Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

129 participants

All categories
Athlete

13km - Equipe Dames
1

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
205
Les Blondes
SINGELE Romy
FAVRE Kerria
1992
1994
La Sagne Ne
La Sarraz
NE
VD
SUI
SUI
13km - Equipe Dames

13km - Equipe Hommes
2

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
202
sc La Brévine 1
MERCIER Alix
ROSSELET Benjamin
1994
1998
Les Bayards
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
13km - Equipe Hommes
203
Les frères Gentil
GUILLAUME-GENTIL Hugo
GUILLAUME-GENTIL Roméo
1989
1996
Le Locle
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
-
13km - Equipe Hommes

13km - Equipe Jeunesse & Juniors
1

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
206
Les CRP
WUTHRICH Emma
FAIVRE Solene
2000
2000
Fontainemelon
Cerneux-Péquignot
NE
NE
SUI
SUI
13km - Equipe Jeunesse & Juniors

13km - Equipe Mixtes
2

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
CH
CLERC Celia
HERREN CLERC Nicolas
1981
1979
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
13km - Equipe Mixtes
204
Jeanneret
JEANNERET Laura
JEANNERET Yvan
1998
1969
Besencens
La Brévine
FR
NE
SUI
SUI
13km - Equipe Mixtes

25km - Equipe Dames
4

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
10
Les miss
JOUILLE Christelle
SEILER Kim
1973
1992
Les Frêtes
Saules
NE
NE
FRA
SUI
25km - Equipe Dames
27
Caramels mou
VERMOT Florence
WERMEILLE Sandra
1972
1972
La Sagne Ne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Dames
30
Les Lucioles
LAUENSTEIN Lucia
WIGET MITCHELL Lucie
1976
1971
Cormondrèche
Corcelles Ne
NE
NE
SVK
SUI
25km - Equipe Dames
34
Les Charlottes
PORRET Arlette
SMITH Cynthia
1969
1980
La Sagne
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Dames

25km - Equipe Hommes
26

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
Planair1
RENAUD Pierre
SCHALLER Daniel
1955
1976
La Sagne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
2
SC La Sagne I
ENGEL Clyde
THÉTAZ Alwin
1992
1994
Saint-Blaise
Orsières
NE
VS
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
3
SC La Sagne II
ENGEL Yann
HUGUENIN Jérémy
1960
1989
Saint-Blaise
Neuchâtel
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
4
NEUCH AVENTURE 1
BOUILLE Julien
BARONE Fabio
1982
1986
La Chaux-De-Fonds
Le Sentier
NE
VD
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
5
Ski's Cool Garnache
ROGNON Alexandre
VERGUET Cedric
1980
1983
Le Bélieu
Bonnetage
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
7
Team Singelé
SINGELÉ Kenny
SINGELE Michel
1986
1960
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
8
SC la Brévine 2
PELLATON Fabrice
PELLATON Damien
1970
1976
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
9
SC la Brévine 3
SCHWAB Cédric
FAIVRE Roger
1972
1966
Les Ponts-De-Martel
Cerneux-Péquignot
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
11
Rossignol Pro Sport Yverdon
JUNOD Jean-Michel
FAUSER Fabrice
1972
1987
L'auberson
Orny
VD
VD
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
12
Team Vallat
VALLAT Michel
VALLAT Julian
1956
1988
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
14
La Bicycletterie
VALLAT Mael
SIGRIST Xavier
1986
1979
La Chaux De Fonds
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
15
Ski Club Saignelégier
AUBRY Adrien
AUBRY Eric
1968
1968
La Chaux-De-Fonds
Saignelégier
NE
JU
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
16
Les Frisquets
JACOT Jerome
MAGNIN Matthieu
1995
1983
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
17
Barthobrothers
BARTHOD David
BARTHOD Stephane
1986
1983
Fournets-Luisans
Morteau
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
18
Les Saugeais
ROUSSEL Sébastien
ROUSSEL Louis
1970
2001
Maisons-Du-Bois Lièvremont
Maisons-Du-Bois Lièvremont
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
19
MAGNIN Sebastien
1973
Le Crêt Du Locle
NE
SUI
25km - Equipe Hommes
20
Grilledroz
GRILLON Sebastien
DROZ-VINCENT Jean-Baptiste
1982
1984
Doubs
Oye Et Pallet
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
21
Hautdoubs
RIVES Olivier
CLAUDE Maxime
1974
1994
Doubs
Cernay
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
22
Mardim
DUBOIS Marcel
ENGEL Dimitri
1959
1965
Les Breuleux
Saint-Blaise
JU
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
23
Ski's Cool Garnache
FILIPPII UGO
DELAVELLE Clement
1989
1989
St Laurent
Château Des Pres
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
24
Les Gros Sapins
CAIREY-REMONNAY Emmanuel
BALANCHE Yves
1986
1980
La Cluse Et Mijoux
Les Fourgs
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
26
La paire de
PELOT Philippe
BETTEX Sylvain
1967
1971
La Chaux-De-Fonds
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
31
Les Conscrtis
PETIT Jean-Charles
RENAUD Marc-Olivier
1972
1972
Fournet-Blancheroche
Fournet-Blancher
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Hommes
33
RITZ MARTIAL
RAYA Jonathan
1958
1982
Peseux
Les Hauts-Geneveys
-
NE
SUI
ESP
25km - Equipe Hommes
35
Ski club La Vue
BÉGUIN Jan
TRUONG Pascal
1970
1977
Boudevilliers
Savagnier
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Hommes
36
SC Saignelégier
PITIER CHRISTOPHE
FRESARD Christophe
1974
1971
Les Hauts-Genevez
Muriaux
-
-
SUI
-
25km - Equipe Hommes

25km - Equipe Mixtes
7

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6
CSFO
PILLOUD Andrée
ROBERT Jean-Manuel
1971
1976
Pontarlier
La Chaux-De-Fonds
-
NE
FRA
SUI
25km - Equipe Mixtes
13
Team Yolande et Gilles
VALLAT Yolande
CUENAT Gilles
1956
1959
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Mixtes
19
MAGNIN Sebastien
MATHEZ Raphaël
1973
1973
Le Crêt Du Locle
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
-
25km - Equipe Mixtes
25
Ski Club les Fourgs
MOUILLEBOUCHE Emeric
GENRE GRANDPIERRE Kelly
1987
1987
Les Fourgs
Les Fourgs
-
FR
FRA
FRA
25km - Equipe Mixtes
28
Che bels mumaints
HUBER David
ALBIN Nina Claudia
1974
1984
Sils/segl Maria
Chur
GR
GR
SUI
SUI
25km - Equipe Mixtes
29
Les Scool
PIGNIER Clement
SERRETTE Laurie-Anne
1992
1993
Premanon
Prémanon
-
-
FRA
FRA
25km - Equipe Mixtes
32
Les Gauthier
GAUTHIER Romane
GAUTHIER Pierre
1998
1965
Le Noirmont
La Chaux-De-Fonds
JU
NE
SUI
SUI
25km - Equipe Mixtes

U10 Filles
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
602
SC La Vue des Alpes
SCHEIDEGGER Léane
2008
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U10 Filles
603
SC la Vue-des-Alpes
LAUENSTEIN Wilma
2007
Cormondrèche
NE
SUI
U10 Filles
604
Ski-Club La Brévine
PELLATON Erine
2007
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
606
WERMEILLE Ombline
2007
La Sagne
NE
SUI
U10 Filles
607
FRÉSARD Romane
2008
Muriaux
JU
SUI
U10 Filles
608
CATTIN ELOÉ
2008
Les Breuleux
JU
SUI
U10 Filles
609
CATTIN Zélie
2008
Les Breuleux
BE
SUI
U10 Filles
610
SMITH Elea
2007
La Sagne Ne
NE
SUI
U10 Filles
612
PETIT MAYLI
2008
Fournet Blancheroche
-
FRA
U10 Filles

U10 Garçons
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
601
La Vue-des-Alpes
BÉGUIN Nils
2007
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U10 Garçons
605
SC la Brtévine
FAIVRE Aurelien
2008
Le Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U10 Garçons
611
MUNIZ MATTEO
2008
La Sagne Ne
NE
SUI
U10 Garçons
613
ROULET Adrien
2008
Yverdon
VD
SUI
U10 Garçons

U12 Filles
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
502
SC La Vue-des-Alpes
PITTIER Elin
2005
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U12 Filles
503
Ski-Club La Brévine
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
504
Sc la brevine
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
510
REY Sophie
2005
Icogne
VS
SUI
U12 Filles

U12 Garçons
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
U12 Garçons
505
Sc la Brévine
STAEHLI Lucas
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons
506
BREITLER Jim
2006
L'auberson
VD
SUI
U12 Garçons
507
SIGRIST Kéo
2005
La Sagne
NE
SUI
U12 Garçons
508
CATTIN Noa
2006
Les Breuleux
BE
SUI
U12 Garçons
509
TRUONG Antoine
2006
Le Pâquier Ne
NE
SUI
U12 Garçons
511
GUENIN Alix
2006
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons

U14 Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
402
Ski-Club La Brévine
FAIVRE Isaline
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Filles

U14 Garçons
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
SC Vue-des-Alpes
LAUENSTEIN Jan
2004
Cormondrèche
NE
SUI
U14 Garçons

U16 Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
403
VERMOT Lorine
2002
La Sagne
NE
SUI
U16 Filles

U8 Filles
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
701
SC La Vue des Alpes
BÉGUIN Flore
2010
Boudevilliers
NE
SUI
U8 Filles
702
SC La Vue des Alpes
PITTIER Milla
2010
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U8 Filles
704
SC La Vue des Alpes
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U8 Filles
708
WERMEILLE Odélie
2010
La Sagne
NE
SUI
U8 Filles
713
MUNIZ ELOÏSE
2012
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Filles
717
BUCHS Elise
2010
Saignelégier
JU
SUI
U8 Filles

U8 Garçons
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
703
SC La Vue des Alpes
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U8 Garçons
705
SC La Vue des Alpes
LAUENSTEIN Erik
2011
Cormondrèche
NE
SUI
U8 Garçons
706
PELLATON Ethan
2009
La Brévine
NE
SUI
U8 Garçons
707
BREITLER Félix
2009
L'auberson
VD
SUI
U8 Garçons
709
FRÉSARD Yaël
2011
Muriaux
JU
SUI
U8 Garçons
710
TRUONG Nils
2010
Savagnier
NE
SUI
U8 Garçons
711
SMITH Liam
2009
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Garçons
712
SMITH MATT
2012
La Sagne Ne
NE
SUI
U8 Garçons
714
REY Simon
2009
Icogne
VS
SUI
U8 Garçons
715
PETIT MAHÉ
2009
Fournet-Blancheroche
-
FRA
U8 Garçons
716
SCHÜPBACH Romain
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
U8 Garçons