Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

Grand Défi - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
85
PONT COMBE Séverine
CHAVAILLAZ Ilona
SEVENNEC Jennifer
1979
1982
1992
Mollens
Sommentier
Excenevex
VS
FR
-
SUI
SUI
SUI
Grand Défi à 3: Femmes
04:15:17
2
381
YERLY Laurence
WÄLLE Fania
1972
1994
Cernier
Savagnier
NE
NE
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Femmes
04:24:14
00:08:57
3
372
ECOEUR Céline
TROILLET Tiffany
1982
1995
Morgins
Les Marécottes
VS
VS
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Femmes
04:30:01
00:14:44
4
322
SARRASIN Cindy
BLANJEAN Coline
1996
1998
Orsières
Fully
VS
VS
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Femmes
05:05:43
00:50:26
5
99
METILLE Stephanie
LUTHI Cindy
KILCHENMANN Caroline
1986
1987
1984
Val-De-Ruz
Saint-Blaise
Val-De-Charmey
NE
NE
FR
SUI
SUI
SUI
Grand Défi à 3: Femmes
05:26:35
01:11:18
6
346
RIDET Sarah
KILCHOER Marion
1985
1993
Les Cullayes
Marsens
VD
FR
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Femmes
05:29:26
01:14:09
7
365
SADIK Diane-Perle
EDMAN Johanna
1988
1974
Stockholm
Fjärås
VD
-
SUI
SWE
Grand Défi à 2: Femmes
05:38:02
01:22:45
8
354
GABEREL Ivana
RIEDER Laure
1984
1978
St-Légier-Chiésaz
Les Paccots
VD
FR
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Femmes
05:45:15
01:29:58
9
67
MORARD Emilie
DAVEN Estelle
WICKY Sarah
1985
1988
1979
Sion
Savièse
Bramois
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Grand Défi à 3: Femmes
06:25:20
02:10:03
10
324
NOTTEBROCK Anne-Kathrin
JELK Fabienne
1983
1973
Zermatt
Zermatt
VS
VS
FIN
SUI
Grand Défi à 2: Femmes
07:04:16
02:48:59

Petit Défi - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
638
BÉTRISEY Pauline
VISCOLO Anne-Sophie
1995
1998
Ayent
Crans-Montana
VS
VS
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Femmes
03:48:12
2
562
MATHIER Larissa
PERREN Sereina
WEINGAND Myrielle
1997
1999
1997
Salgesch
Zermatt
Obernau
-
-
-
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Femmes
04:12:16
00:24:04
3
586
FOURNIER REY Audrey
TARAMARCAZ Ariane
MASSEREY Denise
1973
1969
1965
Lens
Verbier
Haute-Nendaz
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Femmes
04:13:31
00:25:19
4
643
FRAGNIÈRE Karine
FREIH Loubna
1967
1967
Blonay
Verbier
VD
VS
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Femmes
04:16:03
00:27:51
5
509
FRANCEY Marie
PASQUIER Eléonore
SUGNAUX Chloé
1994
1995
1998
Epagny
Vaulruz
Charmey
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Femmes
04:21:59
00:33:47
6
566
BOURQUIN Aurélie
BÖCK Diane
LORENZI Jolanda
1980
1980
1980
Randa
Zermatt
Täsch
VS
VS
VS
SUI
GER
SUI
Petit Défi à 3: Femmes
04:38:34
00:50:22
7
605
BRUNGARD Camille
VIONNET Magali
1990
1991
Beaumont
Bernex
-
GE
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Femmes
05:10:08
01:21:56
8
521
LANFRANCHI Stéphanie
PARISOD Rebecca
1979
1978
Vulliens
Servion
VD
VD
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Femmes
05:11:19
01:23:07
9
665
WERLEN Catherine
WYSS Patricia
1975
1962
Renens
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
VD
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Femmes
05:36:54
01:48:42
10
518
JONIN Mélanie
PROGIN Sylvie
THÜRLER Andrea
1990
1997
1993
Bulle
La Tour-De-Trême
Jaun
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Femmes
05:37:16
01:49:04

Grand Défi - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
380
DÉNERVAUD Rémy
MARCHON Valentin
1996
1995
Les Sciernes D'aleuve
Gumefens
FR
FR
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Hommes
03:27:50
2
329
CALOZ Mathieu
MASSET Gauthier
1992
1990
Miège
Vercorin
VS
VS
SUI
BEL
Grand Défi à 2: Hommes
03:34:30
00:06:40
3
363
NANCHEN Lucas
BORLAT Benjamin
1995
1997
Flanthey
Crans-Montana
VS
VS
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Hommes
03:36:17
00:08:27
4
50
BOLIS Florent
CRAUSAZ Michaël
PIATTI Antoine
1986
1990
1986
Orsières
Bulle
Orsières
VS
FR
VS
SUI
SUI
SUI
Grand Défi à 3: Seniors II (cumul de 103 à 150ans)
03:42:32
00:14:42
5
73
CESCHI Francesco
REICHENBACH Alain
2001
1999
Arbedo-Castione
Le Châble
TI
VS
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Hommes
03:48:06
00:20:16
6
102
BRUCHEZ Pierre
REY Alain
VAUDAN Emmanuel
1985
1982
1971
Chamoille
Gryon
Chamoille
VS
VD
VS
SUI
SUI
SUI
Grand Défi à 3: Seniors II (cumul de 103 à 150ans)
03:48:21
00:20:31
7
56
GIRARD Matthieu
REICHENBACH Didier
DELAMORCLAZ Thomas
1972
1969
1981
Versegères
Champsec
Le Châble Vs
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Grand Défi à 3: Seniors II (cumul de 103 à 150ans)
03:52:16
00:24:26
8
93
SIERRO Patrick
ANZENBERGER Gerard
1977
1975
Euseigne
Rechy
VS
VS
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Hommes
03:53:34
00:25:44
9
341
KAMERZIN Stéphane
DUPRAZ Frédéric
1973
1974
Belmont
Montana
VD
VS
SUI
SUI
Grand Défi à 2: Hommes
03:54:26
00:26:36
10
94
DIMITRIOU Alexandre
JEANNEROD Yvan
JEANNEROD Alexis
1980
1987
1991
Charmey
Val-De-Travers
Dommartin
FR
NE
-
FRA
FRA
FRA
Grand Défi à 3: Seniors II (cumul de 103 à 150ans)
03:58:13
00:30:23

Petit Défi - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
531
BÉTRISEY Louis
REPOND Ambroise
GASPOZ Tristan
2001
2001
2001
Lens
Marsens
Vex
VS
FR
VS
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Hommes
02:43:13
2
574
LATHION Aurélien
MOTTET Justin
MARET Alexis
2000
2001
2000
Bramois
Fully
Versegères
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Hommes
02:47:17
00:04:04
3
642
VARONE Baptiste
LÉGER Kilian
2003
2002
Savièse
Vollèges
VS
VS
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:03:02
00:19:49
4
635
BONVIN Julien
CORNUT Olivier
1992
1989
Illarsaz
Vionnaz
VS
VS
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:07:37
00:24:24
5
725
MONTAGNER Nicolas
GINI Balthazar
1994
1998
Cologny
Genève
GE
GE
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:14:32
00:31:19
6
701
CRETTENAND Yvan
COUPY Baptiste
1989
1988
Dorénaz
Sierre
VS
VS
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:22:33
00:39:20
7
640
MELCHIOR Sébastien
JUILLERAT Olivier
1977
1978
Epalinges
Sion
VD
VS
BEL
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:35:12
00:51:59
8
639
ECABERT Arnaud
SCHMIDT Frédéric
1980
1973
Les Geneveys-Sur-Coffrane
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:37:41
00:54:28
9
682
REY Denis
REY Didier
1982
1987
Lens
Lens
VS
VS
SUI
SUI
Petit Défi à 2: Hommes
03:37:43
00:54:30
10
569
FAVRE Stéphane
GIRARD Yvan
GABRIEL Chris
1971
1967
1976
Progens
Bulle
Gumefens
FR
FR
FR
SUI
SUI
SUI
Petit Défi à 3: Hommes
03:38:57
00:55:44