANCE
9406
Fragnière Zian
2011
VEYSONNAZ
VS
SUI
Cross garcons
Cyclophile Sédunois
9407
Fragnière Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
Cross garcons
Cyclophile Sédunois
9408
Herzog Antoine
2011
Ayse
-
FRA
Cross garcons
BABC
9409
Perritaz Hugo
2011
Broc
FR
SUI
Cross garcons
Pédale Bulloise
9410
Minoggio Alessio
2012
Granges-Paccot
FR
SUI
Cross garcons
Vélo Club fribourg
9411
RECORBET Octave
2012
FONTANIL-CORNILLON
-
FRA
Cross garcons
VTT Chartreuse
9412
Nguyen Marius
2011
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Cross garcons
Cimes Cycles
9413
Truan Samuel
2011
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens
9414
LAVOIGNET Amaury
2011
Zillisheim
-
FRA
Cross garcons
SSOL Habsheim
9415
Passard Nathan
2011
Echallens
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens
9416
Perey Maïck
2012
Orzens
VD
SUI
Cross garcons
VCECHALLENS
9417
Randin Hugo
2011
Vuarrens
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens
9418
Aviolat Nathan
2012
Veytaux
VD
SUI
Cross garcons
Montreux/Rennaz
9419
Laurent Thibault
2011
Daillens
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens
9420
MAZOYER Mattéo
2011
Messigny et Vantoux
-
FRA
Cross garcons
Sprinter Club Olympique Dijon
9421
Widmer Oscar
2011
Bullet
VD
SUI
Cross garcons
VTT Balcon du Jura
9422
Fritschy Williams Rafael
2012
Saint Louis
-
FRA
Cross garcons
SSOL Habsheim
9423
Dafflon Tom
2012
Broc
FR
SUI
Cross garcons
Pédale Bulloise
9424
Dervey Théo
2011
Hauteville
FR
SUI
Cross garcons
Pédale Bulloise
9425
Marendaz Roman
2011
Vuarrens
VD
SUI
Cross garcons
VC Echallens
9426
Germain Emile
2011
Le Brey
-
FRA
Cross garcons
9427
Tesar Jérémie
2012
Villeneuve (VD)
VD
SUI
Cross garcons
montreux rennaz cyclisme
9428
Tesar Hugo
2012
Villeneuve (VD)
VD
SUI
Cross garcons
montreux rennaz cyclisme
9429
Rouiller Léon
2012
Choëx
VS
SUI
Cross garcons
Union cycliste Montheysanne
9430
Premand Thibault
2012
Choëx
VS
SUI
Cross garcons
Union cycliste montheysanne
9431
Lachat Mathis
2012
Monthey
VS
SUI
Cross garcons
UC Montheysanne
9432
DROUX Manuel
2011
Charmey (Gruyère)
FR
SUI
Cross garcons
9433
Guerraz Liam
2011
Ayze
-
FRA
Cross garcons
Arve Borne Cyclisme
9434
REYNAUD MATTHIEU
2012
Fribourg
FR
SUI
Cross garcons

E-Bikes Sportive - Adultes
6

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
6001
Mondin Michel
1969
Yverdon-les-Bains
VD
SUI
E-Bikes Sportive - Adultes
6002
Bekirov Melody
1987
Le Vaud
VD
SUI
E-Bikes Sportive - Adultes
6003
cyvoct philippe
1976
Cudrefin
VD
SUI
E-Bikes Sportive - Adultes
philippe cyvoct
6004
DORDAIN Michael
1970
Pieterlen
BE
FRA
E-Bikes Sportive - Adultes
DORDAIN Michael
6005
WIMMERLIN JEAN
1972
Apples
VD
SUI
E-Bikes Sportive - Adultes
6006
Osio Moreno
1956
Locarno
TI
SUI
E-Bikes Sportive - Adultes

Juniors
9

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
2002
Steck Tim
2003
Sugiez
FR
SUI
Juniors
VC Kerzers / Team Velo Galerie
2003
Ambert Anthony
2003
Haute-Nendaz
VS
SUI
Juniors
Cyclophiles Sédunois
2004
Peseux Max
2004
Les Rousses
-
FRA
Juniors
2005
Vuilliomenet Julien
2003
SAVAGNIER
NE
SUI
Juniors
Team Prof Raiffeisen Club Cycliste Littoral
2006
Barben Luca
2003
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Juniors
Team Prof Raiffeisen CCL
2007
Allet Christophe
2003
Avully
GE
SUI
Juniors
Bikeinlove cycling Genève
2008
Tercier Rémi
2003
Grandvillard
FR
SUI
Juniors
Team Dupasquier Sports Bike / Pédale bulloise
2009
Theurillat Loïc
2004
Courrendlin
JU
SUI
Juniors
VCO Delémont /Team Allianz-Louis Bélet
2010
Hofstetter Martin
2004
Belfaux
FR
SUI
Juniors
Velo Club Fribourg

Juniors Dames
1

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
2001
Hubacher Cristel
2003
Soyhières
JU
SUI
Juniors Dames
Team Alouettes/Logo-Print

Mega filles
4

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9101
tritz Mathilde
2007
les houches
-
FRA
Mega filles
CS Chamonix - Legend'chx
9102
de almeida tess
2008
Boudry
NE
SUI
Mega filles
Ccl
9103
Marthe Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
Mega filles
Velo Club Fribourg
9104
Chavaillaz Maelys
2007
SOMMENTIER
FR
SUI
Mega filles

Mega garçons
25

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9001
Capelli Diego
2008
Roche VD
VD
SUI
Mega garçons
Vélo Club Montreux-Rennaz
9002
Glassey Romain
2007
Tolochenaz
VD
SUI
Mega garçons
VC Echallens
9003
Neuhaus Loris
2008
Rechthalten
FR
SUI
Mega garçons
BSO Plaffeien
9004
Vuilleumier Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Mega garçons
CCL PROF
9005
Sermondade Tom
2008
Nyon
VD
SUI
Mega garçons
Vélo club Nyon
9006
Jungo Max
2007
Rechthalten
FR
SUI
Mega garçons
BSO
9007
Truan Harry
2008
Vallorbe
VD
SUI
Mega garçons
VC Echallens
9008
Wüthrich Rémi
2007
Lausann
-
SUI
Mega garçons
Velo Club Echallens
9009
BARONI Pierre
2008
PERS-JUSSY
-
FRA
Mega garçons
R-VTT
9010
Parisod Matteo
2008
Echallens (VD)
VD
SUI
Mega garçons
VC Echallens
9011
Perrone Tim
2007
Boussens
VD
SUI
Mega garçons
VC Echallens
9012
SCHERTENLEIB LOIC
2007
Montaubion-Chardonne
VD
SUI
Mega garçons
V.C ECHALLLENS
9013
Gremaud Noa
2007
Echarlens
FR
SUI
Mega garçons
Team Menoud bike / BSO
9014
Nguyen Martin
2007
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
Cimes Cycle
9015
MURY Nathan
2008
Burtigny
VD
SUI
Mega garçons
VC Nyon
9016
Kullmann Ryan
2008
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
Cimes cycle
9017
Dafflon Nathan
2007
Broc
FR
SUI
Mega garçons
Pédale Bulloise
9018
CONTESSE THIBAUD
2007
Chöex
VS
SUI
Mega garçons
Team Papival Scott Grand Raid BCVS
9019
Nguyen Martin
2007
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
Cimes Cycle
9020
Dély Evan
2007
Fully
VS
SUI
Mega garçons
VC Excelsior Martigny
9021
Lambiel Timéo
2008
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
TEAM CIMES CYCLE
9022
Girard Quentin
2008
Ballaigues
VD
SUI
Mega garçons
Vélo Club Vallorbe
9023
Gugerli Adrien
2007
Boudry
NE
SUI
Mega garçons
Club cycliste du Littoral
9024
Louvion Elliot
2007
La Roche sur Foron
-
FRA
Mega garçons
Pays Rochois
9025
Droux Simon
2007
Charmey
FR
SUI
Mega garçons
PB Bulle

Populaires Dames
9

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
5002
Stauffer Géraldine
1990
Forel (Lavaux)
VD
SUI
Populaires Dames
5003
Perona Sandrine
1984
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Populaires Dames
5014
BRICARD ANGELIQUE
1975
MIEUSSY
-
FRA
Populaires Dames
BABC
5015
hubacher isabelle
1972
Soyhières
JU
SUI
Populaires Dames
Team Logo-Print
5018
Boire Dominique
1977
Troistorrents
VS
SUI
Populaires Dames
981 Gravity Racing
5019
Gerber Béatrice
1976
Echandens
VD
SUI
Populaires Dames
5021
LARGE Sandrine
1970
ABBEVILLERS
-
FRA
Populaires Dames
5028
Ramu Justine
1994
Jorat-Mézières
VD
SUI
Populaires Dames
VC Echallens
5030
Sudan Manon
1996
Vallorbe
VD
SUI
Populaires Dames
Confrérie des Bikers du Risoud

Populaires Hommes
28

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
5001
Kratzer Olivier
1977
Vuarrens
VD
SUI
Populaires Hommes
TRYverdon
5004
Müller Alexander
1973
Solothurn
SO
GER
Populaires Hommes
5005
Wittmer Alexandre
1974
Chavannes-Sous-Orsonnens
FR
SUI
Populaires Hommes
Team Chiffelle
5006
Glassey Frédéric
1973
Tolochenaz
VD
SUI
Populaires Hommes
VC Echallens
5007
von Roll Gini
1971
Solothurn
SO
SUI
Populaires Hommes
Orthopädie Aarhof AG
5008
Ferreira Nunes Diogo
1993
Echarlens
FR
POR
Populaires Hommes
Team Fribourg Cycling Dev
5009
Gerber Antoine
1971
Echandens
VD
SUI
Populaires Hommes
VC Echallens
5010
Raffo Daniel
1978
Bavois
VD
SUI
Populaires Hommes
TRYverdon
5011
Osio Michele
1980
Troistorrents
VS
SUI
Populaires Hommes
981Gravity Racing
5012
JARA Cristian
1971
Villeneuve (VD)
VD
CHI
Populaires Hommes
FSG La Riveraine
5013
Logodin Christophe
1973
Lausanne
VD
FRA
Populaires Hommes
5016
Chambers Jonathan
1986
Genève
GE
FRA
Populaires Hommes
5017
Imhof Noa
2002
Val-d'Illiez
VS
SUI
Populaires Hommes
5020
Desarzens Steve
1981
Les Bioux
VD
SUI
Populaires Hommes
5022
Lavoignet Charles Éric
1986
Zillisheim
-
FRA
Populaires Hommes
SSOL Habsheim
5023
Gorris Stephane
1989
Semsales
FR
SUI
Populaires Hommes
5024
Jaccard Michael
1984
Grandson
VD
SUI
Populaires Hommes
5025
Chapalay Yan
1995
Chateau-d'Oex
VD
SUI
Populaires Hommes
Summer Bike Marathon
5026
Chardonnens Frédéric
1984
Belmont-Broye
FR
SUI
Populaires Hommes
5027
Maillard Alexandre
1996
Montagny (FR)
FR
SUI
Populaires Hommes
5029
Corcuff David
1980
Essertines-sur-Yverdon
VD
FRA
Populaires Hommes
5031
Aebi Georges
1967
Troistorrents
VS
SUI
Populaires Hommes
Team Hot Tension
5032
Chavaillaz Honoré
1978
Sommentier
FR
SUI
Populaires Hommes
Team Chiffelle
5033
Lachat Xavier
1980
Choëx
VS
SUI
Populaires Hommes
GX Racing
5034
Vignati Didier
1958
Pampigny
VD
SUI
Populaires Hommes
5035
Trolliet Aurélien
1995
Buchillon
VD
SUI
Populaires Hommes
VC Echallens
5036
HAELEWYN Simon
1991
La Neuveville
BE
SUI
Populaires Hommes
Red fish neuchatel
5037
Courtine Yann
1994
Muraz
VS
SUI
Populaires Hommes

Poussins filles
13

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9901
SANCHEZ RIMET MEILLE EMMA
2015
PREVESSIN MOENS
-
FRA
Poussins filles
9902
LAVOIGNET Louise
2016
Zillisheim
-
FRA
Poussins filles
SSOL Habsheim
9903
Progin Thelma
2015
Vuadens
FR
SUI
Poussins filles
Cyclomaniacs Veveyse
9904
Fellay Ophélie
2016
Sorens
FR
SUI
Poussins filles
9905
Freymond Clem
2015
St-Cierges
VD
SUI
Poussins filles
VC Echallens
9906
Pasquier Elly
2018
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
Dani VTT
9907
Pasquier Nora
2016
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
Dani VTT
9908
Courtois Emy
2016
Dizy
VD
SUI
Poussins filles
Les closels
9909
Rey Sofia
2015
L'Auberson
VD
SUI
Poussins filles
VTT Balcon du Jura
9910
Langel Ella
2015
Petite Chaux
-
SUI
Poussins filles
9911
Langel Evi
2018
Petite Chaux
-
FRA
Poussins filles
9912
Lüthi Isaline
2017
Hauterive
NE
SUI
Poussins filles
Team Prof
9913
Abdou Nora
2018
Vallorbe
VD
SUI
Poussins filles

Poussins garcons
18

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9801
Tâche Constant
2016
Jorat-Menthue
VD
SUI
Poussins garcons
9802
Romanens Léon
2015
Gibloux
FR
SUI
Poussins garcons
Kids Bike Horizon
9803
Romanens Martin
2017
Gibloux
FR
SUI
Poussins garcons
Kids Bike Horizon
9804
Mathey Arnaud
2016
Pampigny
VD
SUI
Poussins garcons
9805
Croisier Sven
2015
Ballaigues
VD
SUI
Poussins garcons
Vélo Club Vallorbe
9806
Progin Lenny
2015
Vuadens
FR
SUI
Poussins garcons
Cyclomaniacs Veveyse
9807
Tâche Constant
2016
Jorat-Menthue
VD
SUI
Poussins garcons
9808
RECORBET Auguste
2015
FONTANIL-CORNILLON
-
FRA
Poussins garcons
VTT CHARTREUSE
9809
Fellay Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Poussins garcons
9810
Perritaz Thibaut
2015
Broc
FR
SUI
Poussins garcons
9811
Lourenço Làzaro
2016
Sembrancher
VS
POR
Poussins garcons
SAERTEX Portugal/ Edaetech
9812
Premand Jérémy
2015
Choëx
VS
SUI
Poussins garcons
Union Cycliste Montheysanne
9813
Duvoisin Dylan
2015
Fontanezier
VD
SUI
Poussins garcons
VTT BALCON DU JURA
9814
Adatte Aksel
2015
Lavigny
VD
SUI
Poussins garcons
9815
Piras Raphael
2015
Ferlens VD
VD
FRA
Poussins garcons
9816
Monks Marlow
2018
Lausanne
VD
SUI
Poussins garcons
9817
Lüthi Noa
2015
Hauterive
NE
SUI
Poussins garcons
Team prof
9818
Collet Charlie
2018
Vallorbe
VD
SUI
Poussins garcons

Rock filles
13

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9301
lovey Kelia
2010
Vallorbe
VD
SUI
Rock filles
VC Echallens
9302
Raffo Charline
2010
Bavois
VD
SUI
Rock filles
TRYverdon
9303
Nguyen Sarah
2010
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Rock filles
Cimes Cycle
9304
Sahli Elsa
2010
Villars Burquin
VD
SUI
Rock filles
9305
Herzog Marie
2009
Ayse
-
FRA
Rock filles
BABC
9306
HOURIET ELOISE
2009
Fey
VD
SUI
Rock filles
V.C ECHALLENS
9307
Gremaud Lisa
2009
Echarlens
FR
SUI
Rock filles
BSO
9308
Jaccard Laure
2010
Epautheyres
VD
SUI
Rock filles
VC Echallens
9309
Combe Lily
2009
Mollens VS
VS
SUI
Rock filles
VTT Kids Crans-Montana
9310
Marthe Leonie
2010
Le Mouret
FR
SUI
Rock filles
Team ACM
9311
Trachsel Inès
2010
Longevilles mont d'or
-
FRA
Rock filles
9312
Simonin Tia
2010
Chavornay
VD
Rock filles
VC Orbe
9313
Dupertuis Solène
2009
Chavannes-Orsonnen
FR
SUI
Rock filles

Rock garçons
37

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
0
Peeters Daan
2010
Corgémont
BE
NED
Rock garçons
Velo Club Tramelan
9201
Bersier Jules
2010
Cugy (FR)
FR
SUI
Rock garçons
VELO CLUB PAYERNE
9202
RITTMEYER MATHÉO
2010
Poliez-le-Grand
VD
SUI
Rock garçons
VC ECHALLENS
9203
Di Nino Maël
2010
Val-d'Illiez
VS
SUI
Rock garçons
Illiez bike
9204
Favre Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
Rock garçons
O2MTB
9205
Berthoud Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Rock garçons
cyclomaniacs Veveyse
9206
Lambercier Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Rock garçons
ZetaCycling Club
9207
Atienza Matéo
2009
Moudon
VD
SUI
Rock garçons
Vélo Club Payerne Racing
9208
Frainier Axel
2010
La Chaux-de-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
Cime cycles
9209
Golay Alexandre
2009
Le Chenit
VD
SUI
Rock garçons
9210
Perrinjaquet Shayan
2010
Dombresson
NE
SUI
Rock garçons
zeta club
9211
Breitler Félix
2009
L'Auberson
VD
SUI
Rock garçons
VTT Balcon du Jura
9212
Schertenleib Thomas
2009
Chardonnay/Montaubion
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9213
Desarzens Mathias
2010
Les Bioux
VD
SUI
Rock garçons
9214
Zobel Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
Rock garçons
Pédale Bulloise
9215
Tschannen Timothé
2009
Châtel-Saint-Denis
FR
SUI
Rock garçons
Cyclomaniacs
9216
Timothy Hughes
2009
Valeyres-sous-Rances
VD
SUI
Rock garçons
VTT XC Champvent
9217
Progin Aaron
2009
Vuadens
FR
SUI
Rock garçons
Team Menoud-Bike / Cyclomaniacs Veveyse
9218
Michaud Yanis
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Rock garçons
Zeta Cycling Club
9219
Cyvoct Mathieu
2009
Cudrefin
-
SUI
Rock garçons
9220
BARONI Louis
2010
PERS-JUSSY
-
FRA
Rock garçons
R-VTT
9221
Martin Gabriel
2010
Les Moulins
VD
SUI
Rock garçons
Vélo-club Pays-d'Enhaut
9222
Cruchon Gaël
2009
Bretigny/ Morrens
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9223
Rutschmann Loric
2009
Cugy (VD)
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9224
Friberg William
2009
Echallens
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9225
Perey Romain
2010
Orzens
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9226
AUBRY Lucien
2010
MOUTHE
-
FRA
Rock garçons
Vtt Mont d'Or
9227
Michaud Nathan
2010
Pailly
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9228
Charrière Guillaume
2010
Gumefens
FR
SUI
Rock garçons
O2 Bike
9229
Melchior Martin
2010
Echallens
VD
SUI
Rock garçons
VC Echallens
9230
Kallin Charles
2010
La Chaux-de-Fonds
NE
FRA
Rock garçons
Cimes cycle
9231
BOURGEOIS Flavien
2009
Chatelblanc
-
FRA
Rock garçons
Risoux club
9232
Breton Milan
2010
Bretonnières
VD
SUI
Rock garçons
Vélo club Vallorbe
9233
Cordier Louka
2010
Vaux et chantegrue
-
FRA
Rock garçons
Risoux club
9234
Peeters Daan
2010
Corgémont
BE
NED
Rock garçons
Velo Club Tramelan
9235
Allen Dominic
2009
Nr Leven
-
GBR
Rock garçons
Red kite cycles
9236
nappiot théo
2010
COLOMBIER NE
NE
SUI
Rock garçons
Zeta Cycling Club

Soft filles
11

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
0
Peeters Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
Soft filles
9701
Lovey Nora
2013
Vallorbe
VD
SUI
Soft filles
VC Echallens
9702
Cyvoct Fanny
2013
Cudrefin
-
Soft filles
9703
Combe Mila
2013
Mollens VS
VS
SUI
Soft filles
VTT Kids Crans-Montana
9704
Dervey Zoé
2013
Hauteville
FR
SUI
Soft filles
Pédale Bulloise
9705
Rümbeli Célia
2013
L’Auberson
VD
SUI
Soft filles
VTT Balcon du Jura
9706
Rümbeli Célia
2013
L’Auberson
VD
SUI
Soft filles
VTT Balcon du Jura
9707
Baud Tina
2013
Chaux Neuve
-
FRA
Soft filles
Risoux club
9708
Flaction Nora
2014
Juriens
VD
SUI
Soft filles
Vélo club Vallorbe
9709
charlemagne zélie
2013
etaux
-
FRA
Soft filles
bonneville arve cyclisme
9710
Peeters Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
Soft filles

Soft garcons
29

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
9601
Oguey Tomeo
2014
Villars-le-Terroir
VD
SUI
Soft garcons
9602
molliet evan
2014
Rennaz
VD
SUI
Soft garcons
montreux-rennaz cyclisme
9603
Di Nino Lionel
2013
Val-d'Illiez
VS
SUI
Soft garcons
Illiez bike
9604
Favre Charly
2014
Pringy
FR
SUI
Soft garcons
9605
Berthoud Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Soft garcons
Cyclomaniacs veveyse
9606
Koenig Louis
2013
MULHOUSE
-
FRA
Soft garcons
9607
Raffo Louis
2013
Bavois
VD
SUI
Soft garcons
TRYverdon
9608
Wisler Elia
2014
Hunzenschwil
AG
SUI
Soft garcons
RC Gränichen
9609
Breitler Simon
2013
L'Auberson
VD
SUI
Soft garcons
VTT Balcon du Jura
9610
BREGAND LEO
2014
MALBUISSON
-
FRA
Soft garcons
9611
Martin Mathieu
2013
Les Moulins
VD
SUI
Soft garcons
Vélo-club Pays-d'Enhaut
9612
Randin Timoté
2014
Vuarrens
VD
SUI
Soft garcons
VC Echallens
9613
AUBRY Marius
2013
MOUTHE
-
FRA
Soft garcons
VTT Mont d'or
9614
Freymond Colin
2014
St-Cierges
VD
SUI
Soft garcons
VC Echallens
9615
Folletete Antoine
2013
Malbuisson
-
FRA
Soft garcons
9616
jaccard mathieu
2013
Epautheyres
VD
SUI
Soft garcons
VC Echallens
9617
Magnin Jules
2013
Vougy
-
FRA
Soft garcons
BABC
9618
Rümbeli Matteo
2014
L’Auberson
VD
SUI
Soft garcons
VTT Balcon du Jura
9619
Rümbeli Matteo
2014
L’Auberson
VD
SUI
Soft garcons
VTT Balcon du Jura
9620
Roh Noem
2014
Erde
VS
SUI
Soft garcons
Kids Bike Horizon
9621
Pasquier Jay
2014
Crésuz
FR
SUI
Soft garcons
Dani VTT
9622
Malherbe Eliott
2014
Vallorbe
VD
SUI
Soft garcons
Vélo Club Vallorbe
9623
Rouiller Terry
2014
Choëx
VS
SUI
Soft garcons
Union cycliste Montheysanne
9624
Ratti Léo
2014
Moudon
VD
Soft garcons
9625
Pont Tim
2013
Montagny (FR)
FR
SUI
Soft garcons
VC Payerne - Payerne
9626
Langel Sven
2013
Petite Chaux
-
FRA
Soft garcons
VCMM
9627
Gugerli Mathieu
2013
Boudry
NE
SUI
Soft garcons
9628
Trachsel Célian
2013
Longevilles Mont d'Or
-
SUI
Soft garcons
9629
Vauchy Gabin
2013
Longevilles Mont d'Or
-
SUI
Soft garcons

XC - Dames 1
11

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4025
Schadow Uta
1986
St. Gallen
SG
SUI
XC - Dames 1
Girini Radsport
4034
Pratiwi Josephine
1993
Zürich
ZH
SUI
XC - Dames 1
4036
Martin Marinette
1983
Les Moulins
VD
SUI
XC - Dames 1
Global Cycle Château-d'Oex
4042
Bidault Pauline
1990
Mulhouse
-
FRA
XC - Dames 1
4043
Weinbeer Anna
1994
Binningen
BL
SUI
XC - Dames 1
4077
Clerx Nicole
1989
Fribourg
FR
NED
XC - Dames 1
4080
Challandes Dounia
2002
St-Blaise
NE
SUI
XC - Dames 1
Team Prof Raiffeisen CCL
4088
IMBERT ALICE
2000
Bons en chablais
-
FRA
XC - Dames 1
Team Performance Cycling
4094
Löffel Nicole
1985
Diessbach bei Büren
BE
SUI
XC - Dames 1
4096
chavaillaz Ilona
1982
Sommentier
FR
SUI
XC - Dames 1
Team Chiffelle
4098
Racheter Naïka
2000
Hauterive
NE
SUI
XC - Dames 1
Kids Prof CCL

XC - Dames 2
5

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4007
Crettenand Nicole
1975
Würenlingen
AG
SUI
XC - Dames 2
Team Koach
4017
Tischhauser Mareike
1981
Bottmingen
BL
GER
XC - Dames 2
Mareike Tischhauser
4033
Tschopp Katrin
1981
Willisau
LU
SUI
XC - Dames 2
4063
BUCHIN-ROULIE Vanessa
1974
Lausanne
VD
FRA
XC - Dames 2
Tri Team Pully / XPERIENCE TRAINING
4107
Singele Isabelle
1965
La Sagne NE
NE
SUI
XC - Dames 2
VC Vignoble-Cyclerc

XC - Hommes
13

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4013
Redgers Jonathan
1992
Geneva
GE
SUI
XC - Hommes
4030
Bidault Pierre
1992
MULHOUSE
-
FRA
XC - Hommes
4035
Maillefer Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
XC - Hommes
Vélo Club Vevey
4046
Gutmann Simon
1995
Breitnau
-
SUI
XC - Hommes
B&W bike.cases Merida Team
4048
L'Eplattenier Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
XC - Hommes
Passion Velo
4051
Ilitsch Simon
1997
Zurzach
-
SUI
XC - Hommes
Marquart Radsport Racing Team
4055
Bohnet Guillaume
1999
Levron
VS
SUI
XC - Hommes
La roue tourne
4062
Cerf Evan
1998
Seleute
JU
SUI
XC - Hommes
GS Ajoie / Mont-Terri XCO Team
4064
Borin Nahel
1996
Le Mont-sur-Lausanne
VD
SUI
XC - Hommes
Borin Prodotti Veneti
4091
kersuzan pierrick
1995
thollon
-
FRA
XC - Hommes
VTT Gavot
4099
Anquetil Antoine
1993
Viuz-en-Sallaz
-
FRA
XC - Hommes
4101
Schmid Silas
1993
Ostermundigen
BE
SUI
XC - Hommes
4106
Richoz nicolas
1993
Epalinges
VD
SUI
XC - Hommes
triteampully

XC - Masters 1
32

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4001
Luthi Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
XC - Masters 1
PROF-RAIFFEISEN/CC LITTORAL
4009
Llabjani Kushtrim
1990
Eclépens
VD
SUI
XC - Masters 1
VCM 604
4010
Caccetta Fabio
1990
Zug
ZG
SUI
XC - Masters 1
Biketreff Baar-Cham
4020
Fellay Julien
1990
Sorens
FR
SUI
XC - Masters 1
4024
Guélat Nathan
1990
Yverdon-les-Bains
VD
SUI
XC - Masters 1
4026
Pereira Filipe
1985
Yverdon-les-Bains
VD
POR
XC - Masters 1
4037
Cuche Gaspar
1990
Chavannes-sur-Moudon
VD
SUI
XC - Masters 1
---
4038
Rietmann Max
1983
Zürich
ZH
SUI
XC - Masters 1
4040
Fernandez Obenza Alexis
1987
Visp
VS
ESP
XC - Masters 1
CC Os Mosqueteiros
4041
Schaller Urs
1982
Willisau
LU
SUI
XC - Masters 1
DANI Schnider Radsport
4045
beselga gomes fernando
1986
Broc
FR
POR
XC - Masters 1
Team Chiffelle
4049
Raczkowski Tomasz
1988
Yvonand
VD
POL
XC - Masters 1
Szczepanbike
4052
Fonseca Bruno
1984
Ependes (VD)
VD
POR
XC - Masters 1
4057
Heer Adrian
1988
Horw
LU
SUI
XC - Masters 1
4059
jacquin benoit
1986
Les Fourgs
-
FRA
XC - Masters 1
Magicrème
4061
Rotondo Pascal
1988
Vionnaz
VS
SUI
XC - Masters 1
4065
Agassis Nicolas
1983
Orbe
VD
SUI
XC - Masters 1
Team Pracondu Elite
4066
Spataru Sorin
1982
Mellingen
AG
ROU
XC - Masters 1
4067
BREGAND MICKAEL
1983
MALBUISSON
-
FRA
XC - Masters 1
4068
Rithner Damien
1988
Le Brassus
VD
SUI
XC - Masters 1
Confrérie des Bikers du Risoud
4069
Meylan Steve
1984
Juriens
VD
SUI
XC - Masters 1
VC Echallens
4072
Dumoulin Johny
1991
Levron
VS
SUI
XC - Masters 1
Team montagne show
4075
Da Rocha Lopes Rui Carlos
1988
YVERDON-LES-BAINS
VD
POR
XC - Masters 1
Patos Bravos
4078
Magnin Anthony
1986
Le Brassus
VD
SUI
XC - Masters 1
Confrérie des Bikers du Risoud
4082
Champion Yannick
1982
Tévenon
VD
SUI
XC - Masters 1
4086
Augsburger Loic
1988
Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 1
4087
Reverte Richard
1984
Divonne les Bains
-
FRA
XC - Masters 1
4090
Petter Julien
1983
Sugiez
FR
SUI
XC - Masters 1
4093
SEEBERGER HANS-BAPTIST
1984
KIPPEL
VS
SUI
XC - Masters 1
4095
Premand Frédéric
1983
Choëx
VS
SUI
XC - Masters 1
GX Racing
4102
Fauria Torrent Oriol
1986
Lausanne
VD
ESP
XC - Masters 1
Footing Club Lausanne
4103
Monks Christopher
1985
Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 1

XC - Masters 2
28

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4004
Guidetti Hervé
1973
Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 2
Rushteam Ecublens
4005
Grin Jérôme
1981
Onex
GE
SUI
XC - Masters 2
4012
Nicolas Gilbert
1976
Riaz
FR
SUI
XC - Masters 2
Comba Power
4014
Kuehni Marc
1976
Oberwil
BL
SUI
XC - Masters 2
4015
Nevers Yannick
1979
Le Locle
NE
SUI
XC - Masters 2
4021
PESEUX Jerome
1973
LES ROUSSES
-
FRA
XC - Masters 2
4022
Buergler Bernhard
1976
Neuenegg
BE
SUI
XC - Masters 2
4028
Lozano Daniel (Amalia)
1976
Cressier
NE
SUI
XC - Masters 2
Team sudero
4031
Renner Pascal
1977
Le Mont-sur-Lausanne
VD
SUI
XC - Masters 2
4047
Amstutz Yves
1974
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 2
CC Littoral
4054
Mathey Frédéric
1981
Pampigny
VD
SUI
XC - Masters 2
4056
Lo Manto Mario
1972
Selzach
SO
SUI
XC - Masters 2
4058
Voss John
1981
Selzach
SO
GER
XC - Masters 2
4060
Koenig Mathieu
1981
MULHOUSE
-
FRA
XC - Masters 2
4071
Jaccard Lilian
1976
Epautheyres
VD
SUI
XC - Masters 2
VC Echallens
4073
Schoeni Thierry
1972
Bellerive VD
VD
SUI
XC - Masters 2
CYCLES SUDERO
4076
Dind Patrick
1975
Montricher
VD
SUI
XC - Masters 2
Vélo Club Echallens
4079
Matthey-Claudet Sébastien
1975
Biel/Bienne
BE
SUI
XC - Masters 2
4081
MOUGET LAURENT
1973
la riviere drugeon
-
SUI
XC - Masters 2
4083
Bouther Romain
1981
saint paul en chablais
-
FRA
XC - Masters 2
evian velo
4084
Trachsel Rémy
1978
Longevilles-Mont-d'Or
-
FRA
XC - Masters 2
Olympic Mont d'Or
4085
Daniel Christophe
1973
Marsens
FR
SUI
XC - Masters 2
Team Chiffelle
4089
Breitler Michael
1979
Sullens
VD
SUI
XC - Masters 2
Vtt balcon du jura
4092
Da Cunha Luis
1980
Gland
VD
POR
XC - Masters 2
Léman Racing Club
4097
Matthey Gregory
1978
Tavannes
BE/JB
SUI
XC - Masters 2
4100
LOUVION Fabien
1978
La roche sur foron
-
FRA
XC - Masters 2
Pays Rochois
4104
Bariatti Alexandre
1980
Vallorbe
VD
SUI
XC - Masters 2
Alexandre Bariatti
4105
Rime Bruno
1978
Vuadens
FR
SUI
XC - Masters 2
TEAM CHIFFELLE et Teysalpi

XC - Seniors
16

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
4006
Landenberger Bruno
1962
Frenkendorf
BL
SUI
XC - Seniors
4Cycle
4008
MARTIN JEAN CLAUDE
1962
Bonneville
-
FRA
XC - Seniors
B.A.B.C
4011
Ropars Alain
1968
Bogis-Bossey
VD
SUI
XC - Seniors
Vélo Club Nyon
4016
Marcacci Alberto
1970
Wohlen bei Bern
BE
SUI
XC - Seniors
Team MA
4018
Granges Nicolas
1969
Sion
VS
SUI
XC - Seniors
Betania
4019
Dalmas Pierre-Alain
1963
Chavornay
VD
SUI
XC - Seniors
VTT Balcon du Jura
4023
Capelli Dominique
1970
Roche
VD
SUI
XC - Seniors
Montreux Rennaz cyclisme
4027
Monney Marc
1965
Bulle 1
FR
SUI
XC - Seniors
Solo Bike Bulle
4029
Siffert Stefan
1971
Schmitten
FR
SUI
XC - Seniors
THOEMUS FACTORY TEAM
4032
Moreira Sergio
1965
yverdon
VD
POR
XC - Seniors
Patos Bravos
4039
Fankhauser Jean-pierre
1970
L'isle
VD
SUI
XC - Seniors
4044
Mathys Pierre-Alain
1966
Le Crêt
FR
SUI
XC - Seniors
Team Raid Mountain
4050
Truan Pascal
1970
Vallorbe
VD
SUI
XC - Seniors
Rock'n'Roll Attitude
4053
Wüthrich Jean-Christophe
1969
Lausanne
VD
SUI
XC - Seniors
Velo Club Echallens
4070
Lang Nils
1965
La Rippe
VD
SUI
XC - Seniors
Léman Racing Club
4074
Fragniere Jean-jacques
1971
Veysonnaz
VS
SUI
XC - Seniors

XCM - Dames
2

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1001
Pellet Joanie
1987
Gsteig
BE
SUI
XCM - Dames
1002
Zürcher Alexandra
1991
Diemtigen
BE
SUI
XCM - Dames
Tri Team Steffisburg

XCM - Hommes
9

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1302
Gyger Michael
1994
Tavannes
BE
SUI
XCM - Hommes
Team Alouettes.ch
1328
Schmocker Mathieu
2001
Chardonne
VD
SUI
XCM - Hommes
CYCLOMANIACS VEVEYSE
1330
Chiffelle Nathan
1999
Lignières
NE
SUI
XCM - Hommes
Team Chiffelle
1346
GOY ETIENNE
1993
MONNAZ
-
SUI
XCM - Hommes
1354
Gurba Matthieu
1993
Seleute
JU
SUI
XCM - Hommes
S'leute Cycling Team
1359
geron raphael
1994
seynod
-
FRA
XCM - Hommes
1360
MENéTREY MAXENCE
1994
PULLY
-
SUI
XCM - Hommes
1361
Neusch Jérémy
1999
Ponsonnas
-
FRA
XCM - Hommes
Matheysienne vtt
1406
Amarinei Robert
1995
Gaillard
-
ROU
XCM - Hommes

XCM - Masters 1
42

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1301
HULEUX Ludovic
1989
SALLANCHES
FR
FRA
XCM - Masters 1
A LOAN BIKE
1303
Llabjani Qazim
1991
Chevilly
VD
SUI
XCM - Masters 1
VCM 604
1306
MONVOISIN basile
1989
Annecy
-
FRA
XCM - Masters 1
1307
Bourachot Florent
1988
Pully
VD
SUI
XCM - Masters 1
Les Mardistes
1312
Boillat Grégory
1986
Saignelégier
JU
SUI
XCM - Masters 1
Les coureurs de bières
1315
Mottaz Valentin
1986
Chêne-Paquier
VD
SUI
XCM - Masters 1
Team Suchet / VO cycles
1316
genetti valentin
1984
Orbe
VD
SUI
XCM - Masters 1
procycles
1317
Richard Anael
1990
Corcelles-le-Jorat
VD
SUI
XCM - Masters 1
Cobra bikers team
1319
Minoggio Julien
1984
Granges-Paccot
FR
SUI
XCM - Masters 1
Vélo Club Fribourg
1321
Grand Anthony
1991
La Tour-de-Trême
FR
SUI
XCM - Masters 1
Team Dupasquier sports bike
1322
Gachet Nicolas
1982
Pringy
FR
SUI
XCM - Masters 1
Pédale Bulloise
1329
Ferreira Bruno
1983
Mézières FR
FR
POR
XCM - Masters 1
Pedale Bulloise/ Nutrysportsnutrition
1335
Weil Sebastien
1990
Mulhouse
-
FRA
XCM - Masters 1
1336
Hug Matthias
1985
Trimbach
SO
SUI
XCM - Masters 1
www.bikeclubolten.ch
1340
Schweri Simon
1983
Baden Rütihof
AG
SUI
XCM - Masters 1
1343
Jannet Flavien
1987
Miramas
-
FRA
XCM - Masters 1
One Endurance Team
1348
Chenal Nicolas
1983
Saignelégier
JU
SUI
XCM - Masters 1
VTT Club Le Noirmont
1349
Wiesberger Philipp
1986
Wädenswil
ZH
AUT
XCM - Masters 1
WE SPORTS Racing
1350
Coty Benjamin
1991
Lutry
VD
SUI
XCM - Masters 1
Team Cycling Les Pierrettes
1351
Muri Adrian
1983
Geuensee
LU
SUI
XCM - Masters 1
1356
Rodrigues Filipe
1987
Petit-Lancy
GE
POR
XCM - Masters 1
1357
Pereira Amílcar
1982
Meyrin
GE
SUI
XCM - Masters 1
Amis cyclistes de vernier
1365
Gentile Nicolas
1982
Les Bois
JU
SUI
XCM - Masters 1
Cimes Cycle
1368
Walbaum Simon
1989
L'Isle
VD
SUI
XCM - Masters 1
1370
Piras Francesco
1982
Jorat-Mézières
VD
SUI
XCM - Masters 1
1375
Tissot Alexis
1990
Moiry
VD
SUI
XCM - Masters 1
1377
Rochat mathieu
1985
Lonay
VD
SUI
XCM - Masters 1
1379
Bähler Benjamin
1990
1148
VD
SUI
XCM - Masters 1
BCT
1381
Ordonez Nicolas
1987
Yvonand
VD
SUI
XCM - Masters 1
1383
Progin Lionel
1982
Vuadens
FR
SUI
XCM - Masters 1
Menoud Bike / Cylomaniacs Veveyse
1384
Lüthi Tobias
1984
Walliswil bei Wangen
BE
SUI
XCM - Masters 1
1388
Meylan Sylvain
1988
Le Brassus
VD
SUI
XCM - Masters 1
Les Bikers du Risoud
1392
GRONDEL Alexandre
1987
GEX
-
FRA
XCM - Masters 1
1393
barros lourenço Marcio
1986
Sembrancher
VS
POR
XCM - Masters 1
SAERTEX Portugal/ Edaetech
1395
Adatte Gaël
1982
Lavigny
VD
SUI
XCM - Masters 1
1396
Payot Guillaume
1984
Molondin
VD
SUI
XCM - Masters 1
Version Originale Cycles
1400
Duchemin Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
XCM - Masters 1
VC Vignoble - CYCLERC
1401
Galicia Joan
1983
Rolle
VD
ESP
XCM - Masters 1
1402
Glas Michael
1982
Spiegel bei Bern
BE
GER
XCM - Masters 1
1403
Schütz Christoph
1984
Solothurn
SO
AUT
XCM - Masters 1
1408
Nydegger Michael
1984
Bern
BE
SUI
XCM - Masters 1
GS Schaller
1412
Zürcher Patrick
1987
Oey
-
SUI
XCM - Masters 1
Tri Team Steffisburg

XCM - Masters 2
41

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1305
serin fabien
1974
St Georges Sur Eure
-
FRA
XCM - Masters 2
ES Maintenon Pierres
1308
Hubacher Peter
1972
Soyhiéres
JU
SUI
XCM - Masters 2
Team Alouettes/Logo-Print
1309
Benoit Stéphane
1975
Cudrefin
VD
SUI
XCM - Masters 2
Team Sudero
1313
Crozet Michael
1978
+33671032343
-
SUI
XCM - Masters 2
Michael Crozet
1318
Cross Peter
1972
Prevessin-Moens
-
RSA
XCM - Masters 2
1324
chalot julien
1981
vesenaz
GE
FRA
XCM - Masters 2
VC annemasse
1325
Plantevin Olivier
1980
Vevey
VD
SUI
XCM - Masters 2
Cyclomaniac
1331
NADLER FREDERIC
1974
LES FINS
-
FRA
XCM - Masters 2
VCMM
1332
Rodrigues jorge
1972
Prevessin
-
SUI
XCM - Masters 2
Team ACV
1333
Charpilloz Sébastien
1975
Bassecourt
JU
SUI
XCM - Masters 2
VTT Club Jura
1334
Trolliet Frederic
1974
Bournens
VD
SUI
XCM - Masters 2
1337
Périat Maurice
1974
Alle
JU
SUI
XCM - Masters 2
GS AJOIE
1338
Nobel Karl
1981
Moutier
BE/JB
SUI
XCM - Masters 2
vélo club Perrefitte
1344
Kropf Peter
1973
Linden
BE
SUI
XCM - Masters 2
1345
Zampieri Lucas
1979
Gals
BE
SUI
XCM - Masters 2
TEAM TESAG UVEX
1347
BACHSCHMIDT Frédéric
1974
SIGOLSHEIM
-
FRA
XCM - Masters 2
Entente Cycliste COLMAR
1352
Dubois Gaël
1978
Cousset
FR
SUI
XCM - Masters 2
Mardi déchaînés
1353
Ribotel Daniel
1972
Rueyres-St.-Laurent
FR
SUI
XCM - Masters 2
Pédales Bulloise
1355
Deluche Gérard
1975
Boulens
VD
SUI
XCM - Masters 2
1358
Trolliet David
1978
Daillens
VD
SUI
XCM - Masters 2
1362
Allen Mark
1974
Upper largo
-
GBR
XCM - Masters 2
Redkite Cycles
1363
Rota-Graziosi Alexandre
1974
GRANGES-NARBOZ
-
FRA
XCM - Masters 2
VEL'HAUT-JURA SAINT-CLAUDE
1364
Bronstein Dan
1977
Thônex
GE
SUI
XCM - Masters 2
1366
Lorimier Vincent
1978
Vouvry
VS
SUI
XCM - Masters 2
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
1367
Perrin Damian
1981
Bern
BE
SUI
XCM - Masters 2
Papival-Scott Grand-Raid BCVS
1369
Sanchez Carlos
1974
Neuchâtel
NE
ESP
XCM - Masters 2
Club Cycliste Littoral
1371
Ottino Gabriele
1977
Zürich
ZH
SUI
XCM - Masters 2
1372
SANCHEZ MUNOZ MANUEL
1980
PREVESSIN MOENS (FRANCE)
-
ESP
XCM - Masters 2
SRM TEAM
1374
Colin Matthieu
1981
St Dié
-
FRA
XCM - Masters 2
1376
Baud Raphael
1980
Chaux Neuve
-
FRA
XCM - Masters 2
1380
Nanchen David
1976
Brent
VD
SUI
XCM - Masters 2
1382
Nessier Marcel
1981
Schenkon
LU
SUI
XCM - Masters 2
Nessier
1386
Braun Michaël
1974
St-Sulpice VD
VD
SUI
XCM - Masters 2
Team Ladakh
1387
Nenet Frederic
1972
Aproz (Nendaz)
VS
FRA
XCM - Masters 2
Air Team Chocolate
1391
Kunze Marc
1980
Chavornay
VD
SUI
XCM - Masters 2
VO Cycles
1394
berrut leonard
1975
Troistorrents
VS
SUI
XCM - Masters 2
1397
uldry marc
1975
chatel-st-denis
FR
SUI
XCM - Masters 2
Cyclomaniacs Veveyse
1398
Kuffer Gilles
1976
St-Prex
VD
SUI
XCM - Masters 2
1407
Périat Patrick
1977
Courroux
JU
SUI
XCM - Masters 2
Team Tirole
1410
Lallemand Fabrice
1981
Courgenay
JU
SUI
XCM - Masters 2
GS AJOIE
1411
Doriel Alexandre
1973
Crans-Montana
VS
SUI
XCM - Masters 2
CycleAddicts Geneva

XCM - Seniors
16

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1304
Boss Marcel
1966
Boll
BE
SUI
XCM - Seniors
VC Meiringen-Brienz/Bulls
1311
Tugler Dominique
1963
Sévaz
FR
SUI
XCM - Seniors
VC Payerne Procycles
1314
Menuet Christophe
1969
0661081751
-
FRA
XCM - Seniors
U.V.Louviers
1320
Tavazzi Alexandre
1965
Chéserex
VD
SUI
XCM - Seniors
Rochat Cycles Aubonne
1323
Stanbury Paul
1967
St Prex
-
SUI
XCM - Seniors
1326
Bastow Mark
1965
Saint-Prex
VD
SUI
XCM - Seniors
1327
Lehmacher Michael
1969
Vandoeuvres
GE
SUI
XCM - Seniors
1339
Noël Jean-luc
1967
Fey
VD
SUI
XCM - Seniors
VC EChallens
1341
Da costa Paulo
1968
Chavannnes de Bogis
VD
SUI
XCM - Seniors
amis ciclistes vernier
1373
GUY LIONEL
1968
dieulouard
-
FRA
XCM - Seniors
VTT BLENOD
1385
Nünlist Aldo
1970
Egerkingen
SO
SUI
XCM - Seniors
SeeYouLaterAlligators
1389
Leresche Luc
1965
Ballaigues
VD
SUI
XCM - Seniors
1399
Beau Stephane
1969
Mieussy
-
FRA
XCM - Seniors
MB RACE
1404
Blaser Marco
1967
Köniz
BE
SUI
XCM - Seniors
Bikeline 1 / ceetec
1405
Pöhl Hubert
1971
Malans
GR
SUI
XCM - Seniors
Velo Flütsch
1409
tiolus pascal
1970
Grandson
VD
SUI
XCM - Seniors

XCM - Tandem
1

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Team Name
PAI.
1390
-
GREGIS Manon
Gauthier Guillaume
1993
1991
Les Rousses
Les rousses
-
-
FRA
FRA
XCM - Tandem

XCM Dames licencié UCI
7

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
1
Trepte Evelyne
1982
Horgen
ZH
SUI
XCM Dames licencié UCI
VC Horgen
2
Bünter Antonia
1982
Bern
BE
SUI
XCM Dames licencié UCI
Velocitta Bern / RSC Aaretal Münsingen
3
DEBANT Marie
1980
Ars sur moselle
-
FRA
XCM Dames licencié UCI
CSC yutz
5
GIRARDIN CAMILLE
1990
TURCKHEIM
-
FRA
XCM Dames licencié UCI
Entente Cyclite COLMAR
6
Morel Estelle
1993
Orchamps-Vennes
-
FRA
XCM Dames licencié UCI
VC Ornans
7
Zaugg Carmen
1992
Oensingen
SO
SUI
XCM Dames licencié UCI
Bike Club Olten
8
Hofer Lea
1997
Burgdorf
BE
SUI
XCM Dames licencié UCI
rockthisbike.ch

XCM Hommes licencié UCI
43

Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Club / Team
PAI.
101
Gaillard David
1986
Zwingen
BL
SUI
XCM Hommes licencié UCI
DANi Schnider Radsport
102
NGUYEN Maxime
1990
Annecy le vieux
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
OC GIF VTT
103
Hänzi Dominique
1960
Puplinge
GE
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Pédale des Eaux vives
104
Weber Sascha
1988
St. Wendel
-
GER
XCM Hommes licencié UCI
Trek-Vaude
105
Heinzer Fabian
1999
Schwyz
SZ
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team BULLS
106
Gaspoz Tristan
2001
Vex
VS
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team Papival Scott
107
WOJTRZYK Guillaume
1987
PONT A MOUSSON
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Guillaume WOJTRZYK
108
Kiser Pascal
1998
GISWIL
OW
SUI
XCM Hommes licencié UCI
RMC Obwalden
109
Collet-Beillon Anthony
1992
la tour du pin
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
110
Nay Pascal
1993
Zizers
GR
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Thömus Racing Team
111
Inauen Benjamin
1996
Appenzell Steinegg
AI
SUI
XCM Hommes licencié UCI
RMC Appenzell/Gilis Biketeam
112
Hemroulle Johan
1995
Epalinges
VD
BEL
XCM Hommes licencié UCI
Entente cycliste De Wallonie
113
Marti Jeremias
1990
Willisau
LU
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Strüby-BiXS Team
114
Barben Emilien
1991
Chez-le-bart
NE
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team VTT Papival Scott
115
Fanger Martin
1988
Genève
GE
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Bikeinlove Cycling Gèneve
116
Lathion Aurélien
2000
Bramois
VS
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team PAPIVAL SCOTT Grand Raid
117
RAEDISCH Alexandre
1997
Chapeiry
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Team Forestière Rosti
118
buffard florian
1995
Morbier
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Team Forestière Rosti
119
Colin Maxime
1993
Arbent
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Team Forestière Rosti
120
Hubert Thibaut
1999
Bourg en Bresse
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Team Forestière Rosti
121
MARCZOCH Charly
1975
Bourg en Bresse
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Team Forestière Rosti
122
Membrez Stéphane
1986
Moutier
BE
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team alouettes/cannondale CCMoutier
123
bolmont Pierre
1996
Les Ollières
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
Annecy cyclisme compétition
124
Challamel Robin
2002
0786325163
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
VTT Pays de Gavot
125
LARGE Francis
1968
ABBEVILLERS
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
VTT Passion Beaucourt
126
Plüss Andreas
1985
Riken
AG
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Bike Club Olten / Trophy Bike
127
Hemroulle Johan
1995
Epalinges
VD
BEL
XCM Hommes licencié UCI
X-Speed United
128
Bryand Alexandre
1987
Chardonne
VD
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Scott Papival Grand Raid BCVS
129
HARLEZ Maxime
1998
Tertre
-
BEL
XCM Hommes licencié UCI
Amaruq Racing Team
130
Conod Nicolas
2000
Bogis-Bossey
VD
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Léman Racing Club
131
Landenberger Nils
2002
Frenkendorf
BL
SUI
XCM Hommes licencié UCI
4cycle / Goldwurst Power
132
Kloetzli Micha
1999
Tramelan
BE/JB
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team alouettes/canondale
133
Debons Antoine
1998
Martigny
VS
SUI
XCM Hommes licencié UCI
VC Excelsior Martigny
134
Dénervaud Maxime
2000
Les Sciernes d'Albeuve
FR
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team Texner Cypwheels
135
Monnier Fabien
1984
Ayent
VS
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Papival Scott Grand Raid BCVS
136
Looser Konny
1989
Hinwil
ZH
SUI
XCM Hommes licencié UCI
STOLL-Racing by Elysator
137
South Casey
1997
Matzingen
TG
SUI
XCM Hommes licencié UCI
138
LESOIN Lucas
1998
ONNION
-
FRA
XCM Hommes licencié UCI
A.C.C
139
Groslambert Rémi
1996
Ornans
-
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team VC Ornans Lapierre
140
Aebi Antoine
1998
Suchy
VD
SUI
XCM Hommes licencié UCI
VC Orbe/ Team Vorarlberg
141
Aguirre Harry
1987
Arica
-
CHI
XCM Hommes licencié UCI
142
Flück Vincent
1985
Hauteville
FR
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Team Dupasquier Sports Bike
1378
Rossetti Camille
1988
Travers
NE
SUI
XCM Hommes licencié UCI
Passion Vélo