Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

224 participants

All categories
Athlete

10km - Equipe Dames
4

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
7
à fond
NOBEL Monika
BRUNNER Claire-Lise
1964
1960
La Chaux-De-Fonds
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
9
Les dames de La Vue
WÜTHRICH Estelle
GUENIN Aude
1976
1978
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
-
SUI
10km - Equipe Dames
14
ski club la Brévine
SCHNEIDER Prisca
WUTHRICH Emma
2001
2000
La Brevine
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
54
SC LA SAGNE
SINGELE Isabelle
SINGELE Romy
1965
1992
La Sagne Ne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames

10km - Equipe Hommes
9

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
8
Patoli
WUTHRICH Olivier
PITTIER Patrice
1971
1950
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
15
Les frangins GENTIL
GUILLAUME-GENTIL Roméo
GUILLAUME-GENTIL Hugo
1996
1989
La Sagne Ne
Le Locle
NE
NE
-
SUI
10km - Equipe Hommes
17
les copains
GUENIN Simon
NEUHAUS Grégoire
1975
1972
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
22
Sc la Brevine 10
PELLATON Jean-François
PELLATON Quentin
1964
2001
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
33
FrancoSuisse
ROSSELET Benjamin
LOUVRIER Emilien
1998
1999
La Brévine
La Cluse Et Mijoux
NE
-
SUI
FRA
10km - Equipe Hommes
34
LES POULAINS
UMMEL Jerome
AESCHLIMANN Gilles
1973
1979
La Chaux-De-Fonds
Le Locle
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
45
SC SAIGNE #1
KORNMAYER Alex
FROIDEVAUX Georges
1983
1964
Saignelégier
Saignelégier
JU
JU
SUI
-
10km - Equipe Hommes
53
SC VALLE DE JOUX
BERNEY Gilles
SCHUPBOCK JULIEN
1969
2001
Le Sentier
N/a
VD
-
SUI
-
10km - Equipe Hommes
57
LES TOURISTES
JEANNERET CLAUDE-ALAIN
JEANNERET Claude-Alain
1987
1965
Le Locle
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes

10km - Equipe Jeunesse & Juniors
1

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
14
TEAM NEUCHALLENGE
SCHNEIDER Prisca
WUTHRICH Emma
2001
2000
La Brevine
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Jeunesse & Juniors

10km - Equipe Mixtes
8

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
les bachibouzouks
CASSI Sandra
CASSI Steeve
1978
1978
La Sagne Ne
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
13
Les Blaettler
BLAETTLER Lydie
BLAETTLER Tony
1994
1997
La Chatagne
La Châtagne
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
19
AnaGil
SIMON-VERMOT Gilles
PELLATON Anaïs
1976
2001
Vilars
La Brevine
NE
-
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
23
Bonbon rose
VERMOT Florence
BACHMANN Caroline
1972
1973
La Sagne Ne
Les Brenets
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
47
LES BUBUS
DEGERINE Christian
MATHEZ Patricia
1963
1967
Les Hauts-Geneveys
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
55
MATILE Joël
BRUNNER Gilliane
1979
1985
La Sagne Ne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
59
BOUTIN Carole
ROEDEL René
1969
1956
La Chaux De Fonds
Colmar
NE
-
SUI
FRA
10km - Equipe Mixtes
60
JACOT SYLVAIN
RASCHEIN Bettina
1990
1990
La Sagne Ne
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes

20km - Equipe Dames
5

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3
Neuchaventure
MAÎTRE Benedicte
LOCATELLI Laurence
1978
1980
La Chaux-De-Fonds
Chézard-St-Martin
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
10
Ski club la brévine
MOULLET Charline
GFELLER Loraine
1998
1994
Cerneux-Péquignot
Couvet
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
21
SC La Vue Lauenguin
BEGUIN Annick
LAUENSTEIN Lucia
1977
1976
Chezard-St-Martin
Cormondrèche
NE
NE
SUI
SVK
20km - Equipe Dames
27
Bijoux Yolande 1
VALLAT Yolande
MARTHALER Catherine
1956
1966
La Chaux De Fonds
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Dames
31
L'équipe de choc
SEILER Kim
JOUILLE Christelle
1992
1973
Saules
Les Frêtes
NE
NE
SUI
FRA
20km - Equipe Dames

20km - Equipe Hommes
30

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
0
Les Gemelli
AUBRY Adrien
1968
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
20km - Equipe Hommes
2
Les Gemelli
AUBRY Adrien
AUBRY Eric
1968
1968
La Chaux-De-Fonds
Saignelégier
NE
JU
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
4
Les Triathlètes
DROZ Maxime
EMMENEGGER Maïc
1980
1977
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
5
Skimox
BOGDANOV Evgeny
LYASOTA Alexey
1983
1989
St-Prex
Baden
VD
AG
RUS
RUS
20km - Equipe Hommes
6
Viteos SA
VISCONTI Umberto
DARTIGUENAVE Christophe
1977
1970
La Chaux-De-Fonds
La Chaux De Fonds
NE
NE
ITA
SUI
20km - Equipe Hommes
11
Yoann Moullet
MOULLET Yoann
SCHNEIDER Elio
1993
1999
Cerneux-Péquignot
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
12
SC SAIGNELÉGIER
PITTIER Christophe
FRESARD Christophe
1974
1971
Les Hauts-Geneveys
Muriaux
NE
-
SUI
-
20km - Equipe Hommes
15
GUILLAUME-GENTIL Roméo
1996
La Sagne Ne
NE
-
20km - Equipe Hommes
16
Les vététistes
HUGUENIN Jérémy
MONTANDON Michaël
1989
1977
Neuchâtel
Bevaix
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
18
Team Zelda
BÉGUIN Jan
TRUONG Pascal
1970
1977
Boudevilliers
Savagnier
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
20
SC La Vue Bégstein
BÉGUIN Luc
LAUENSTEIN Stefan
1967
1974
Chézard-St-Martin
Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
24
Faivre-Schwab
SCHWAB Cédric
FAIVRE Roger
1972
1966
Les Ponts-De-Martel
Cerneux-Péquignot
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
25
les Pellats
PELLATON Damien
PELLATON Fabrice
1976
1970
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
26
Bijoux Yolande 2
VALLAT Michel
CUENAT Gilles
1956
1959
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
28
Les barbus des montagnes
VALLAT Mael
SIGRIST Xavier
1986
1979
La Chaux De Fonds
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
29
Prépa MIUT
BAUME Marc
MONTAGNAT-RENTIER Alexis
1988
1985
Les Breuleux
Renan
BE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
30
Chauffe Marcel !
ROBERT Jean-Manuel
BARTHEL Nicolas
1976
1976
La Chaux-De-Fonds
La Vue-Des-Alpes
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
32
SC Val-Ferret
THÉTAZ Alwin
PRALONG Marc
1994
2000
Orsières
Orsières
VS
VS
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
35
LES BRESARD
ENGEL Dimitri
SCHNEIDER Pascal
1965
1971
Saint-Blaise
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
36
LES RANGS D'HONNEUR
BETTEX Sylvain
RENAUD Simon
1971
1992
La Chaux De Fonds
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
37
TEAM TORO
JUILLERAT Romain
JUILLERAT Antoine
1996
1998
Le Mouret
Le Mouret
FR
FR
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
38
EDOUARD PASSION SKI DE FOND
MAGNIN Matthieu
RYSER Edouard
1983
1978
La Chaux-De-Fonds
Les Ecorces
NE
-
SUI
FRA
20km - Equipe Hommes
40
JACOT-MARCHAND
JACOT Jerome
MARCHAND Laurent
1995
1967
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
41
Wasabi
MAGNIN Sebastien
WENGER Pascal
1973
1972
Le Crêt Du Locle
La Chaux De Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
42
LES NORD-VAUDOIS
OGUEY Jacques
ROULET Etienne
1980
1980
Corcelles-Près-Concise
Yverdon
VD
VD
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
48
LES REVENANTS
SCHMID MICHAEL
SCHMID Michaël
1985
1976
La Brévine
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
49
LES LAUENS
LAUENSTEIN Marc
LAUENSTEIN Matti
1980
2013
Cormondroche
Corcelles-Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
50
GROSSE CHIQUE
MOSER ALEXANDRE
CUENOT Jules
1993
1994
Les Hauts-Geneveys
Cerneux-Péquignot
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
51
LA GRANDE CLASSIC
BOUILLE Julien
RUFENER Mickaël
1982
1982
La Chaux-De-Fonds
Mont-Soleil
NE
BE/JB
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
56
SC CHASSERON
PETITPIERRE Xavier
CONSORTI Sandro
1993
1994
Ste-Croix
L'auberson
VD
VD
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes

20km - Equipe Mixtes
6

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
39
FAVRASKI
FAVRE Herve
FAVRE Julie
1969
2000
Crans-Montana
Vésenaz
VS
GE
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
43
LES BIDON
HIRSIG VERONIQUE
HIRSIG VERONIQUE
1958
1961
Le Locle
Le Locle
VS
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
44
LES ISLER
ISLER SARAH
ISLER Cédric
1990
1965
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
-
NE
SUI
-
20km - Equipe Mixtes
46
LES PINGUINS COLANTS
SCHALLER Daniel
VUILLEMIER Aurele
1976
1979
La Sagne Ne
Saignelégier
NE
JU
SUI
-
20km - Equipe Mixtes
52
SC VALLEE DE JOUX
BERNEY Edwige
FREIHOLZ Sylvain
1973
1974
Le Sentier
Le Sentier
VD
VD
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes
58
TECHNIBIKE
PORRET Arlette
BEZENÇON Alain
1969
1964
La Sagne
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Mixtes

Kids - Relais Filles
19

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
511
SC Vue des Alpes 10
WUTHRICH Lola
LAMBERCIER Chloé
2002
2011
Fontainemelon
Chézard-St-Martin
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
512
SC Vue des Alpes 11
RAMONI Elisa
BÉGUIN Flore
2005
2010
Fontainemelon
Boudevilliers
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
513
SC Vue des Alpes 12
PITTIER Elin
PITTIER Milla
2005
2010
Les Hauts-Geneveys
Les Hauts-Geneveys
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
514
SC Vue des Alpes 13
SCHEIDEGGER Léane
MAMIN Shayna
2008
2009
Les Hauts-Geneveys
La Vue Des Alpes
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
515
SC Vue des Alpes 14
DECKER Enora
WAELTI Camille
2007
2010
Colombier
La Neuveville
NE
BE/JB
SUI
-
Kids - Relais Filles
516
SC Vue des Alpes 15
LAUENSTEIN Wilma
RAPPAZ Amélie
2007
2010
Cormondrèche
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
517
SC Vue des Alpes 16
PERRIE Mia
BARTHEL Zoé
2009
2011
Neuchâtel
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
519
SC.Saignelégier
CATTIN Zélie
FRÉSARD Romane
2008
2008
Les Breuleux
Muriaux
BE
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
521
SC.Saignelégier
VUILLEUMIER Noémie
KORNMAYER Lisa
2010
2011
Saignelégier
Saignelégier
JU
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
523
Ski-Club La Brévine
PELLATON Loane
HAMEL Justine
2005
2005
La Brévine
Motiers
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
527
SC La Brévine
TISSOT Mélanie
TSCHANZ Ilona
2005
2008
La Brévine
N/a
NE
-
-
-
Kids - Relais Filles
528
Ski-Club La Brévine
FAIVRE Isaline
AUDETAT Eileen
2003
2007
La Brévine
Fleurier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
529
Ski-Club La Brévine
BÄHLER Margaux
PELLATON Erine
2004
2007
La Brevine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
534
Ski-Club La Brévine
PELLATON Coraline
PELLATON Lisa
2003
2006
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
535
MATILE
MATILE EMA
MATILE EMA
2005
2005
-
-
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
536
SC VALLE DE JOUX
ROCHAT Noémie
FREIHOLZ Lilou
2003
2003
Les Bioux
Le Sentier
VD
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
541
LES BELLES DU CHATEAU
SMITH Elea
SIGRIST Sary
2007
2007
La Sagne Ne
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Filles
548
BARSNYAM NOMIN-ERDENE
SUKH-OCHIR ENKHMEND
2004
2004
-
N/a
NE
-
MON
-
Kids - Relais Filles
549
SHUKHERT ARIUNJARGAL
CHULUUNBAT BYAMBASUREN
2003
2003
-
N/a
NE
-
MON
-
Kids - Relais Filles

Kids - Relais Garçons
24

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
Ya-lan
PITTIER Ilan
FRÉSARD Yaël
2001
2011
Val-De-Ruz
Muriaux
NE
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
502
SC Vue des Alpes 1
GUENIN Léo
NAGUEL Noam
2004
2010
Fontainemelon
Chaumont
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
503
SC Vue des Alpes 2
RAMONI Thomas
WAELTI Arnaud
2004
2006
Fontainemelon
La Neuveville
NE
BE/JB
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
504
SC Vue des Alpes 3
WUTHRICH Loan
BÉGUIN Nils
2004
2007
Fontainemelon
Chézard-St-Martin
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
505
SC Vue des Alpes 4
BÉGUIN Maxime
NEUHAUS Thibaut
2004
2009
Chézard-St-Martin
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
506
SC Vue des Alpes 5
BÉGUIN Antoine
LAMBERCIER Bastien
2005
2010
Boudevilliers
Chézard-St-Martin
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
507
SC Vue des Alpes 6
GRUN Mateo
TRUONG Antoine
2004
2006
Le Locle
Le Pâquier Ne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
507
ski Club LA Vue-des-Alpes
TRUONG Nils
TRUONG Antoine
2010
2006
Savagnier
Le Pâquier Ne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
508
SC Vue des Alpes 7
LAUENSTEIN Jan
LAUENSTEIN Erik
2004
2011
Cormondrèche
Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
509
SC Vue des Alpes 8
GUENIN Alix
GRUN Mateo
2006
2004
Fontainemelon
Le Locle
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
510
SC Vue des Alpes 9
BÉGUIN Nils
JOUILLE Zakary
2007
2008
Chézard-St-Martin
Les Brenets
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
518
SC.Saignelégier
CATTIN Angel
FROIDEVAUX Léo
2008
2008
Les Breuleux
Les Breuleux
JU
JU
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
520
SC.Saignelégier
SIEGRIST Keo
CATTIN Noa
2005
2006
La Sagne Ne
Les Breuleux
NE
BE
-
SUI
Kids - Relais Garçons
522
RAIS
RAIS WILLIAM
RAIS JIMMY
2007
2008
La Sagne Ne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
524
Ski Club Bex
GERTSCH Loïs
BATBOLD DALKHSUREN
2008
2003
Bex
N/a
VD
-
SUI
-
Kids - Relais Garçons
525
SC Bex
GERTSCH Nolan
EMKHBAT ENKHSAIKHAM
2006
2002
Bex
N/a
VD
-
SUI
-
Kids - Relais Garçons
526
SC Bex
GERTSCH Evan
OTGOMLHAGUA ZOLBAYAR
2004
2002
Bex
N/a
VD
-
SUI
-
Kids - Relais Garçons
530
HAMEL Jules
FAIVRE Aurelien
2002
2008
Môtiers
Le Cerneux-Péquignot
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
532
Sc la brevine
PELLATON Noé
PELLATON Ethan
2003
2009
La Brevine
La Brévine
-
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
533
PELLATON Malo
AUDETAT Evan
2010
2010
Cernier
Fleurier
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
537
SC VALLEE DE JOUX
BERNEY Kevin
HENZI Hugo
2003
2002
Le Brassus
Le Chenit
VD
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
540
LES MINUS
CASSI Jules
SMITH Dann
2012
2013
La Sagne
La Sagne
NE
NE
SUI
-
Kids - Relais Garçons
543
BATSUKH KHONGOR
WENZEL Magnus
2009
2009
-
Lausanne
NE
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Garçons
544
Sc Bex
WENZEL Tristan
BATTOGTOKH KHONGOR
2005
2002
Lausanne
N/a
VD
-
SUI
-
Kids - Relais Garçons

Kids - Relais Mixtes
7

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
531
Ski-Club La Brévine
STÄHLI Lucas
SCHNEIDER Alexia
2005
2005
Les Bayards
La Brevine
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
538
LES PTITS BERNEY
BERNEY Sélina
BERNEY Dorian
2009
2010
Le Sentier
Le Sentier
VD
VD
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
539
LES PETITS CLOWNS
VERMOT Lorine
SMITH Liam
2002
2009
La Sagne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
SUI
Kids - Relais Mixtes
542
LES STRUMPHS
SMITH MATT
SIGRIST LIA
2012
2010
La Sagne Ne
La Sagne Ne
NE
NE
SUI
FRA
Kids - Relais Mixtes
545
BATTUVSHIN DASHDONDOG
DULAMSUREN URANGOO
2004
2004
-
N/a
NE
-
MON
MGL
Kids - Relais Mixtes
546
MUNKHJARGAL BYAMBAA
BATTUR OIGONZAYA
2002
2002
-
N/a
NE
-
MON
-
Kids - Relais Mixtes
547
BOLDBAATAR OTGONBOR
NARANZUL BAATARTSOG
2005
2005
-
N/a
NE
-
MON
-
Kids - Relais Mixtes