Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

XC - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
4098
RACHETER Naïka
2000
Hauterive
NE
SUI
XC - Dames 1
02:38:12
2
4036
MARTIN Marinette
1983
Château-D'oex
VD
SUI
XC - Dames 1
02:47:28
00:09:16
3
4080
CHALLANDES Dounia
2002
St-Blaise
NE
SUI
XC - Dames 1
03:08:37
00:30:25
4
4088
IMBERT Alice
2000
Bons En Chablais
-
FRA
XC - Dames 1
03:08:38
00:30:26
5
4034
PRATIWI Josephine
1993
Biel (be)
BE
SUI
XC - Dames 1
03:17:34
00:39:22
6
4007
CRETTENAND Nicole
1975
Würenlingen
AG
SUI
XC - Dames 2
03:28:04
00:49:52
7
4033
TSCHOPP Katrin
1981
Willisau
LU
SUI
XC - Dames 2
03:33:18
00:55:06
8
4094
LÖFFEL Nicole
1985
Diessbach Bei Büren
BE
SUI
XC - Dames 1
03:33:26
00:55:14
9
4107
SINGELE Isabelle
1965
La Sagne Ne
NE
SUI
XC - Dames 2
03:41:34
01:03:22
10
4042
BIDAULT Pauline
1990
Mulhouse
-
FRA
XC - Dames 1
04:28:38
01:50:26

XC - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
4001
LUTHI Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
XC - Masters 1
02:01:40
2
4091
KERSUZAN Pierrik Michel
1995
Thollon
-
FRA
XC - Hommes
02:07:20
00:05:40
3
4035
MAILLEFER Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
XC - Hommes
02:10:26
00:08:46
4
4093
SEEBERGER Hans-Baptist
1984
Kippel
VS
SUI
XC - Masters 1
02:10:39
00:08:59
5
4106
RICHOZ Nicolas
1993
Bienne
BE
SUI
XC - Hommes
02:13:55
00:12:15
6
4062
CERF Evan
1998
Seleute
JU
SUI
XC - Hommes
02:15:00
00:13:20
7
4089
BREITLER Michael
1979
Sullens
VD
SUI
XC - Masters 2
02:15:24
00:13:44
8
4048
L'EPLATTENIER Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
XC - Hommes
02:17:28
00:15:48
9
4083
BOUTHER Romain
1981
Saint Paul En Chablais
-
FRA
XC - Masters 2
02:22:40
00:21:00
10
4045
BESELGA GOMES Fernando
1986
Broc
FR
POR
XC - Masters 1
02:24:50
00:23:10

XCM - Scratch Dames
8

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
1002
ZÜRCHER Alexandra
1991
Diemtigen
BE
SUI
XCM - Dames
05:00:18
2
7
ZAUGG Carmen
1992
Hägendorf
SO
SUI
XCM Dames licencié UCI
05:01:50
00:01:32
999
2
BÜNTER Antonia
1982
Bern
BE
SUI
XCM Dames licencié UCI
DNF
999
8
HOFER Lea
1997
Burgdorf
BE
SUI
XCM Dames licencié UCI
DNF
999
1001
PELLET Joanie
1987
Gsteig
BE
SUI
XCM - Dames
DNF
999
3
DEBANT Marie
1980
Ars Sur Moselle
-
FRA
XCM Dames licencié UCI
DNF
999
5
GIRARDIN Camille
1990
Sigolsheim100
-
FRA
XCM Dames licencié UCI
DNF
999
6
MOREL Estelle
1993
Orchamps-Vennes
-
FRA
XCM Dames licencié UCI
DNF

XCM - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
104
WEBER Sascha
1988
St. Peter
-
GER
XCM Hommes licencié UCI
03:35:12
2
115
FANGER Martin
1988
Genève
GE
SUI
XCM Hommes licencié UCI
03:36:40
00:01:28
3
137
SOUTH Casey
1997
Matzingen
TG
SUI
XCM Hommes licencié UCI
03:42:35
00:07:23
4
113
MARTI Jeremias
1990
Willisau
LU
SUI
XCM Hommes licencié UCI
03:59:11
00:23:59
5
135
MONNIER Fabien
1984
Ayent
VS
SUI
XCM Hommes licencié UCI
03:59:15
00:24:03
6
139
GROSLAMBERT Rémi
1996
Ornans
-
SUI
XCM Hommes licencié UCI
04:06:52
00:31:40
7
132
KLOETZLI Micha
1999
Tramelan
BE/JB
SUI
XCM Hommes licencié UCI
04:08:01
00:32:49
8
1393
BARROS LOURENÇO Marcio
1986
Sembrancher
VS
POR
XCM - Masters 1
04:18:20
00:43:08
9
105
HEINZER Fabian
1999
Schwyz
SZ
SUI
XCM Hommes licencié UCI
04:18:53
00:43:41
10
1412
ZÜRCHER Patrick
1987
Oey
-
SUI
XCM - Masters 1
04:25:26
00:50:14