Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

331 participants

All categories
Athlete

Bambinis Filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
101
Red-Fish Neuchâtel
PERRENOUD Sophie
2014
Montmollin
NE
SUI
Bambinis Filles
102
AKRID Flore
2014
Auvernier
NE
SUI
Bambinis Filles
103
BOILLOT Léonie
2015
Le Russey
-
FRA
Bambinis Filles
104
CNCF
BÜRKI Camille
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Filles
105
JOYE Romane
2014
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Bambinis Filles
106
CNCF
GENTILE Sophie
2014
Les Bois
JU
SUI
Bambinis Filles
107
HELBLING Eleanor
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Filles
108
JuraDéfi
ERARD Lola
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Filles
109
VOIROL Calista
2015
Milvignes
NE
SUI
Bambinis Filles
110
FORINO Zola
2015
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Filles
111
PINTO DINIS Yasmine
2015
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Filles
112
Pontarlier triathlon
TOURNIER Louise
2015
Guyans-Vennes
-
FRA
Bambinis Filles
113
JOUILLEROT Liscia
2015
Guyans Vennes
-
FRA
Bambinis Filles

Bambinis Garçons
23

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
FANKHAUSER Sasha
2014
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Bambinis Garçons
202
Neuchaventure
ERARD Mathis
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Garçons
203
VAUTHIER Ben-Edouard
2015
Bern
BE
SUI
Bambinis Garçons
204
GERMANÀ Elio
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Garçons
205
Cimes cycles
SCHMIDT Samuel
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Garçons
206
ANDRIÉ Lionel
2014
Le Noirmont
JU
SUI
Bambinis Garçons
207
WEBER Valentin
2014
Areuse
NE
FRA
Bambinis Garçons
208
VIENNOT Raphaël
2015
Dole
-
FRA
Bambinis Garçons
209
DELPLANQUE Enzo
2015
Les Pommerats
JU
SUI
Bambinis Garçons
210
KIENITZ WYSS Tim
2014
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Bambinis Garçons
211
Team Coach Senos
DUCHEMIN Marlon
2015
La Sagne
NE
SUI
Bambinis Garçons
212
JOBIN Célian
2015
Fontainemelon
NE
SUI
Bambinis Garçons
213
VINDAYER Loïc
2015
Epalinges
VD
SUI
Bambinis Garçons
214
SANCHEZ Kelyan
2015
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Garçons
215
ITTEN Alexis
2014
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Bambinis Garçons
216
GUILLEMOT Timothée
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Bambinis Garçons
217
Guillemot
GUILLEMOT Grégoire
2015
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Bambinis Garçons
218
SUDAN Martin
2014
Cernier
NE
SUI
Bambinis Garçons
219
LEHMANN Clément
2014
Val-De-Ruz
NE
SUI
Bambinis Garçons
220
FREY Evan
2014
Val-De-Ruz
NE
SUI
Bambinis Garçons
221
FSG Les Geneveys sur Coffrane
BLONDIAUX Ulysse
2014
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Bambinis Garçons
222
WURGLER Maxime
2015
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Garçons
223
BRUNNER Milan
2014
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Bambinis Garçons

Benjamins Filles
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
701
AKRID Lucie
2011
Milvignes
NE
SUI
Benjamins Filles
702
AUBORT Line-Aëlle
2010
Lausanne
VD
SUI
Benjamins Filles
703
BENOIT Elisa
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
-
Benjamins Filles
704
GERMANÀ Livia
2011
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Filles
705
Tri4Fun
MARTIGNIER Cylia
2011
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Benjamins Filles
706
PERRENOUD Susie
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Filles
707
VINDAYER Lucie
2010
Epalinges
VD
SUI
Benjamins Filles
708
Tri4Fun
LEHMANN Anaïs
2011
Savagnier
NE
SUI
Benjamins Filles
709
CHAPPATTE Léonie
2011
Les Breuleux
JU
SUI
Benjamins Filles

Benjamins Garçons
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
801
TRYVERDON
FROIDEVAUX Maxime
2010
Concise
VD
SUI
Benjamins Garçons
802
Red-Fish Neuchâtel
PERRENOUD Dimitri
2011
Montmollin
NE
SUI
Benjamins Garçons
803
Red-Fish Neuchatel
KOHLER Sacha
2011
Hauterive Ne
NE
SUI
Benjamins Garçons
804
BEURET Arthur
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
805
CNCF natation
FERREIRA Isaac
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
806
BRASEY Mahé
2011
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
807
Tri4Fun
BRUNNER Ilan
2010
Coffrane
NE
SUI
Benjamins Garçons
808
FROIDEVAUX Jonas
2011
Le Locle
NE
SUI
Benjamins Garçons
809
JAQUET Arthur
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
810
ALBERTETTI Evan
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
811
CNFC
SURDEZ Nolan
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
812
Tri4Fun
MARTIGNIER Nilann
2010
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Benjamins Garçons
813
MAIRE Félix
2010
Dole
-
FRA
Benjamins Garçons
814
MAIRE Félix
2010
Les Fins
-
FRA
Benjamins Garçons
815
MOUNEYRES Zacari
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Benjamins Garçons
816
WENGER Noah
2011
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Benjamins Garçons
817
SUDAN Lucien
2010
Cernier
NE
SUI
Benjamins Garçons
818
BIERE Antoine
2010
Yverdon-Les-Bains
VD
FRA
Benjamins Garçons
819
Pontarlier triathlon
TOURNIER Titouan
2011
Guyans Vennes
-
FRA
Benjamins Garçons

Cadets Filles
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4001
Red-Fish
CHIFFELLE Inès
2004
Lignières
NE
SUI
Cadets Filles
4002
Red Fish Neuchâtel
GUENIN Victoria
2004
Neuchâtel
NE
SUI
Cadets Filles

Cadets Garçons
2

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4101
Red-Fish Neuchatel
SCURTI Ivo
2005
Dombresson
NE
SUI
Cadets Garçons
4102
MILZ Julien
2004
Corcelles Ne
NE
SUI
Cadets Garçons

Découvertes Dames
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4201
Sophie Jacopin
JACOPIN Sophie
1979
Milvignes
NE
SUI
Découvertes Dames
4202
BOILLOT Marie
1987
Le Russey
-
FRA
Découvertes Dames
4203
BRASEY Naïs
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Découvertes Dames
4204
ALBERTETTI Valérie
1984
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Découvertes Dames
4205
FULIGNO Emilie
1988
Neuchâtel
NE
SUI
Découvertes Dames
4206
BRAMAUD DU BOUCHERON Anne
1974
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Découvertes Dames
4207
VOIROL Emilie
1984
Milvignes
NE
SUI
Découvertes Dames
4208
BICHSEL Alexia
1987
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Découvertes Dames

Découvertes Hommes
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4301
AUBORT Noé
2005
Lausanne
VD
SUI
Découvertes Hommes
4302
AUBORT Frédéric
1975
Lausanne
VD
SUI
Découvertes Hommes
4303
adriano russo
RUSSO Adriano
1981
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Découvertes Hommes
4304
FULIGNO Christian
1984
Neuchâtel
NE
SUI
Découvertes Hommes
4305
VOIROL Nicolas
1981
Milvignes
NE
SUI
Découvertes Hommes
4306
TriCDF
GERBER Yves
1969
Cernier
NE
SUI
Découvertes Hommes
4307
BICHSEL Julien
1984
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Découvertes Hommes

Ecoliers Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1101
ALLIMANN Aurore
2006
Boudevilliers
NE
SUI
Ecoliers Filles
1102
Red-Fish Neuchâtel
LOSEY Lou
2007
Bevaix
NE
SUI
Ecoliers Filles
1103
SC La Sagne
WERMEILLE Ombline
2007
La Sagne
NE
SUI
Ecoliers Filles

Ecoliers Garçons
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1201
Cyclophile sédunois
REINHARD Tristan
2006
Sierre
VS
SUI
Ecoliers Garçons
1202
AUBORT Elouan
2007
Lausanne
VD
SUI
Ecoliers Garçons
1203
RedFish
BRUNNER Maël
2006
Coffrane
NE
SUI
Ecoliers Garçons
1204
Tri4Fun
CREPET Horacio
2007
Val-De-Ruz
NE
SUI
Ecoliers Garçons
1205
Tri4fun
DELPERIÉ Noé
2006
Fontainemelon
NE
SUI
Ecoliers Garçons
1206
Red-Fish Neuchâtel
PEREIRA Diego
2007
Coffrane
NE
SUI
Ecoliers Garçons

Elites Dames
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2109
BETSCHEN Elia
1999
Montmollin
NE
SUI
Elites Dames
2112
WÄLLE Sylésia
1996
Savagnier
NE
SUI
Elites Dames
2113
intensity workout
BERNASCONI Céline
1983
La Vue Des Alpes
NE
SUI
Elites Dames
2125
Neuchaventure
ERARD Natacha
1985
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Dames
2126
CNCF
FAVRE Elodie
1994
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Dames
2127
Club U
UYTTEBROECK Claire
1984
Val-De-Ruz
NE
RSA
Elites Dames
2128
FLEURY Alessia
1995
Neuchâtel
NE
SUI
Elites Dames
2143
Xmile Cycle Team
DE ANDRADE Diana Sofia
1983
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Elites Dames
2144
RIPOLL Charlène
1998
Farges
-
FRA
Elites Dames
2145
RAZZANO Valérie
1983
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Dames
2156
BARUSELLI Joëlle
1987
Boudevilliers
NE
SUI
Elites Dames
2157
GEISER Simea
2001
Tramelan
BE
SUI
Elites Dames
2166
WUERGLER Lena
1989
Neuchâtel
NE
SUI
Elites Dames
2167
DONZÉ Mélanie
1994
Saignelégier
JU
SUI
Elites Dames
2168
LAURENT Alexandra
1989
Lausanne
VD
FRA
Elites Dames
2169
ERICSON Célia
1995
Neuchâtel
NE
SUI
Elites Dames
2170
VITALE Barbara
1984
La Chaux-De-Fonds
NE
ESP
Elites Dames

Elites Hommes
31

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2103
laforgeovelo.ch
VEYA Florent
1989
Le Bémont
JU
SUI
Elites Hommes
2110
3 start cats wallisellen
LHÉRIEAU Alexis
2000
Cormondrèche
NE
SUI
Elites Hommes
2111
Schaller Radrennsport
VORPE Raphaël
1982
Ittigen
BE
SUI
Elites Hommes
2114
GERBER Patrick
1988
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2115
KOHLER Erwan
1992
Neuchâtel
NE
SUI
Elites Hommes
2116
JORNOD Florian
1996
Neuchâtel
NE
SUI
Elites Hommes
2117
WEBER Brian
1983
Areuse
NE
FRA
Elites Hommes
2118
Team Coach Senos
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Elites Hommes
2129
Yan Orlandi Run
CLÉMENÇON Mathieu
1992
Saignelégier
JU
SUI
Elites Hommes
2130
Trilogie Sport
FASEL Grégoire
1991
Prez-Vers-Noréaz
FR
SUI
Elites Hommes
2131
Trilogie Sport
ANDREY Christophe
1987
Villarimboud
FR
SUI
Elites Hommes
2132
MAGNIN Matthieu
1983
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2133
Team GoFasta Triathlon
PORTENIER Loïc
1986
Courgenay
JU
SUI
Elites Hommes
2134
Team Alouettes / Logo-Print
KLÄY Luc
1988
Gelterkinden
BL
SUI
Elites Hommes
2135
Mont-Terri XCO Team
CHRISTE Quentin
1992
Vendlincourt
JU
SUI
Elites Hommes
2136
Cimes Cycles
VALLAT Julian
1988
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2137
Omnisport Boncourt
MIGY Aurélien
1990
Saignelégier
JU
SUI
Elites Hommes
2146
Le LEM
BERTRAND Maxence
1993
Saignelégier
JU
SUI
Elites Hommes
2147
BASSENNE Nicolas
1988
Rahon
-
FRA
Elites Hommes
2148
Cimes Cycles
VALLAT Lionel
1993
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2158
LAVAL-GILLY Sébastien
1998
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Elites Hommes
2171
RYTER Michaël
1993
Crans-Montana
VS
SUI
Elites Hommes
2172
HUGUENIN Maïck
1988
Saignelégier
JU
SUI
Elites Hommes
2173
FASEL Florian
1989
Le Locle
NE
SUI
Elites Hommes
2174
HC STAR 2
MORES Zachary
1988
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2175
HC STAR 2
BAUMBERGER Kevin
1989
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2176
HC STAR 2
BRECHBÜHLER Alexandre
1992
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes
2177
GUTZWILLER Jonathan
1992
Neuchâtel
NE
SUI
Elites Hommes
2178
ZANGA Dylan
1993
Cornaux
NE
SUI
Elites Hommes
2179
JACOT Sebastien
1985
La Chaux-De-Fonds
NE
-
Elites Hommes
2191
BRUNNER Emilien
1987
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Elites Hommes

Equipes Dames (2 ou 3 pers.)
3

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3013
Les nageuses pro
SMITH Elea
PERRET Clothilde
PRESSET Keira
2007
2007
2007
La Sagne Ne
La Sagne
La Sagne
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Dames (2 ou 3 pers.)
3021
Les ShadowRuz
ALLIMANN Florence
BILGER Béatrice
ALLIMANN Aurore
1978
1969
2006
Boudevilliers
Geneveys-Sur-Coffrane
Boudevilliers
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Dames (2 ou 3 pers.)
3024
Les Sagnardes
VERMOT Florence
SIMON-VERMOT Catherine
1972
1979
La Sagne Ne
La Sagne
NE
NE
SUI
SUI
Equipes Dames (2 ou 3 pers.)

Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
11

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3001
Les indestructibles
REINHARD Manon
REINHARD Tristan
REINHARD Florent
2005
2006
2008
Sierre
Sierre
Sierre
VS
VS
VS
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3002
Brunni Team
BRUNNER Carla
BRUNNER Maël
BRUNNER Ilan
2003
2006
2010
Coffrane
Coffrane
Coffrane
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3003
les queen
SCHMIDT Amélie
CATTIN Zara
SUNIER Margaux
2010
2009
2009
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3004
Poch'on fire
POCHON Philippe
POCHON Anna
POCHON Marissa
1974
2003
2006
Cerneux-Péquignot
Cerneux-Péquignot
Cerneux-Péquignot
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3009
Pharmacie Plus
REINHARD Pierre-Alain
FERNANDEZ Diego
JACQUIER Kevin
1971
2005
1993
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
Les Fins
NE
NE
-
SUI
SUI
FRA
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3010
Les bras cassés
AESCHLIMANN Lucie
LOSEY Lou
CORSINI Eva
2003
2007
2003
Le Locle
Bevaix
Cormondrèche
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3014
Tri4Fun - Envoie les Watts
BRUNNER Cédric
CREPET Horacio
DELPERIÉ Noé
1974
2007
2006
Coffrane
Fontaines Ne
Fontainemelon
NE
NE
NE
SUI
FRA
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3018
Les chtarbés font du tri
STÜNZI Charlie
JEANMAIRE Laélia
MATHEZ Samuel
2009
2008
2007
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3022
Sylvain auto-école
DROXLER Sylvain
PELLISSIER Elie
RODRIGUES Lucas Rodrigues
1982
2000
2004
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3025
Tri4Fun - Les Marti
MARTIGNIER Cylia
MARTIGNIER Nilann
MARTIGNIER Cédric
2011
2010
1978
Geneveys-Coffrane
Geneveys-Coffrane
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)
3026
Les Schtroumpfs
ERARD Romain
ERARD Nina
ERARD Mathis
1984
2012
2014
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Découvertes (2 ou 3 pers.)

Equipes Hommes (2 ou 3 pers.)
3

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3005
70's dudes
VOIROL Lionel
SCHMID Sébastien
DE CAMPOS Carlos
1978
1970
1977
La Chaux-De-Fonds
Le Locle
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Hommes (2 ou 3 pers.)
3006
Best of la Tchaux
BRAILLARD Romain
HUGUENIN Jérémy
FLEURY Julien
2005
1989
1989
La Chaux-De-Fonds
Neuchâtel
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Hommes (2 ou 3 pers.)
3015
IMA Automation Switzerland SA
NEUHAUS Sully
DE GALVEZ Nicholas
PFEIFFER Mathieu
1975
1987
1988
La Chaux-De-Fonds
Pontarlier
Neuchâtel
NE
-
NE
SUI
FRA
FRA
Equipes Hommes (2 ou 3 pers.)

Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
11

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3007
Bellavista
BILLIEUX Julie
BILLIEUX Jérémy
BILLIEUX Vincent
2004
2001
1977
Neuchâtel
Neuchâtel
Neuchâtel
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3008
DUBRAQUET
BOUILLE Julien
GONIN Sarah
HIDALGO Yann
1982
2006
2002
La Chaux-De-Fonds
.
Rochefort
NE
.
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3011
Les fantastiques
DUCROT Christophe
BRANDT Naomi
MUELLER-HILD Kata
1973
1978
1974
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3012
TriFantasy
WAHLI Christophe
WEISS Michaël
WAHLI Pauline
1965
1978
1993
La Chaux-De-Fonds
Val-De-Ruz
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3016
Team Jaquangelini
LANGEL Yann
LANGEL Mélissa
JAQUET Arnaud
1990
1990
1990
La Chaux De Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3017
Les Hardis
TISSOT Joane
HIRSIG Lucas
MAIRE Guillaume
1986
1986
1991
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
Les Ponts-De-Martel
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3019
Les Belles et le Bête
GASSER Lucien
KAUFMANN Karen
BEXKENS Maïa
1999
1999
1999
Court
Valbirse
Valbirse
BE/JB
BE
BE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3020
Les Gentile
GENTILE Nicolas
GENTILE Maëlie
KOLONOVICS Alain
1982
2012
1976
Les Bois
Les Bois
La Sagne
JU
JU
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3023
les Chtis
LIECHTI Corinne
LIECHTI Timé
LIECHTI David
1977
2003
1976
Tramelan
Tramelan
La Ferrière
BE
BE
BE/JB
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3027
Squadra Scapino
GIRARDIN Lionel
GIRARDIN Celien
VROLIXS Mélissa
1989
1985
1990
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
La Chaux-De-Fonds
NE
NE
NE
SUI
-
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)
3028
les tennismen
FREITAG Ilona
FREITAG Dimitri
FREITAG Paul-André
2002
2004
1964
Le Locle
Le Locle
Le Locle
NE
NE
NE
SUI
SUI
SUI
Equipes Mixtes (2 ou 3 pers.)

Juniors Filles
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2149
Tri4fun
VERMOT Lorine
2002
La Sagne
NE
SUI
Juniors Filles

Juniors Garçons
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2180
HESS Nathan
2002
Chézard-Saint-Martin
NE
SUI
Juniors Garçons

Kids Filles
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
301
DROZ Lou
2016
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Kids Filles
302
FASEL Léonore
2017
Prez-Vers-Noréaz
FR
SUI
Kids Filles
303
Team Coach Senos
SENOS Bia
2017
Le Locle
NE
POR
Kids Filles
304
Team Coach Senos
SENOS Ana
2017
Le Locle
NE
POR
Kids Filles
305
BORGOGNON Oranne
2016
Yverdon-Les-Bains
VD
SUI
Kids Filles
306
FULIGNO Olivia
2017
Neuchâtel
NE
SUI
Kids Filles
307
NOËL Esther
2016
Le Locle
NE
SUI
Kids Filles
308
WÜRGLER Maëva
2018
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Kids Filles

Kids Garçons
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
CHEVALLEY Kevan
2016
Savigny
VD
SUI
Kids Garçons
402
BAMRI Noam
2016
Morteau
-
FRA
Kids Garçons
403
ANDRIÉ Gaëtan
2016
Le Noirmont
JU
SUI
Kids Garçons
404
ANDRIÉ Antoine
2018
Le Noirmont
JU
SUI
Kids Garçons
405
FASEL Raphaël
2018
Prez-Vers-Noréaz
FR
SUI
Kids Garçons
406
FULIGNO Mathys
2017
Neuchâtel
NE
SUI
Kids Garçons
407
KIENITZ WYSS Esteban
2017
Les Geneveys-Sur-Coffrane
NE
SUI
Kids Garçons
408
BICHSEL Eliott
2016
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Kids Garçons

Minimes Filles
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
901
TRYVERDON
FROIDEVAUX Camille
2008
Concise
VD
SUI
Minimes Filles
902
Red-Fish Neuchâtel
RICHARD Loane
2009
Chez-Le-Bart
NE
SUI
Minimes Filles
903
Red-Fish Neuchatel
KOHLER Anaé
2009
Hauterive Ne
NE
SUI
Minimes Filles
904
FRETIGNY Agathe
2009
Le Bélieu
-
FRA
Minimes Filles
905
GERMANA Clarissa
2009
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Minimes Filles
906
TIÈCHE Zena
2009
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Minimes Filles
907
BBC Leytron
STAUFFER Lucie
2008
Saxon
VS
SUI
Minimes Filles
908
Tri4Fun
OTT Jaylin
2009
Coffrane
NE
SUI
Minimes Filles

Minimes Garçons
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
Tri4fun
JOYE Timéo
2009
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Minimes Garçons
1002
CNCF
SCHMIDT Jonathan
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Minimes Garçons
1003
FC Sierre
REINHARD Florent
2008
Sierre
VS
SUI
Minimes Garçons
1004
Cimes Cycle
STÜNZI Charlie
2009
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Minimes Garçons
1005
PINET Remy
2008
Le Belieu
-
FRA
Minimes Garçons
1006
CORDIER Paul
2008
Le Belieu
-
FRA
Minimes Garçons
1007
Xamax Academy
PEREIRA Milo
2009
Coffrane
NE
SUI
Minimes Garçons
1008
TRYverdon
METZENER Eliott
2008
Yverdon-Les-Bains
VD
SUI
Minimes Garçons
1009
FERNANDEZ Mateo
2009
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Minimes Garçons
1010
WAGNER Maddox
2009
Cernier
NE
SUI
Minimes Garçons
1011
Pontarlier triathlon
TOURNIER Mae
2008
Guyans Vennes
-
FRA
Minimes Garçons

Poussins Filles
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
Neuchaventure
ERARD Nina
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Filles
502
MIVELAZ Elyn
2013
Savigny
VD
SUI
Poussins Filles
503
CNCF
GENTILE Maëlie
2012
Les Bois
JU
SUI
Poussins Filles
504
AUBERT Naomi
2013
Val-De-Ruz
NE
SUI
Poussins Filles
505
---
WEBER Chloé
2012
Neuchâtel
NE
FRA
Poussins Filles
506
CNFC
SURDEZ Yaëlle
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Filles
507
FULIGNO Enora
2013
Neuchâtel
NE
SUI
Poussins Filles
508
PERRENOUD Romane
2013
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Filles
509
VOIROL Pénélope
2013
Milvignes
NE
SUI
Poussins Filles
510
NOËL Héloïse
2013
Le Locle
NE
SUI
Poussins Filles
511
VINDAYER Emilie
2012
Epalinges
VD
SUI
Poussins Filles
512
LICATA Lena
2012
Engollon
NE
SUI
Poussins Filles
513
BICHSEL Zélie
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Filles

Poussins Garçons
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
601
VAUTHIER Jacques-Eliott
2012
Bern
BE
SUI
Poussins Garçons
602
SCHNEIDER Kelyan
2013
Dombresson
NE
SUI
Poussins Garçons
603
CNCF
BÜRKI Elliott
2012
La Chaux-De-Fond
NE
SUI
Poussins Garçons
604
BRASEY Ethan
2013
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Garçons
605
PINET Clement
2012
Le Belieu
-
FRA
Poussins Garçons
606
DUCOMMUN Arthur
2013
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Garçons
607
DOMON Mahli
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Poussins Garçons
608
MOUNEYRES Arsène
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Poussins Garçons
609
VOIROL Ezekiel
2012
Milvignes
NE
SUI
Poussins Garçons
610
WAGNER Malone
2012
Cernier
NE
SUI
Poussins Garçons
611
GUILLEMOT Corentin
2012
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Poussins Garçons
612
CEP Cortaillod
RYSER Arno
2013
Marin-Epagnier
NE
SUI
Poussins Garçons
613
SUDAN Arnaud
2012
Cernier
NE
SUI
Poussins Garçons
614
EBERLI Lilo
2013
Le Crêt-Du-Locle
NE
-
Poussins Garçons
615
HIRTER Ilhan
2013
Auvernier
NE
SUI
Poussins Garçons
616
HIRTER Altan
2012
Auvernier
NE
SUI
Poussins Garçons

Seniors Dames
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2105
/
PERROT Carole
1979
Prêles
BE
SUI
Seniors Dames
2106
le belieu
FRETIGNY Geneviève
1966
Le Bélieu
-
FRA
Seniors Dames
2107
SUDAN Chimène
1980
Cernier
NE
SUI
Seniors Dames
2138
MATHYS Eva
1980
Renan Be
BE/JB
SUI
Seniors Dames
2139
SCURTI Fanny
1976
Dombresson
NE
SUI
Seniors Dames
2140
GHISLETTA Bérengère
1976
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Dames
2150
CHAPPATTE Claire
1979
Les Breuleux
JU
SUI
Seniors Dames
2159
MARTELLA Carmen
1970
Aegerten
BE
SUI
Seniors Dames
2160
BOICHAT STAUFFER Fabienne
1974
Saxon
VS
SUI
Seniors Dames
2181
BENOIT POULARD Agnès
1962
Orbe
VD
SUI
Seniors Dames
2182
BRASEY Mélanie
1977
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Dames

Seniors Hommes
31

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2101
Team Senos / Carroserie Da Silva
SÊNOS Ricardo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Seniors Hommes
2102
sc saignelegier
CAVALIER Lionel
1976
Sutz
BE
SUI
Seniors Hommes
2104
TriCDF
SCHMIDT Frédéric
1973
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2108
TRYverdon
BIERE Yannick
1978
Yverdon-Les-Bains
VD
FRA
Seniors Hommes
2119
VCFM
MARTINOLI Benoît
1978
Les Breuleux
JU
SUI
Seniors Hommes
2120
GAUTHIER Tonny
1976
Les Gras
-
FRA
Seniors Hommes
2121
François-Régis TARBY
TARBY François-Régis
1974
Eschert
BE
SUI
Seniors Hommes
2122
TRI CDF
DROZ Maxime
1980
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2123
RFIT PRO
PHILIPPOT Romuald
1972
Villers Le Lac
-
FRA
Seniors Hommes
2124
Arnaud Parel
PAREL Arnaud
1977
Bienne
BE
SUI
Seniors Hommes
2141
DE MATOS Paulo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2142
Team Sport-Cycles
MÉAN André-Philippe
1958
Neuchâtel
NE
SUI
Seniors Hommes
2151
Tri4Fun
GIROD Sébastien
1978
Chézard-St.-Martin
NE
SUI
Seniors Hommes
2152
Cimes Cycle
MARCHAND Laurent
1967
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2153
Triathlon club Yverdon-les-Bains
HEIM Michael
1969
Yverdon-Les-Bains
VD
SUI
Seniors Hommes
2154
VALLAT Michel
1956
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2155
TriCDF
HUGUENIN Pierre
1976
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2161
FROIDEVAUX Alexandre
1975
Concise
VD
SUI
Seniors Hommes
2162
TIÈCHE Frederic
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2163
LECLERC Lilian
1973
Milvignes
NE
FRA
Seniors Hommes
2164
GSM3 Team
DUBAIL Raphaël
1974
St-Imier
BE
SUI
Seniors Hommes
2165
GALSTER Olivier
1967
Orbe
VD
SUI
Seniors Hommes
2183
FASEL Bernard
1958
Le Locle
NE
SUI
Seniors Hommes
2184
HC STAR 2
CHASLES Christophe
1975
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2185
HC STAR 2
BÜRKI Valentin
1977
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2186
HC STAR 2
WUTHRICH Olivier
1975
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2187
Cimes Cycle
NGUYEN Thanh Quang
1975
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Seniors Hommes
2188
BUEHLER Frédéric
1972
Neuchâtel
NE
SUI
Seniors Hommes
2189
RAESS Kurt
1960
Gletterens
FR
SUI
Seniors Hommes
2190
MASSEREY Patrick
1965
Neuchätel
NE
SUI
Seniors Hommes
2192
NOGUEIRA COUTINHO FILHO Jairo
1970
Veyrier
GE
BRA
Seniors Hommes