Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Top 10 Scratch
Athlete

Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
11
LARDAT Bastien
BRUNET Romain
FLEURY Bastien
1991
1990
1989
Chamonix-Mont-Blanc
Chamonix Mont Blanc
Chamonix
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:39:29
2
6
PERRET Simon
DORSAZ Samuel
RAUSIS Joachim
1995
1993
1993
Fully
Fully
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:39:52
00:00:23
3
3
PHILIPONA Nicolas
GUEX Benoît
REMY Cedric
1981
1991
1988
Châtel-St-Denis
Matran
Charmey (gruyère)
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:40:22
00:00:53
4
13
ANZENBERGER Gerard
MÜLLER Jan
REY Nicolas
1975
1974
1984
Rechy
Monthey
Saint-Légier
VS
VS
VD
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:48:02
00:08:33
5
5
BOLIS Florent
CRAUSAZ Michaël
PIATTI Antoine
1986
1990
1986
Orsières
Bulle
Orsières
VS
FR
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:48:53
00:09:24
6
10
HUG Bastien
SEQUEIRA Arthur
VOISIN Tanguy
1994
1995
1995
Thônex
Gossens
Bellevaux
GE
VD
-
SUI
SUI
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:50:06
00:10:37
7
53
CRETTEX René
CRETTEX Célien
CHERIX Nicolas
1968
1995
1989
Ravoire
Ravoire
Le Châble Vs
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:51:31
00:12:02
8
12
GIANESINI Sébastien
MOTTET Justin
LATHION Aurélien
1980
2001
2000
Bramois
Fully
Bramois
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:52:11
00:12:42
9
63
TISSIÈRES Cédric
ANÇAY Emmanuel
BUTHEY Stéphane
1976
1972
1975
Martigny
Martigny
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:53:53
00:14:24
10
66
GIRARD-SOPPET Kevin
BURNET Guillaume
SACHE Florian
1999
1998
1983
Chevenoz
Vacheresse
Chevenoz
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:55:01
00:15:32

Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
67
TORNAY Céline
BUCHS Florence
FARQUET Emilie
1987
1998
1999
Orsières
Morgins
Le Châble Vs
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
02:02:22
2
8
PONT COMBE Séverine
CHAVAILLAZ Ilona
SEVENNEC Jennifer
1979
1982
1992
Mollens
Sommentier
Excenevex
VS
FR
-
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
02:04:33
00:02:11
3
74
FELLAY Caroline
QUINODOZ Virginie
ESCOBAR CARRON Sara
1992
1990
1980
Le Châble
Ardon
Ravoire
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
02:11:51
00:09:29
4
81
BLANJEAN Coline
SARRASIN Cindy
CORNU Laura
1998
1996
1991
Fully
Orsières
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
02:26:49
00:24:27
5
79
RIDET Sarah
KILCHOER Marion
GUEX Carine
HARTMANN Nadia
1985
1993
1992
1985
Les Cullayes
Marsens
Matran
Chardonne
VD
FR
FR
VD
SUI
SUI
SUI
FRA
Dames - Equipe de 4
02:41:22
00:39:00
6
127
ACETI VENDRAMI Daniela
LUTHI Cindy
GABEREL Ivana
1968
1987
1984
St-Cergue
Saint-Blaise
St-Légier-Chiésaz
VD
NE
VD
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
02:47:09
00:44:47
7
84
BOCHATAY Anne
SAUDAN Mireille
DEVANTHÉRY Zélie
1968
1989
1995
Martigny
Evionnaz
Savièse
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
03:00:05
00:57:43
8
7
BERAUD Sylviane
DORSAZ Valerie
REMONDEULAZ Dominique
1966
1980
1974
Le Châble Vs
Bruson
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
03:52:58
01:50:36
9
104
BASSET-ROMANO Carmen
PFÖRTNER Michèle
PINNA RODRIGUEZ Veronica
1965
1962
1974
Hermance
Hermance
Vésenaz
GE
GE
GE
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
04:06:00
02:03:38
10
151
SCHAER Beatrice
BEYTRISON Emmanuelle
CRETTENAND Anouchka
1967
1979
1970
Martigny
Charrat
Martigny
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Dames - Equipe de 3
04:08:28
02:06:06

Elites
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
11
LARDAT Bastien
BRUNET Romain
FLEURY Bastien
1991
1990
1989
Chamonix-Mont-Blanc
Chamonix Mont Blanc
Chamonix
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:39:29
2
6
PERRET Simon
DORSAZ Samuel
RAUSIS Joachim
1995
1993
1993
Fully
Fully
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:39:52
00:00:23
3
10
HUG Bastien
SEQUEIRA Arthur
VOISIN Tanguy
1994
1995
1995
Thônex
Gossens
Bellevaux
GE
VD
-
SUI
SUI
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:50:06
00:10:37
4
12
GIANESINI Sébastien
MOTTET Justin
LATHION Aurélien
1980
2001
2000
Bramois
Fully
Bramois
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:52:11
00:12:42
5
66
GIRARD-SOPPET Kevin
BURNET Guillaume
SACHE Florian
1999
1998
1983
Chevenoz
Vacheresse
Chevenoz
-
-
-
FRA
FRA
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
01:55:01
00:15:32
6
82
DEILLON Bertrand
WICHT Bruno
ROCH Alexandre
1985
1996
1995
La Joux
La Joux
Châtelard-P-Romont
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
02:04:23
00:24:54
7
77
THURRE Yvan
DONDAINAZ Grégoire
FARQUET Christian
1993
1998
1997
Ravoire
Vollèges
Orsières
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
02:07:08
00:27:39
8
57
JÄGGI Noé
SINGELÉ Kenny
DUCHEMIN Bertrand
1990
1986
1989
Lignières
La Chaux-De-Fonds
La Sagne
NE
NE
NE
SUI
SUI
FRA
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
02:17:23
00:37:54
9
513
AMSLER Mathieu
BERNEY Karin
BERNEY Francis
1994
1966
1994
Collonge-Bellerive
Verbier
Verbier
GE
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
02:39:24
00:59:55
10
124
CARRON Alan
DELASOIE Axel
CARRON Robin
1994
1989
1993
Fully
Fully
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Elites (cumul 40 - 102 ans) - Equipe de 3
02:41:03
01:01:34

Cadets et Juniors
1

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
501
LÉGER Kilian
VARONE Baptiste
2002
2003
Vollèges
Savièse
VS
VS
SUI
SUI
Cadets et Juniors - Equipe de 2
01:57:35

Populaires
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
514
BÉRARD Geoffrey
BURGDORFER Alexis
BENDER Tanguy
1989
1995
1993
Savièse
Martigny
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
02:12:52
2
510
WIDMAYER Yvan
PIDOUX Christophe
GOBET Cédric
1988
1989
1988
Villars-Le-Terroir
Bussy-Sur-Moudon
Poliez-Pittet
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
02:28:01
0,010520833
3
515
AMSLER Manon
AMSLER David
PAOLIELLO Nicolas
1997
1962
1965
Collonge-Bellerive
Collonge-Bellerive
Genève
GE
GE
GE
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
02:41:02
0,019560185
4
505
RENARD Laurence-Sophie
BUCHART Jojo
PILLET Christophe
1969
1969
1967
Vich
Russin
Chevrier
VD
GE
-
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
02:43:44
0,021435185
5
504
GUTZWILLER Jonathan
GUTZWILLER Christophe
MÉRILLAT Yoan
FLEURY Alessia
1992
1960
1990
1995
Neuchâtel
La Neuveville
La Neuveville
Neuchâtel
NE
BE
BE
NE
SUI
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 4
02:45:11
0,02244213
6
509
BAUME Stephanie
ZUBER Joëlle
MUNDAY Claudine
1989
1975
1960
Cortaillod
La Chaux-De-Fonds
Bulle
NE
NE
FR
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
02:54:57
0,029224537
7
507
LERESCHE VUILLE Claire
MINO Valérie
MINO Jean-Francois
1972
1965
1963
Onex
Zermatt
Carouge
GE
VS
GE
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
03:01:15
0,033599537
8
502
LAMBELET Blaise
MESSEILLER Fabien
MARET Léo
1977
1978
1977
Lausanne
Genève
Vevey
VD
GE
VD
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
03:09:23
0,039247685
9
516
DOFFEY Philippe
DOFFEY Jessica
MORO Damien
1960
1997
1991
La Conversion
La Conversion
Thônex
VD
VD
GE
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 3
03:13:17
0,041956019
10
503
GABIOUD-MICHELLOD Christel
MOULIN-MICHELLOD Sandra
DE BONI Sandrine
MOULIN Laurine
1975
1971
1971
1999
Martigny
Martigny
Fully
Martigny
VS
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
SUI
Populaires (Mixtes) - Equipe de 4
03:35:17
0,057233796

Seniors 2
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
3
PHILIPONA Nicolas
GUEX Benoît
REMY Cedric
1981
1991
1988
Châtel-St-Denis
Matran
Charmey (gruyère)
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:40:22
2
13
ANZENBERGER Gerard
MÜLLER Jan
REY Nicolas
1975
1974
1984
Rechy
Monthey
Saint-Légier
VS
VS
VD
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:48:02
00:07:40
3
5
BOLIS Florent
CRAUSAZ Michaël
PIATTI Antoine
1986
1990
1986
Orsières
Bulle
Orsières
VS
FR
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:48:53
00:08:31
4
53
CRETTEX René
CRETTEX Célien
CHERIX Nicolas
1968
1995
1989
Ravoire
Ravoire
Le Châble Vs
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:51:31
00:11:09
5
63
TISSIÈRES Cédric
ANÇAY Emmanuel
BUTHEY Stéphane
1976
1972
1975
Martigny
Martigny
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:53:53
00:13:31
6
68
ALLAZ Emmanuel
DUMAZ Denis
RICHARD Jean-Marc
1988
1976
1966
Collonges
Lavey-Village
Evionnaz
VS
VD
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:55:44
00:15:22
7
64
BRESSOUD Vincent
MILLIUS Stephane
DUFAUX Manuel
1988
1963
1980
Vérossaz
Verossaz
Noville
VS
VS
VD
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:57:27
00:17:05
8
51
SCHALLER Fabian
IMBODEN Christian
IMBODEN Alexander
1982
1960
1988
Embd
Täsch
Visp
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
01:59:44
00:19:22
9
73
SUCIU Ionel
MOLLI Didier
CLAUSS Regis
1985
1970
1980
Les Houches
Chamonix
Les Ollieres
-
-
-
ROU
FRA
FRA
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
02:01:04
00:20:42
10
1
FOURNIER Christophe
REY Stephane
BALDUCHELLI Yan
1971
1987
1979
Brignon/nendaz
Flanthey
Martigny-Croix
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 2 (cumul 103 - 150 ans) - Equipe de 3
02:01:11
00:20:49

Seniors 3
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
4
CERUTTI Sergio
SCHÜPBACH Laurent
VUADENS Marc
GUTMANN Mike
1963
1970
1964
1960
Les Bioux
Le Brassus
St-Légier-Chiésaz
St-Légier
VD
VD
VD
VD
SUI
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 4
01:55:49
2
80
PACHE Jean-Claude
EGGERTSWYLER Jacques
NYDEGGER Beat
1965
1969
1961
Lussy
St.silvester
Schwarzsee
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
01:59:10
00:03:21
3
52
STOCKER Ewald
JORDAN Werner
KALBERMATTEN Peter
1967
1965
1967
Eyholz
Glis
Visp
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:00:22
00:04:33
4
55
SAUDAN Pierre-Alain
SCHUWEY Philippe
BUCHS Jean-Marc
1965
1969
1971
Châtel-St-Denis
Le Mouret
Villars-Sur-Glâne
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:14:32
00:18:43
5
153
FLOREY Norbert
DE LATTRE Christophe
BONVIN Patrick
1957
1961
1974
Loc
Chesières
Crans-Montana
VS
VD
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:16:28
00:20:39
6
103
CHENAUX Bertrand
CHENAUX Philippe
CHENAUX Nicolas
1973
1971
1970
Corpataux
Corpataux
Châtonnaye
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:21:43
00:25:54
7
152
DUCREY Jean-Marc
DISNER Jean-Luc
CORNAZ Philippe
PERDAEMS Maelle
ASSUMANI Hassan
BARBEY Rachel
WILLIAMS Gemma
ORTON Ian
MATVIICHUK Valentina
Anonymous
MAYORAL Thérèse
SHILI Danaé
AESCHLIMANN Rosi
FAIVRE Maxime
TOURNIER Mattis
1963
1961
1971
1991
1973
1987
1981
1978
1979
-
1949
2017
1966
2015
2001
Ardon
Le Châble
Glion
Maizières-Lès-Metz
La Grande Béroche
Lausanne
Montreux
Geneva
Magglingen
-
Meyrin
Plan-Les-Ouates
Les Cullayes
25790
Bois D’amont
VS
VS
VD
-
NE
VD
VD
-
BE
-
GE
-
VD
-
-
SUI
SUI
SUI
FRA
SUI
SUI
GBR
SUI
UKR
-
SUI
SUI
SUI
FRA
FRA
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:36:47
00:40:58
8
125
NOBLE Stephane
SCHRAGO EMBA HCM Dr. Grégoire
CARBALLO David
1972
1966
1971
Genève
Noreaz
Plan-Les-Ouates
GE
FR
GE
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:48:48
00:52:59
9
154
NICOLLERAT Henri
KIEFFER Jacques
GOODRICKE Nicholas
1969
1971
1975
Martigny
Fully
Fully
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:53:00
00:57:11
10
116
BLANCHET Gael
VESIN Stéphane
KREIENBUEHL Alain
PERDAEMS Maelle
ASSUMANI Hassan
BARBEY Rachel
WILLIAMS Gemma
ORTON Ian
MATVIICHUK Valentina
Anonymous
MAYORAL Thérèse
SHILI Danaé
AESCHLIMANN Rosi
FAIVRE Maxime
TOURNIER Mattis
1973
1970
1975
1991
1973
1987
1981
1978
1979
-
1949
2017
1966
2015
2001
Martigny
Oberried
Marly
Maizières-Lès-Metz
La Grande Béroche
Lausanne
Montreux
Geneva
Magglingen
-
Meyrin
Plan-Les-Ouates
Les Cullayes
25790
Bois D’amont
VS
FR
FR
-
NE
VD
VD
-
BE
-
GE
-
VD
-
-
SUI
SUI
SUI
FRA
SUI
SUI
GBR
SUI
UKR
-
SUI
SUI
SUI
FRA
FRA
Seniors 3 (cumul 151 - 240 ans) - Equipe de 3
02:53:35
00:57:46