Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

452 participants

All categories
Athlete

Course Plaisir - Dames
65

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
MAGNENAT Loraine
1979
Cuarnens
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
133
BUSTAMANTE Ana
2002
Lausanne
-
SUI
Course Plaisir - Dames
702
Les fillettes du pra
DESHAYES Eva
1992
Lausanne 26
VD
FRA
Course Plaisir - Dames
705
MESLIN Diane
2002
Chavannes-Près-Renens
VD
FRA
Course Plaisir - Dames
706
GUEX Sylvie
1953
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
707
BRINKLEY Marie
1958
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
709
ARFEC
ROTH Noémie
2015
Bavois
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
710
ARFEC
ROTH Audrey
1982
Bavois
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
711
ARFEC
ROTH Manon
2017
Bavois
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
715
DENEL Marine
1997
Mies
VD
FRA
Course Plaisir - Dames
716
CAZAUX Léonore
2000
Lausanne
VD
FRA
Course Plaisir - Dames
718
MANUEL ETIENNE Christine
1979
Froideville
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
719
GUIBERT Frédérique
1978
Bavois
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
721
FAWER Nicole
1960
Cheseaux-Sur-Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
723
WENGER-BONNY Coralie
1986
Cugy
-
SUI
Course Plaisir - Dames
725
AL-MOUSSAWI Juliette
1972
Chardonne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
726
AL-MOUSSAWI Anjali
2006
Chardonne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
727
Salesforce
MANN Sandra
1970
Genève
GE
SUI
Course Plaisir - Dames
728
CHAPUISAT Justine
1991
St-Barthélemy
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
729
CHAPUISAT Marie
1990
Bettens
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
730
PIMENTA Bruna
1987
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
731
TOMOVIC Silvana
1977
Chavannes-Prés-Renens
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
733
MEYER Martine
1978
Oron-La-Ville
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
736
LENOIR Manon
2006
Boussens
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
737
LENOIR Camille
2009
Boussens
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
738
CORPUS
WELSH Pollyanna
1966
Crans
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
740
KIEFFER Florence
1972
Fully
VS
SUI
Course Plaisir - Dames
741
KIEFFER Pauline
2001
Fullyfully
VS
SUI
Course Plaisir - Dames
745
BEZENÇON Dounia
1981
Bière
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
746
KIEFFER Camille
2001
Fully
VS
SUI
Course Plaisir - Dames
747
WILLEMIN SUHNER Lysiane
1982
Lausanne 26
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
748
ZABBENI Ophélie
2001
Montreux
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
749
ARFEC
HUBERT Rose-Marie
1974
Orsières
VS
SUI
Course Plaisir - Dames
750
ARFEC
HUBERT Léa
2002
Orsières
VS
SUI
Course Plaisir - Dames
751
ARFEC
MURISIER Yasmine
1974
Orsières
VS
SUI
Course Plaisir - Dames
754
AUSONI Romane
2012
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
755
AUSONI Agathe
2014
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
758
Les fillettes du Pra
BOBISSE Sara
1979
Lausanne
-
ITA
Course Plaisir - Dames
759
REINDERS Sandra
1973
St. Sulpice
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
761
KHOE Anne
2003
Lausanne
-
INA
Course Plaisir - Dames
767
ITTEN Gwenaëlle
1988
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Course Plaisir - Dames
769
ROMERO Valentina
2004
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
770
BROSE Alix
2002
Epalinges
VD
FRA
Course Plaisir - Dames
771
BUSCHER Aglae
2002
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
772
ROMERO Carola Jackie
1960
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
774
CLERC Anne-Catherine
1989
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
776
YAKOUBOVSKAYA Ksenia
1981
Apples
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
778
ADDOR Lisa
1981
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
779
ADDOR Mathilde
2014
Epalinges
-
SUI
Course Plaisir - Dames
781
ROMERO Carola Jackie
1960
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
782
KilouRunning
VAN LANDUYT Pascale
1968
Jouxtens-Mézery
-
SUI
Course Plaisir - Dames
783
JEANNETEAU Emilie
1985
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
784
HIRT Jeanne
1995
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
785
SCARPELLINO Rosa
1960
Montpreveyres
VD
ITA
Course Plaisir - Dames
787
MENETREY Caroline
1973
Morges
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
788
GROSSRIEDER Joanna
1995
Lausanne
-
SUI
Course Plaisir - Dames
789
TALON Céline
1993
Vevey
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
790
LUINETTI Tiffany
1992
Chavannes-Le-Veyron
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
791
CARPENTIER Floriane
1990
Cheyres
FR
FRA
Course Plaisir - Dames
792
LAUSANNE SPORTS ATHLETISME
BEAULIEU-CAMUS Liza
1997
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
793
GOSSWEILER Elise
1982
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
794
Lausanne Sports Athétisme
PEREZ Alexia
2000
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames
795
QUELOZ Julie
1995
Corserey
FR
SUI
Course Plaisir - Dames
796
QUELOZ Léa
2003
Belfaux
FR
SUI
Course Plaisir - Dames
801
LAPOUILLE Elisa
1997
Lausannelausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Dames

Course Plaisir - Hommes
34

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
126
CHAPPEL Joshua
1999
Lausanne
-
GBR
Course Plaisir - Hommes
135
REISS Julius Jan Berend
1999
Lausanne
-
SUI
Course Plaisir - Hommes
704
VASQUES João
1986
Lausanne 26
VD
POR
Course Plaisir - Hommes
708
LEUENBERGER Florent
1977
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
712
ARFEC
ROTH Baptiste
1986
Bavois
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
713
DELÈGUE Ian
2003
Ecublens
VD
FRA
Course Plaisir - Hommes
714
Lausanne-Sports Athlétisme
GHERCA Samuel
2004
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
717
COURDESSE Régis
1950
Froideville
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
720
GILLIÉRON Gabriel
1986
Payerne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
722
Lausanne-Sports Athlétisme
WALT Maxime
1994
Vionnaz
VS
SUI
Course Plaisir - Hommes
724
ARFEC
NARR Daniel
1973
Cottens (vd)cottens
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
732
MANN Michael
1971
Genève
GE
GBR
Course Plaisir - Hommes
734
MEYER Mael
2011
Oron-La-Ville
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
735
LENOIR Patrice
1972
Boussens
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
739
Les Trotteurs - Team La Trace
KIEFFER Jacques
1971
Fully
VS
SUI
Course Plaisir - Hommes
742
SCARPELLINO Fabrizio
1987
1084
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
743
CORTHESY Prem
1984
Senarclens
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
744
UMBEHR Marc
1963
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
752
ARFEC
REY Thomas
2002
Orsières
VS
SUI
Course Plaisir - Hommes
753
AUSONI Alain
1980
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
756
AUSONI Pierre
1944
Epalinges
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
757
SILVA Sigifredo
1946
Lausanne
VD
COL
Course Plaisir - Hommes
760
biencourir
MICHELLOD Paul
1947
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
762
FOUCAUT Alexandre
2002
Meudon
-
FRA
Course Plaisir - Hommes
763
FESCIA Cyrille
1980
Epalinges
VD
FRA
Course Plaisir - Hommes
765
VARONE Noah
2001
Perly
-
SUI
Course Plaisir - Hommes
768
Lausanne-Sports Athlétisme
CORTHESY Luca
1999
Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
773
Salesforce
BAERINGHAUSEN Dennis
1974
Prevessin
-
GER
Course Plaisir - Hommes
775
CLERC Roger Gregoire
1952
Bussigny
-
SUI
Course Plaisir - Hommes
777
ROUAUD Jean-Sébastien
1971
Lausanne 27
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
780
JACCOUD Regis
1978
Froideville
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
786
LEZENVEN Marc
1967
Forel (lavaux)
VD
FRA
Course Plaisir - Hommes
798
BLANC Xavier
1988
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes
802
MOILLEN Clive
1992
Chernex
VD
SUI
Course Plaisir - Hommes

M 20
35

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
32
USY Yverdon
BURDET Loïc
1998
Pomy
VD
SUI
M 20
37
BULLIARD Michaël
1991
Lausanne
VD
SUI
M 20
44
SANNA Gino
1992
Pully
VD
FRA
M 20
54
footing dent de Vaulion
GUILLAUME Loïc
1989
Montricher
VD
SUI
M 20
68
Team Corrençon
GOHL Matthieu
1995
St-Cierges
VD
SUI
M 20
80
NEUKERMANS Guillaume
1997
Yens
VD
BEL
M 20
84
BOVEY Valentin
1992
Lausanne
VD
SUI
M 20
90
SHIKHA Karim
1993
Vufflens-La-Ville
VD
SUI
M 20
125
CTT
BONFILS Loris
1994
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
M 20
128
REGAMEY Tristan
1998
Lutry
-
SUI
M 20
129
GINI Balthazar
1998
Genève
GE
SUI
M 20
130
WAVRE Frederic
1997
Cologny
-
SUI
M 20
131
BLASER Cyril
1997
Epalinge
-
SUI
M 20
132
PASCHE Samuel
1997
Lausanne
-
SUI
M 20
134
ABEDUM DE LIMA HANZAWA Leonardo
2000
Lausanne
-
JPN
M 20
136
CTT
CHESI Marco
1995
Crissier
VD
SUI
M 20
146
DEMIERRE David
1987
Chavannes-Près-Renens
VD
SUI
M 20
149
MÜLLER Valentin
1984
Aubonne
VD
SUI
M 20
154
BUTIN Quentin
1992
Morges
VD
FRA
M 20
160
MILLIET Patrick
1992
Vevey
VD
SUI
M 20
174
JEGOU Sam
2000
Peillonnex
-
FRA
M 20
176
MONTANDON-VARODA Denis
1987
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
M 20
180
MILLIET Olivier
1994
Lausanne
VD
SUI
M 20
185
GALLAND Christophe
1983
Belmont-Sur-Lausanne
VD
FRA
M 20
190
CA PORTUGAIS FRIBOURG
PROBST David
1997
Murten
FR
CZE
M 20
194
CTT
MARCHAL Dorian
1995
1860
VD
FRA
M 20
210
ZANCHI Thierry
1988
Echallens
-
SUI
M 20
212
Footing club Lausanne
BÜHL Kevin
1992
Cully
VD
SUI
M 20
221
CHOUVROUN Daniel
1985
La Conversion
VD
SUI
M 20
224
BURANO Alexandre
1983
Lausanne
VD
SUI
M 20
228
COUTAUDIER Theo
2000
Oron La Ville
VD
SUI
M 20
231
GERBER Lois
1985
Lausanne
VD
SUI
M 20
233
HADJIYIANNIS Rafael
2000
Lausanne
VD
SUI
M 20
764
GUIBAN Titouan
1999
Lausanne
-
FRA
M 20
766
AGGARWAL Rohan
1999
Epalinges
-
IND
M 20

M 40
35

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
15
NicoRunning
PIGUET Dominique
1973
Epalinges
VD
SUI
M 40
21
GUIBERT Samuel
1979
Bière
VD
SUI
M 40
25
CHENTLI Mehdi
1973
Lausanne
VD
SUI
M 40
31
NICOLERAT Yann
1973
Collombey-Muraz
VS
SUI
M 40
55
PASCHOUD Stéphane
1981
Forel (lavaux)
VD
SUI
M 40
65
TROYON Nicolas
1980
Echallens
VD
SUI
M 40
67
USY
GARCIA Daniel
1976
Valeyres-Sous-Montagny
VD
SUI
M 40
75
GAMPER Roger
1973
Lausanne
VD
SUI
M 40
76
Wapiho - GRAAL
WASSEF Jérôme
1982
Lausanne
VD
SUI
M 40
77
GOMES DOS SANTOS Nelson
1978
Lausanne
VD
POR
M 40
78
GOMES Mario
1975
Yverdon-Les-Bains
VD
POR
M 40
79
AQUILLON Achille
1979
Grand-Lancy
GE
SUI
M 40
81
Tout Terrain Lutry Lavaux
MURRELL Simon
1975
Lutry
VD
GBR
M 40
94
MÉTRAILLER Pascal
1980
Renens (vd)
VD
SUI
M 40
98
LANCIN Aurélien
1982
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
FRA
M 40
108
P.A Marmillod SA
MARMILLOD Yves
1975
Bussigny
VD
SUI
M 40
116
Tri Team Lausanne / Mitchcoaching
NICOLLERAT David
1973
Denges
VD
SUI
M 40
121
Léman Running
BAUMGARTNER Olivier
1977
Saint-Prex
VD
SUI
M 40
123
MOLINARI Jean-Francois
1973
St-Sulpice Vd
VD
SUI
M 40
124
DE GIORGI Patrick
1974
Forel (lavaux)
VD
SUI
M 40
139
DEPLANCKE Bart
1975
Cugy
-
SUI
M 40
143
DENNLER Guillaume
1980
La Conversion
VD
SUI
M 40
152
OYARSABAL David
1978
Romont Fr
FR
FRA
M 40
156
BARBOSA Nuno
1978
Epalinges
VD
POR
M 40
163
PANCHAUD Alexandre
1976
Le Crêt-Près-Semsales
FR
SUI
M 40
165
MARRO Bruno
1981
Penthaz
VD
SUI
M 40
167
Les fondues du Léman
TROISFONTAINE Olivier
1977
Cheseaux-Sur-Lausanne
VD
SUI
M 40
186
CA PORTUGAIS FRIBOURG
AEBISCHER Adrian
1974
Heitenried
FR
SUI
M 40
189
CA PORTUGAIS FRIBOURG
MEKONEN Solomon
1982
Fribourg
FR
ETH
M 40
200
REZBACH Philipp
1975
Savigny
VD
SUI
M 40
201
DUVEL SA
ALÉTRU Aurélien
1975
Givrins
VD
SUI
M 40
206
MELCHIOR Sébastien
1977
Epalinges
VD
BEL
M 40
216
MASUREL Edouard
1976
Echallens
VD
FRA
M 40
219
MICHOT Jean-Daniel
1973
La Conversion
VD
SUI
M 40
229
COUTAUDIER Gerald
1974
Oron La Ville
VD
SUI
M 40

M 50
29

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
7
Team Bouzon
BOUZON Daniel
1972
Lovens
FR
SUI
M 50
17
NicoRunning
LANGENBERGER Didier
1967
Lausanne 26
VD
SUI
M 50
22
TRIPOD Jean-Pierre
1965
Bière
VD
SUI
M 50
34
LOGOZ Christophe
1967
St-Barthélemy
VD
SUI
M 50
50
VAN DEN BOGAARD Patrick
1970
Morges
VD
NED
M 50
57
CTT
CHAVES Joao
1968
Penthalaz
VD
SUI
M 50
72
THEUBET Philippe
1970
Pully
VD
SUI
M 50
83
BUTSCHER Robert
1972
Chavornay
VD
GER
M 50
88
Salesforce
CAVIN Gérald
1969
Echandens
VD
SUI
M 50
99
BONARD Jean-Marc
1969
Lausanne
VD
SUI
M 50
103
La Source LER Santé enfant et famille
COSANDEY Stéphane
1971
Lausanne
VD
SUI
M 50
105
MENTHONNEX Daniel
1970
Lausanne 27
VD
SUI
M 50
109
CA Broyard
BARONE Dario
1969
Gletterens
FR
ITA
M 50
110
Footing-club Lausanne
GILLIÉRON Christophe
1967
Morges
VD
SUI
M 50
141
REUGE Nicolas
1963
Lausanne
VD
SUI
M 50
142
BISCHOFF Marc
1963
Lonay
VD
SUI
M 50
144
HARDY Yves
1963
Lausanne
VD
SUI
M 50
145
DÉBIEUX Claude
1971
Froideville
VD
SUI
M 50
147
Les Fondues du Léman
CHAUVEAU Jérôme
1972
Sainte-Croix
VD
FRA
M 50
161
Running trail CHUV
GUEX Marc-André
1966
Lausanne
VD
SUI
M 50
162
TLV
SCHWAB Philippe
1964
Lausanne
VD
SUI
M 50
171
RIETSCH Jean-Michel
1963
Epalinges
VD
SUI
M 50
172
NIGRO Pascal
1965
Dorénaz
VS
SUI
M 50
178
SCUPHAM Roger
1963
Lausanne
VD
GBR
M 50
191
CA PORTUGAIS FRIBOURG
REIS Victor
1964
Payerne
VD
POR
M 50
204
DE TORRENTE Nicolas
1968
Pully
VD
SUI
M 50
211
KALMS Jean-Philippe
1966
Morges
VD
FRA
M 50
218
footing club lausanne
MANCINI Domenico
1966
Palézieux
VD
ITA
M 50
226
FOUCHIER Marc
1972
Renens Vd
-
FRA
M 50

M 60
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5
CS Vallée du Flon
RUTISHAUSER Claude
1960
Cheseaux-Sur-Lausanne
VD
SUI
M 60
14
Vaudoise Jogging
EHRBAR Jean-Luc
1957
Lausanne
VD
SUI
M 60
24
NicoRunning
BARBEZAT Christian
1956
Romanel-Sur-Lausanne
VD
SUI
M 60
60
MEYLAN Nicolas
1962
Lausanne
VD
SUI
M 60
82
marcheurs fous
BÉRARD André
1960
Martigny
VS
SUI
M 60
87
Footing Vallée de Joux
RUCHAT Jean-Claude
1959
Vallorbe
VD
SUI
M 60
91
Footing club lausanne
TORRES Antonio
1958
Lausanne
VD
SUI
M 60
92
URIO Jérôme
1962
Epalinges
VD
SUI
M 60
104
Running Team Prilly
FUNCASTA Eric
1962
Renens Vd
VD
SUI
M 60
137
OGAY Pierre
1957
Mossel
FR
SUI
M 60
199
GOMEZ Ricardo
1956
Yverdon
VD
SUI
M 60
234
DELFONTAINE Marc
1957
Lausanne
VD
SUI
M 60

M 70
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
Seniors de Coubertin
WINKELMANN Eric
1947
Aubonne
VD
SUI
M 70
9
Seniors de Coubertin
CALAME Louis
1952
Lausanne
VD
SUI
M 70
26
BEYSARD Paul-Alain
1950
Sierre
VS
SUI
M 70
28
DURGNAT Jacques
1945
Chernex
VD
SUI
M 70
36
WEGMULLER Eric
1948
Epalinges
VD
SUI
M 70
39
ski club La Brévine
LAMBELET Jean-Michel
1948
La Brévine
NE
SUI
M 70
41
DURUSSEL Raymond
1948
Ballaigues
VD
SUI
M 70
43
Seniors de Coubertin
CHIARADIA Michel
1947
Montreux
VD
SUI
M 70
86
Seniors de Coubertin
MOSIMANN François
1947
St-Saphorin (lavaux)
VD
SUI
M 70
100
RICKLI Hans
1952
Lausanne
VD
SUI
M 70
150
SCHIBLI Armin
1946
Steg
VS
SUI
M 70
195
VUAGNIAUX Jean-Pierre
1950
Cugy (vd)
VD
SUI
M 70
209
footing club lausanne
BONFILS Yves
1951
Le Mont
VD
SUI
M 70

Marcheur (sans classement)
36

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
GROGNUZ Cédric
1983
Bioley-Orjulaz
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
503
ARFEC
BROVARONE Raynald
1977
Pampigny
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
504
ARFEC
AVENI Antonella
1980
Epalinges
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
506
BURRET Alain
1956
Lausanne
VD
FRA
Marcheur (sans classement)
508
THIFFAULT Amélie
1976
Bioley-Orjulaz
VD
CAN
Marcheur (sans classement)
509
GOGNIAT Anne
1971
Bioley-Orjulaz
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
511
La Source_LER Santé-Enfant-Famille
BAUMANN Madeleine
1967
Pully
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
513
BEER Eliane
1982
Fribourg
FR
SUI
Marcheur (sans classement)
514
CHAMPION Aurélie
1988
Fribourg
FR
SUI
Marcheur (sans classement)
515
ROTHENBUEHLER Marianne
1977
Siviriez
FR
SUI
Marcheur (sans classement)
516
DIZ CASAL Flora
1974
Renens
VD
ESP
Marcheur (sans classement)
517
BORGES Lucia
1984
Lausanne
VD
POR
Marcheur (sans classement)
518
DREVON Nathalie
1976
Lausanne 27
-
SUI
Marcheur (sans classement)
519
FORNEY Eric
1972
Lausanne 27
-
SUI
Marcheur (sans classement)
520
LIARDET Jean-Luc
1967
Belmont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
521
OULEVAY Virginie
1984
Lausanne 27
-
SUI
Marcheur (sans classement)
522
D'AMBROGIO Gianpietro
1972
Lausanne 27
-
SUI
Marcheur (sans classement)
523
La Source_LER Santé-Enfant-Famille
MONIN Marie-Cécile
1971
Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
527
SPRING Danielle
1953
Mex Vd
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
528
BARRAS Olivier
1958
Jouxtens-Mézery
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
530
Salesforce
THOPPAE Gnanasekaran
1974
La Sarraz
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
531
Salesforce
JAGANNATHAN Vidya
1973
La Sarraz
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
532
ENA romandie
GUILLOD Frédéric
1957
Epalinges
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
533
CHIRONI Donato
1960
Cheseaux-Sur-Lausanne
-
ITA
Marcheur (sans classement)
535
ROUAUD Suzanne
1965
Lausanne 27
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
538
MAZZOTTA Daniela
1960
Froideville
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
540
DECRAUZAT Laurent
1971
Epalinges
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
541
VITTOZ Ghislaine
1974
Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
542
Sandrine Gaffiot
GAFFIOT Sandrine
1966
Epalinges
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
543
GAFFIOT Michel
1958
Epalinges
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
544
ALVAREZ Juliane
1988
Marly
FR
SUI
Marcheur (sans classement)
545
Cambe-Gouilles
HOLTRUP Gerrit
1973
Lausanne
VD
GER
Marcheur (sans classement)
546
FALL Aminata
1962
Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
547
HERNANDEZ Falu
2009
Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
548
FALL Marianne
1978
Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)
549
MARTI Didier
1968
Lausanne
VD
SUI
Marcheur (sans classement)

Nordic Walking (sans classement)
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
502
CARNAL Béatrice
1959
Crissier
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
505
MORANVILLE Martine
1967
Ecublens Vd
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
507
Les Cambegouilles
LEVOYER Sophie
1972
Lausanne
VD
FRA
Nordic Walking (sans classement)
510
CARDOSO Paula
1974
Lausanne
VD
POR
Nordic Walking (sans classement)
512
PASCHE Fabienne
1964
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
524
ARFEC
GAVILLET Sophie
1976
Siviriez
FR
SUI
Nordic Walking (sans classement)
525
BANDI Marianne
1965
Vernayaz
VS
SUI
Nordic Walking (sans classement)
526
UBS
SPRING Kurt
1948
Mex
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
529
CURCHOD Corinne
1971
St-Prex
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
534
Traine-Savates
HAENGGELI Corinne
1970
Boussens
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
536
PFISTER Danièle
1968
Penthalaz
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)
537
Walker
NICOLE Pascal
1962
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Nordic Walking (sans classement)
539
DECRAUZAT Pascale
1970
Epalinges
VD
SUI
Nordic Walking (sans classement)

U10 M
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1501
Les Traine Savates
LEHMANN Nils
2016
Villars Le Terroir
VD
SUI
U10 M
1502
LOPEZ CILA Xabi
2016
Cugy
VD
SUI
U10 M
1503
BONNY Yoann
2016
Cugy
VD
SUI
U10 M
1504
PASCHOUD Loïc
2014
Forel (lavaux)
VD
SUI
U10 M
1505
MICHELIN Jaylan
2014
Epalinges
VD
SUI
U10 M
1506
Lausanne Sport Athlétisme
MARGOT Liam
2013
Sullens
VD
SUI
U10 M
1509
PRAZERES Gonçalo
2013
Coppet
VD
POR
U10 M
1514
Lausanne-Sports Athlétisme
LANZ Logan
2014
Renens (vd)
VD
SUI
U10 M
1516
LAEDERMANN Simon
2015
Vevey
VD
SUI
U10 M
1517
LA Foulée de Bussigny
MATTENBERGER Noam
2013
Bussigny-Près-Lausanne
VD
SUI
U10 M
1518
FSG les Geneveys sur Coffrane
ITTEN Alexis
2014
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
U10 M
1519
JEANNETEAU Félix
2013
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
U10 M
1520
cris run
POPEA Augustin
2015
Lutry
VD
SUI
U10 M

U10 W
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1507
DUBASCOUX Elea
2017
Lausanne
VD
FRA
U10 W
1508
DUBASCOUX Zoé
2014
Lausanne 26
VD
FRA
U10 W
1510
Tout Terrain Lutry Lavaux
MURRELL SANTILLANES Rubi
2014
Lutry
VD
MEX
U10 W
1511
Lutry
VUAGNIAUX Leeya
2013
La Croix-Sur-Lutry
VD
SUI
U10 W
1512
ROHRBACH Nina
2013
Lausanne 26
VD
SUI
U10 W
1513
PETITPREZ Ornaelle
2014
Epalinges
-
SUI
U10 W
1515
LAEDERMANN Erin
2013
Vevey
VD
SUI
U10 W
1521
GOSSWEILER Ava
2013
Lausanne
VD
SUI
U10 W

U12 M
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1012
Lausanne Sport Athlétisme
STEGMANN Florian
2011
Lausanne 26
VD
SUI
U12 M
1019
Tout Terrain Lutry Lavaux
MURRELL SANTILLANES Sebastian
2011
Lutry
VD
MEX
U12 M
1024
Running Team Prilly
FUNCASTA Diego
2012
Renens (vd)
VD
SUI
U12 M
1025
COTTENET Nolan
2011
Lausanne
VD
FRA
U12 M
1029
PETITPREZ Guiliann
2012
Epalinges
-
SUI
U12 M
1030
Lausanne-Sports Athlétisme
LANZ Kevin
2011
Renens (vd)
VD
SUI
U12 M
1034
Running team prilly
BERGIER Simeon
2012
Bussigny
VD
SUI
U12 M
1035
CrisRun
FOURETS Gaspard
2011
Lutry
VD
SUI
U12 M
1041
REZBACH Samuel Mathis
2012
Savigny
VD
SUI
U12 M
1042
LAIS Mael
2012
Forel (lavaux)
VD
SUI
U12 M

U12 W
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
Lausanne sport athlétisme
MAURIN Orience
2011
Pully
VD
FRA
U12 W
1002
Lausanne-Sports Athlétisme
LEHMANN Sarah
2011
Villars Le Terroir
VD
SUI
U12 W
1008
Lausanne-Sports athlétisme
SANTARELLA Luana
2011
Penthaz
VD
SUI
U12 W
1016
La Source LER Santé Enfant & Famille
GOMES DOS SANTOS Nina
2011
Le Mont Sur Lausanne
VD
SUI
U12 W
1040
REZBACH Noémie
2011
Savigny
VD
SUI
U12 W
1044
Lausanne-Sports athlétisme
VALLET Marine
2011
Epalinges
VD
SUI
U12 W

U14 M
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1003
Les Traine-Gourdins
GROGNUZ Baptiste
2010
Bioley-Orjulaz
VD
SUI
U14 M
1005
Lausanne Sport Athlétisme
LEUENBERGER Paul
2010
Lausanne
VD
SUI
U14 M
1007
Lausanne-Sports Athlétisme
OULD HENIA Elias
2009
Goumoens-La-Ville
VD
SUI
U14 M
1013
ECOLINT
NEWPORT-GUYOT Alexandre
2009
Crozet
-
FRA
U14 M
1018
MAI Noah
2010
Lutry
VD
SUI
U14 M
1023
Running Team Prilly
FUNCASTA Alessio
2009
Renens Vd
VD
SUI
U14 M
1033
Running Team Prilly
MATTENBERGER Romain
2009
Bussigny-Lausanne
VD
SUI
U14 M

U14 W
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1010
Lausanne sport athlétisme
JORDAN Alice
2009
Cugy
VD
SUI
U14 W
1017
NICO Running
TRIPOD Elodie
2009
Bière
VD
SUI
U14 W
1021
Lausanne Sports Athlétisme
VAN LANDUYT Timea
2009
Jouxtens-Mézery
VD
SUI
U14 W
1039
REZBACH Imma
2009
Savigny
VD
SUI
U14 W
1043
Lausanne-Sports athlétisme
VALLET Alix
2010
Epalinges
VD
SUI
U14 W
1047
FSG La Riveraine
POPEA Emilia
2010
Lutry
VD
SUI
U14 W

U16 M
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1006
Lausanne-Sports Athlétisme
CARRON Guillaume
2007
Cugy
VD
SUI
U16 M
1015
FC Bavois
GARCIA Simon
2008
Valeyres-Sous-Montagny
VD
SUI
U16 M
1022
Lausanne Sports Athlétisme
VAN LANDUYT Yoan
2007
Jouxtens-Mézery
VD
SUI
U16 M
1027
Fleur de Lotus
JOEDICKE Amadéo
2008
Lausanne
VD
SUI
U16 M
1032
MAKOHLISO Clément
2008
Pully - Switzerlan
VD
SUI
U16 M
1036
CrisRun
FOURETS Marius
2008
Lutry
VD
SUI
U16 M
1046
FSG La Riveraine
POPEA Théotime
2008
Lutry
VD
SUI
U16 M

U16 W
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
196
Fsg Bussigny
BERGIER Elisa
2008
Bussigny
VD
SUI
U16 W
1004
Tout Terrain Lutry Lavaux
RECROSIO Maude
2008
Pully
VD
SUI
U16 W
1009
Lausanne-sports athlétisme
DE ANGELIS Emma
2008
Boussens
VD
SUI
U16 W
1011
Lausanne-Sports Athlétisme
HOFMANN Emma
2007
Cheseaux
VD
SUI
U16 W
1014
EYMANN Aiko
2008
Lausanne
VD
SUI
U16 W
1020
Lausanne-Sports Athlétisme
DISCH Roxane
2008
Lausanne
VD
SUI
U16 W
1038
D’SILVA Lucy
2007
Belmont Sur Lausanne
VD
SUI
U16 W

U18 M
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1028
Stade Lausanne Athlétisme
NICOLLERAT Karel
2005
Denges
VD
SUI
U18 M
1037
Lausanne-Sports Athlétisme
PERRIER Aloys-Battista
2006
Lutry
VD
SUI
U18 M
1048
TRUTTMANN Jonas
2006
Epalinges
VD
SUI
U18 M

U18 W
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1026
Fleur de Lotus
JOEDICKE Julia Padmé
2005
Lausanne
VD
SUI
U18 W
1031
Lausanne-Sports athlétisme
YOHANNES Fenan
2006
Lausanne
VD
ERI
U18 W

U20 M
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
96
LOERINCIK Yohan
2003
Servion
VD
SUI
U20 M
97
CRIPE Michael
2003
Bretonnières
VD
SUI
U20 M
140
DEPLANCKE Jasper
2004
Cugy
VD
SUI
U20 M
168
Les fondues du Léman
TROISFONTAINE Lucas
2004
Cheseaux Sur Lausanne
VD
SUI
U20 M
230
CANRAT Anthony
2007
Crissier
VD
SUI
U20 M

W 20
28

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
11
Nicorunning
MORIER Sarah
1987
Yverdon
VD
SUI
W 20
20
Nico Running
COZZI Fabienne
1983
Etoy
VD
FRA
W 20
29
MARCLAY Elisa
1995
Lausanne
VD
SUI
W 20
33
Salomon Suisse
MOERMAN Charlotte
1994
Aigle
VD
BEL
W 20
38
BARRAS Lucie
1987
Fétigny
FR
SUI
W 20
40
REGAMEY Audrey
1983
Bussigny-Lausanne
VD
FRA
W 20
47
BENDJAMA Rebecca
1983
Lausanne
VD
SUI
W 20
53
BERCHER Sévane
1993
Morges
VD
SUI
W 20
85
GRISONI Albertine
1991
Lausanne
VD
SUI
W 20
93
URIO Anaëlle
1993
Chavannes-Près-Renens
VD
SUI
W 20
101
Nico//running
HAUETER Céline
1983
Poliez-Pittet
VD
SUI
W 20
107
Les Traine-Savates
LEMA PARENTE Stéphanie
1993
Cheseaux
VD
SUI
W 20
115
SALOMON Soizic
1996
Morges
VD
FRA
W 20
117
GARDIOL Emilie
1988
Pampigny
VD
SUI
W 20
122
Trotteur Fully
CONUS-CANDOLFI Sandrine
1984
Les Paccots
FR
SUI
W 20
127
BEATRIZOTTI Alice
1999
Prilly
-
SUI
W 20
148
GUDET Céline
1983
Vevey
VD
SUI
W 20
153
ROCHAT Laurine
1988
Chêne-Bougeries
GE
SUI
W 20
158
CONUS Manon
1993
Lausanne
VD
SUI
W 20
170
SEYDOUX Coralie
1984
Servion
VD
SUI
W 20
181
US Yverdon
MONNARD Céline
1990
Yvonand
VD
SUI
W 20
183
JARLIER Aurore
1989
Pully
VD
FRA
W 20
184
MILITON Alice
1986
Carrouge
VD
FRA
W 20
187
CA PORTUGAIS FRIBOURG
LECOURT Sophie
1983
Fribourg
FR
FRA
W 20
192
CA PORTUGAIS FRIBOURG
MORINA Fahrije
1986
Dompierre
FR
ALB
W 20
202
DONZALLAZ Nicole
1984
Vaulruz
FR
SUI
W 20
205
JECKELMANN Clarisse
1995
Echandens
VD
SUI
W 20
214
BERRUT Marjorie
2001
Troistorrents
VS
SUI
W 20

W 40
34

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3
BURKI Corinne
1977
Nyon
VD
SUI
W 40
4
La Source LER Santé enfant et famille
ZONI Sandra
1981
Gland
VD
SUI
W 40
8
Team Bouzon
BOUZON Slavka
1977
Lovens
FR
SUI
W 40
16
NicoRunning
PIGUET Marie
1975
Epalinges
VD
SUI
W 40
18
NicoRunning
LANGENBERGER Celine
1975
Lausanne 26
VD
SUI
W 40
23
La Source LER Santé Enfant et Famille
DE GOUMOËNS Véronique
1981
Le Mont Sur Lausanne
VD
SUI
W 40
30
CHAVANNES Annick
1975
Froideville
VD
SUI
W 40
42
Salesforce
KIRCHHOF Jennifer
1981
Etoy
VD
SUI
W 40
46
NicoRunning
ROUVINEZ Celine
1982
Lausanne
VD
SUI
W 40
49
KRAMER Naomi
1976
Morges
-
NED
W 40
56
PASCHOUD Caroline
1978
Forel
VD
SUI
W 40
58
NicoRunning
STEGMANN Pauline
1980
Lausanne 26
VD
SUI
W 40
59
MICHELIN Naomi
1980
Epalinges
VD
SUI
W 40
69
ARFEC
DESPONT Céline
1977
Zermatt
VS
SUI
W 40
71
WEIBEL Séverine
1982
Cugy (vd)
VD
SUI
W 40
74
CTT
ANNEN-LAMARD Sandra
1977
Ecublens (vd)
VD
SUI
W 40
118
PETITPREZ Séverine
1980
Epalinges
-
SUI
W 40
138
GHELDOF Nele
1973
Cugy
VD
BEL
W 40
173
NIGRO Murielle
1973
Dorénaz
VS
SUI
W 40
177
MORI Laure
1976
Tolochenaz
VD
SUI
W 40
179
LECLAIR-REZBACH Valérie
1980
Savigny
VD
SUI
W 40
182
LAIS Cathy
1978
Forel
VD
SUI
W 40
188
CA PORTUGAIS FRIBOURG
MORGADO Madalena
1978
Courtepin
FR
POR
W 40
193
CA PORTUGAIS FRIBOURG
CARVALHO Conceição
1973
Fribourg
FR
POR
W 40
197
Running Conseils
FLETGEN Carole
1976
Montreux
VD
FRA
W 40
207
BLANC Laure
1980
Lausanne
VD
FRA
W 40
213
SG ST -MAURICE
BERRUT Fanny
1975
Troistorrents
VS
SUI
W 40
217
DUVOISIN Fabienne
1974
Naz
VD
SUI
W 40
220
MOOR Nathalie
1979
Venthône
-
SUI
W 40
225
RANDIN Patricia
1974
Epalinges
-
SUI
W 40
227
LAUS Yanick
1974
Lausanne
-
SUI
W 40
232
MARTIN Virginie
1977
Lausanne
VD
SUI
W 40
703
DESARZENS Julie
1980
Rueyres
VD
SUI
W 40
799
THEVOZ Anne-Laure
1973
Renens Vd
VD
SUI
W 40

W 50
23

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
13
Foulée glandoise
MANI Susanne
1968
Gland
VD
SUI
W 50
19
Nico Running
RIVIER Barbara
1968
Penthalaz
VD
SUI
W 50
35
Footing Club Lausanne
HAIMAD Zaina
1970
Romanel-S-Lausanne
VD
FRA
W 50
48
ARFEC
NARR Karine
1972
Cottens (vd)
VD
SUI
W 50
51
Cambes Gouilles
FARINE-SUTTER Béatrice
1972
Epalinges
VD
SUI
W 50
61
NicoRunning
JORDAN Véronique
1965
Lausanne 25
VD
SUI
W 50
64
WÖLLHAF Nicole
1969
Pully
VD
SUI
W 50
66
PETER Corinne
1963
Essertes
VD
SUI
W 50
89
Footing Dent de Vaulion
VINA Heidi
1968
Vallorbe
VD
SUI
W 50
95
JOTTERAND Myriam
1970
Vugelles-La Mothe
VD
SUI
W 50
106
PIGNOLET Maria
1969
Misery
FR
SUI
W 50
113
RITHNER Evelyne
1963
Choëx
VS
SUI
W 50
114
Fleur de Lotus
JOEDICKE JAMORSKI Christine
1966
1006
VD
SUI
W 50
119
LUINETTI Sylviane
1966
Apples
-
SUI
W 50
155
RAMSEIER élise
1968
Lausanne
VD
SUI
W 50
169
MEYSTRE-DUPUIS Béatrice
1966
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
W 50
175
ROSE Valérie
1969
Le Campe
VD
SUI
W 50
198
TRUTTMANN Anita
1966
Epalinges
VD
SUI
W 50
203
TIZNITI Imane
1971
Jorat-Mézières
VD
SUI
W 50
222
DESSAUX Isabelle
1966
Epalinges
VD
SUI
W 50
701
MEYLAN Anne-Gabrielle
1970
Chavannes Près Renens
VD
SUI
W 50
797
LEROUGE Chrystelle
1972
Pully
VD
SUI
W 50
800
POSSE Beatrice
1965
Savigny
VD
SUI
W 50

W 60
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6
CS Vallée du Flon
NAHRATH-BEZZOLA Dorine
1962
Cheseaux-Lausanne
VD
SUI
W 60
10
NGHIEM Beatrice
1959
Bogis-Bossey
VD
SUI
W 60
45
Cambegouilles
JACCOUD Anne-Lise
1955
Morges
VD
SUI
W 60
73
WAGNIÈRES Susy
1962
Lutry
VD
SUI
W 60
102
Les Amis de la Course, Chavornay
VILLARD SPAETH Josiane
1958
Goumoens-La-Ville
VD
SUI
W 60
111
CUARESMA Rita
1958
Lausanne
VD
ESP
W 60
151
SCHIBLI Gaby
1953
Steg Vs
VS
SUI
W 60
166
KING Sylvie
1959
Saint-George
VD
SUI
W 60
208
Footing Club Lausanne
BONFILS Giuliana
1960
Le Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
W 60
215
RICHOZ Teresa
1958
Epalinges
VD
SUI
W 60
223
ROCHE Blanche
1960
Bercher
VD
SUI
W 60

W 70
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
27
DURGNAT Yvette
1946
Chernex
VD
SUI
W 70
52
CAB
BONNY Denise
1941
Payerne
VD
SUI
W 70
62
Seniors de Coubertin
COENDOZ Ariane
1948
Morges
VD
SUI
W 70
63
BAPTISTE Hélène
1950
Lussery-Villars
VD
SUI
W 70
70
PERNET Béatrice
1949
Lausanne
VD
SUI
W 70
112
Cambe-gouilles
MEYLAN Sylvia
1952
Froideville
VD
SUI
W 70
120
Seniors de Coubertin
HUET Françoise
1946
Pully
VD
SUI
W 70
157
COURVOISIER Gabrielle
1952
Lausanne
VD
SUI
W 70
159
Seniors de Coubertin
SCHOPFER Yvette
1937
Le Mont Pelerin
VD
SUI
W 70
164
Seniors de Coubertin
GILLIÉRON Janine
1946
Lausanne
VD
SUI
W 70