Organisation and Timekeeping for Sport Events

Championnat romand de ski de fond - Individuel - 2017

Participant list

269 participants

All categories
Athlete

Dames
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1091
Rocky Mountain Racers
CAMICIOLI Emma
1993
Canmore
-
CAN
Dames
1092
Bex
HEDIGER-PAROLINI Amélie
1995
Bex
VD
SUI
Dames
1093
Turbach-Bissen
VON SIEBENTHAL Nathalie
1993
Lauenen B. Gstaad
BE
SUI
Dames
1094
Glisse Club Romont
VULLIOUD Aline
1991
Payerne
VD
SUI
Dames
1095
La Brévine
SEILER Kim
1992
Saules
NE
SUI
Dames
1096
Obergoms
MEIER-RUGE Ladina
1992
Obergesteln
VS
-
Dames

Hommes
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
les troteurs
BRUCHEZ Fabien
1994
Fully
VS
SUI
Hommes
1001
La Sagne
ENGEL Clyde
1992
Saint-Blaise
NE
SUI
Hommes
1002
Bex
KÄSER Erwan
1992
Bex
VD
SUI
Hommes
1003
La Brévine
MERCIER Alix
1994
Les Bayards
NE
SUI
Hommes
1004
Bex
HEDIGER Jovian
1990
Bex
VD
SUI
Hommes
1005
SC Vallée de Joux
GOLAY Pierre-Yves
1995
Le Sentier
VD
SUI
Hommes
1006
Val Ferret
BRUCHEZ Fabien
1994
Fully
VS
SUI
Hommes
1007
Bex
KAESER Alec
1996
Bex
VD
SUI
Hommes
1008
SAS - Lausanne
LYASOTA Alexey
1989
Baden
AG
RUS
Hommes
1009
JACOT Jerome
1995
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Hommes

Master Dames
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1116
SC Im Fang Hochmatt
MOOSER Natacha
1976
Charmey
FR
SUI
Master Dames
1117
Obergoms
VOLKEN Marianne
1966
Fiesch
VS
SUI
Master Dames
1118
Obergoms
WULLSCHLEGER Catherine
1956
Naters
VS
SUI
Master Dames
1119
DONZALLAZ Nicole
1984
Vaulruz
FR
SUI
Master Dames
1120
SC Riaz
JORDAN Marie-Josée
1970
Vaulruz
FR
SUI
Master Dames

Master Hommes
14

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1041
SAS Zurich
LAUENSTEIN Stefan
1974
Cormondrèche
NE
SUI
Master Hommes
1042
SC Im Fang
COTTIER Dominik
1971
Im Fang
FR
SUI
Master Hommes
1043
La Sagne
ENGEL Yann
1960
Saint-Blaise
NE
SUI
Master Hommes
1044
Chaumont
LAUENSTEIN Marc
1980
Cormondroche
NE
SUI
Master Hommes
1045
SC Riaz
ROMANENS Daniel
1966
Marsens
FR
SUI
Master Hommes
1046
SC Chasseron
BLANC Philippe
1965
Bercher
VD
SUI
Master Hommes
1047
Etoile de Grattavache - Le Crêt
FUSO Luca
1977
Aigle
VD
SUI
Master Hommes
1048
Etoile de Grattavache - le Crêt
MESOT Jean-Pierre
1969
Mézières Fr
FR
SUI
Master Hommes
1049
Etoile de Grattavache - Le Crêt
VIAL Julien
1982
Sion
VS
SUI
Master Hommes
1050
SC Chasseron
JUNOD Jean-Michel
1972
L'auberson
VD
SUI
Master Hommes
1051
Ski Club Val de Morteau
PHILIPPOT Romuald
1972
Villers Le Lac
-
FRA
Master Hommes
1052
Grattavache - Le Crêt
CURRAT François
1970
Romont
FR
SUI
Master Hommes
1053
Grattavache - Le Crêt
VIAL Bertrand
1978
Le Crêt-P-Semsales
FR
SUI
Master Hommes
1054
ROLLIER Baptiste
1982
Boudevilliers
NE
SUI
Master Hommes

U10 Filles
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
Val-Ferret
MICHELLOD Chloé
2007
Versegères
VS
SUI
U10 Filles
0
SC Val Ferret
DARBELLAY Elodie
2007
La Fouly Vs
VS
SUI
U10 Filles
36
Goupils Alpes Vaudoises
OGUEY Margaux
2008
La Comballaz
VD
SUI
U10 Filles
37
SC la Vue-des-Alpes
LAUENSTEIN Wilma
2007
Cormondrèche
NE
SUI
U10 Filles
38
SC La Vue des Alpes
SCHEIDEGGER Léane
2008
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U10 Filles
39
SC Im Fang
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
U10 Filles
40
DAFFLON Marion
2007
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U10 Filles
41
SC Im Fang
SCHUWEY Lena
2008
Im Fang
FR
SUI
U10 Filles
42
PERRITAZ Carmen
2007
Im Fang
FR
SUI
U10 Filles
43
La Brévine
AUDETAT Eileen
2007
Fleurier
NE
SUI
U10 Filles
44
Bex
BALLAY Marion
2008
Lavey-Village
VD
SUI
U10 Filles
45
Bex
GOLAY Maude
2008
Bex
VD
SUI
U10 Filles
46
La Brévine
PELLATON Erine
2007
La Brévine
NE
SUI
U10 Filles
47
La Vue des Alpes
DECKER Enora
2007
Colombier
NE
SUI
U10 Filles
48
Damprichard
VIVOT Lila
2008
Le Russey
-
FRA
U10 Filles
49
Val-Ferret
MICHELLOD Chloé
2007
Versegères
VS
SUI
U10 Filles
50
SC Val Ferret
DARBELLAY Elodie
2007
La Fouly Vs
VS
SUI
U10 Filles
51
Damprichard
PETIT MAYLI
2008
Fournet Blancheroche
-
FRA
U10 Filles
52
Saignelégier
FRÉSARD Romane
2008
Muriaux
JU
SUI
U10 Filles

U10 Garçons
28

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
Goupils Alpes Vaudoises
MORIER Adrien
2007
Les Diablerets
VD
SUI
U10 Garçons
0
SC Val Ferret
THÉTAZ Damien
2007
Orsières
VS
SUI
U10 Garçons
56
Goupils Alpes Vaudoises
MORIER Adrien
2007
Les Diablerets
VD
SUI
U10 Garçons
57
La Vue des Alpes
BÉGUIN Nils
2007
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U10 Garçons
58
Bex
BONZON Evan
2007
Gryon
VD
SUI
U10 Garçons
59
Bex
DUMAZ Yanis
2007
Lavey-Village
VD
SUI
U10 Garçons
60
La Brévine
FAIVRE Aurelien
2008
Le Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U10 Garçons
61
Bex
GAY Kevan
2008
Massongex
VS
SUI
U10 Garçons
62
Bex
GENET Gaetan
2008
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
63
Bex
GERTSCH Loïs
2008
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
64
La Brévine
HAMEL Jules
2002
Môtiers
NE
SUI
U10 Garçons
65
Bex
JATON Arthur
2008
Bex
-
SUI
U10 Garçons
66
Bex
MACCAGNAN Antoine
2008
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
67
Bex
MONNET Gwenaël
2007
Bex
VD
SUI
U10 Garçons
68
Goupils
ROURE Hugo
2007
Vers-L'eglise
VD
SUI
U10 Garçons
69
Goupils
THEILER Nils
2008
Le Sépey
VD
SUI
U10 Garçons
70
Goupils
VOUILLAMOZ Alexis
2008
Les Diablerets
VD
SUI
U10 Garçons
71
La Vue des Alpes
RENAUD Rémi
2008
Fontainemelon
NE
-
U10 Garçons
72
Damprichard
VIVOT Maël
2007
Le Russey
-
FRA
U10 Garçons
73
SC Riaz
GENOUD Sylvain
2007
Marsens
FR
SUI
U10 Garçons
74
SC Riaz
HOËL Guillaume
2007
Sorens
FR
SUI
U10 Garçons
75
SC Vallée de Joux
PENSEYRES Zacchary
2008
Le Lieu
VD
SUI
U10 Garçons
76
GOLAY Léo
2007
Le Solliat
VD
SUI
U10 Garçons
77
DUBEE Swann
2008
.
-
SUI
U10 Garçons
78
SC Val Ferret
THÉTAZ Damien
2007
Orsières
VS
SUI
U10 Garçons
79
SC Chasseron
ROULET Adrien
2008
Yverdon
VD
SUI
U10 Garçons
80
Les Pionniers - Val d'Hérens
DUC Joachim
2008
Chalais
VS
SUI
U10 Garçons
81
La Brévine
HEUBI Noewan
2008
La Brévine
NE
SUI
U10 Garçons

U12 Filles
31

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
Val-Ferret
MICHELLOD Elsa
2005
Versegères
VS
SUI
U12 Filles
0
SC Val Ferret
DARBELLAY Estelle
2005
La Fouly Vs
VS
SUI
U12 Filles
86
GOTHUEY Lucie
2006
Jaun
FR
SUI
U12 Filles
87
SC Im Fang
PERRITAZ Jeanne
2005
Val-De-Charmey
FR
SUI
U12 Filles
88
PUGIN Zoé
2008
Im Fang
FR
SUI
U12 Filles
89
Bex
ACOSTA Alice
2005
Bex
VD
SUI
U12 Filles
90
Bex
BONVIN Clémence
2006
Bex
VD
SUI
U12 Filles
91
La Vue des Alpes
BRANDT Ophélie
2006
Yvonand
VD
SUI
U12 Filles
92
Goupils
BURI Chloé
2006
La Comballaz
VD
SUI
U12 Filles
93
Bex
DUMAZ Maelle
2005
Lavey-Village
VD
SUI
U12 Filles
94
La Brévine
HAMEL Justine
2005
Motiers
NE
SUI
U12 Filles
95
Bex
JATON Camille
2006
Bex
VD
-
U12 Filles
96
Goupils
OGUEY Maud
2005
La Comballaz
VD
SUI
U12 Filles
97
La Brévine
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
98
La Brévine
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Filles
99
La Vue des Alpes
PITTIER Elin
2005
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U12 Filles
100
La Vue des Alpes
RAMONI Elisa
2005
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Filles
101
La Brévine
SCHNEIDER Alexia
2005
La Brevine
NE
SUI
U12 Filles
102
Goupils
THEILER Shania
2006
Le Sépey
VD
SUI
U12 Filles
103
Stella Alpina Genève
BENOIST Camille
2005
Saint-Julien En Genevois
-
FRA
U12 Filles
104
Stella Alpina Genève
ZUFFEREY Fiona
2005
Onex
GE
SUI
U12 Filles
105
Stella Alpina Genève
KEIZER Nadia
2005
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
U12 Filles
106
SC Riaz
ROMANENS Sophie
2006
Marsens
FR
SUI
U12 Filles
107
SC Riaz
GENOUD Camille
2005
Marsens
FR
SUI
U12 Filles
108
SC Riaz
PANCHAUD Manon
2005
Marsens
FR
SUI
U12 Filles
109
Etoile de Grattavache - Le Crêt
HIGH Heather
2006
Les Paccots
FR
SUI
U12 Filles
110
TRIPONEZ Maëline
2006
Bassins
VD
SUI
U12 Filles
111
DUBÉE Zoa
2006
Le Séchey
VD
SUI
U12 Filles
112
Val-Ferret
MICHELLOD Elsa
2005
Versegères
VS
SUI
U12 Filles
113
SC Val Ferret
DARBELLAY Estelle
2005
La Fouly Vs
VS
SUI
U12 Filles
114
Les Pionniers Val d'Hérens
REY Sophie
2005
Icogne
VS
SUI
U12 Filles

U12 Garçons
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
REUSE Jonathan
2006
Orsières
VS
SUI
U12 Garçons
121
Damprichard
TAXIL Isaïe
2005
Charquemont
-
FRA
U12 Garçons
122
SC La Vue des Alpes
CAPELLI Dohan
2005
Cortaillod
NE
SUI
U12 Garçons
123
Damprichard
NICOD Loïs
2005
Les Ecorces
-
FRA
U12 Garçons
124
PB BULLE
CHARRIÈRE Mathéo
2006
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U12 Garçons
125
SC Im Fang
COTTIER Luc
2005
Im Fang
FR
SUI
U12 Garçons
126
DAFFLON Jules
2006
Charmey
FR
SUI
U12 Garçons
127
Bex
BALLAY Tanguy
2006
Lavey-Village
VD
SUI
U12 Garçons
128
La Vue des Alpes
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
U12 Garçons
129
Bex
CHERIX Timo
2005
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
130
Bex
GERTSCH Nolan
2006
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
131
La Vue des Alpes
GUENIN Alix
2006
Fontainemelon
NE
SUI
U12 Garçons
132
Bex
MACCAGNAN Pierre
2006
Bex
VD
SUI
U12 Garçons
133
La Vue des Alpes
ONILLON Nicolas
2005
Les Hauts Geneveys
NE
SUI
U12 Garçons
134
La Brévine
STAEHLI Lucas
2005
La Brévine
NE
SUI
U12 Garçons
135
Bex
WENZEL Tristan
2005
Lausanne
VD
SUI
U12 Garçons
136
La Vue des Alpes
BERGER Loïc
2006
Cormondrèche
NE
SUI
U12 Garçons
137
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Arthur
2006
Grandvillard
FR
SUI
U12 Garçons
138
Glisse Club Romont
SCAIOLA Antoine
2006
Vuadens
FR
SUI
U12 Garçons
139
SC Riaz
SAVARY Normand
2005
Avry-Devant-Pont
FR
SUI
U12 Garçons
140
BIAGGI Louis
2005
Le Pont
VD
SUI
U12 Garçons
141
LACROIX Dehan
2005
Le Brassus
VD
SUI
U12 Garçons
142
Zermatt
MONTICELLI Matias
2006
Randa
VS
SUI
U12 Garçons
143
REUSE Jonathan
2006
Orsières
VS
SUI
U12 Garçons
144
Ski Club Val de Morteau
PHILIPPOT HAEGEL Rafaël
2006
Villers Le Lac
-
FRA
U12 Garçons

U14 Filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
151
La Pédale bulloise
CHARRIÈRE Noémie
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U14 Filles
152
SC La Vue des Alpes
BRANDT DIT GRIEURIN Noélie
2003
Yvonand
VD
SUI
U14 Filles
153
MOOSER Elyne
2004
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U14 Filles
154
La Brévine
BÄHLER Margaux
2004
La Brevine
NE
SUI
U14 Filles
155
Goupils
BURI Léna
2004
La Comballaz
VD
SUI
U14 Filles
156
SC vallée de Joux
SCIASCIA Zoé
2004
Le Sentier
VD
SUI
U14 Filles
157
La Brévine
FAIVRE Isaline
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Filles
158
LENOIR Marie
2004
Les Moulins
VD
SUI
U14 Filles
159
La Brévine
PELLATON Coraline
2003
La Brévine
NE
SUI
U14 Filles
160
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Charlotte
2003
Grandvillard
FR
SUI
U14 Filles
161
ROCHAT Noémie
2003
Les Bioux
VD
SUI
U14 Filles
162
FREIHOLZ Lilou
2003
Le Sentier
VD
SUI
U14 Filles
163
La Vue des Alpes
BERGER Inès
2003
Cormondrèche
NE
SUI
U14 Filles

U14 Garçons
33

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
SC Val Ferret
HIROZ Erwan
2003
Le Châble Vs
VS
SUI
U14 Garçons
171
SC Im Fang
COTTIER Pierrick
2003
Im Fang
FR
SUI
U14 Garçons
172
Im Fang
MOOSER Orest
2003
Charmey (gruyère)
FR
SUI
U14 Garçons
173
SCHUWEY Noé
2004
Im Fang
FR
SUI
U14 Garçons
174
PUGIN Loic
2004
Im Fang
FR
SUI
U14 Garçons
175
La Vue des Alpes
GRUN Mateo
2004
Le Locle
NE
SUI
U14 Garçons
176
Goupils
BAECHLER Gabriel
2004
Château-D'oex
VD
SUI
U14 Garçons
177
Bex
BALLAY Elie
2004
Lavey-Village
VD
SUI
U14 Garçons
178
La Vue des Alpes
BÉGUIN Maxime
2004
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U14 Garçons
179
Bex
COSANDEY Mattéo
2004
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
180
Bex
GERTSCH Evan
2004
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
181
Bex
GOLAY Fabrice
2003
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
182
La Vue des Alpes
GUENIN Léo
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U14 Garçons
183
Bex
LARIVÉ Thomas
2004
Bex
VD
SUI
U14 Garçons
184
La Vue des Alpes
LAUENSTEIN Jan
2004
Cormondrèche
NE
SUI
U14 Garçons
185
La Vue des Alpes
MARS Francois
2003
Neuchâtel
NE
FRA
U14 Garçons
186
La Brévine
PELLATON Noé
2003
La Brevine
-
SUI
U14 Garçons
187
Goupils
PIGUET Lucien
2003
La Comballaz
VD
SUI
U14 Garçons
188
Goupils
PIGUET Mathieu
2003
La Comballaz
VD
SUI
U14 Garçons
189
La Vue des Alpes
PITTIER Ilan
2001
Val-De-Ruz
NE
SUI
U14 Garçons
190
Grattavache - Le Crêt
DEVANTHEY François
2004
Grattavache
FR
-
U14 Garçons
191
La Vue des Alpes
RAMONI Thomas
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U14 Garçons
192
La Vue des Alpes
WUTHRICH Loan
2004
Fontainemelon
NE
SUI
U14 Garçons
193
Stella Alpina Genève
ZUFFEREY Fabio
2003
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
U14 Garçons
194
Stella Alpina Genève
KEIZER Vincent
2003
Plan-Les-Ouates
GE
SUI
U14 Garçons
195
SC Riaz
SOLDINI Pablo
2003
Posieux
FR
SUI
U14 Garçons
196
SC Vallée de Joux
BAER Christian
2004
Les Bioux
VD
SUI
U14 Garçons
197
Ski-club Vallée de Joux
HENZI Hugo
2002
Le Chenit
VD
SUI
U14 Garçons
198
BIAGGI Florian
2003
Le Pont
VD
SUI
U14 Garçons
199
ROCHAT Yannis
2004
Le Sentier
VD
SUI
U14 Garçons
200
BERNEY Kevin
2003
Le Brassus
VD
SUI
U14 Garçons
201
RICHARD Ludo
2003
Le Brassus
VD
SUI
U14 Garçons
203
SC Val Ferret
HIROZ Erwan
2003
Le Châble Vs
VS
SUI
U14 Garçons

U16 Filles
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
SC Val Ferret
VOUTAZ Audrey
2001
Champsec
VS
SUI
U16 Filles
211
Bex
CHERIX Léane
2001
Bex
VD
SUI
U16 Filles
212
Goupils
LENOIR Jeanne
2002
Les Moulins
VD
SUI
U16 Filles
213
La Brévine
PELLATON Anaïs
2001
La Brevine
-
SUI
U16 Filles
214
La Brévine
SCHNEIDER Prisca
2001
La Brevine
NE
SUI
U16 Filles
215
La Vue des Alpes
WUTHRICH Lola
2002
Fontainemelon
NE
SUI
U16 Filles
216
Stella Alpina Genève
NOZDRINA Maria
2001
Petit-Lancy
GE
SUI
U16 Filles
217
Etoile de Grattavache - Le Crêt
PERRIN Eloïse
2001
Oron
VD
SUI
U16 Filles
218
HENZI Charlotte
2001
Le Brassus
VD
SUI
U16 Filles
219
RICHARD Kim
2001
Le Brassus
VD
SUI
U16 Filles
220
SC Val Ferret
VOUTAZ Audrey
2001
Champsec
VS
SUI
U16 Filles

U16 Garçons
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
SC Val Ferret
JORAY Laurian
2002
Praz-De-Fort
VS
SUI
U16 Garçons
0
SC Val Ferret
FARQUET Yoann
2001
Le Châble Vs
VS
SUI
U16 Garçons
226
Bex
DAUPHIN Valentin
2001
Bex
VD
SUI
U16 Garçons
227
Goupils
GRETILLAT Clément
2001
Château D'oex
VD
SUI
U16 Garçons
228
Goupils
LINDISCH Vinzenz
2002
Château-D'oex
VD
SUI
U16 Garçons
229
Bex
MONNET Gabriel
2001
Bex
VD
SUI
U16 Garçons
230
Stella Alpina Genève
NAVARRO Angel
2002
Saint-Julien
-
SUI
U16 Garçons
231
SC Riaz
MORARD Quentin
2001
Marsens
FR
SUI
U16 Garçons
232
Etoile de Grattavache - Le Crêt
PERRIN Vincent
2001
Oron-La-Ville
VD
SUI
U16 Garçons
233
Ski Club vallée de Joux
TRIPONEZ Loïc
2001
Bassins
VD
SUI
U16 Garçons
234
TRIPONEZ Frédéric
1970
Bassins
VD
SUI
U16 Garçons
235
GOLAY Romain
2001
Le Solliat
VD
SUI
U16 Garçons
236
SC Vallée de Joux
SCHÜPBACH Julien
2001
Le Brassus
VD
SUI
U16 Garçons
237
Zermatt
MONTICELLI Mirko
2002
Randa
VS
SUI
U16 Garçons
238
SC Val Ferret
JORAY Laurian
2002
Praz-De-Fort
VS
SUI
U16 Garçons
239
SC Val Ferret
FARQUET Yoann
2001
Le Châble Vs
VS
SUI
U16 Garçons

U18 Dames
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1136
SC Im Fang
RAUBER Katja
1999
Im Fang
FR
SUI
U18 Dames
1137
Obergoms
Anonymous
-
-
-
-
U18 Dames
1138
Bex
LANGUETIN Virginie
1998
Blonay
VD
SUI
U18 Dames
1139
Obergoms
LAUKLI Sophia
2000
Obergoms
VS
-
U18 Dames
1140
Obergoms
WITSCHI Linda
2000
Steffisburg
BE
SUI
U18 Dames
1141
La Vue des Alpes
WUTHRICH Emma
2000
Fontainemelon
NE
SUI
U18 Dames
1142
Stella Alpina Genève
FAVRE Julie
2000
Vésenaz
GE
SUI
U18 Dames
1143
La Brévine
FAIVRE Solene
2000
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
U18 Dames

U18 Hommes
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
SC Val Ferret
PRALONG Marc
2000
Orsières
VS
SUI
U18 Hommes
1076
SC IM Fang
RAUBER Julian
2000
Im Fang
FR
SUI
U18 Hommes
1077
Goupils
GUEX Arnaud
1999
Leysin
VD
SUI
U18 Hommes
1078
Obergoms
IMWINKELRIED Florian
2000
Oberwald
VS
-
U18 Hommes
1079
Bex
MOREILLON Benoit
2000
Panex
VD
SUI
U18 Hommes
1080
Bex
PAYOT Jehan
2000
Bex
VD
SUI
U18 Hommes
1081
Goupils
PIGUET Martin
1999
La Comballaz
VD
SUI
U18 Hommes
1082
Bex
SARDA Léonard
1999
Bex
VD
SUI
U18 Hommes
1083
Etoile de Grattavache - Le Crêt
CURRAT Fabien
1999
Romont
FR
SUI
U18 Hommes
1084
Zermatt
MONTICELLI Maikol
2000
Randa
VS
SUI
U18 Hommes
1085
SC Val Ferret
PRALONG Marc
2000
Orsières
VS
SUI
U18 Hommes
1086
HOOGENRAAD Tom
1999
Australie
-
-
U18 Hommes
1087
Plasselb
MAURON Lars
1999
Plasselb
FR
SUI
U18 Hommes

U20 Dames
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1126
La Brévine
JEANNERET Laura
1998
Besencens
FR
SUI
U20 Dames

U20 Hommes
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1061
SC Im Fang
COTTIER Nicolas
1998
Im Fang
FR
SUI
U20 Hommes
1062
SCHUWEY Fabrice
1997
Châtel-Montsalvens
FR
SUI
U20 Hommes
1063
CS Le Mouret
JUILLERAT Antoine
1998
Le Mouret
FR
SUI
U20 Hommes
1064
La Brévine
ROSSELET Benjamin
1998
La Brévine
NE
SUI
U20 Hommes
1065
SC Vallée de Joux
BERNEY Alec
1998
Le Solliat
VD
SUI
U20 Hommes
1066
Ski Club Vallée de Joux
ROCHAT Guillaume
1998
Orient
VD
SUI
U20 Hommes

U8 Filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
SC La Vue des Alpes
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U8 Filles
2
GOTHUEY Manon
2010
Jaun
FR
SUI
U8 Filles
3
La Vue des Alpes
BÉGUIN Flore
2010
Boudevilliers
NE
SUI
U8 Filles
4
Bex
BONZON Camille
2009
Gryon
VD
SUI
U8 Filles
5
Bex
FLÜCKIGEN SVEA
2009
-
-
SUI
U8 Filles
6
La Vue des Alpes
ONILLON Marie
2009
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U8 Filles
7
La Vue des Alpes
PITTIER Milla
2010
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U8 Filles
8
Glisse Club Romont
DESCHENAUX Salomé
2009
Grandvillard
FR
SUI
U8 Filles
9
Sc Bex
GAY Lorine
2011
Massongex
VS
SUI
U8 Filles
10
SC Vallée de Joux
GOLAY Isaline
2011
Le Solliat
VD
SUI
U8 Filles
11
SC Vallée de Joux
PIGUET Lison
2009
Le Brassus
VD
SUI
U8 Filles
12
BERNEY Sélina
2009
Le Sentier
VD
SUI
U8 Filles
13
Damprichard
MIDEZ Canelle
2009
Damprichard
VD
-
U8 Filles

U8 Garçons
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
MICHELLOD Robin
2010
Versegères
VS
SUI
U8 Garçons
16
ski club vallee joux
PENSEYRES Caroline
1978
Le Lieu
VD
SUI
U8 Garçons
17
SC La Vue des Alpes
LAUENSTEIN Erik
2011
Cormondrèche
NE
SUI
U8 Garçons
18
PERRITAZ Louis
2009
Charmey
-
SUI
U8 Garçons
19
Goupils
BAECHLER Yoann
2009
Château-D'oex
VD
SUI
U8 Garçons
20
La Vue des Alpes
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U8 Garçons
21
La Vue des Alpes
NEUHAUS Thibaut
2009
Val-De-Ruz
NE
SUI
U8 Garçons
22
La Brévine
PELLATON Ethan
2009
La Brévine
NE
SUI
U8 Garçons
23
Bex
WENZEL Magnus
2009
Lausanne
VD
SUI
U8 Garçons
24
Glisse Club Romont
SCAIOLA Paul
2009
Vuadens
FR
SUI
U8 Garçons
25
Sc Bex
FLÜCKIGER Styan
2011
Bex
VD
SUI
U8 Garçons
26
SC Vallée de Joux
PIGUET Naïm
2010
Le Brassus
VD
SUI
U8 Garçons
27
SC Vallée de Joux
BERNEY Dorian
2010
Le Sentier
VD
SUI
U8 Garçons
28
MICHELLOD Robin
2010
Versegères
VS
SUI
U8 Garçons
29
Les Pionniers Val d'Hérens
REY Simon
2009
Icogne
VS
SUI
U8 Garçons
31
Damprichard
PETIT MAHÉ
2009
Fournet-Blancheroche
-
FRA
U8 Garçons
32
Saignelégier
FRÉSARD Yaël
2011
Muriaux
JU
SUI
U8 Garçons