Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

XCM - Scratch Dames
8

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
1101
BLICKENSTORFER Tanja
1993
Horgen
-
SUI
XCM - Dames
04:23:06
2
1414
METILLE Stephanie
1986
Val-De-Ruz
NE
SUI
XCM - Dames
04:58:32
00:35:26
3
1340
SERVAIS Céline
1990
Bernex
-
BEL
XCM - Dames
05:05:12
00:42:06
4
1338
TENDON Nadine
1964
Courfaivre
JU
SUI
XCM - Dames
05:32:58
01:09:52
5
1108
SCHADOW Uta
1986
St. Gallen
SG
SUI
XCM - Dames
05:47:29
01:24:23
6
1339
CUTILLA Roxane
1990
Crans-Montana
VS
SUI
XCM - Dames
06:25:24
02:02:18
7
1212
SATTLER Monika
1985
Hauterive
NE
GER
XCM - Dames
06:28:36
02:05:30
8
1401
MÜLLER Sarah
1992
Thusis
GR
SUI
XCM - Dames
06:45:59
02:22:53

XCM - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
1007
DAFFLON Xavier
1982
Fribourg
FR
SUI
XCM - Masters 1
03:27:02
2
1011
CORREVON Nils
1989
Lausanne
VD
SUI
XCM - Masters 1
03:31:43
00:04:41
3
1030
BOUTHER Romain
1981
Saint Paul En Chablais
-
FRA
XCM - Masters 2
03:33:54
00:06:52
4
1029
BETRIX Xavier
1979
Bernex
-
FRA
XCM - Masters 2
03:34:21
00:07:19
5
1130
DÉNERVAUD Maxime
2000
Les Sciernes D'albeuve
FR
SUI
XCM - Hommes
03:37:31
00:10:29
6
1040
REMY Cedric
1988
Charmey (gruyère)
FR
SUI
XCM - Masters 1
03:42:27
00:15:25
7
1132
GASPOZ Tristan
2001
Vex
VS
SUI
XCM - Hommes
03:42:38
00:15:36
8
1025
DANIEL Christophe
1973
Marsens
FR
SUI
XCM - Masters 2
03:43:56
00:16:54
9
1112
LORIMIER Vincent
1978
Vouvry
VS
SUI
XCM - Masters 2
03:44:50
00:17:48
10
1420
KEMPF Julian
1994
Muehlheim
-
GER
XCM - Hommes
03:44:53
00:17:51

XC - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
101
MARTIN Marinette
1983
Château-D'oex
VD
SUI
XC - Dames 1
02:03:46
2
103
LOVEY Anne
1981
Vallorbe
VD
SUI
XC - Dames 2
02:04:49
00:01:03
3
131
TORNAY Céline
1987
Orsières
VS
SUI
XC - Dames 1
02:04:50
00:01:04
4
132
REMY Séverine
1990
Charmey
FR
SUI
XC - Dames 1
02:17:55
00:14:09
5
229
SARRASIN Cindy
1996
Orsières
VS
SUI
XC - Dames 1
02:20:08
00:16:22
6
102
WEINBEER Anna
1994
Binningen
BL
SUI
XC - Dames 1
02:20:23
00:16:37
7
113
TRACHSEL Steffi
1981
Crésuz
FR
GER
XC - Dames 2
02:23:06
00:19:20
8
137
JUAN Stephanie
1980
Chézard
NE
SUI
XC - Dames 2
02:23:43
00:19:57
9
312
FADEEV Alexandra
1996
Ayent
VS
SUI
XC - Dames 1
02:29:39
00:25:53
10
230
JACQUEMETTAZ Carine
1980
Arbaz
VS
SUI
XC - Dames 2
02:33:42
00:29:56

XC - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
27
BOLIS Florent
1986
Orsières
VS
SUI
XC - Masters 1
01:39:57
2
38
MAILLEFER Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
XC - Hommes
01:40:06
00:00:09
3
35
CERF Evan
1998
Seleute
JU
SUI
XC - Hommes
01:44:31
00:04:34
4
36
FERNÁNDEZ OBENZA Yago
1993
O Carballiño
-
ESP
XC - Hommes
01:44:43
00:04:46
5
54
NORTES Damien
1987
Marin
-
FRA
XC - Masters 1
01:47:08
00:07:11
6
29
DRIDI Sébastien
1991
Oulens-Echallens
VD
SUI
XC - Masters 1
01:48:05
00:08:08
7
129
KLINGLER Cyril
2000
Crans-Montana
VS
SUI
XC - Hommes
01:48:35
00:08:38
8
41
REY Michaël
1983
Montana-Village
VS
SUI
XC - Masters 1
01:48:39
00:08:42
9
25
GEX Nicolas
1989
Riddes
VS
SUI
XC - Masters 1
01:50:40
00:10:43
10
327
FLEURY Pascal
1970
Montana-Village
VS
SUI
XC - Seniors
01:50:52
00:10:55