Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

186 participants

All categories
Athlete

Dames 1
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
20
JEAN Michèle
1977
Leytron
VS
SUI
Dames 1
50
MOULIN Caroline
1981
Daillon
VS
SUI
Dames 1
74
OCRNE
LUTHY-FERRANTI Alessandra
1979
Colombier
NE
SUI
Dames 1
89
VIQUERAT Nour
1983
Remaufens
FR
SUI
Dames 1
93
bikeruntours.com
WISNIEWSKA-BARRETO Joanna
1977
Gampel-Bratsch
VS
POL
Dames 1
106
Tricdf
SCHMIDT Valérie
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Dames 1
111
FOOTING DENT DE VAULION
SAVARY Myriam
1981
Vaulion
VD
SUI
Dames 1
121
Ascension du Christ-Roi
BONVIN Sarah
1982
Montana
VS
SUI
Dames 1
125
PITTET Mireille
1978
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Dames 1

Dames 2
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
CHESEAUX Marie-Claire
1967
Leytron
VS
SUI
Dames 2
8
TILLE Helene
1969
Château-D'oex
VD
SUI
Dames 2
21
BAUMANN Sarah
1969
Verbier
VS
SUI
Dames 2
47
Team Clément
CLÉMENT Fabienne
1971
Vuadens
FR
SUI
Dames 2
75
OCRNE
BIELI Sandra
1973
Randogne
VS
SUI
Dames 2
79
WIDMER Wendy
1959
Altstätten
SG
SUI
Dames 2
88
AEBISCHER Barbara
1965
Attalens
FR
SUI
Dames 2
95
ANSERMOZ Armelle
1965
Bex
VD
SUI
Dames 2
99
T-R-T Monthey
MARQUIS Catherine
1970
Panex
VD
SUI
Dames 2
104
TRT-athlétisme Monthey
HENCHOZ Corinne
1964
Massongex
VS
SUI
Dames 2
105
BARRALE Anne-Laure
1970
Düdingen
FR
SUI
Dames 2
115
GROSS Juliette
1971
Lausanne
VD
SUI
Dames 2
126
TAPPAREL Mariette
1961
Montana
VS
SUI
Dames 2

Elites Dames
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9
TILLE Noëllie
2001
Les Hôpitaux-Neufs
-
SUI
Elites Dames
13
Team Perraudin Sports
GERMANIER Mathilde
1994
Conthey
VS
SUI
Elites Dames
16
NAISMITH Rebecca
1990
Lausanne
VD
GBR
Elites Dames
19
GASTALDI Amandine
1989
Martigny
VS
SUI
Elites Dames
25
HENCHOZ Mayween
1992
Genève
GE
SUI
Elites Dames
31
ANTONELLI Jennifer
1984
Sierre
VS
SUI
Elites Dames
33
CA Vétroz
BRUCHEZ Sylviane
1984
Bagnes
VS
SUI
Elites Dames
51
POLY Carole
1989
Saxon
VS
FRA
Elites Dames
54
CAMPEAU Kloe B
1989
Savièse
VS
CAN
Elites Dames
71
CORNU Laure
1999
Echallens
VD
SUI
Elites Dames
77
DUCOMMUN Virginie
1987
Gimel
VD
SUI
Elites Dames
87
BCVs Mount Asics Team
QUINODOZ Virginie
1990
Ardon
VS
SUI
Elites Dames
101
Mardi transpi
ANTILLE Coralie
1992
Chamoson
VS
SUI
Elites Dames
103
DUFAUX Tatiana
1990
Noville
VD
SUI
Elites Dames
113
POCHON Leslie
1993
Vérossaz
VS
SUI
Elites Dames
116
Ski Club Grandvillard
ECOFFEY Cindy
1988
Grandvillard
FR
SUI
Elites Dames
122
-
DELASOIE Mélanie
1990
Les Granges/salvan
VS
SUI
Elites Dames

Elites Hommes
43

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3
VOUILLAMOZ Simon
1993
Isérables
VS
SUI
Elites Hommes
4
PERISSINOTTO Thomas
1988
Lausanne
VD
SUI
Elites Hommes
10
ROSERENS Axel
1997
La Tzoumaz
VS
SUI
Elites Hommes
11
MILLER Alan
1986
Lausanne
VD
GBR
Elites Hommes
14
Course des roches
CORNU Florian
1994
Thierrens
VD
SUI
Elites Hommes
17
FREEDMAN Sam
1988
Lausanne
VD
SUI
Elites Hommes
23
Team Agine
PRALONG Cedric
1999
St Martin
VS
SUI
Elites Hommes
26
DEKEYSER Laurens
1991
Sierre
VS
BEL
Elites Hommes
27
CRETTENAND Thomas
1990
Champlan
VS
SUI
Elites Hommes
28
Inov-8
VERMEULEN Kevin
1992
Mollens
-
FRA
Elites Hommes
32
TOMASSI Yann
2002
Troinex
GE
SUI
Elites Hommes
34
BRUCHEZ Pierre
1984
Le Châble Vs
VS
SUI
Elites Hommes
43
UBS Run & Bike
VIGNES Régis
1990
Genève
GE
FRA
Elites Hommes
48
Café du Commerce Running Team
BISELX Yorick
1987
Martigny-Croix
VS
SUI
Elites Hommes
53
HÉRITIER Julien
1986
Ecublens (vd)
VD
SUI
Elites Hommes
58
SHANNON Kevin
1985
Savièse
VS
IRL
Elites Hommes
59
Marathon du Valais
RUDAZ Manuel
1994
Conthey
VS
SUI
Elites Hommes
60
MURTOTRUM ALPIN RACING CLUB
ROUX Baptiste
1996
Sierre
VS
SUI
Elites Hommes
61
MURTOTRUM ALPIN RACING CLUB
ZUFFEREY Maxime
1996
Grimisuat
VS
SUI
Elites Hommes
65
DOGAN Baris
1990
Martigny
VS
SUI
Elites Hommes
67
GIURIANI Romain
2000
Avusy
GE
SUI
Elites Hommes
68
HARDER Thibaud
2002
Perly
GE
SUI
Elites Hommes
69
CTT
CABEKE Quentin
1995
Lausanne
VD
BEL
Elites Hommes
72
Team Cristal Sport
REY Arnaud
1997
Levron
VS
SUI
Elites Hommes
73
Team BECH Burger
LEVRAND Gilles
1988
Euseigne
VS
SUI
Elites Hommes
76
DUCOMMUN Baptiste
1989
Gimel
VD
SUI
Elites Hommes
84
Team Brooks /Jean Pellissier Sport
ROUX Gilles
1998
Saint-Vincent
-
ITA
Elites Hommes
85
Pastis
VAN DER KLINK Armand
2000
Villeneuve
FR
SUI
Elites Hommes
86
Footing Vallée de Joux
FERNANDES DIAS Paulo César
1985
Le Sentier
VD
SUI
Elites Hommes
90
Pastis
MENET Flavio
2003
Cudrefin
VD
SUI
Elites Hommes
94
GEX Mickael
1997
Vernayaz
VS
SUI
Elites Hommes
96
BRESSOUD David
1984
Muraz
VS
SUI
Elites Hommes
100
RICHOZ Nicolas
1993
Chamoson
VS
SUI
Elites Hommes
102
Tri Team Pully
BOCHE Karl
1991
Lausanne
VD
FRA
Elites Hommes
112
SIRISIN Loïc
1993
Romanel-Sur-Lausanne
VD
SUI
Elites Hommes
114
BECKER Cyril
1989
Cugy
VD
SUI
Elites Hommes
118
LAVAL-GILLY Sébastien
1998
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Elites Hommes
119
BRUCHEZ Jeremie
1985
Fully
VS
SUI
Elites Hommes
123
BALLARINI David
1993
Jumet
-
BEL
Elites Hommes
127
DAP Trail Team
MACHADO Emanuel
1993
Châtel-Saint-Denis
FR
POR
Elites Hommes
128
DE WOLFF Sacha
2002
Chavannes-Près-Renens
-
SUI
Elites Hommes
129
Team Zoot Sports Europe
MACRAE Andrew
1986
Chesieres
VD
GBR
Elites Hommes
130
HATT Grégory
1984
Ardon
VS
SUI
Elites Hommes

Hommes 1
22

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
Renax auto-école
DUC René
1975
Chanéaz
VD
SUI
Hommes 1
5
TEAM TAXI COBRA
FREI Markus
1981
Basel
BS
SUI
Hommes 1
22
JUHASZ Balazs
1975
Genève
GE
HUN
Hommes 1
30
Swissquote Run
SERIOT Nicolas
1977
Sion
VS
SUI
Hommes 1
35
OYARSABAL David
1978
Romont Fr
FR
FRA
Hommes 1
38
UBS Run & Bike
DUCOMMUN Julien
1977
Préverenges
VD
SUI
Hommes 1
39
LAVANCHY Marc
1979
St-Maurice
VS
SUI
Hommes 1
41
FC Isérables
ALFIERI Raffaele
1975
La Tzoumaz
VS
SUI
Hommes 1
45
Team La Trace
GAY Frédéric
1983
Fully
VS
SUI
Hommes 1
49
DOUGOUD Michaël
1983
Fully
VS
SUI
Hommes 1
52
LE DUIGOU Sebastien
1974
Enney
FR
SUI
Hommes 1
56
VARRAY Stephane
1975
Venthône
VS
FRA
Hommes 1
62
ThurgoVia TrailFoX
BRÜSCHWEILER Roman
1975
Romanshorn
TG
SUI
Hommes 1
63
STAUFFER Nicolas
1981
Haute-Nendaz
VS
SUI
Hommes 1
64
Lionswill
TAGLIANI Raphael
1981
Lausanne
VD
SUI
Hommes 1
70
CACCESE Fabio
1974
Les Monts-De-Cosier
VD
SUI
Hommes 1
82
Traîne-savates
DUPERTUIS Raphaël
1978
Cheseaux-Sur-Lausanne
VD
SUI
Hommes 1
83
TEIXEIRA José
1975
Saillon
VS
SUI
Hommes 1
91
Team Alexis Gex-Fabry
RODRIGUEZ William
1983
Collombey-Murazcollombey
VS
COL
Hommes 1
97
Droit du Catogne
VOUTAZ Jean-Christophe
1981
Martigny-Bourg
VS
SUI
Hommes 1
108
TROPIANO Roberto
1975
Bex
VD
SUI
Hommes 1
109
MILLER Andrew
1982
Nyon
VD
RSA
Hommes 1

Hommes 2
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6
PENNEVEYRE Nicolas
1973
Chancy
GE
SUI
Hommes 2
7
ENSINI Stéphane
1973
Nyon
VD
SUI
Hommes 2
18
www.plongeur.ch
LONFAT Michel
1968
Savièse
VS
SUI
Hommes 2
24
UltraSimple
LAMBERT Mathieu
1971
Miège
VS
SUI
Hommes 2
29
PIGUET Dominique
1973
Epalinges
VD
SUI
Hommes 2
36
HERZI Taf
1967
Thônex
GE
SUI
Hommes 2
42
CHENAUX Philippe
1971
Riddes
VS
SUI
Hommes 2
44
BORLINI Luca
1965
Vevey
VD
SUI
Hommes 2
46
Team Clément
CLÉMENT Benoît
1967
Vuadens
FR
SUI
Hommes 2
55
GAVAN Narcis
1973
Genève
GE
ROU
Hommes 2
57
AS Chaingy Sport Nature
DUVALLET Christophe
1969
Orleans
VS
FRA
Hommes 2
78
GOMES José Francisco
1966
Conthey
VS
SUI
Hommes 2
80
Les Trotteurs
BERTUCHOZ Urbain
1966
Fully
VS
SUI
Hommes 2
110
BOUVIER Serge
1971
Chancy
GE
SUI
Hommes 2
117
FOLLONIER Maurice
1964
Mase
VS
SUI
Hommes 2
120
EMERY Christophe
1968
Leytron
VS
SUI
Hommes 2
131
NASSIRI Nasrollah
1972
Chardonne
VD
FRA
Hommes 2
132
Pictet Running Club
HENRY Jacques
1972
Carouge Ge
GE
FRA
Hommes 2

Hommes 3
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
15
Team La Trace/La Foulée Saillonintze
PANCHAUD Pascal
1959
Saillon
VS
SUI
Hommes 3
37
CS 13 étoiles
FELLAY François
1954
Sion
VS
SUI
Hommes 3
40
BOURGUETOU Alain
1962
Les Paccots
FR
SUI
Hommes 3
92
Team Hérens
MOIX Jean
1958
Euseigne
VS
SUI
Hommes 3
98
T-R-T Monthey
DEVANTHÉRY Gérald
1961
Aigle
VD
SUI
Hommes 3
107
PANCHENKO Serhii
1958
3984 Fiesch
VS
UKR
Hommes 3
124
ESM
BALLARINI Marco
1961
Grimisuat
VS
SUI
Hommes 3

Juniors Hommes
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
66
LAMBERT Justin
2004
Bardonnex
GE
SUI
Juniors Hommes
81
BCVs Mount Asics Team
LANG Baptiste
2005
Grimisuat
VS
SUI
Juniors Hommes

Populaires Dames
32

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
Foulée glandoise
MANI Susanne
1968
Gland
VD
SUI
Populaires Dames
1002
Wise Trail Runing
MAYOR Anne
1976
Sierre
VS
SUI
Populaires Dames
1003
MOIX Rose-Marie
1964
Euseigne
VS
SUI
Populaires Dames
1005
Léman Running
COMPAGNON Sophie
1993
Confignon
GE
SUI
Populaires Dames
1008
EGGER Aurelie
1989
Farvagny
FR
SUI
Populaires Dames
1009
PRIVET Magali
1986
Gumefens
FR
SUI
Populaires Dames
1011
QUINODOZ Réhane
1993
St-Pierre-De-Clages
VS
SUI
Populaires Dames
1012
SARRASIN Manon
1992
Fully
VS
SUI
Populaires Dames
1013
OUADAH Nadia
1973
La Tour-De-Peilz
VD
SUI
Populaires Dames
1014
JAQUIER Carine
1993
Yverdon
VD
SUI
Populaires Dames
1015
BROQUET Françoise
1979
Les Genevez
JU
SUI
Populaires Dames
1018
BROUWERS Morgane
1997
St-Maurice
VS
BEL
Populaires Dames
1020
ROSERENS Natacha
1967
La Tzoumaz
VS
SUI
Populaires Dames
1021
BOLDUC CAMPEAU Marie-Ailes
1987
Savièse
VS
CAN
Populaires Dames
1022
LETTS Pauline
1988
Saillon
VS
SUI
Populaires Dames
1023
SCHORER Aurélie
1990
Bernex
GE
SUI
Populaires Dames
1024
Club du Petit Mont Rose
DE BOURNONVILLE Juliette
1996
Lausanne
VD
BEL
Populaires Dames
1025
FLOREY Alexia
1984
Salgesch
VS
SUI
Populaires Dames
1027
MCLELLAN Fiona
1969
Zürich
ZH
SUI
Populaires Dames
1030
JAEGER Amandine
1990
Genève
GE
SUI
Populaires Dames
1031
CS 13 Etoiles
RAPILLARD Sylvie
1986
St-Léonard
VS
SUI
Populaires Dames
1033
SEGUI Valentine
1989
Yvorne
VD
SUI
Populaires Dames
1035
TTT
DEMIERRE Céline
1989
Châtel-St-Denis
FR
SUI
Populaires Dames
1039
ES Ayent
AYMON Marie
1980
Ayent
VS
SUI
Populaires Dames
1041
MASSON Nicole
1971
Blonay
VD
SUI
Populaires Dames
1042
DE BONI Magaly
1994
Riddes
VS
SUI
Populaires Dames
1043
Trail training team
BERGER Aline
1976
Les Monts De Corsier
VD
SUI
Populaires Dames
1044
CARPENTIER Floriane
1990
Cheyres
FR
FRA
Populaires Dames
1050
PANCHAUD Justine
1989
Saillon
VS
SUI
Populaires Dames
1053
LOGEAN Catherine
1983
Riddes
VS
SUI
Populaires Dames
1054
ROBERT Nicole
1981
Chevilly
VD
SUI
Populaires Dames
1055
LANGFORD-DROPMANN Michèle
1969
Le Muids
VD
SUI
Populaires Dames

Populaires Hommes
23

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1004
Léman Running
COMPAGNON Julien
1990
Pregny-Chambésy
GE
SUI
Populaires Hommes
1006
Léman Running
SCHORER Damien
1993
Confignon
GE
SUI
Populaires Hommes
1007
Team Brasserie du Chable
FAVRE Arnauld
1992
Saxon
VS
SUI
Populaires Hommes
1010
MOULIN Nicolas
1996
St Pierre De Clages
VS
SUI
Populaires Hommes
1016
GAILLARD Valentin
1989
Riddes
VS
SUI
Populaires Hommes
1017
FERNANDEZ Loïc
1990
Renan
BE
SUI
Populaires Hommes
1019
ROSERENS Léonard
1975
La Tzoumaz
VS
SUI
Populaires Hommes
1026
KIELIGER Matthias
1972
Zumikon
ZH
SUI
Populaires Hommes
1028
NIKOPOULOS Thanos
1976
Lausanne
VD
GRE
Populaires Hommes
1029
CANDRIAN Julien
1993
Genève
GE
SUI
Populaires Hommes
1032
SEGUI Samuel
1984
Yvorne
VD
SUI
Populaires Hommes
1034
UltraSimple
ANTONSEN GANCHINE Artiom
1992
Geneve
GE
SUI
Populaires Hommes
1036
Cm Cour Lausanne
AURELLE Philippe
1976
Grächen
VS
SUI
Populaires Hommes
1037
Les kiks
ZOURAR Mohssine
1988
Lausanne
VD
SUI
Populaires Hommes
1038
VARONIER Daniel
1976
3953 Varen
VS
SUI
Populaires Hommes
1040
BEYTRISON Julien
1985
Suen
VS
SUI
Populaires Hommes
1045
ZAMBAZ Sébastien
1992
Conthey
VS
SUI
Populaires Hommes
1046
MA Bière à Voir
MORAND Yannick
1986
Martigny
VS
SUI
Populaires Hommes
1047
MENETREY Vincent
1979
Vuissens
FR
SUI
Populaires Hommes
1048
MORARD Jonathan
1992
Granges
VS
SUI
Populaires Hommes
1049
Ski-club Ravoire
SAUDAN Fabrice
1980
Ravoire
VS
SUI
Populaires Hommes
1051
BÉRARD François
1984
Fully
VS
SUI
Populaires Hommes
1052
CARRON Guillaume
1988
Lens
VS
SUI
Populaires Hommes