Organisation and Timekeeping for Sport Events

Results

Scratch
Categories
Top 10 Scratch
Athlete

12km Libre - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
898
JEANNIER Leonie
2002
Verrieres De Joux
NE
FRA
12KM Libre - Femmes
00:32:11
2
896
BARON Fiona
2002
Les Gras
-
FRA
12KM Libre - Femmes
00:33:48
00:01:37
3
859
ROY Zélie
2006
Arçon
-
FRA
12KM Libre - Famille Filles
00:35:11
00:03:00
4
856
ROY Stéphanie
1975
Arcon
-
FRA
12KM Libre - Famille Femmes
00:35:11
00:03:00
5
892
PELLATON Lisa
2006
La Brévine
NE
SUI
12KM Libre - Femmes
00:35:31
00:03:20
6
901
BALLAY Marion
2008
Lavey-Village
VD
SUI
12KM Libre - Femmes
00:35:58
00:03:47
7
938
PELLATON Erine
2007
La Brévine
NE
SUI
12KM Libre - Femmes
00:36:18
00:04:07
8
895
TRÉAND Emma
2003
Vaux Et Chantegrue
-
FRA
12KM Libre - Femmes
00:38:18
00:06:07
9
902
PAROLINI-SUTTER Eliane
1966
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
12KM Libre - Femmes
00:42:01
00:09:50
10
903
DECKER Enora
2007
Colombier
NE
SUI
12KM Libre - Femmes
00:42:26
00:10:15

22km Libre - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
719
SYLVESTRE BARON Claire
2002
La Roche Sur Foron
-
FRA
22KM Libre - Femmes
01:03:15
2
718
RICHON Capucine
2002
Les Déserts
-
FRA
22KM Libre - Femmes
01:03:17
00:00:02
3
728
JEANNIER Louise
2000
Verrières De Joux
-
FRA
22KM Libre - Femmes
01:05:06
00:01:51
4
720
GROSSET Lina
2002
Les Déserts
-
FRA
22KM Libre - Femmes
01:08:05
00:04:50
5
726
GENRE-GRANDPIERRE Kelly
1987
Les Fourgs
-
FRA
22KM Libre - Femmes
01:12:46
00:09:31
6
816
SEILER Kim
1992
Saules
NE
SUI
22KM Libre - Femmes
01:13:00
00:09:45
7
714
TEPPEX Federica
1965
Aymavilles
-
ITA
22KM Libre - Femmes
01:13:19
00:10:04
8
713
WEY Ursula
1971
Schwyz
SZ
SUI
22KM Libre - Femmes
01:14:37
00:11:22
9
701
DECURNEX Fabienne
1970
Commugny
VD
SUI
22KM Libre - Femmes
01:17:02
00:13:47
10
711
GERTSCH Christèle
1975
Bex
VD
SUI
22KM Libre - Femmes
01:19:19
00:16:04

42km Libre - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
521
CHOPARD-LALLIER Céline
1994
Villers Le Lac
-
FRA
42KM Libre - Femmes
01:51:22
2
522
BROCARD Elisa
1984
Gressan
-
ITA
42KM Libre - Femmes
01:51:43
00:00:21
3
523
COSTE Laure
1982
Oye Et Pallet
-
FRA
42KM Libre - Femmes
02:10:12
00:18:50
4
653
DALOZ Clémence
1989
Konolfingen
BE
FRA
42KM Libre - Femmes
02:21:01
00:29:39
5
651
STENMAN Malin
1979
Larsmo
-
FIN
42KM Libre - Femmes
02:22:53
00:31:31
6
646
HOLZHÜTER Kirsten
1973
Maulburg
-
GER
42KM Libre - Femmes
02:35:37
00:44:15
7
655
DE WEERT Evelien
1993
Epalinges
VD
NED
42KM Libre - Femmes
02:51:25
01:00:03
8
645
FIECHTER Beatrice
1980
Attiswil
BE
SUI
42KM Libre - Femmes
02:51:55
01:00:33
9
647
BAUD Sandrine
1971
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
42KM Libre - Femmes
03:06:15
01:14:53
10
654
SCHOLLER Petra
1957
Umkirch
-
GER
42KM Libre - Femmes
03:13:50
01:22:28

12km Libre - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
933
CORDIER Romain
2005
Pontarlier
-
FRA
12KM Libre - Hommes
00:30:39
2
928
MACCAGNAN Pierre
2006
Bex
VD
SUI
12KM Libre - Famille Garçons
00:30:40
00:00:01
3
920
TRÉAND Lilian
2005
Vaux Et Chantegrue
-
FRA
12KM Libre - Hommes
00:30:41
00:00:02
4
921
BALLAY Tanguy
2006
Lavey-Village
VD
SUI
12KM Libre - Hommes
00:30:47
00:00:08
5
926
MOUGIN Anael
2004
Malbuisson
-
FRA
12KM Libre - Hommes
00:32:02
00:01:23
6
944
MICHAUD CLARET Tony
2004
Granges
-
FRA
12KM Libre - Hommes
00:32:37
00:01:58
7
910
BÉGUIN Nils
2007
Chézard-St-Martin
NE
SUI
12KM Libre - Hommes
00:32:51
00:02:12
8
864
GERTSCH Loïs
2008
Bex
VD
SUI
12KM Libre - Famille Garçons
00:33:03
00:02:24
9
932
PRETRE Vincent
1999
La Cluse
-
FRA
12KM Libre - Hommes
00:33:18
00:02:39
10
925
MOUGIN Thierry
1970
Malbuisson
-
FRA
12KM Libre - Hommes
00:33:31
00:02:52

22km Libre - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
771
BERJOAN Robin
2002
Les Déserts
-
FRA
22KM Libre - Hommes
00:55:57
2
827
PITTIER Ilan
2001
Val-De-Ruz
NE
SUI
22KM Libre - Hommes
00:56:07
00:00:10
3
786
PIGUET Lucien
2003
La Comballaz
VD
SUI
22KM Libre - Hommes
00:57:14
00:01:17
4
755
GERTSCH Evan
2004
Bex
VD
SUI
22KM Libre - Hommes
00:57:15
00:01:18
5
751
BÉGUIN Maxime
2004
Chézard-St-Martin
NE
SUI
22KM Libre - Hommes
00:57:19
00:01:22
6
796
CUCHE Jean Noël
1985
Bonnevaux
-
FRA
22KM Libre - Hommes
00:58:54
00:02:57
7
753
GERTSCH Nolan
2006
Bex
VD
SUI
22KM Libre - Hommes
00:58:59
00:03:02
8
813
ALTENKAMP Lukas
1987
Zürich
ZH
GER
22KM Libre - Hommes
01:00:05
00:04:08
9
825
FRESARD Christophe
1971
Muriaux
-
-
22KM Libre - Hommes
01:00:19
00:04:22
10
754
GERTSCH Fabian
1975
Bex
VD
SUI
22KM Libre - Hommes
01:00:50
00:04:53

42km Libre - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
505
CHAMBELLANT Thomas
1994
.
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:42:25
2
508
POIRRIER Bastien
1988
St Jean De Moirans
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:42:26
00:00:01
3
504
GOALABRE Mathieu
2000
Abries
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:42:33
00:00:08
4
515
LANCIA Kevin
2000
Les Fourgs
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:43:03
00:00:38
5
501
LOUVRIER Emilien
1999
La Cluse Et Mijoux
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:43:17
00:00:52
6
513
JOLY Quentin
2000
Saint-Claude
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:45:38
00:03:13
7
512
MONTEIRO Olivier
2000
Les Déserts
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:45:59
00:03:34
8
502
BOURDIN Rémi
2001
25560
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:47:21
00:04:56
9
516
BOGDANOV Evgeny
1983
St-Prex
VD
RUS
42KM Libre - Hommes
01:47:57
00:05:32
10
514
BANHEGYI Titouan
1999
Champagnole
-
FRA
42KM Libre - Hommes
01:48:50
00:06:25

12km Classique - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
436
BOUCARD Perrine
2000
Montlebon
-
FRA
12KM Classique - Femmes
00:43:30
2
460
BOUVERET Elisa
2005
Foncine Le Haut
-
SUI
12KM Classique - Femmes
00:43:30
00:00:00
3
452
PAVID Manon
1982
L’auberson
VD
SUI
12KM Classique - Femmes
00:51:31
00:08:01
4
403
JOHNSON Janet
2000
Prangins
VD
SUI
12KM Classique - Famille Femmes
00:52:53
00:09:23
5
437
CHEVENNEMENT Maelle
2005
Montlebon
-
FRA
12KM Classique - Femmes
00:54:25
00:10:55
6
456
FROMONT Lisa
1986
Les Fourgs
-
FRA
12KM Classique - Famille Femmes
00:57:37
00:14:07
7
411
CLERC Roxane
2009
Corpataux
-
SUI
12KM Classique - Famille Filles
00:59:30
00:16:00
8
425
MICHELET Caroline
1979
L Auberson
VD
SUI
12KM Classique - Femmes
00:59:43
00:16:13
9
432
PERNY Marie-Paule
1958
Burtoncourt
-
FRA
12KM Classique - Femmes
01:00:06
00:16:36
10
406
RÜMBELI Chantal
1983
L’auberson
VD
SUI
12KM Classique - Famille Femmes
01:01:57
00:18:27

22km Classique - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
357
BICOVA Karolina
1978
Le Grand-Bornand
-
CZE
22KM Classique - Femmes
01:14:07
2
351
PAROLINI Amélie
1995
Mont-Sur-Lausanne
VD
SUI
22KM Classique - Femmes
01:19:20
00:05:13
3
356
NAPPIOT Anne
1981
Colombier
NE
SUI
22KM Classique - Femmes
01:22:44
00:08:37
4
362
CHAPUIS Raphaële
1984
Prangins
VD
FRA
22KM Classique - Femmes
01:28:05
00:13:58
5
343
PREVITALI Amélie
1989
Bullet
VD
SUI
22KM Classique - Femmes
01:28:55
00:14:48
6
364
MATHY Gael
1992
Monnet La Ville
-
SUI
22KM Classique - Femmes
01:29:57
00:15:50
7
365
PELLATON Loane
2005
La Brévine
NE
SUI
22KM Classique - Femmes
01:30:19
00:16:12
8
355
LECOULTRE Lara
2003
Longevilles Mont D'or
-
FRA
22KM Classique - Femmes
01:30:28
00:16:21
9
353
BERTRAND (GERMANN) Aurélie
1981
Pontarliere
-
FRA
22KM Classique - Femmes
01:38:56
00:24:49
10
344
MAIRE Florence
1967
Lignières
NE
SUI
22KM Classique - Femmes
01:44:31
00:30:24

12km Classique - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
457
BELOT Elie
2005
La Planee
-
SUI
12KM Classique - Hommes
00:33:00
2
459
DREZET Victor
2005
Bouverans
-
SUI
12KM Classique - Hommes
00:33:02
00:00:02
3
451
JEANNIN Clément
2001
Granges Narboz
-
FRA
12KM Classique - Hommes
00:36:13
00:03:13
4
417
ROULET Adrien
2008
Yverdon
VD
SUI
12KM Classique - Famille Garçons
00:42:28
00:09:28
5
455
MATHY Jean-Michel
1959
Monnet La Ville
-
SUI
12KM Classique - Hommes
00:50:27
00:17:27
6
447
ROULIN Fabien
1965
Sainte-Croix
VD
SUI
12KM Classique - Hommes
00:52:55
00:19:55
7
441
ABADIE Jérôme
1974
Bourg En Bresse
-
FRA
12KM Classique - Hommes
00:56:20
00:23:20
8
423
CLERC Bertrand
1966
Corpataux
-
SUI
12KM Classique - Famille Hommes
00:59:30
00:26:30
9
416
RÜMBELI Matteo
2014
L’auberson
VD
SUI
12KM Classique - Famille Garçons
01:01:57
00:28:57
10
443
MARTIN Fernando
1968
Marly
-
FRA
12KM Classique - Hommes
01:01:59
00:28:59

22km Classique - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
366
HEDIGER Jovian
1990
Bex
VD
SUI
22KM Classique - Hommes
01:00:50
2
323
BOHREN Maël
1996
St-Triphon
VD
SUI
22KM Classique - Hommes
01:01:06
00:00:16
3
371
TOURNIER Gabin
2004
Bugny
-
SUI
22KM Classique - Hommes
01:04:23
00:03:33
4
334
BALLAY Elie
2004
Lavey-Village
VD
SUI
22KM Classique - Hommes
01:06:04
00:05:14
5
319
HEQUET Thomas
2004
Métabief
-
FRA
22KM Classique - Hommes
01:06:20
00:05:30
6
359
ALBAN Jacques
2004
Pallet
-
SUI
22KM Classique - Hommes
01:07:08
00:06:18
7
316
JORDI Andri
2001
Heiligenschwendi
BE
SUI
22KM Classique - Hommes
01:07:13
00:06:23
8
339
BÉGUIN Antoine
2005
Boudevilliers
NE
SUI
22KM Classique - Hommes
01:07:38
00:06:48
9
305
ROCHAIX Yann
2003
Bullet
VD
SUI
22KM Classique - Hommes
01:13:44
00:12:54
10
360
NAPPIOT Benoit
1980
Colombier Ne
NE
SUI
22KM Classique - Hommes
01:14:13
00:13:23

42km Classique - Scratch Dames
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
27
DUCORDEAU Juliette
1998
Saint-Nizier-Du-Moucherotte
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:08:26
2
21
FAIVRE Solene
2000
Cerneux-Péquignot
NE
SUI
42KM Classique - Femmes
02:11:25
00:02:59
3
22
LAMBERT Jennifer
1998
Saint Jean D'arvey
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:13:34
00:05:08
4
25
FINE Hanna
2000
Saint-Nizier-Du-Moucherotte
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:18:26
00:10:00
5
24
WELTERT Karin
1976
Willisau
LU
SUI
42KM Classique - Femmes
02:20:12
00:11:46
6
28
BEPOIX Oceane
1999
Morbier
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:20:58
00:12:32
7
29
JOMIER Maïwenn
2001
Annecy
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:22:02
00:13:36
8
26
EVEN Maya
2001
Saint-Nizier-Du-Moucherotte
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:22:42
00:14:16
9
30
PIERRAT Marie-Lou
2001
Bassens
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:26:41
00:18:15
10
186
HARIVEL Léonie
2000
Saint Sigismond
-
FRA
42KM Classique - Femmes
02:26:59
00:18:33

42km Classique - Scratch Hommes
10

Rank
Bib
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
Temps total
Ecart
1
7
POIRRIER Bastien
1988
St Jean De Moirans
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:53:05
2
1
ROYER Jeremy
1999
Villard De Lans
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:53:07
00:00:02
3
10
MARGUET Benjamin
1999
Saint-Nizier-Du-Moucherotte
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:53:44
00:00:39
4
15
VUILLET Simon
2000
La Chaumusse
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:54:26
00:01:21
5
11
FARET Elie
1995
Villard De Lans
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:56:24
00:03:19
6
16
BELINGHERI Pierre
1988
Villard D'héry
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:56:47
00:03:42
7
9
WENGER Gianluca
2002
Belp
BE
SUI
42KM Classique - Hommes
01:56:52
00:03:47
8
13
JOUANNON Nathan
2000
Les Déserts
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:57:20
00:04:15
9
3
MILICI Brice
2000
Megève
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:59:29
00:06:24
10
18
BANHEGYI Titouan
1999
Champagnole
-
FRA
42KM Classique - Hommes
01:59:39
00:06:34