Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

156 participants

All categories
Athlete

Dames 10km
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
49
JUILLERAT Nadine
1968
Le Mouret
FR
SUI
Dames 10km
125
AEBY Carine
1996
..
-
SUI
Dames 10km
126
ROSSELET Nadège
1996
La Brévine
NE
SUI
Dames 10km
127
GFELLER Loraine
1994
Couvet
NE
SUI
Dames 10km
135
SC La Sagne
SMITH Cynthia
1980
La Sagne
NE
SUI
Dames 10km
136
BLAETTLER Lydie
1994
La Chatagne
NE
SUI
Dames 10km
137
KOLONOVICS FLORENCE
1972
La Sagne Ne
NE
SUI
Dames 10km
142
MOSSET Gabrielle
1985
Vicques
JU
SUI
Dames 10km

Dames 20km
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
12
Cernets verrières
JORNOD Marine
1990
Troistorrents
VS
SUI
Dames 20km
13
SEILER Kim
1992
Saules
NE
SUI
Dames 20km
26
Ski's cool
JOUILLE Christelle
1973
Les Frêtes
NE
FRA
Dames 20km
32
Bijoux Yolande
VALLAT Yolande
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Dames 20km
36
MERCIER Jéromine
1992
Les Bayards
NE
SUI
Dames 20km
42
CUENOT Marianne
1964
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Dames 20km
44
SIGRIST Magalie
1980
La Sagne
NE
SUI
Dames 20km
52
AMIOTTE Elen
1976
Les Combes
-
FRA
Dames 20km
59
LAUENSTEIN Lucia
1976
Cormondrèche
NE
SVK
Dames 20km
63
STEULET Nathalie
1975
Courtételle
JU
SUI
Dames 20km

Hommes 10km
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
24
CHRISTIAN Waelti
1972
La Neuveville
BE
SUI
Hommes 10km
121
LOPES Miles
1994
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 10km
122
KULLMANN Anthony
1972
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 10km
123
DURRER Peter
1965
Vilters
SG
SUI
Hommes 10km
131
JEANNERET Yvan
1969
La Brévine
NE
SUI
Hommes 10km
132
MOULLET Yoann
1993
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 10km
134
Ski-club Les Breuleux
THEURILLAT Vincent
1989
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 10km
138
GUY Samuel
1990
Les Villedieu
-
FRA
Hommes 10km

Hommes 20km
55

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
GIRARD Jean-Pierre
1954
Neuchâtel
NE
SUI
Hommes 20km
2
ski club La Sagne
RENAUD Pierre
1955
La Sagne
NE
SUI
Hommes 20km
3
BRUNNER Lorenz
1965
Unterseen
BE
SUI
Hommes 20km
4
SCVM MORTEAU
CHOPARD-LALLIER Benoit
1965
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 20km
5
Zeta/biomaster concept
MONTANDON Michaël
1977
Bevaix
NE
SUI
Hommes 20km
6
SC VAL DE MORTEAU
PHILIPPOT Romuald
1972
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 20km
7
CSR Pontarlier
GILLET Christophe
1967
Doubs
-
FRA
Hommes 20km
8
Ski Club les Breuleux
MONTANDON Alain
1965
Les Breuleux
JU
SUI
Hommes 20km
9
Atomic Nordic Team/SC La Sagne
ENGEL Yann
1960
Saint-Blaise
NE
SUI
Hommes 20km
10
Atomic Nordic Team/SC La Sagne
ENGEL Clyde
1992
Saint-Blaise
NE
SUI
Hommes 20km
11
Team HDP
Anonymous
-
-
-
-
Hommes 20km
14
FAIVRE Roger
1966
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 20km
15
MERCIER Alix
1994
Les Bayards
NE
SUI
Hommes 20km
16
PELLATON Damien
1976
La Brévine
NE
SUI
Hommes 20km
17
PELLATON Fabrice
1970
La Brévine
NE
SUI
Hommes 20km
18
SCHWAB Cédric
1972
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
Hommes 20km
19
Team Frankie's
DUMONT Gilles
1967
Dubai
-
SUI
Hommes 20km
20
SC La Vue des Alpes
PITTIER Christophe
1974
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Hommes 20km
21
ski club damprichard
RODRIGUES Vitor
1986
Villers-Le-Lac
-
FRA
Hommes 20km
22
SC Les Breuleux
BAUME Marc
1988
Les Breuleux
BE
SUI
Hommes 20km
23
AUBRY Eric
1968
Saignelégier
JU
SUI
Hommes 20km
24
Ski-Club Vue des Alpes
CHRISTIAN Waelti
1972
La Neuveville
BE
SUI
Hommes 20km
25
AUBRY Adrien
1968
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
27
BEZENÇON Alain
1964
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
28
SC Chasseron
MEIER Christophe
1973
Bullet
VD
SUI
Hommes 20km
29
BONDIER Antony
1973
La Sagne Ne
NE
FRA
Hommes 20km
30
Team Cimes Cycle
VALLAT Mael
1986
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
31
Bijoux Yolande
VALLAT Michel
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
33
SC Les Breuleux
DUBOIS Marcel
1959
Les Breuleux
JU
SUI
Hommes 20km
34
Ski club La Vue des Alpes
JEANNOTTAT Mathieu
1977
Fontainemelon
NE
SUI
Hommes 20km
35
GobaTech / CHOK Cycles
GOBAT Patrick
1982
Vicques
JU
SUI
Hommes 20km
37
VALLAT Jean-Claude
1953
Le Locle
NE
SUI
Hommes 20km
38
BARTHOD David
1986
Fournets-Luisans
-
FRA
Hommes 20km
39
BARTHOD Stephane
1983
Morteau
-
FRA
Hommes 20km
40
CERRUTTI YANNICK
1993
Les Bioux
VD
SUI
Hommes 20km
41
MARCHAND Laurent
1967
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
43
CUENOT Jules
1994
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Hommes 20km
45
VERGUET Cedric
1983
Bonnetage
-
FRA
Hommes 20km
46
DIETHELM Nicolas
1984
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
47
NAGUEL Romain
1981
Neuchâtel
NE
SUI
Hommes 20km
48
JUILLERAT Roland
1965
Le Mouret
FR
SUI
Hommes 20km
50
JUILLERAT Romain
1996
Le Mouret
FR
SUI
Hommes 20km
53
AMIOTTE Joel
1976
Les Combes
-
FRA
Hommes 20km
54
CHOPARD LALLIER Christophe
1968
Villers Le Lac
-
FRA
Hommes 20km
55
MIMRAM Franck
1974
Les Allies
-
FRA
Hommes 20km
56
ROGNON Alexandre
1980
Le Belieu
-
FRA
Hommes 20km
57
BETTEX Sylvain
1971
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes 20km
58
LAUENSTEIN Stefan
1974
Cormondrèche
NE
SUI
Hommes 20km
60
TRUONG Pascal
1977
Savagnier
NE
SUI
Hommes 20km
61
SURDEZ Gilles
1976
Montfaucon
JU
SUI
Hommes 20km
62
FROIDEVAUX Jean-Charles
1970
Saignelégier
JU
SUI
Hommes 20km
64
JOLIAT Stéphane
1970
Courtételle
JU
SUI
Hommes 20km
65
MÉAN André-Philippe
1958
Neuchâtel
NE
SUI
Hommes 20km
68
SAUVAGET Arnaud
1985
Fenin Ne
NE
FRA
Hommes 20km
111400
REMONNAY Maxime
1979
Les Combes
-
FRA
Hommes 20km

Juniors Filles
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
124
JEANNERET Laura
1998
Besencens
FR
SUI
Juniors Filles
125
AEBY Carine
1996
..
-
SUI
Juniors Filles
126
ROSSELET Nadège
1996
La Brévine
NE
SUI
Juniors Filles
133
MOULLET Charline
1998
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
Juniors Filles

Juniors Garçons
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
50
JUILLERAT Romain
1996
Le Mouret
FR
SUI
Juniors Garçons
128
BLATTLER TONY
1997
-
-
SUI
Juniors Garçons
129
ROSSELET Benjamin
1998
La Brévine
NE
SUI
Juniors Garçons
130
SCHWAB Colin
1998
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
Juniors Garçons
139
JACOT Jerome
1995
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Juniors Garçons
140
RECORDON Steven
1995
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Juniors Garçons
141
JUILLERAT Antoine
1998
Le Mouret
FR
SUI
Juniors Garçons

U10 Filles
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
304
SC La Vue-des-Alpes
PITTIER Elin
2005
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U10 Filles
305
SC La Vue des Alpes
RAMONI Elisa
2005
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Filles
310
SC La Vue des Alpes
VUILLEUMIER Léa
2006
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Filles
322
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
336
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
337
SC La Vue-des-Alpes
SURDEZ Lucie
2005
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Filles
346
ROBERT LUCIE
2005
La Sagne Ne
NE
SUI
U10 Filles
347
ROBERT MALOÉ
2006
La Sagne Ne
NE
SUI
U10 Filles
350
KOTTELAT Romane
2005
Le Bémont Ju
JU
SUI
U10 Filles
352
CATTIN ZOÉ
2006
Les Breuleux
JU
SUI
U10 Filles

U10 Garçons
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
302
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
U10 Garçons
303
SC La Vue des Alpes
TRUONG Antoine
2006
Le Pâquier Ne
NE
SUI
U10 Garçons
308
SC La Vue des Alpes
MOECKLI Ivan
2005
St-Blaise
NE
SUI
U10 Garçons
315
SC La Vue des Alpes
GUENIN Alix
2006
Fontainemelon
NE
SUI
U10 Garçons
316
Ski Club Val de Morteau
PHILIPPOT HAEGEL Rafaël
2006
Villers Le Lac
-
FRA
U10 Garçons
321
Ski-Club Vue des Alpes
WAELTI Arnaud
2006
La Neuveville
BE/JB
SUI
U10 Garçons
323
KAENEL Jonas
2005
.
-
SUI
U10 Garçons
324
STÄHLI Lucas
2005
Les Bayards
NE
SUI
U10 Garçons
344
SIGRIST Kéo
2005
La Sagne
NE
SUI
U10 Garçons
349
CATTIN Noa
2006
Les Breuleux
BE
SUI
U10 Garçons
358
BERGER Loïc
2006
Cormondrèche
NE
SUI
U10 Garçons

U12 Filles
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
325
BÄHLER Margaux
2004
La Brevine
NE
SUI
U12 Filles
326
FAIVRE Isaline
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
327
PELLATON Coraline
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
351
KOTTELAT Eva
2003
Le Bemont
JU
SUI
U12 Filles
356
PARRAT JULINE
2004
Saignelegier
JU
SUI
U12 Filles
357
PARRAT Laurine
2004
Saignelégier
JU
SUI
U12 Filles

U12 Garçons
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
301
Zetacycling club
GUENIN Léo
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
306
SC La Vue des Alpes
MARS Francois
2003
Neuchâtel
NE
FRA
U12 Garçons
307
SC La Vue des Alpes
PITTIER Ilan
2001
Val-De-Ruz
NE
SUI
U12 Garçons
311
La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Maxime
2004
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U12 Garçons
313
SC La Vue des Alpes
RAMONI Thomas
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
317
DURRER Andreas
2003
Vilters
SG
SUI
U12 Garçons
318
DURRER Flavio
2004
Vilters
SG
SUI
U12 Garçons
328
KAENEL Justin
2003
.
-
SUI
U12 Garçons
329
PELLATON Anthony
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons
330
SCHWAB Tim
2003
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons
331
ROSSELET Maxime
2003
La Brevine
NE
SUI
U12 Garçons
332
PELLATON Noé
2003
La Brevine
-
SUI
U12 Garçons
333
MENU Joey
2003
.
-
SUI
U12 Garçons

U14 Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
181
PERRIN Eloïse
2001
Oron
VD
SUI
U14 Filles

U14 Garçons
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
221
PERRIN. Vincent
2001
???
-
SUI
U14 Garçons
222
KOTTELAT Noé
2001
Le Bemont
JU
SUI
U14 Garçons

U16 Filles
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
251
FAIVRE Solene
2000
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U16 Filles
252
JEANNERET Maelle
2000
La Brévine
NE
SUI
U16 Filles

U8 Filles
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
309
SC La Vue des Alpes
MOECKLI Lara
2007
St-Blaise
NE
SUI
U8 Filles
319
SC La Sagne
WERMEILLE Odélie
2010
La Sagne
NE
SUI
U8 Filles
320
SC La Sagne
WERMEILLE Ombline
2007
La Sagne
NE
SUI
U8 Filles
335
PELLATON Erine
2007
La Brévine
NE
SUI
U8 Filles
338
SC La Sagne
SMITH Elea
2007
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Filles
345
SIGRIST Sary
2007
La Sagne
NE
SUI
U8 Filles
348
JEANMAIRE Laélia
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
U8 Filles
353
CATTIN Zélie
2008
Les Breuleux
BE
SUI
U8 Filles
354
CATTIN ELOÉ
2008
Les Breuleux
JU
SUI
U8 Filles
355
FRÉSARD Romane
2008
Muriaux
JU
SUI
U8 Filles
359
KAENEL ELLIE
2009
La Brévine
NE
SUI
U8 Filles

U8 Garçons
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
312
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Nils
2007
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U8 Garçons
314
SC La Vue des Alpes
VUILLEUMIER Tim
2007
Cernier
NE
SUI
U8 Garçons
334
PELLATON Ethan
2009
La Brévine
NE
SUI
U8 Garçons
339
SMITH Liam
2009
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Garçons
340
FAIVRE Aurelien
2008
Le Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U8 Garçons
341
Skiclub Saignelégier
CATTIN Angel
2008
Les Breuleux
JU
SUI
U8 Garçons
342
RAIS JIMMY
2008
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Garçons
343
RAIS WILLIAM
2007
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Garçons