Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

CLM - Men
10

Rank
Bib
Name
Club / Team
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
18
LAVERACK Edward
Backpedal
1994
Swansea
-
GBR
CLM - Hommes 19-34
00:18:53
2
LIMONE Maxime
Union Cycliste Pélussin
1995
Vienne
-
FRA
CLM - Hommes 19-34
00:19:34
00:00:41
34
GDULA Tomáš
Integray L27 Cycling Team
1997
Praha
-
CZE
CLM - Hommes 19-34
00:21:01
00:02:08
4
56
LECOMTE Thomas
1986
Baar
Zoug
FRA
CLM - Hommes 35-39
00:21:06
00:02:13
5
32
DUCREY Julien
Derbobo Cycling Club
1997
Sion
Valais
SUI
CLM - Hommes 19-34
00:21:09
00:02:16
6
76
HÄUSERMANN Thomas
1983
Winterthur
Zurich
SUI
CLM - Hommes 40-44
00:21:11
00:02:18
7
45
DOUTEY Guilhem
Antibes Alpes Maritimes
2001
Nice
-
FRA
CLM - Hommes 19-34
00:21:15
00:02:22
8
1
VAN DER WINDT Abel
CGT
1991
Amersfoort
-
NED
CLM - Hommes 19-34
00:21:27
00:02:34
9
19
MORANDI Xavier
Team VTT Papival Scott
1994
Morges
Vaud
SUI
CLM - Hommes 19-34
00:21:28
00:02:35
10
12
CRAM Marcus
Muckle Cycle Club
1992
Prudhoe
-
GBR
CLM - Hommes 19-34
00:21:29
00:02:36

CLM - Women
10

Rank
Bib
Name
Club / Team
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
5
STIASNY Petra
Fenix- Deceuninck
2001
Wädenswil
Zurich
SUI
CLM - Femmes 19-34
00:24:08
143
SCHMID Alexia
Lausanne Gravel
2001
Lausanne
VD
SUI
CLM - Femmes 19-34
00:24:38
00:00:30
135
BYRNE Meredith
1991
Genève
GE
USA
CLM - Femmes 19-34
00:24:53
00:00:45
4
4
ANSTRUTHER Yasmin
Team Baden Forchheim
1988
Renningen
-
GER
CLM - Femmes 35-39
00:25:19
00:01:11
5
142
NASSISI Thelma
1998
Crans-Près-Céligny
VD
SUI
CLM - Femmes 19-34
00:25:35
00:01:27
6
159
ASHBRIDGE Sally
1963
Savièse
VS
GBR
CLM - Femmes 60-64
00:26:00
00:01:52
7
139
MODDER Dieuwertje
Cyclophile Lausannois
1994
Bernex
Vaud
NED
CLM - Femmes 19-34
00:26:07
00:01:59
8
137
MEYER Lara
BL13
1991
Zug
Zoug
FRA
CLM - Femmes 19-34
00:26:09
00:02:01
9
136
GALLER Rachel
Saint Piran WRT
1991
Prudhoe
-
GBR
CLM - Femmes 19-34
00:26:10
00:02:02
10
138
KUCINSKA Joanna
1994
Gdansk
-
POL
CLM - Femmes 19-34
00:27:30
00:03:22

GrandFondo - Men
10

Rank
Bib
Name
Club / Team
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1613
LEMAIRE Grégoire
Brussels Cycling Club
2000
Bruxelles
-
BEL
Granfondo - Hommes 19-34
04:53:24
1609
FAYET Johan
1997
Orpund
BE
SUI
Granfondo - Hommes 19-34
05:03:53
00:10:29
1643
SUMMER Marcel
Equipe Hondo
1985
Dornbirn
-
AUT
Granfondo - Hommes 35-39
05:05:20
00:11:56
4
1039
KAWALKOWSKI Jakub
1990
Schlieren
Zurich
POL
Granfondo - Hommes 19-34
05:05:32
00:12:08
5
1135
WISARD Vincent
1994
La Neuveville
Berne
SUI
Granfondo - Hommes 19-34
05:05:34
00:12:10
6
1219
ALTORF Twan
2001
Hillegom
-
NED
Granfondo - Hommes 19-34
05:06:06
00:12:42
7
1004
MAYER Wolfgang
1983
Murg
-
GER
Granfondo - Hommes 40-44
05:07:46
00:14:22
8
1008
THOMSEN Anders Klitgaard
1991
Sæby
-
DEN
Granfondo - Hommes 19-34
05:08:07
00:14:43
9
1611
NOTEBAERT Kamiel
Moustachenuecht
2002
Lievegen
-
BEL
Granfondo - Hommes 19-34
05:08:10
00:14:46
10
1221
DIEPERINK Anthony
2001
Gimel
Vaud
SUI
Granfondo - Hommes 19-34
05:08:14
00:14:50

GrandFondo - Women
10

Rank
Bib
Name
Club / Team
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1029
STIASNY Petra
Fenix- Deceuninck
2001
Wädenswil
Zurich
SUI
Granfondo - Femmes 19-34
05:33:26
1024
GRINER Annette
1976
Murg
-
GER
Granfondo - Femmes 45-49
05:54:11
00:20:45
1569
SCHMID Alexia
Lausanne Gravel
2001
Lausanne
VD
SUI
Granfondo - Femmes 19-34
06:03:09
00:29:43
4
1719
MYLKA Alina
Thömus | WindowMaster by Wyss-Training
1984
Bern
BE
POL
Granfondo - Femmes 40-44
06:03:53
00:30:27
5
1028
ROBERT Elodie
L'Etoile Cycliste de l'Est
1995
Friesenheim
-
FRA
Granfondo - Femmes 19-34
06:06:28
00:33:02
6
1712
CANCLINI Caterina
Fire and Ice Livigno
1999
Bormio
-
ITA
Granfondo - Femmes 19-34
06:07:46
00:34:20
7
1546
GALLER Rachel
Saint Piran WRT
1991
Prudhoe
-
GBR
Granfondo - Femmes 19-34
06:10:41
00:37:15
8
1559
MODDER Dieuwertje
Cyclophile Lausannois
1994
Bernex
Vaud
NED
Granfondo - Femmes 19-34
06:12:34
00:39:08
9
1548
BARBEY Carolin
Disco Cycle Cycle Club
1992
Bern
BE
SUI
Granfondo - Femmes 19-34
06:12:50
00:39:24
10
1584
JOHANNSEN Denise
Bikeshop
1984
Horw
Lucerne
SUI
Granfondo - Femmes 40-44
06:16:55
00:43:29

MedioFondo - Men
10

Rank
Bib
Name
Club / Team
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
2229
CLAPASSON Thomas
UC Montheysanne
1999
Dorénaz
VS
SUI
Mediofondo - Hommes 18-34
03:31:29
2232
GERTSCH Evan
UC Montheysanne
2004
Bex
VD
SUI
Mediofondo - Hommes 18-34
03:32:32
00:01:03
2239
DELAHAUT Steven
1988
Belmont-Lausanne
VD
SUI
Mediofondo - Hommes 35-39
03:32:33
00:01:04
4
2102
CZIBERE Adrian
Citec-Roeltgen Team
1979
Rheinhausen
-
GER
Mediofondo - Hommes 45-49
03:33:54
00:02:25
5
2283
ULRICH Florian
Teysalpi/CA Riviera
1999
La Tour-De-Peilz
VD
SUI
Mediofondo - Hommes 18-34
03:34:53
00:03:24
6
2054
EVERAERT Mathias
BZR eCycling Club
2005
Wichelen
-
BEL
Mediofondo - Hommes 18-34
03:35:11
00:03:42
7
2055
HENKENS Kobe
2005
Sint-Lievens-Houtem
-
BEL
Mediofondo - Hommes 18-34
03:36:42
00:05:13
8
2154
CHAVANON Jean-Luc
Team Vercors
1964
St Martin D'hères
-
FRA
Mediofondo - Hommes 60-64
03:37:01
00:05:32
9
2240
SUGNAUX Romain
1989
Vaulruz
FR
SUI
Mediofondo - Hommes 35-39
03:42:20
00:10:51
10
2050
PIERRÉ-DEROUET Jochen
JECDE
2001
Saulcy Sur Meurthe
-
FRA
Mediofondo - Hommes 18-34
03:43:08
00:11:39

MedioFondo - Women
10

Rank
Bib
Name
Club / Team
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
2222
ASHBRIDGE Sally
1963
Savièse
VS
GBR
Mediofondo - Femmes 60-64
04:04:40
2265
SEIDEL Katharina
Lausanne Gravel
1992
Lausanne
VD
GER
Mediofondo - Femmes 18-34
04:18:00
00:13:20
2219
BINTIG Yvonne
RRG Kleverland
1968
Kleve
-
GER
Mediofondo - Femmes 55-59
04:19:27
00:14:47
4
2002
WEIDNER Sybille
Team Marathon Bike Grosseto
1966
Ipsach
Berne
SUI
Mediofondo - Femmes 55-59
04:24:20
00:19:40
5
2220
RIEDLÉ Sylvie
CCINO
1969
Eteimbes
-
FRA
Mediofondo - Femmes 55-59
04:25:01
00:20:21
6
2194
IMSTEPF Alix
1995
Martigny
Valais
SUI
Mediofondo - Femmes 18-34
04:33:04
00:28:24
7
2207
LAMBECK Iris
#fastandfemaleSUI
1980
Bottmingen
Bâle-Campagne
GER
Mediofondo - Femmes 40-44
04:37:06
00:32:26
8
2193
EICHENBERGER Nadja
1993
Môtier
Fribourg
SUI
Mediofondo - Femmes 18-34
04:45:17
00:40:37
9
2282
FAVRE Françoise
Les Vert.e.s Ecublens
1969
Ecublens
VD
SUI
Mediofondo - Femmes 55-59
04:48:33
00:43:53
10
2196
MOSER Cloé
1995
Vevey
Vaud
SUI
Mediofondo - Femmes 18-34
04:50:00
00:45:20