Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

178 participants

All categories
Athlete

Dames
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
Montreux-Rennaz Cyclisme
BÄHLER Alexandra
1968
Bern
BE
SUI
Dames
503
Cyclophile Sédunois
FRAGNIERE Sophie
1979
Veysonnaz
VS
SUI
Dames
504
RSG Ansbach
MOISESCU Lena
2005
79618
-
GER
Dames
507
Tri4fun
LOCATELLI LAMBERCIER Laurence
1980
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Dames
517
AC BISCHWILLER
REHM Coralie
2001
Mertzen
-
FRA
Dames
518
STERN Léa
2001
Pont
FR
SUI
Dames
519
ROH Yasmine
1976
Vétroz
VS
SUI
Dames
534
MAÎTRE Mélanie
1982
Porrentruy
JU
SUI
Dames

Hommes
21

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
101
Léman Racing Club
BERSETH Jonas
2003
Burtigny
VD
SUI
Hommes
102
Vélo Club Vevey/Cycles Colin
MAILLEFER Simon
2000
St-Légier-Chiésaz
VD
SUI
Hommes
103
ELITE FONDATION CYCLING TEAM
CERATO Gabriele
2002
Perly
GE
SUI
Hommes
104
Team Velo Galerie Kerzers
DELALOYE Jonas
2002
Villars-Sur-Glâne
FR
SUI
Hommes
105
VC Schwalbe Brüttisellen
BOLLIGER Sascha
2002
Winterthur
ZH
SUI
Hommes
106
VC Fribourg
HOFSTETTER Martin
2004
Belfaux
FR
SUI
Hommes
107
Team Atlet
SAUSER Thomas
1999
Vevey
VD
SUI
Hommes
108
VC Mendrisio
CLAPASSON Thomas
1999
Dorénaz
VS
SUI
Hommes
109
Cyclophile Aigle
KAESLIN Etienne
1994
Les Avants
VD
SUI
Hommes
110
jubiketour.ch - Guide et formateur à vélo
FLEURY Franck
1995
Porrentruy
JU
SUI
Hommes
111
SCHLIENGER Arnaud
1994
Lyon
-
FRA
Hommes
112
IG Radquer Mettmenstetten
SCHIESS Xeno
2002
Meierskappel
LU
SUI
Hommes
113
GS Ajoie / Tudor Pro Cycling Team
VOISARD Yannis
1998
Fontenais
JU
SUI
Hommes
114
Team allianz louis-bélet
THEURILLAT Loïc
2004
Courrendlin
JU
SUI
Hommes
115
Montreux-Rennaz Cyclisme/ Elite Fondation CT
DUFAUX Loïs
1998
Ollon
VD
SUI
Hommes
116
Léman Racing Club
CONOD Nicolas
2000
Bogis-Bossey
VD
SUI
Hommes
117
VCS ALTKIRCH
HEINIS Jérôme
2000
Mertzen
-
FRA
Hommes
118
RAIS Mathias
2004
Develier
JU
SUI
Hommes
119
Team Prof Raiffeisen CCL
GARNIER Leo
2002
Grandson
VD
SUI
Hommes
141
4ride/vc nyon
DUMARTHERAY Evan
2004
Givrins
VD
SUI
Hommes
142
VC Perrefitte
OBERLI Nils
2003
Moutier
BE/JB
SUI
Hommes

Les Petites Cracks - Filles
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
902
Vélosprint Cossonay
ROBERTO Elyne
2015
Cossonay
VD
SUI
Les Petites Cracks - Filles
903
SENOS Ana
2017
Le Locle
NE
POR
Les Petites Cracks - Filles
904
VCMM
SENOS Bia
2017
Le Locle
NE
POR
Les Petites Cracks - Filles
957
SIMON Rose
2015
Rebeuvelier
JU
SUI
Les Petites Cracks - Filles

Les Petits Craks - Garçons
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
901
Montreux Rennaz Cyclisme
FORESTIER Matt
2018
Rennaz
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
905
VC VIGNOBLE - CYCLERC
DUCHEMIN Marlon
2015
La Sagne
NE
FRA
Les Petits Craks - Garçons
906
GS Ajoie
MAÎTRE Hippolyte
2018
Porrentruy
JU
SUI
Les Petits Craks - Garçons
907
GS Ajoie
MAÎTRE Isidore
2020
Porrentruy
JU
SUI
Les Petits Craks - Garçons
908
LARCHER Tim
2018
Gletterens
FR
FRA
Les Petits Craks - Garçons
909
VC Estavayer
GAVILLET Valentin
2016
Donneloye
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons

Masters 1
20

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
KNUCHEL Julien
1985
Vermes
JU
SUI
Masters 1
202
Juride chassride
KNUCHEL Pascal
1988
Evilard
BE/JB
SUI
Masters 1
203
Chass'ride
NOIRJEAN Kewin
1991
Moutier
BE/JB
SUI
Masters 1
204
SANGLARD Gaëtan
1991
Courchapoix
JU
SUI
Masters 1
205
KURIGER Markus
1988
Rapperswil-Jona
SG
SUI
Masters 1
206
Team Schwamendingen
SIGRIST Stefan
1988
Zürich
ZH
SUI
Masters 1
207
Passion Vélo
L'EPLATTENIER Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
Masters 1
208
FRANÇOIS Vincent
1990
Zürich
ZH
BEL
Masters 1
209
NEUVES MAISONS CYCLISME
BRUETSCH Loïc
1991
Essey Les Nancy
-
FRA
Masters 1
210
Vcs Altkirch
MEYER Victor
1992
Balschwiller
-
FRA
Masters 1
211
flûtistes
BENNINGER Thomas
1991
Nidau
BE
SUI
Masters 1
212
flûtistes
WANNIER Antoine
1992
Zürich
ZH
SUI
Masters 1
213
MILLIET Patrick
1992
Vevey
VD
SUI
Masters 1
214
Cimes Cycle
VALLAT Lionel
1993
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Masters 1
215
VC VIGNOBLE - CYCLERC
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Masters 1
216
CHOULAT Quentin
1990
Courtemaîche
JU
SUI
Masters 1
234
SCHMID Silas
1993
Ostermundigen
BE
SUI
Masters 1
235
LeGuidon.ch
GENET Didier
1986
Fribourg
FR
SUI
Masters 1
236
Gargamel
METTLER Cyril
1986
Biel/bienne
BE
SUI
Masters 1
237
MAILLAT Martin
1991
Rebeuvelier
JU
SUI
Masters 1

Masters 2
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
301
Montreux Rennaz Cyclisme
FORESTIER Claude-Alain
1979
Rennaz
VD
SUI
Masters 2
302
LE GANG
BYRDE Claude
1975
Chailly-Montreux
VD
SUI
Masters 2
303
Pulse Racing Team
DONADEI David
1981
Develier
JU
ITA
Masters 2
304
Wittenheim
BALLESTER Alexis
1980
Carspach
-
SUI
Masters 2
305
GUGLIOTTI Domenico
1981
Stüsslingen
SO
ANT
Masters 2
306
GS Ajoie
MAILLARD Michaël
1978
Courgenay
JU
SUI
Masters 2
307
AC Thann
BOLLI Jérémy
1976
Thann
-
FRA
Masters 2
308
Team Bike-Spirit
LOZANO Daniel
1976
Cressier
NE
SUI
Masters 2
309
VCS Altkich
KOEBERLEN Nicolas
1983
Carspach
-
FRA
Masters 2
310
VCEchallens
JACCARD Lilian
1976
Epautheyres
VD
SUI
Masters 2
311
Vélo Club Tramelan/Next ride Bike Shop
WEBER Yann
1974
Le Fuet
BE
SUI
Masters 2
312
IG Radquer Mettmenstetten
MICHEL Gabor
1977
Affoltern Am Albis
ZH
SUI
Masters 2
313
VCMM
SÊNOS Ricardo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Masters 2
314
Fabien Bike
CHARPILLOZ Sébastien
1975
Bassecourt
JU
SUI
Masters 2
315
PÉRIAT Patrick
1977
Courroux
JU
SUI
Masters 2
316
ULDRY José
1977
Corbières
FR
SUI
Masters 2
317
La Sportive Plateau de Diesse
GLATZ Sylvain
1974
Preles
BE/JB
SUI
Masters 2
318
Cycles thevenaz
MANTEZ Adrien
1982
Les Fourgs
-
FRA
Masters 2
319
FAVRE Sébastien
1982
Courtételle
JU
FRA
Masters 2
320
Team Chiron
REDUCE Patrick
1974
Vétroz
VS
SUI
Masters 2
321
BENOIT Stéphane
1975
Payerne
VD
SUI
Masters 2
350
LÜTHY Michael
1982
Muhen
AG
SUI
Masters 2
351
cycles Pache/vccmorteau-montbenoît
BRANDENBERGER Frédéric
1977
Corbières
FR
SUI
Masters 2
352
4ride.ch
DUMARTHERAY Joel
1982
Givrins
VD
SUI
Masters 2
353
4ride
DUMARTHERAY Yannick
1976
Prangins
VD
SUI
Masters 2
354
CROSSROAD CYCLES
GOLAY Florian
1977
Fully
VS
SUI
Masters 2

Masters 3
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
Montreux-Rennaz Cyclisme / Le Guidon
GENET Daniel
1958
Vucherens
VD
SUI
Masters 3
402
RISSE Gérald
1967
Payerne
VD
SUI
Masters 3
403
Cyclophile Sédunois
FRAGNIERE Jean-Jacques
1971
Veysonnaz
VS
SUI
Masters 3
404
GS Ajoie
SAVARY Michel
1971
Porrentruy
JU
SUI
Masters 3
405
CHABBEY Jean-Marc
1957
Lausanne
VD
SUI
Masters 3
406
CX Team The PACT
HÜBSCHER Charly
1969
Fribourg Caserne
FR
SUI
Masters 3
407
VCPerrefitte
OBERLI Frederic
1970
Moutier
BE
SUI
Masters 3
408
VC Peloton
LUEHRS Peter
1970
Basel
BS
GER
Masters 3
409
Team Bike-Spirit
SCHOENI Thierry
1972
Bellerive Vd
VD
SUI
Masters 3
410
CC Littoral Team Tord-Boyaux
FORCHELET Daniel
1956
Coffrane
NE
SUI
Masters 3
411
Air Team Chocolat
NENET Frederic
1972
Aproz (nendaz)
VS
FRA
Masters 3
412
Le GANG
RICHARD Pascal
1964
Chatel St Denis
FR
SUI
Masters 3
413
Montreux-Rennaz Cyclisme
CAPELLI Dominique
1970
Roche
VD
SUI
Masters 3
414
Cyclophile Bex
BURNIER Dominique
1960
Aigle
VD
SUI
Masters 3
415
VELO CLUB SUNGOVIA ALTKIRCH
CANAL Thierry
1961
Vescemont
-
FRA
Masters 3
416
CX Team / The PACT
GILLON Philippe
1969
Fribourg
FR
SUI
Masters 3
417
vc vignoble
SINGELE Michel
1960
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Masters 3
418
FLURY Yvan
1966
Colombier
NE
SUI
Masters 3
419
O2 MounTainBike
FAVRE Sébastien
1970
Pringy
FR
SUI
Masters 3
420
LOIGEROT Frédéric
1966
Audincourt
-
FRA
Masters 3
421
Thömus
BRUENISHOLZ Rolf
1971
Heitenried
FR
SUI
Masters 3
422
GS Ajoie
MAÎTRE Arnaud
1973
Porrentruy
JU
SUI
Masters 3
423
The PACT CX Team
FUMEAUX Thierry
1972
Vétroz
VS
SUI
Masters 3
424
DESGRANDCHAMPS Anthony
1972
Montbouton
-
FRA
Masters 3
425
GSAJOIE
FERRARI Emmanuel
1970
Porrentruy
JU
SUI
Masters 3
436
team Cycles Tesag - Uvex
LOSEY Pascal
1964
Murist
FR
SUI
Masters 3

U11 - Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
734
Vélo Club Tramelan
PEETERS Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
U11 - Filles

U11 - Garçons
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
711
Chamonix VTT
ROBBINS Conrad
2014
Hermance
GE
USA
U11 - Garçons
713
Cyclomaniacs Veveyse
BERTHOUD Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U11 - Garçons
721
Velosprint Cossonay
SAUGY Loan
2014
Penthaz
VD
SUI
U11 - Garçons
722
CCBM
MURATORI Ezyo
2014
Lepuix
-
FRA
U11 - Garçons
728
VCEchallens
JACCARD Mathieu
2013
Epautheyres
VD
SUI
U11 - Garçons
730
Vélosprint Cossonay
POGET Mathis
2014
Cossonay
VD
SUI
U11 - Garçons
739
GS Ajoie
MAÎTRE Philémon
2014
Porrentruy
JU
SUI
U11 - Garçons
743
VC Champvent
GAVILLET Arnaud
2013
Donneloye
VD
SUI
U11 - Garçons
760
montreux-rennaz cyclisme
MOLLIET Evan
2014
Rennaz
VD
SUI
U11 - Garçons
772
BEUCHAT Romeo
2013
Courroux
JU
SUI
U11 - Garçons
773
VTT club Jura
SIMON Marcel
2013
Rebeuvelier
JU
SUI
U11 - Garçons

U13 - Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
705
Club Cycliste du Littoral
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U13 - Filles
715
Etoile cycliste de Chateau Thierry
COURTIADE Cecile
2011
Bernex
-
FRA
U13 - Filles
735
Montreux Rennaz Cyclisme
ALTHAUS Lene
2012
Glion
VD
SUI
U13 - Filles

U13 - Garçons
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
701
Montreux-Rennaz Cyclisme
MOLLIET Romain
2011
Chessel
VD
SUI
U13 - Garçons
708
Velosprint Cossonay
LONGCHAMP Henry
2012
Cossonay
VD
SUI
U13 - Garçons
717
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
U13 - Garçons
718
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Zian
2011
Veysonnaz
VS
SUI
U13 - Garçons
731
Vélosprint Cossonay
POGET Valentin
2012
Cossonay
VD
SUI
U13 - Garçons
732
Bike Club Giromagny
MENNY Esteban
2012
Recouvrance
-
FRA
U13 - Garçons
738
GS Ajoie
MAÎTRE Eustache
2012
Porrentruy
JU
SUI
U13 - Garçons
742
Cyclophile Sédunois
REDUCE Evan
2012
Vétroz
VS
SUI
U13 - Garçons
761
BEUCHAT Milan
2011
Courroux
JU
SUI
U13 - Garçons
774
COPPENS Kean
2011
Fully
VS
SUI
U13 - Garçons

U15 - Filles
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
707
Team Allinges-Publier
DELL'ORTO Elaïs
2010
Allinges
-
FRA
U15 - Filles
716
Etoile cycliste de Chateau Thierry
COURTIADE Emma
2009
Bernex
-
FRA
U15 - Filles
726
COUR Savine
2009
Andelnans
-
FRA
U15 - Filles
729
VCEchallens
JACCARD Laure
2010
Epautheyres
VD
SUI
U15 - Filles
740
Cyclophile sédunois
ROH Athina
2009
Vétroz
VS
SUI
U15 - Filles

U15 - Garçons
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
702
VC Payerne
BERSIER Jules
2010
Cugy
FR
SUI
U15 - Garçons
703
VC Payerne
BRODARD Théo
2010
Neyruz Fr
FR
SUI
U15 - Garçons
704
Velosprint Cossonay
FINCOEUR Antoine
2009
Cossonay
VD
BEL
U15 - Garçons
706
Club Cycliste du Littoral
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U15 - Garçons
709
Vélosprint Cossonay
LE GOFF Noah
2010
La Chaux
VD
SUI
U15 - Garçons
710
Pédale Bulloise
ZOBEL Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
U15 - Garçons
712
Dupasquier Sports Cycles - Cyclomaniacs Veveyse
BERTHOUD Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U15 - Garçons
714
Vélosprint Cossonay
ROBERTO Mathias
2010
Cossonay
VD
SUI
U15 - Garçons
719
Vélo Club Tramelan/Next Ride Bike Shop
WEBER Nils
2009
Le Fuet
BE
SUI
U15 - Garçons
720
GIULIANI Giona
2009
Uster
ZH
SUI
U15 - Garçons
723
Vc Fully
COPPENS Timéo
2009
Fully
VS
SUI
U15 - Garçons
724
Cimes cycle
KALLIN Charles
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
U15 - Garçons
725
Montreux Rennaz Cyclisme
MERLI Noah
2009
Yvorne
VD
SUI
U15 - Garçons
727
Club cycliste Belfort Miotte
AÏDI Yaël
2010
Joncherey
-
FRA
U15 - Garçons
733
Vélo Club Tramelan
PEETERS Daan
2010
Corgémont
BE
NED
U15 - Garçons
736
O2 MounTainBike
FAVRE Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
U15 - Garçons
737
GS Ajoie
MAÎTRE Séraphin
2010
Porrentruy
JU
SUI
U15 - Garçons
741
Cyclophile Sédunois
REDUCE Bastian
2009
Vétroz
VS
SUI
U15 - Garçons

U17 - Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
508
Vélo Club Fribourg
MARTHE Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
U17 - Filles
514
Team Prof Raiffeisen CCL
DE ALMEIDA Tess
2008
Boudry
NE
SUI
U17 - Filles
520
Cyclophile sédunois
ROH Mathilde
2008
Vétroz
VS
SUI
U17 - Filles

U17 - Garçons
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
502
Zeta Cycling Club Colombier
CARTILLIER Quentin
2008
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U17 - Garçons
505
Velo Club Mendrisio Immoprogramm
CATTANEO Alessio
2008
Beregazzo Con Figliaro
-
ITA
U17 - Garçons
506
VC Sursee
DUNKEL Cyril
2007
Sursee
LU
SUI
U17 - Garçons
509
IG Radquer Mettmenstetten
SCHIESS Kuno
2008
Meierskappel
-
SUI
U17 - Garçons
510
Team Dom Cycles / Montreux-Rennaz Cyclisme
CAPELLI Diego
2008
Roche Vd
VD
SUI
U17 - Garçons
511
VC Echallens / Rochat Cycles
DIND Ewan
2007
Montricher
VD
SUI
U17 - Garçons
512
Pédale Bulloise / Team Fribourg Cycling Development
DAFFLON Nathan
2007
Broc
FR
SUI
U17 - Garçons
513
VC Excelsior
DÉLY Evan
2007
Fully
VS
SUI
U17 - Garçons
515
SCHERTENLEIB Loic
2007
Montaubion-Chardonne
VD
SUI
U17 - Garçons
516
Cycles Tesag
HÄNGGELI Milo
2008
Gletterens
FR
SUI
U17 - Garçons
521
Team Prof Raiffeisen CCL
VUILLEUMIER Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U17 - Garçons
522
DESGRANDCHAMPS Luca
2008
Montbouton
-
FRA
U17 - Garçons

U19 - Juniors Hommes
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
VC Fribourg
HÜBSCHER Arthur
2005
Fribourg
FR
SUI
U19 - Juniors Hommes
2
WABEL Sven
2006
Hittnau
ZH
SUI
U19 - Juniors Hommes
3
VCPerrefitte/ Team Alouettes/Cannondale
OBERLI Lény
2006
Moutier
BE
SUI
U19 - Juniors Hommes
4
Pédale Bulloise
ESCRIEUT Léo
2006
Vuadens
FR
SUI
U19 - Juniors Hommes