Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

Scratch 10KM
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
33
ROSSELET Benjamin
LOUVRIER Emilien
1998
1999
La Brévine
La Cluse Et Mijoux
NE
-
SUI
FRA
10km - Equipe Hommes
00:26:26.56
-
2
53
BERNEY Gilles
SCHUPBOCK JULIEN
1969
2001
Le Sentier
N/a
VD
-
SUI
-
10km - Equipe Hommes
00:28:53.86
2:27.30
3
14
SCHNEIDER Prisca
WUTHRICH Emma
2001
2000
La Brevine
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Dames
00:30:43.50
4:16.94
4
34
UMMEL Jerome
AESCHLIMANN Gilles
1973
1979
La Chaux-De-Fonds
Le Locle
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:31:39.71
5:13.15
5
17
GUENIN Simon
NEUHAUS Grégoire
1975
1972
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:36:10.49
9:43.93
6
22
PELLATON Jean-François
PELLATON Quentin
1964
2001
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:36:46.12
10:19.56
7
19
SIMON-VERMOT Gilles
PELLATON Anaïs
1976
2001
Vilars
La Brevine
NE
-
SUI
SUI
10km - Equipe Mixtes
00:37:20.84
10:54.28
8
8
WUTHRICH Olivier
PITTIER Patrice
1971
1950
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
SUI
SUI
10km - Equipe Hommes
00:37:50.49
11:23.93
9
9
WÜTHRICH Estelle
GUENIN Aude
1976
1978
Fontainemelon
Fontainemelon
NE
NE
-
SUI
10km - Equipe Dames
00:39:46.46
13:19.90
10
45
KORNMAYER Alex
FROIDEVAUX Georges
1983
1964
Saignelégier
Saignelégier
JU
JU
SUI
-
10km - Equipe Hommes
00:39:55.64
13:29.08

Scratch 20KM
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
32
THÉTAZ Alwin
PRALONG Marc
1994
2000
Orsières
Orsières
VS
VS
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:51:35.40
-
2
12
PITTIER Christophe
FRESARD Christophe
1974
1971
Les Hauts-Geneveys
Muriaux
NE
-
SUI
-
20km - Equipe Hommes
00:51:51.24
15.84
3
28
VALLAT Mael
SIGRIST Xavier
1986
1979
La Chaux De Fonds
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:52:02.94
27.54
4
25
PELLATON Damien
PELLATON Fabrice
1976
1970
La Brévine
La Brévine
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:52:05.00
29.6
5
16
HUGUENIN Jérémy
MONTANDON Michaël
1989
1977
Neuchâtel
Bevaix
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:54:08.52
2:33.12
6
20
BÉGUIN Luc
LAUENSTEIN Stefan
1967
1974
Chézard-St-Martin
Cormondrèche
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:55:03.36
3:27.96
7
38
MAGNIN Matthieu
RYSER Edouard
1983
1978
La Chaux-De-Fonds
Les Ecorces
NE
-
SUI
FRA
20km - Equipe Hommes
00:55:20.79
3:45.39
8
5
BOGDANOV Evgeny
LYASOTA Alexey
1983
1989
St-Prex
Baden
VD
AG
RUS
RUS
20km - Equipe Hommes
00:55:23.48
3:48.08
9
4
DROZ Maxime
EMMENEGGER Maïc
1980
1977
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:57:28.98
5:53.58
10
48
SCHMID MICHAEL
SCHMID Michaël
1985
1976
La Brévine
Val-De-Ruz
NE
NE
SUI
SUI
20km - Equipe Hommes
00:57:37.33
6:01.93