Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

559 participants

All categories
Athlete

24km - Dames Fun
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2014
ZUFFEREY Mireille
1979
Venthône
VS
SUI
24km - Dames Fun
2015
MÜLLER Annik
1977
Venthône
VS
SUI
24km - Dames Fun
2016
TRACHSEL Steffi
1981
Crésuz
FR
GER
24km - Dames Fun

24km - Hommes Fun
14

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2017
Epiney Constrution
BERCLAZ Kevin
1991
Miège
VS
SUI
24km - Hommes Fun
2018
BEUCLER Alain
1966
Crassier
VD
SUI
24km - Hommes Fun
2019
GORRIS Stehane
1989
Semsales
FR
SUI
24km - Hommes Fun
2020
DAYER Kevin
1999
Vex
VS
SUI
24km - Hommes Fun
2021
VC Echallens
GLASSEY Frédéric
1973
Tolochenaz
VD
SUI
24km - Hommes Fun
2022
UNSAIN Egoitz
1982
Lausanne
VD
SUI
24km - Hommes Fun
2023
KRASNIQI Jacky
1973
Neuenhof
ZH
SUI
24km - Hommes Fun
2024
Team Hérens
FAVRE Sébastien
1978
Vex
VS
SUI
24km - Hommes Fun
2025
Cyclomaniacs Veveyse
HUWILER Alexandre
1969
Châtel-St-Denis
FR
SUI
24km - Hommes Fun
2026
MEYER Mickael
1977
Chermignon
VS
SUI
24km - Hommes Fun
2044
FLÜCK Cédric
1973
Chamoson
VS
SUI
24km - Hommes Fun
2045
O2 mountainbike
STELLA Antonio
1977
Marsens
FR
BEL
24km - Hommes Fun
2046
SERMONDADE Manuel
1963
Nyon
VD
SUI
24km - Hommes Fun
2048
OUDELET Jimmy
1992
Chalais
VS
SUI
24km - Hommes Fun

62 km - Relais
4

Bib
Team Name
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
7501
les pédales douces
MONNET Christian
SCHNEIDER Davy
1965
1990
Martigny
Grimisuat
VS
VS
SUI
SUI
62 km - Relais
7502
CYP Wheel Texner/GXRacing
GEX Nicolas
PREMAND Frédéric
1989
1983
Riddes
Choëx
VS
VS
SUI
SUI
62 km - Relais
7503
GX Racing
FELLAY Caroline
AGUSTONI Greta
1992
1995
Le Châble
Chavannes-Près-Renens
VS
VD
SUI
SUI
62 km - Relais
7504
Les OOFS
OFFRET Frederic
OFFRET Lionel
1979
1959
Pampigny
Pampigny
VD
VD
FRA
FRA
62 km - Relais

62KM - Dames Elites Licenciées
6

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1101
Team Raid Evolenard
ZAHNO Stefanie
1999
Bürchen
VS
SUI
62KM - Dames Elites Licenciées
1102
CONNERNEY Rachel
1986
Les Diablerets
VD
GBR
62KM - Dames Elites Licenciées
1103
Global Cycles Château-d'Oex
MARTIN Marinette
1983
Château-D'oex
VD
SUI
62KM - Dames Elites Licenciées
1104
RSC Aaretal Münsingen
BÜNTER Antonia
1982
Bern
BE
SUI
62KM - Dames Elites Licenciées
1105
Team Chiffelle
CHAVAILLAZ Ilona
1982
Sommentier
FR
SUI
62KM - Dames Elites Licenciées
1106
Bike Club Olten/ Velostation Oensingen
ZAUGG Carmen
1992
Hägendorf
SO
SUI
62KM - Dames Elites Licenciées

62KM - Hommes Elites Licenciés
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1001
Team Bulls
HUBER Urs
1985
Mettmenstetten
ZH
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1002
SAUSER Christoph
1976
Yvorne
VD
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1003
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
FANGER Martin
1988
Genève
GE
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1004
KISER Pascal
1998
Giswil
OW
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1005
Team Velo Galerie / Velo Club Kerzers
STECK Tim
2003
Sugiez
FR
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1006
Team BULLS
HEINZER Fabian
1999
Schwyz
SZ
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1007
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
BARBEN Emilien
1991
Chez-Le-Bart
NE
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1009
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
MORARD Dimitri
2000
Ayent
VS
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1010
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
GASPOZ Tristan
2001
Vex
VS
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1011
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
PERRIN Damian
1981
Bern
BE
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1012
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
BRYAND Alexandre
1987
Vétroz
VD
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1013
DAFFLON Xavier
1982
Fribourg
FR
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1014
CYP Wheel Texner
LATHION Aurélien
2000
Bramois
VS
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1015
CYP Wheel Texner
RAPILLARD Arnaud
1987
Grimisuat
VS
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1016
Cyclophile sédunois/ CYP-Wheels Texner
AMBERT Anthony
2003
Haute-Nendaz
VS
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1017
Cimes Cycle
BLANC Loic
1997
Le Locle
NE
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1018
Thömus Racing Team
THIE Florian
1989
Sigriswil
BE
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés
1019
Léman Racing Club
CONOD Nicolas
2000
Bogis-Bossey
VD
SUI
62KM - Hommes Elites Licenciés

Cadets
16

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3001
VC Excelsior Martigny
DÉLY Evan
2007
Fully
VS
SUI
Cadets
3002
Cimes cycle
NGUYEN Martin
2007
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Cadets
3003
les pionnier /cycophiles sédunois
MONNET Thomas
2006
Réchy
VS
SUI
Cadets
3004
Cyclophile sedunois
JOSÉ Marc
2006
Sion
VS
SUI
Cadets
3005
VC Echallens
GLASSEY Romain
2007
Tolochenaz
VD
SUI
Cadets
3006
CRP Nordique Valais
GAILLAND Victor
2007
Dorénaz
VS
SUI
Cadets
3007
CRP Nordique Valais
KÄMPFEN Daniel
2007
Geschinen
-
SUI
Cadets
3008
echenevex lynx bike
DUMONT Remi
2007
Gex
-
FRA
Cadets
3009
CCL
GUGERLI Adrien
2007
Boudry
NE
SUI
Cadets
3010
VC
OVERNEY David
2007
Lossy
FR
SUI
Cadets
3012
Union Cycliste Montheysanne
VANNAY Timéo
2006
Collombey-Muraz
VS
SUI
Cadets
3013
VTT Balcon du Jura
BREITLER Jim
2006
L'auberson
VD
SUI
Cadets
3014
VTT PAYS de GAVOT
VESIN Andrea
2006
Neuvecelle
-
FRA
Cadets
3015
ADDE Axel
2006
Thoiry
-
FRA
Cadets
3053
CCL PROF
VUILLEUMIER Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
Cadets
3054
Sc Bex
DUMAZ Yanis
2007
Lavey-Village
VD
SUI
Cadets

Cadettes
1

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
3011
Team Velo Galerie Kerzers
STECK Nina
2006
Sugiez
FR
SUI
Cadettes

Cross filles
19

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
7001
Pédale Bulloise
RION Manon
2013
Vuisternens-Devant-Romont
FR
SUI
Cross filles
7002
La grimpeuse
MICHELLOD Méline
2012
Verbier
-
SUI
Cross filles
7003
VTT Kids Crans-Montana
COMBE Mila
2013
Mollens Vs
VS
SUI
Cross filles
7004
VTT Kids Crans-Montana
JACQUEMETTAZ Emilie
2013
Arbaz
VS
SUI
Cross filles
7005
MONNET Line
2012
Isérables
VS
SUI
Cross filles
7006
Montreux Rennaz Cyclisme
ALTHAUS Lene
2012
Glion
VD
SUI
Cross filles
7007
GIMENEZ Marilou
2012
La Forclaz
VS
SUI
Cross filles
7008
FAVRE Marie
2012
Nendazveysonnaz
VS
SUI
Cross filles
7009
Vtt Balcon du Jura
REY Emma
2012
L'auberson
VD
SUI
Cross filles
7010
Union Cycliste Montheysanne
BADER Odile
2013
Monthey
VS
SUI
Cross filles
7011
Pédale Bulloise
DERVEY Zoé
2013
Hauteville
FR
SUI
Cross filles
7012
O2 MounTainBike
FAVRE Nina
2012
Pringy
FR
SUI
Cross filles
7013
VC Echallens
LOVEY Nora
2013
Vallorbe
VD
SUI
Cross filles
7014
VTT Balcon du Jura
RÜMBELI Célia
2013
L’auberson
VD
SUI
Cross filles
7015
Pédale Bulloise / Team Chiffelle
MONNEY Amandine
2012
Marsens
FR
SUI
Cross filles
7016
Vélo Club Vallorbe
LAB Ayline
2012
Ballaigues
VD
SUI
Cross filles
7017
Vélo Club Vallorbe
FLACTION Anaïs
2012
Juriens
VD
SUI
Cross filles
7040
CORVAGLIA Asia
2012
Sion
VS
SUI
Cross filles
7043
ALEX MOOOS RACING
MOOS Amandine
2012
Miège
VS
SUI
Cross filles

Cross garcons
25

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
7018
Vélo Club Payerne Racing Team
TACCOZ Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
Cross garcons
7019
Team Hérens
EHRESMANN Marley
2013
Vex
VS
SUI
Cross garcons
7020
GEX Danny
2013
Martigny
VS
SUI
Cross garcons
7021
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
Cross garcons
7022
BRUCHEZ Arnaud
2013
Fully
VS
SUI
Cross garcons
7023
Juillerat Family
JUILLERAT Clément
2013
Sion
VS
SUI
Cross garcons
7024
TREMBLAY Nino
2013
Bramois
VS
SUI
Cross garcons
7025
MONNET Louis
2013
Isérables
VS
SUI
Cross garcons
7026
La Pédale bulloise
MARGUERON Simon
2013
1628
FR
SUI
Cross garcons
7027
Cyclophile Sédunois
REDUCE Evan
2012
Vétroz
VS
SUI
Cross garcons
7028
Vélosprint Cossonay
BRIAND Leny
2012
Chevilly
VD
SUI
Cross garcons
7029
VCEchallens
JACCARD Mathieu
2013
Epautheyres
VD
SUI
Cross garcons
7030
Summer Bike Marathon
BERDOZ Emile
2012
Château-D'oex
VD
SUI
Cross garcons
7031
Leuker Biker
WENGER Nino
2013
Susten
VS
SUI
Cross garcons
7032
Cyclophile Sédunois
REY Jonah
2013
Sion
VS
SUI
Cross garcons
7033
Vélo-Club Pays-d'Enhaut
MARTIN Mathieu
2013
Les Moulins
VD
SUI
Cross garcons
7034
Illiez bike
DI NINO Lionel
2013
Val-D'illiez
VS
SUI
Cross garcons
7035
VC Echallens
LOVEY Lohan
2012
Vallorbe
VD
SUI
Cross garcons
7036
Pédale Bulloise
REYNAUD Matthieu
2012
Fribourg
FR
SUI
Cross garcons
7037
OFFRET Raphael
2012
Pampigny
VD
FRA
Cross garcons
7038
VTT Balcon du Jura
BREITLER Simon
2013
L'auberson
VD
SUI
Cross garcons
7039
Fox Gibloux
BAPST Clément
2013
1696
FR
SUI
Cross garcons
7041
LEMOINE Kim
2012
Boudry
NE
SUI
Cross garcons
7042
Les pionniers
MAÎTRE Thomas
2013
La Sage
VS
SUI
Cross garcons
7044
GARGANTINI Robin
2012
Fully
VS
SUI
Cross garcons

Juniors
11

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2001
La Sportive - Plateau de Diesse
PERROT Rayan
2005
Prêles
BE
SUI
Juniors
2002
Vélo club pays d'Enhaut
SCHWIZGEBEL Maxime
2004
Rougemont
VD
SUI
Juniors
2003
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
MEYER Antoine
2004
Vouvry
VS
SUI
Juniors
2004
Vcscp
PILLONEL Nathan
2005
Uffheim
-
SUI
Juniors
2005
Pédale Bulloise
CHESNEAU Baptiste
2005
Gumefens
FR
SUI
Juniors
2006
Cross road cycle / Montreux Rennaz Cyclisme
STETTLER Guillaume
2005
Chessel
VD
SUI
Juniors
2007
Vtt Balcon du Jura
JACCARD Matthias
2005
L'auberson
VD
SUI
Juniors
2008
Echenevex lynx bike
DUMONT Sacha
2005
Gex
-
FRA
Juniors
2009
Cube / Velo virus
HOFER Janis
2005
Blumenstein
BE
SUI
Juniors
2010
Cyclophile sédunois
BACHESAES Haroun
2004
1950
VS
ALG
Juniors
2027
Cyclophile Sédunois
BARRAS Benoît
2005
Corin
VS
SUI
Juniors

Juniors Dames
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2011
La Pédale Bulloise
THIÉMARD Julie
2005
Vuadens
FR
SUI
Juniors Dames
2012
Les Pionniers du Val d'Hérens
REY Sophie
2005
Icogne
VS
SUI
Juniors Dames
2013
Cimes Cycle
SCHMID Ines
2005
Le Locle
NE
SUI
Juniors Dames
2028
Pédale Bulloise / Team Menoud-Bike
BOSSEL Chloé
2004
Vuadens
FR
SUI
Juniors Dames
2047
Team Prof Raiffeisen CCL / CC Littoral
PYTHON Elodie
2005
Boveresse
NE
SUI
Juniors Dames

Mega filles
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5001
VC Fribourg
MARTHE Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
Mega filles
5002
Juillerat Family
JUILLERAT Clélia
2009
Sion
VS
SUI
Mega filles
5003
VTT Kids Crans-Montana
COMBE Lily
2009
Mollens Vs
VS
SUI
Mega filles
5004
CRP Nordique Valais
LANG Jael
2008
.
-
SUI
Mega filles
5005
CRP Nordique Valais
MENGIS Nora
2009
Visp
VS
SUI
Mega filles
5006
CRP Nordique Valais
TUCKER Rémie
2009
Arbaz
VS
SUI
Mega filles
5007
Club cycliste littoral
DE ALMEIDA Tess
2008
Boudry
NE
SUI
Mega filles
5008
O2Mountainbike
MICHELOUD Lise
2009
Epagny
FR
SUI
Mega filles
5082
Cimes Cycle
JEANMAIRE Laélia
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega filles

Mega garçons
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
5009
Montreux Rennaz Cyclisme
MERLI Noah
2009
Yvorne
VD
SUI
Mega garçons
5010
DESPOIS Kevan
2008
Attalens
-
SUI
Mega garçons
5011
Cimes cycle
KULLMANN Ryan
2008
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Mega garçons
5012
GURBA Tom
2009
Alle
JU
SUI
Mega garçons
5013
Cyclomaniacs Veveyse / Team Menoud-Bike
PROGIN Aaron
2009
Vuadens
FR
SUI
Mega garçons
5014
Cyclophile Sédunois
REDUCE Bastian
2009
Vétroz
VS
SUI
Mega garçons
5015
SERMONDADE Tom
2008
Nyon
VD
SUI
Mega garçons
5016
Pédale Bulloise
MULLER Guillaume
2008
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Mega garçons
5017
FAVRE Louis
2009
Veysonnaz
VS
SUI
Mega garçons
5018
CRP Nordique Valais
DUC Joachim
2008
Chalais
VS
SUI
Mega garçons
5019
CRP Nordique Valais
IMWINKELRIED Leon
2008
Obergesteln
VS
SUI
Mega garçons
5020
CRP Nordique Valais
LANG David
2009
Brigerbad
-
SUI
Mega garçons
5021
CRP Nordique Valais
TISSIÈRES Noé
2008
Champéry
VS
SUI
Mega garçons
5022
Montreux-Rennaz Cyclisme
CAPELLI Diego
2008
Roche Vd
VD
SUI
Mega garçons
5023
VC Payerne
ATIENZA Matéo
2009
Moudon
VD
SUI
Mega garçons
5024
Union Cycliste Montheysanne
BADER Aurélien
2009
Monthey
VS
SUI
Mega garçons
5025
VC Nyon
MURY Nathan
2008
Burtigny
VD
SUI
Mega garçons
5026
Zeta Cycling club
MICHAUD Yanis
2009
Geneveys-Coffrane
NE
SUI
Mega garçons
5027
MEYER Nolan
2008
Chermignon
VS
SUI
Mega garçons
5028
VC Echallens
TRUAN Harry
2008
Vallorbe
VD
SUI
Mega garçons
5029
Vélo Club Vallorbe
GIRARD Quentin
2008
Ballaigues
VD
SUI
Mega garçons
5030
VTT Balcon du Jura
BREITLER Félix
2009
L'auberson
VD
SUI
Mega garçons
5078
LORETAN Sébastien
2008
Sion
VS
SUI
Mega garçons
5079
LORETAN Nicolas
2008
Sion
VS
SUI
Mega garçons
5080
Velo Club Lancy
FONTANNAZ Baptiste
2008
Petit-Lancy
GE
SUI
Mega garçons
5081
REY Ludovic
2009
Leytron
VS
-
Mega garçons

Poussins filles
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9901
Dani VTT
PASQUIER Nora
2016
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9902
Dani VTT
PASQUIER Elly
2018
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9903
Rindouets Cycling Team
CARREL Alice
2016
Villarvolard
FR
SUI
Poussins filles
9904
Kids Bike Horizon
TRACHSEL Fanny
2016
Crésuz
FR
SUI
Poussins filles
9905
Kids Bike Horizon
ROTZETTER Anaïs
2019
Montagny-La-Ville
FR
SUI
Poussins filles
9906
REY Estée
2016
Sion
VS
SUI
Poussins filles
9907
Kids Bike Horizon
FELLAY Ophélie
2016
Sorens
FR
SUI
Poussins filles
9925
QUINODOZ Claire
2017
La Sage
VS
SUI
Poussins filles
9928
LÜTHI Isaline
2017
Hauterive
NE
SUI
Poussins filles

Poussins garcons
22

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9908
Team Raid Evolénard - FMV
CHEVRIER Martin
2017
Evolène
VS
SUI
Poussins garcons
9909
Team Raid Evolénard - FMV
CHEVRIER Lucien
2018
Evolène
VS
-
Poussins garcons
9910
EHRESMANN Esteban
2017
Vex
VS
SUI
Poussins garcons
9911
Kids Bike Horizon
TRACHSEL Nils
2018
Crésuz
FR
SUI
Poussins garcons
9912
Juillerat Family
JUILLERAT Simon
2017
Sion
VS
SUI
Poussins garcons
9913
Kids Bike Horizon
ROTZETTER Gabriel
2016
Montagny-La-Ville
FR
SUI
Poussins garcons
9914
Team Hérens
KORELL Mattia
2018
Sion
VS
SUI
Poussins garcons
9915
TREMBLAY Marceau
2016
Bramois
VS
SUI
Poussins garcons
9916
TREMBLAY Gabin
2016
Bramois
VS
SUI
Poussins garcons
9917
BAGNOUD Valentin
2017
Evolene
VS
SUI
Poussins garcons
9918
GIMENEZ Emilio
2016
La Forclaz
VS
SUI
Poussins garcons
9919
SAERTEX Portugal/ Edaetech
LOURENÇO Làzaro
2016
Sembrancher
VS
POR
Poussins garcons
9920
UNSAIN Jon
2017
Lausanne
-
SUI
Poussins garcons
9921
FAVRE Pierre
2016
Veysonnaz
VS
SUI
Poussins garcons
9922
VCE
GAVILLET Valentin
2016
Donneloye
VD
SUI
Poussins garcons
9923
Kids Bike Horizon
FELLAY Maxime
2018
Sorens
FR
SUI
Poussins garcons
9924
NANCHEN Louis
2017
Nax
-
SUI
Poussins garcons
9926
QUINODOZ Mathieu
2019
La Sage
VS
SUI
Poussins garcons
9927
NANCHEN Gabriel
2020
Nax
-
SUI
Poussins garcons
9929
DUPONT Léo
2017
Genève
GE
SUI
Poussins garcons
9930
DRIGUET Johan
2018
Lens
VS
SUI
Poussins garcons
9932
MONTANDON Clement
2016
Bevaix
NE
SUI
Poussins garcons

Rock filles
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6001
VC Fribourg
MARTHE Leonie
2010
Le Mouret
FR
SUI
Rock filles
6002
SCHEEPERS Kayla
2011
Murten
FR
SUI
Rock filles
6003
Cimes cycle
NGUYEN Sarah
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock filles
6004
Juillerat Family
JUILLERAT Zélie
2011
Sion
VS
SUI
Rock filles
6005
Tri4fun
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Rock filles
6006
VC Echallens
MELCHIOR DE VOS Juliette
2011
Epalinges
VD
BEL
Rock filles
6007
VTT Balcon du jura
SAHLI Elsa
2010
Villars Burquin
VD
SUI
Rock filles
6008
VCEchallens
JACCARD Laure
2010
Epautheyres
VD
SUI
Rock filles
6009
Pédale Bulloise
MULLER Marie
2010
Charmey (gruyère)
FR
SUI
Rock filles
6010
CRP Nordique Valais
GAILLAND Luna
2010
Dorénaz
VS
SUI
Rock filles
6011
CRP Nordique Valais
TISSIÈRES Flavie
2010
Champéry
VS
SUI
Rock filles
6012
Vélo-Club Pays-d'Enhaut
MARTIN Coline
2011
Les Moulins
VD
SUI
Rock filles
6013
Zeta Cycling club
MICHAUD Eloïse
2011
Val-De-Ruz
NE
SUI
Rock filles
6014
MEYER Manon
2010
Chermignon
VS
SUI
Rock filles
6015
VC Echallens
LOVEY Kelia
2010
Vallorbe
VD
SUI
Rock filles
6016
Vélo Club Orbe
SIMONIN Tia
2010
Chavornay
VD
SUI
Rock filles
6017
VC Echallens
TRUAN Timéa
2011
Vallorbe
VD
SUI
Rock filles
6052
VTT Balcon du Jura
BREITLER Lena
2011
L'auberson
VD
SUI
Rock filles

Rock garçons
37

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
6018
Pédale Bulloise
ZOBEL Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
Rock garçons
6019
Montreux-Rennaz Cyclisme
MOLLIET Romain
2011
Chessel
VD
SUI
Rock garçons
6020
Cimes cycle
FRAINIER Axel
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
6021
VC Payerne
BERSIER Jules
2010
Cugy (fr)
FR
SUI
Rock garçons
6022
Pédale Bulloise
RION Jérémy
2011
Vuisternens-Dt-Romont
FR
SUI
Rock garçons
6023
Illiez bike club
DI NINO Maël
2010
Val-D'illiez
VS
SUI
Rock garçons
6024
Cimes Cycle
KALLIN Charles
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Rock garçons
6025
Team Hérens
EHRESMANN Killian
2010
Vex
VS
SUI
Rock garçons
6026
VC Payerne
BRODARD Théo
2010
Neyruz Fr
FR
SUI
Rock garçons
6027
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Zian
2011
Veysonnaz
VS
SUI
Rock garçons
6028
Cimes cycle
NGUYEN Marius
2011
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
6029
Tri4fun
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Rock garçons
6030
GURBA Loan
2011
Alle
JU
SUI
Rock garçons
6031
VTT Kids Crans-Montana
JACQUEMETTAZ Maxime
2011
Arbaz
VS
SUI
Rock garçons
6032
VTT Kids
TELLOLS Victor
2011
Randogne
VS
SUI
Rock garçons
6033
Cyclophile Sédunois
BRIGUET Lucas
2010
Fey / Nendaz
VS
SUI
Rock garçons
6034
VC Echallens
MELCHIOR Martin
2010
Epalinges
VD
BEL
Rock garçons
6035
Zeta Cycling Club
LEHMANN Malo
2010
Les Geneveys Sur Coffrane
NE
SUI
Rock garçons
6036
VTT Balcon du jura
SAHLI Hugo
2011
Villars Burquin
VD
SUI
Rock garçons
6037
O2MountainBike
PASQUIER Robin
2011
Vuadens
FR
SUI
Rock garçons
6038
Cyclophile sédunois
GSPONER Noé
2011
Vétroz
VS
SUI
Rock garçons
6039
Summer Bike Marathon
BERDOZ Jovian
2010
Château-D'oex
VD
SUI
Rock garçons
6040
CRP Nordique Valais
BESSON Elias
2010
Le Châble Vs
VS
SUI
Rock garçons
6041
Vélo Sprint
PAGNANI Fabio
2011
La Sarraz
VD
ITA
Rock garçons
6042
Vélo-club Pays-d'Enhaut
MARTIN Gabriel
2010
Les Moulins
VD
SUI
Rock garçons
6043
Cimes cycle
OPPLIGER Jordan
2010
La Chaux De Fonds
NE
SUI
Rock garçons
6044
Pédale Bulloise
DERVEY Théo
2011
Hauteville
FR
SUI
Rock garçons
6045
O2 MounTainBike
FAVRE Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
Rock garçons
6046
Zeta cycling club
PERRINJAQUET Shayan
2010
Fontainemelon
NE
SUI
Rock garçons
6047
Pédale Bulloise
REYNAUD Samuel
2010
Fribourg
FR
SUI
Rock garçons
6048
Team Hérens
MONBARON Mathys
2010
Riod
VS
SUI
Rock garçons
6049
Cyclophile Sédunois
HUGUENIN Sébastien
2011
Sion
VS
SUI
Rock garçons
6050
VC Echallens
TRUAN Samuel
2011
Vallorbe
VD
SUI
Rock garçons
6051
Vélo Club Vallorbe
BUKOWSKI Milan
2011
Ballaigues
VD
SUI
Rock garçons
6053
cimes-cycle
JEANMAIRE Mael
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Rock garçons
6054
MAÎTRE Lucas
2010
La Sage
VS
SUI
Rock garçons
6055
VTT kids Crans-Montana
PRIOTTO Francesco
2011
Bramois
VS
ITA
Rock garçons

Soft filles
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9801
Team Hérens
KORELL Anna
2015
Sion
VS
SUI
Soft filles
9802
Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Thelma
2015
Vuadens
FR
SUI
Soft filles
9803
UNSAIN Maialen
2015
Lausanne
-
SUI
Soft filles
9804
Vtt Balcon du Jura
REY Sofia
2015
L'auberson
VD
SUI
Soft filles
9805
Cyclophile Sédunois
HUGUENIN Anna
2014
Sion
VS
SUI
Soft filles
9806
Vélo Club Vallorbe
FLACTION Nora
2014
Juriens
VD
SUI
Soft filles
9827
BRIGUET Kiara
2015
Lens
VS
SUI
Soft filles
9829
SIERRO Maya
2015
Sion
VS
SUI
Soft filles
9832
ANZEVUI Zoe
2015
Les Haudères
VS
SUI
Soft filles

Soft garcons
23

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
9807
Kids Bike Horizon
ROH Noem
2014
Erde
VS
SUI
Soft garcons
9808
Montreux-Rennaz Cyclisme
MOLLIET Evan
2014
Rennaz
VD
SUI
Soft garcons
9809
Pédale Bulloise / Dani VTT
PASQUIER Jay
2014
Crésuz
FR
SUI
Soft garcons
9810
JOSS Mathieu
2014
Martigny
VS
SUI
Soft garcons
9811
Pédale Bulloise
TRACHSEL Luca
2014
Crésuz
FR
SUI
Soft garcons
9812
Kids Bike Horizon
ROTZETTER Roméo
2014
Montagny-La-Ville
FR
SUI
Soft garcons
9813
OGUEY Tomeo
2014
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Soft garcons
9814
Vélo club Payerne
TACCOZ Noa
2014
Cheyres-Châbles
FR
SUI
Soft garcons
9815
Cyclophile Sédunois
CORVAGLIA Mirco
2014
Sion
VS
SUI
Soft garcons
9816
MONNET Liam
2015
Isérables
VS
SUI
Soft garcons
9817
Les Glo
MAHLER Neo
2015
Glovelier
JU
SUI
Soft garcons
9818
MONTANDON Florent
2014
Bevaix
NE
SUI
Soft garcons
9819
Pédale bulloise
MARGUERON Aurélien
2014
Sorens
FR
SUI
Soft garcons
9820
Cyclomaniacs Veveyse
PROGIN Lenny
2015
Vuadens
FR
SUI
Soft garcons
9821
Summer Bike Marathon
BERDOZ Gaston
2014
Château-D'oex
VD
SUI
Soft garcons
9822
VC Payerne
BERSIER Paul
2015
Cugy (fr)
FR
SUI
Soft garcons
9823
O2 MounTainBike
FAVRE Charly
2014
Pringy
FR
SUI
Soft garcons
9824
VTT Balcon du Jura
RÜMBELI Matteo
2014
L’auberson
VD
SUI
Soft garcons
9825
Vélo Club Vallorbe
CROISIER Sven
2015
Ballaigues
VD
SUI
Soft garcons
9826
LÜTHI Noa
2015
Hauterive
NE
SUI
Soft garcons
9828
SIERRO Remi
2014
Sion
VS
SUI
Soft garcons
9830
ALEX MOOS RACING
MOOS Aurélio
2014
Miège
VS
SUI
Soft garcons
9831
ANZEVUI Louis
2015
Les Haudères
VS
SUI
Soft garcons

XC - Dames 1
12

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
4
HENZEN Karine
1989
Les Evouettes
VS
SUI
XC - Dames 1
5
VERNAY Aline
1994
Anniviers
VS
SUI
XC - Dames 1
6
Team Hérens
MÉNÉTREY EHRESMANN Aude
1984
Vex
VS
SUI
XC - Dames 1
7
SARRASIN Cindy
1996
Orsières
VS
SUI
XC - Dames 1
8
Alex Moos Racing
FADEEV Alexandra
1996
Ayent
VS
SUI
XC - Dames 1
9
Juillerat Family
JUILLERAT Emmanuelle
1984
Sion
VS
SUI
XC - Dames 1
10
Trilheiros do Valais
CAMPOS Sónia
1986
Vétroz
VS
POR
XC - Dames 1
11
Summer Bike Marathon / Dani VTT
REMY Séverine
1990
Charmey (gruyère)
FR
SUI
XC - Dames 1
12
Cyclomaniacs Veveyse
HUWILER Inès
2001
Châtel-St-Denis
FR
SUI
XC - Dames 1
13
PILLONEL Romaine
1994
Cheyres
FR
SUI
XC - Dames 1
140
KILCHOER Marion
1993
Marsens
FR
SUI
XC - Dames 1
236
FATTON Méline
1996
La Brévine
NE
SUI
XC - Dames 1

XC - Dames 2
9

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
14
GILLIERON Anick
1977
Yverdon-Les-Bains
VD
SUI
XC - Dames 2
15
SCHEEPERS Judy
1972
Kriechenwil
BE
SUI
XC - Dames 2
16
Corvaglia Family
CORVAGLIA Fanny
1980
Sion
VS
SUI
XC - Dames 2
17
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
LOVEY Anne
1981
Vallorbe
VD
SUI
XC - Dames 2
18
LEHMANN Aline
1981
Carrouge Vd
VD
SUI
XC - Dames 2
19
Les Pionniers du Val d'Hérens
JACQUEMETTAZ Carine
1980
Arbaz
VS
SUI
XC - Dames 2
126
XPERIENCE TRAINING
BUCHIN-ROULIE Vanessa
1974
Lausanne
VD
FRA
XC - Dames 2
130
Cyclomaniacs Veveyse
MUSY Alexandra
1974
Sâles (gruyère)
FR
SUI
XC - Dames 2
142
DELUCHE Mery
1972
Boulens
VD
SUI
XC - Dames 2

XC - Hommes
17

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
20
Team Tesag Uvex
PRÉLAZ Florian
1994
Rue
FR
SUI
XC - Hommes
21
La Pédale Bulloise
FERREIRA NUNES Diogo
1993
Echarlens
FR
POR
XC - Hommes
22
JOLLIEN Michael
1999
Sion
VS
SUI
XC - Hommes
23
REY Adrien
1999
Vétroz
VS
SUI
XC - Hommes
24
Fatal bike
MULLER Yohan
1999
Saint-Maurice
VS
SUI
XC - Hommes
25
BRAHIER Mathieu
1996
Saignelégier
JU
SUI
XC - Hommes
26
REYMOND Quentin
1999
Arbaz
-
SUI
XC - Hommes
27
Team Corrençon
GOHL Matthieu
1995
St-Cierges
VD
SUI
XC - Hommes
28
CORTI Fabrice
1996
Bramois
VS
SUI
XC - Hommes
29
La roue tourne
BOHNET Guillaume
1999
Levron
VS
SUI
XC - Hommes
30
Team Hérens
VIANIN Quentin
1999
Veyras
VS
SUI
XC - Hommes
31
GIRARD Paul
1993
Vaumarcus
NE
SUI
XC - Hommes
32
Team Chiffelle
CHIFFELLE Nathan
1999
Lignières
NE
SUI
XC - Hommes
33
Vc echallens
MAUGERI Loris
1999
Orbe
VD
SUI
XC - Hommes
138
Cycles Prof Luthï
FERMO Damien
2000
Vionnaz
VS
SUI
XC - Hommes
238
Ayko Team
DUNAND Quentin
2003
Châtel-St-Denis
FR
SUI
XC - Hommes
239
MARGUET Marc
1993
La Brévine
NE
SUI
XC - Hommes

XC - Masters 1
34

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
2
Team prof Raiffeisen
LUTHI Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
XC - Masters 1
34
CHAUTEMS Marc
1983
Champvent
VD
SUI
XC - Masters 1
35
LEMOINE Baptiste
1983
Boudry
NE
SUI
XC - Masters 1
36
KELMENDI Besnik
1986
Colombier
NE
SUI
XC - Masters 1
37
ESCHMANN Loïc
1988
Colombier
NE
SUI
XC - Masters 1
38
STUCKER David
1988
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 1
39
Bike Nax Real
TORRES ANGUIS Antonio
1985
Nax
VS
ESP
XC - Masters 1
40
DUC Vincent
1990
Murist
FR
SUI
XC - Masters 1
41
VERNAY Vincent
1991
Anniviers
VS
SUI
XC - Masters 1
42
Cycles Portugais Corceles
DA SILVA LEITE Nelson Amaro
1983
Boudry
NE
POR
XC - Masters 1
43
Team Hérens
EHRESMANN Benjamin
1985
Vex
VS
SUI
XC - Masters 1
44
VTT club Bettens - ça compte
ANDEREGG Etienne
1985
Vouvry
VS
SUI
XC - Masters 1
45
DaniVtt / Pédale bulloise
PASQUIER Arnaud
1989
Cresuz
FR
SUI
XC - Masters 1
46
ZUPELLO Marcello
1989
Chambrelien
NE
ITA
XC - Masters 1
47
zeta
AJVAZI Ilir
1983
Montmollin
NE
SUI
XC - Masters 1
48
Evian Velo
BORDET Raphael
1986
Vinzier
-
FRA
XC - Masters 1
49
Triathlon club Valais
LAFFARGUE Loïc
1984
Uvrier
VS
SUI
XC - Masters 1
50
Team Raid Evolénard FMV
CHEVRIER Florian
1984
Evolene
VS
SUI
XC - Masters 1
51
Guilhabreu
RAMOS Felipe
1987
Sembrancher
VS
POR
XC - Masters 1
52
LANGEL Yann
1990
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XC - Masters 1
53
PIZZOLON Gabor
1988
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
XC - Masters 1
54
Pas l’temps d’niaiser
BRIGUET Franky
1987
Lens
VS
SUI
XC - Masters 1
55
G-TEAM
GUILHEM Pierre-Louis
1988
Rolle
VD
FRA
XC - Masters 1
56
Pédale Bulloise
DERVEY Eric
1983
Hauteville
FR
SUI
XC - Masters 1
57
FELLAY Julien
1990
Sorens
FR
SUI
XC - Masters 1
58
Leman Racing Club
NAULLET Clément
1992
Gland
VD
FRA
XC - Masters 1
59
Team La Courtine
BRAHIER Xavier
1985
Lajoux
JU
SUI
XC - Masters 1
60
AUGSBURGER Loic
1988
Lonay
VD
SUI
XC - Masters 1
61
TERCIER Jonathan
1988
Arbaz
VS
SUI
XC - Masters 1
62
mardistes
DRIDI Sébastien
1991
Oulens-Echallens
VD
SUI
XC - Masters 1
129
Montagne show
DUMOULIN Johny
1991
Levron
VS
SUI
XC - Masters 1
133
Passion Vélo
L'EPLATTENIER Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
XC - Masters 1
136
CALOZ Vincent
1990
Sierre
VS
SUI
XC - Masters 1
235
team cycles tesag uvex
MARTI David
1988
Cugy (fr)
FR
SUI
XC - Masters 1

XC - Masters 2
48

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
63
Cycles Ferrero Sion
MORET Claude-Alain
1979
Uvrier
VS
SUI
XC - Masters 2
64
PISTOLETTI Blaise
1975
Nyon
VD
SUI
XC - Masters 2
65
La Sportive plateau de Diesse
PERROT Fabian
1976
Prêles
BE/JB
SUI
XC - Masters 2
66
VCPCVS
BRUCHEZ Jean-Yves
1981
Fully
VS
SUI
XC - Masters 2
67
POTRYKUS Florian
1975
Reinach
BL
GER
XC - Masters 2
68
DESPOIS Yves
1976
Attalens
-
SUI
XC - Masters 2
69
Wasimolo
VONLANTHEN Patrick
1974
Molondin
VD
SUI
XC - Masters 2
70
SÉBASTIEN Crittin
1977
Chamoson
VS
SUI
XC - Masters 2
71
Truffer Bikers
TRUFFER Mario
1974
Grächen
VS
SUI
XC - Masters 2
72
MAIRE Stéphane
1979
Vaulion
VD
SUI
XC - Masters 2
73
VersionOriginalCycle
GILLIERON François
1974
Yverdon-Les-Bains
VD
SUI
XC - Masters 2
74
Montreux Rennaz Cyclisme
UBALDI Gianluca
1981
Territet
VD
SUI
XC - Masters 2
75
Adrenalines moto
QUERRY Yannick
1974
Ballaigues
VD
SUI
XC - Masters 2
76
Montreux Rennaz Cyclisme
MERLI Raphaël
1974
Yvorne
VD
SUI
XC - Masters 2
77
Juillerat Family
JUILLERAT Olivier
1978
Sion
VS
SUI
XC - Masters 2
78
MARTINEZ Victor
1976
Genève
GE
SUI
XC - Masters 2
79
DEBONS Damien
1982
Savièse
VS
SUI
XC - Masters 2
80
VO Cycles
DAVID Holland
1977
Concise
VD
SUI
XC - Masters 2
81
MAGRI Carlo
1977
Monthey
VS
SUI
XC - Masters 2
82
Corvaglia Family
CORVAGLIA Claudio
1977
Sion
VS
SUI
XC - Masters 2
83
D'ORIA Jean-Paul
1975
1976
VS
SUI
XC - Masters 2
84
VCEchallens
JACCARD Lilian
1976
Epautheyres
VD
SUI
XC - Masters 2
85
VCPCV
PITTET Laurent
1975
Rue
FR
SUI
XC - Masters 2
86
HERKENNE Nicolas
1980
Savièse
VS
SUI
XC - Masters 2
87
VC Echallens
RITTMEYER Blaise
1979
Poliez-Le-Grand
VD
SUI
XC - Masters 2
88
Team tiago Santiago
MIGUEL LUIS Tiago
1980
Monthey
VS
SUI
XC - Masters 2
89
HDM
COSTA Miguel
1982
Sonvilier
BE
POR
XC - Masters 2
90
ANDRES Peter
1977
Uttigen
BE
SUI
XC - Masters 2
91
Team bike-spirit
LOZANO Daniel (amalia)
1976
Cressier
NE
SUI
XC - Masters 2
92
DONATUCCI Valentino
1975
Biel/bienne
BE
ITA
XC - Masters 2
93
AVR
NANCHEN David
1976
Brent
VD
SUI
XC - Masters 2
94
HERKENNE Christophe
1975
Grimisuat
VS
SUI
XC - Masters 2
95
Zeta Cycling club
MICHAUD Arnaud
1979
Les Geneveys Sur Coffrane
NE
SUI
XC - Masters 2
96
CCL
AMSTUTZ Yves
1974
Neuchâtel
NE
SUI
XC - Masters 2
97
Volts et Valée
MICHELOUD Diego
1975
Vetroz
VS
SUI
XC - Masters 2
98
Summer Bike Marathon
ROSSIER Alain
1979
Château-D'oex
VD
SUI
XC - Masters 2
99
Zeta Cycling Club
LEHMANN Daniel
1977
Les Geneveys Sur Coffrane
NE
SUI
XC - Masters 2
100
Zeta cycling club
PERRINJAQUET Yann
1981
Fontainemelon
NE
SUI
XC - Masters 2
101
VTT Balcon du jura
SAHLI Fabrice
1975
Villars-Burquin
VD
SUI
XC - Masters 2
125
Team Chiffelle
RIME Bruno
1978
Vuadens
FR
SUI
XC - Masters 2
131
Léman Racing Club
DA CUNHA Luis
1980
Gland
VD
POR
XC - Masters 2
132
DE ALMEIDA José
1982
Boudry
NE
POR
XC - Masters 2
134
Fox Gibloux
BAPST Christophe
1979
Vuisternens-En-Ogoz
FR
SUI
XC - Masters 2
135
GX racing
BURGENER Stéphane
1979
Choëx
VS
SUI
XC - Masters 2
137
Vtt Balcon du Jura
BLANCHY Mathieu
1976
Ste Croix
VD
MON
XC - Masters 2
139
JURABIKE
TRUAN Stéphane
1974
Vallorbe
VD
SUI
XC - Masters 2
143
Comba Power
NICOLAS Gilbert
1976
Riaz
FR
SUI
XC - Masters 2
234
STEULLET Jean-Claude
1977
Rocourt
JU
SUI
XC - Masters 2

XC - Seniors
26

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
102
Team MAA
MARCACCI Alberto
1970
Wohlen Bei Bern
BE
SUI
XC - Seniors
103
TOBLER Reto
1970
Obfelden
ZH
SUI
XC - Seniors
104
VCPCVS
VOUILLAMOZ Emile
1959
Riddes
VS
SUI
XC - Seniors
105
vonAllmen-Sports
VON ALLMEN Erich
1949
Aeschi B.spiez
BE
SUI
XC - Seniors
106
BRUCHEZ Edgar
1970
Fully
VS
SUI
XC - Seniors
107
BERTELLE Jean-Luc
1965
Choëx
VS
SUI
XC - Seniors
108
Thömus Factory Team
SCHORI Rolf
1968
Bettlach
SO
SUI
XC - Seniors
109
TURIN Najcturin@bluewin.ch
1963
Monthey
VS
SUI
XC - Seniors
110
Vélo- Club Vallorbe
TRUAN Christophe
1972
Vallorbe
VD
SUI
XC - Seniors
111
BIKE EVASION
FLEURY Pascal
1970
Montana-Village
VS
SUI
XC - Seniors
112
BRAHIER Dominique
1969
Courroux
JU
SUI
XC - Seniors
113
REBETEZ Gilles
1967
Coeuve
JU
SUI
XC - Seniors
114
Montreux-Rennaz Cyclisme
CAPELLI Dominique
1970
Roche
VD
SUI
XC - Seniors
115
BRAHIER Claude
1966
Coeuve
JU
SUI
XC - Seniors
116
Montreux Rennaz Cyclisme
PIZZO Roberto
1962
Le Bouveret Port Valais
VS
ITA
XC - Seniors
117
PEDULLA Toni
1972
1950
VS
SUI
XC - Seniors
118
Veloladen Bern
GALLIMORE Andrew
1968
Jegenstorf
BE
AUS
XC - Seniors
119
VC Vallorbe
SMITH Nicholas
1968
Rances
VD
SUI
XC - Seniors
120
IMWINKELRIED Heinz
1972
Sion
VS
SUI
XC - Seniors
121
Team raid mountain
MATHYS Pierre-Alain
1966
Le Crêt
FR
SUI
XC - Seniors
122
Thömus Factory Team
SIFFERT Stefan
1971
Schmitten
FR
SUI
XC - Seniors
123
VERDON Serge
1969
Petit-Lancy
GE
SUI
XC - Seniors
124
Club Cycliste du Littoral
POGGIALI Roger
1967
Marin-Epagnier
NE
SUI
XC - Seniors
127
Fantastic
ECKERT Rolf
1960
Gränichen
AG
SUI
XC - Seniors
141
DELUCHE Alain
1972
Boulens
VD
SUI
XC - Seniors
237
GOOD Markus
1962
Conthey
VS
SUI
XC - Seniors

XCM - Dames
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1801
Cycles Sport Huguelet
HUGUENIN Joanie
1991
Cudrefin
VD
SUI
XCM - Dames
1802
SÜSS Esther
1974
Küttigen
AG
SUI
XCM - Dames
1803
VC Vignoble Cycles Clerc
STADELMANN HUSHI Sandra
1974
Courtételle
JU
SUI
XCM - Dames

XCM - Hommes
14

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1201
Ostschweiz Druck Cycling Team
WILLI Luca
1996
Heiligkreuz
SG
SUI
XCM - Hommes
1202
Ostschweiz Druck Cycling Team
PFIFFNER Marc
1998
Mels
SG
SUI
XCM - Hommes
1203
Team Tesag Uvex
WENGER Florian
1994
Léchelles
FR
SUI
XCM - Hommes
1204
GS Ajoie
GURBA Matthieu
1993
Seleute
JU
SUI
XCM - Hommes
1205
T3 Coaching
BARBEZAT Paul
1994
Vercorin
VS
SUI
XCM - Hommes
1206
Alex Moos Racing
TORRENT Noé
1996
Ayent
VS
SUI
XCM - Hommes
1207
Machia Racing Team Orbea
BREGY Florian
1994
Turtmann-Unterems
VS
SUI
XCM - Hommes
1208
Pellissier Sport
PERRET Simon
1995
Fully
VS
SUI
XCM - Hommes
1209
MOTTARD Arman
1999
Fratin
-
BEL
XCM - Hommes
1210
Global cycles
FEAL Theo
2003
Château-D'oex
VD
SUI
XCM - Hommes
1211
I love Christie Team
AMARINEI Robert
1995
Geneva
-
ROU
XCM - Hommes
1501
BEURET David
1997
Develier
JU
SUI
XCM - Hommes
1506
BÉTRISEY Quentin
1998
St-Léonard
VS
SUI
XCM - Hommes
1508
Alex Moos Racing
TORRENT Siméon
1999
Anzère
VS
SUI
XCM - Hommes

XCM - Masters 1
47

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1212
GUILLAUME William
1988
Vacheresse
-
FRA
XCM - Masters 1
1213
VC Tramelan
CAILLET Franck
1984
Evilard
BE
FRA
XCM - Masters 1
1214
Team alouettes/cannondale CCMoutier
MEMBREZ Stéphane
1986
Moutier
BE
SUI
XCM - Masters 1
1215
GONZALEZ CERVERA Ignacio
1992
Zürich
ZH
ESP
XCM - Masters 1
1216
Perraudin Sports
PERRET Gregory
1991
Riddes
VS
SUI
XCM - Masters 1
1217
LÜTHI Tobias
1984
Walliswil Bei Wangen
BE
SUI
XCM - Masters 1
1218
Les bouquetins de Filisur
HENTZI Thomas
1989
Les Emibois
JU
SUI
XCM - Masters 1
1219
Sarah Straub
KREBS Ramon
1983
Rubigen
BE
SUI
XCM - Masters 1
1220
FREIN Guillaume
1983
Les Evouettes
VS
FRA
XCM - Masters 1
1221
MÉDINA Gaëtan
1987
Ardon
VS
SUI
XCM - Masters 1
1222
FRAGASSO Vittorio
1985
Lausanne
VD
ITA
XCM - Masters 1
1223
Cycles sport Huguelet
HUGUELET Clément
1985
Couvet
NE
SUI
XCM - Masters 1
1224
AEBI Frédéric
1986
St-Léonard
VS
SUI
XCM - Masters 1
1225
VC Echallens
REYMOND Thierry
1989
Lignerolle
VD
SUI
XCM - Masters 1
1227
Team côte de granite rose
GILME Thomas
1989
Lausanne
VD
FRA
XCM - Masters 1
1228
X-Track
VAN MIL Peter
1985
Pfungen
ZH
NED
XCM - Masters 1
1229
COSSO Bruno
1986
Zofingen
AG
FRA
XCM - Masters 1
1230
AYMON Tristan
1986
Chamoson
VS
SUI
XCM - Masters 1
1231
Team Gruzelle
GRUZELLE Ezechiel
1986
Lutry
VD
FRA
XCM - Masters 1
1232
PITTET Kevin
1986
Vuisternens-Devant-Romont
FR
SUI
XCM - Masters 1
1233
GS Ajoie
HEINIGER Damien
1989
Villars Sur Fontenais
JU
SUI
XCM - Masters 1
1234
BAQUÉ Pierre
1990
Saint Sulpice
VD
FRA
XCM - Masters 1
1235
SAERTEX Portugal/ Edaetech
BARROS LOURENÇO Marcio
1986
Sembrancher
VS
POR
XCM - Masters 1
1236
ROCHAT Mathieu
1985
Lonay
VD
SUI
XCM - Masters 1
1237
GURTNER Sebastien
1989
Arbaz
VS
SUI
XCM - Masters 1
1238
JACOT Dominique
1984
Posieux
FR
SUI
XCM - Masters 1
1239
Team Cycles Prof Masters
RACINE Fabien
1988
Sugiez
FR
SUI
XCM - Masters 1
1240
Team Raid Moutains
FAVRE Fabien
1988
Bouloz
FR
SUI
XCM - Masters 1
1241
VCPCV
BRETON Tobias
1988
La Lécherette
VD
SUI
XCM - Masters 1
1242
Dani VTT / Pedale Bulloise
REMY Cedric
1988
Charmey (gruyère)
FR
SUI
XCM - Masters 1
1243
Zweibike Wädenswil
WIESBERGER Philipp
1986
Wädenswil
ZH
AUT
XCM - Masters 1
1244
NAPPEZ Kevin
1989
Coeuve
JU
SUI
XCM - Masters 1
1245
CIOLINO Marc
1988
Lausanne
NE
SUI
XCM - Masters 1
1246
TURBERG Loic
1989
2882
-
SUI
XCM - Masters 1
1247
VCPCV
BÄHLER Arnaud
1988
L'isle
VD
SUI
XCM - Masters 1
1305
VCFM
BAUME Julien
1989
Le Noirmont
JU
SUI
XCM - Masters 1
1307
DANI VTT
CANTIN Frédéric
1989
Lully
FR
SUI
XCM - Masters 1
1309
GILLIOZ Nicolas
1983
Crans-Montana
VS
SUI
XCM - Masters 1
1310
Passion Vélo
ROSSETTI Camille
1988
Travers
NE
SUI
XCM - Masters 1
1312
HIRSCHI Xavier
1989
Boudry
NE
SUI
XCM - Masters 1
1500
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
MONNIER Fabien
1984
Ayent
VS
SUI
XCM - Masters 1
1503
ACN Yverdon
WILD Rémy
1983
Lausanne
VD
SUI
XCM - Masters 1
1504
BROCARD Romain
1991
Lausanne
VD
SUI
XCM - Masters 1
1505
VCM 604
LLABJANI Qazim
1991
Chevilly
VD
SUI
XCM - Masters 1
1512
SEEBERGER Hans-Baptist
1984
Kippel
VS
SUI
XCM - Masters 1
1513
MARANON Roberto
1984
Ostermundigen
BE
SUI
XCM - Masters 1
1515
LOCHER David
1983
Chalais
VS
SUI
XCM - Masters 1

XCM - Masters 2
52

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1248
MAGNENAT Olivier
1976
Attalens
FR
SUI
XCM - Masters 2
1249
FAWER Guilaume
1978
Lausanne
VD
SUI
XCM - Masters 2
1250
PourDavid
DA ROCHA Abilio
1979
Sion
VS
POR
XCM - Masters 2
1251
FLÜCKLIGER Cédric
1982
Bettens
VD
SUI
XCM - Masters 2
1252
Zeta/Biomaster Concept
MONTANDON Michaël
1977
Bevaix
NE
SUI
XCM - Masters 2
1253
VOGEL Sylvain
1975
Montreux
VD
SUI
XCM - Masters 2
1254
MTB Oberamt
BETTSCHEN Roman
1982
Ebertswil
ZH
SUI
XCM - Masters 2
1255
KINET Maxime
1982
Neuchâtel
NE
BEL
XCM - Masters 2
1256
DELALOYE Ludovic
1980
Arbaz
VS
SUI
XCM - Masters 2
1257
RION Julien
1981
Vuisternens-Dt-Romont
FR
SUI
XCM - Masters 2
1258
Rindouets Cycling Team
CARREL Johann
1980
Villarvolard
FR
SUI
XCM - Masters 2
1259
BOCHUD David
1975
Cernier
NE
SUI
XCM - Masters 2
1260
Team la courtine
REBETEZ Simon
1981
Lajoux
JU
SUI
XCM - Masters 2
1261
Vélo Club Tramelan/Next Ride Bike Shop
WEBER Yann
1974
Le Fuet
BE
SUI
XCM - Masters 2
1262
Cyclophile Sédunois
ZUFFEREY Eric
1976
Flanthey
VS
SUI
XCM - Masters 2
1263
MARIÉTHOZ Nicolas
1981
Brignon (nendaz)
VS
SUI
XCM - Masters 2
1264
BOSSY Alain
1973
Gingins
VD
SUI
XCM - Masters 2
1265
DONZÉ Didier
1982
St-Sulpice Vd
VD
SUI
XCM - Masters 2
1266
Team Papival Grand Raid BCVS
LORIMIER Vincent
1978
Vouvry
VS
SUI
XCM - Masters 2
1267
Technibike
VOIROL Didier
1975
Cernier
NE
SUI
XCM - Masters 2
1268
Vc courtételle
MAHLER Arnaud
1981
Glovelier
JU
SUI
XCM - Masters 2
1269
ITTIG Oliver
1978
Glis
VS
SUI
XCM - Masters 2
1270
Confrérie des Bikers du risoux
CADAU Stéphane
1979
Le Sentier
VD
SUI
XCM - Masters 2
1271
Dupasquier Sports/Sottas/Woo
MOLLIET Laurent
1980
Givisiez
FR
SUI
XCM - Masters 2
1272
GS Ajoie
GURBA Sébastien
1980
Alle
JU
SUI
XCM - Masters 2
1273
VC Nyon
ADDY Paul
1978
Nyon
VD
GBR
XCM - Masters 2
1274
PAUCHARD Vincent
1981
Gibloux
FR
SUI
XCM - Masters 2
1275
BRAUN Michaël
1974
St-Sulpice Vd
VD
SUI
XCM - Masters 2
1276
GS Ajoie Compétition
TERRIER Christophe
1976
Boncourt
JU
SUI
XCM - Masters 2
1277
VC Echallens
MELCHIOR Sébastien
1977
Epalinges
VD
BEL
XCM - Masters 2
1278
Cyclomaniacs Veveyse / Team Menoud-Bike
PROGIN Lionel
1982
Vuadens
FR
SUI
XCM - Masters 2
1279
Summer Bike Marathon
BERDOZ Clément
1982
Château-D'oex
VD
SUI
XCM - Masters 2
1280
Cyclophile Sédunois
NANCHEN Steeve
1976
Saxon
VS
SUI
XCM - Masters 2
1281
SERGIO Picoto
1977
Renens (vd)
VD
POR
XCM - Masters 2
1282
Team Chiffelle
SCHMUTZ Jérôme
1978
Ursy
FR
SUI
XCM - Masters 2
1283
Fabien Bike
CHARPILLOZ Sébastien
1975
Bassecourt
JU
SUI
XCM - Masters 2
1284
MATTHEY-CLAUDET Sébastien
1975
Biel/bienne
BE
SUI
XCM - Masters 2
1285
MARX Michael
1973
Ettenheim
-
GER
XCM - Masters 2
1286
VO Cycles
KUNZE Marc
1980
Chavornay
VD
SUI
XCM - Masters 2
1287
Team Chiffelle
DANIEL Christophe
1973
Marsens
FR
SUI
XCM - Masters 2
1288
Pédale Bulloise
GACHET Nicolas
1982
Pringy
FR
SUI
XCM - Masters 2
1304
RICHOZ Alexandre
1977
Le Grand-Saconnex
GE
SUI
XCM - Masters 2
1306
Vtt balcon du jura/ Riderscave
BREITLER Michael
1979
Sullens
VD
SUI
XCM - Masters 2
1311
GX Racing
GIANESINI Sébastien
1980
Bramois
VS
SUI
XCM - Masters 2
1313
Stoll Bikes
GÜNTERT Thomas
1979
Zug
ZG
SUI
XCM - Masters 2
1499
RSC Aaretal Münsingen
WENCKER-BORCK Mark
1979
Bern
-
GER
XCM - Masters 2
1507
GS AJOIE
PÉRIAT Maurice
1974
Alle
JU
SUI
XCM - Masters 2
1510
VTT la Barillette
GROSSEN Jan
1978
Coinsins
VD
SUI
XCM - Masters 2
1511
evian off course
BONNET Ludovic
1979
Lugrin
-
FRA
XCM - Masters 2
1514
KROPF Peter
1973
Linden
BE
SUI
XCM - Masters 2
1516
VERLEYE Sébastien
1977
Saxon
VS
SUI
XCM - Masters 2
1517
JEANMAIRE David
1981
La Chaux De Fonds
NE
SUI
XCM - Masters 2

XCM - Seniors
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1289
Cycles Froidevaux
JOLIAT Yves
1966
Montricher
VD
SUI
XCM - Seniors
1290
Team Chiffelle
TUGLER Dominique
1963
Sévaz
FR
SUI
XCM - Seniors
1291
Grand Raid Godefroy
MOTTARD Michel
1964
Fratin
-
BEL
XCM - Seniors
1292
RV Ersigen
MURALT Bruno
1962
Alchenstorf
BE
SUI
XCM - Seniors
1293
SCHEEPERS Xavier
1969
Murten
FR
RSA
XCM - Seniors
1294
Mr Mallo
HOLSTEN Heinz
1972
Mies
VD
GER
XCM - Seniors
1295
TEAM PAPIVAL SCOTT GRAND RAID BCVS
BIFFIGER Christian
1972
Glis
VS
SUI
XCM - Seniors
1296
Phoenix-Bike
SENN Robert
1960
Zug
ZG
SUI
XCM - Seniors
1297
PÜTZ Thorsten
1971
Bonn
-
GER
XCM - Seniors
1298
Pédales Bulloise/Menoud bike
RIBOTEL Daniel
1972
Rueyres St Laurent
FR
SUI
XCM - Seniors
1299
Cyclo sport chalais
CRAVIOLINI Jean-Christophe
1971
Vercorin
VS
SUI
XCM - Seniors
1300
BikeHoliday.ch / Acefactory
GERBER Hansjürg
1966
Thun
BE
SUI
XCM - Seniors
1301
FURRER Peter
1964
Giswil
OW
SUI
XCM - Seniors
1302
TOSCO Tristan
1967
Bossey
-
SUI
XCM - Seniors
1303
Team Rocklube / RIG Freiburg
OBERFÖLL Joachim
1960
Lahr Im Schwarzwald
-
GER
XCM - Seniors
1308
PITTET Christophe
1971
Botyre
VS
SUI
XCM - Seniors
1502
Scott Crazy Velo Shop
HOFER Daniel
1971
Blumenstein
BE
SUI
XCM - Seniors
1509
ARMANINI Hervé
1972
Chilly
-
FRA
XCM - Seniors