Organisation and Timekeeping for Sport Events

Participant list

158 participants

All categories
Athlete

Dames
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
502
Montreux-Rennaz Cyclisme
BÄHLER Alexandra
1968
Bern
BE
SUI
Dames
503
Cyclophile Sédunois
FRAGNIERE Sophie
1979
Veysonnaz
VS
SUI
Dames
504
Team Prof Raiffeisen CCL
PYTHON Elodie
2005
Boveresse
NE
SUI
Dames
506
Tri4fun
LOCATELLI LAMBERCIER Laurence
1980
Chézard-St-Martin
NE
SUI
Dames
513
ROH Yasmine
1976
Vétroz
VS
SUI
Dames
515
PB Bulle
NIEDERBERGER Fabienne
1984
Bulle
FR
SUI
Dames
529
Zeta Cycling
DESAULES Sandrine
1986
Dombresson
NE
SUI
Dames
530
VCC MORTEAU MONTBENOIT
MOREL PETITGIRARD Marlene
1988
Ste Colombe
-
FRA
Dames

Hommes
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
101
Léman Racing Club
BERSETH Jonas
2003
Burtigny
VD
SUI
Hommes
102
velosprint cossonay
DUSCHER Jules
2003
Renens Vd
VD
SUI
Hommes
103
VC Fribourg
HOFSTETTER Martin
2004
Belfaux
FR
SUI
Hommes
104
Montreux-Rennaz Cyclisme / Elite fondation CT
DUFAUX Loïs
1998
Ollon
VD
SUI
Hommes
105
KABASHNYI Valentyn
2004
Magglingen
-
UKR
Hommes
106
CORTI Romain
1994
Les Agettes
VS
SUI
Hommes
107
JACCARD Elie
2001
Villars-Burquin
VD
SUI
Hommes
108
VC Payerne
RAEMY Bastian
2002
Payerne
VD
SUI
Hommes
109
Team Atlet
SAUSER Thomas
1999
Vevey
VD
SUI
Hommes
131
4ride/vc nyon
DUMARTHERAY Evan
2004
Givrins
VD
SUI
Hommes
132
Cyclophile Sédunois
BACHESAES Haroune
2004
Sion
VS
SUI
Hommes
133
cyclophile sédunois
RUDAZ Manuel
1994
Conthey
VS
SUI
Hommes
134
CHARVIN Maxime
1994
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
Hommes

Les Petites Cracks - Filles
8

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
902
Vélosprint Cossonay
ROBERTO Elyne
2015
Cossonay
VD
SUI
Les Petites Cracks - Filles
904
Team PROF Raiffeisen CCL
LÜTHI Isaline
2017
Saint-Blaise
NE
SUI
Les Petites Cracks - Filles
906
Team PROF Raiffeisen CCL
LÜTHI Lisa
2020
St-Blaise
NE
SUI
Les Petites Cracks - Filles
910
SENOS Ana
2017
Le Locle
NE
POR
Les Petites Cracks - Filles
911
SENOS Bia
2017
Le Locle
NE
POR
Les Petites Cracks - Filles
945
MONTANDON Julie
2018
Buttes
NE
SUI
Les Petites Cracks - Filles
946
Bike Point-Orbea
ROSSETTI Andrea
2016
Travers
NE
SUI
Les Petites Cracks - Filles
947
Passion Vélo
ROSSETTI Eva
2019
Travers
NE
SUI
Les Petites Cracks - Filles

Les Petits Craks - Garçons
10

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
901
Montreux Rennaz Cyclisme
FORESTIER Matt
2018
Rennaz
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
903
PERRETIER Tom
2018
Pontarlier
-
FRA
Les Petits Craks - Garçons
905
Team PROF Raiffeisen CCL
LÜTHI Noa
2015
Saint-Blaise
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons
907
VTT Balcon du Jura
HAINARD Jovian
2017
Buttes
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons
908
VTT Balcon du Jura
HAINARD Justin
2015
Buttes
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons
909
Montreux-Rennaz Cyclisme
MULLER Nicolas
2016
Ollon
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
912
VC Estavayer
GAVILLET Valentin
2016
Donneloye
VD
SUI
Les Petits Craks - Garçons
946
ROSSETTI Andrea
2016
Travers
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons
948
DUCHEMIN Marlon
2015
La Sagne
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons
949
Passion Velo
GRANDJEAN Noam
2019
Couvet
NE
SUI
Les Petits Craks - Garçons

Masters 1
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
201
Team PROF Raiffeisen CCL
LUTHI Nicolas
1987
St-Blaise
NE
SUI
Masters 1
202
ROYAUX Thomas
1987
Chernex
VD
BEL
Masters 1
203
LeGuidon.ch
GENET Didier
1986
Fribourg
FR
SUI
Masters 1
204
Team Dupasquier Sports
FLÜCK Vincent
1985
Hauteville
FR
SUI
Masters 1
205
Cimes Cycle
VALLAT Lionel
1993
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Masters 1
206
Team Gargamel
METTLER Cyril
1986
Biel/bienne
BE
SUI
Masters 1
207
Rushteam Ecublens
RÜEGG Matthieu
1991
Saint-Sulpice (vd)
VD
SUI
Masters 1
208
Passion Vélo
L'EPLATTENIER Cédric
1992
Orbe
VD
SUI
Masters 1
209
Rushteam Ecublens
FORCHELET David
1989
Bussy-Chardonney
VD
SUI
Masters 1
210
Vc Nyon / CNN tri Nyon
SANTER Joe
1993
Nyon
VD
SUI
Masters 1
227
Vc Vignoble-Cyclerc
DUCHEMIN Bertrand
1989
La Sagne
NE
FRA
Masters 1
228
VcVignoble-Cyclerc
SINGELÉ Kenny
1986
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Masters 1
229
Technibike
CHOPARD Loïc
1989
Les Ponts-De-Martel
NE
SUI
Masters 1

Masters 2
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
301
Montreux Rennaz Cyclisme
FORESTIER Claude-Alain
1979
Rennaz
VD
SUI
Masters 2
302
LE GANG
BYRDE Claude
1975
Chailly-Montreux
VD
SUI
Masters 2
303
Vélocité Riviera
PERRIN Jean-Patrick
1983
Vevey
VD
FRA
Masters 2
304
Montreux Rennaz Cyclisme
DELMATTI Joel
1979
Veytaux
VD
SUI
Masters 2
305
DELACOMBAZ Olivier
1974
Sorens
FR
SUI
Masters 2
306
Team Chiron
REDUCE Patrick
1974
Vétroz
VS
SUI
Masters 2
307
Team Bike-Spirit
LOZANO Daniel
1976
Cressier
NE
SUI
Masters 2
308
VCMM
SÊNOS Ricardo
1979
La Chaux-De-Fonds
NE
POR
Masters 2
309
Cycles thevenaz
MANTEZ Adrien
1982
Les Fourgs
-
FRA
Masters 2
310
OGUEY Alain
1976
Villars-Le-Terroir
VD
SUI
Masters 2
311
Vélo Club Tramelan/Next ride Bike Shop
WEBER Yann
1974
Le Fuet
BE
SUI
Masters 2
312
BENOIT Stéphane
1975
Payerne
VD
SUI
Masters 2
313
ULDRY José
1977
Corbières
FR
SUI
Masters 2
314
VC ECHALLENS
JACCARD Lilian
1976
Epautheyres
VD
SUI
Masters 2
315
4ride
DUMARTHERAY Yannick
1976
Prangins
VD
SUI
Masters 2
316
cycles Pache/vccmorteau-montbenoît
BRANDENBERGER Frédéric
1977
Corbières
FR
SUI
Masters 2
317
MARTIN Emmanuel
1981
Echichens
VD
FRA
Masters 2
318
4ride.ch
DUMARTHERAY Joel
1982
Givrins
VD
SUI
Masters 2

Masters 3
21

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
401
Montreux-Rennaz Cyclisme / Le Guidon
GENET Daniel
1958
Vucherens
VD
SUI
Masters 3
402
RISSE Gérald
1967
Payerne
VD
SUI
Masters 3
403
CX Team The PACT
HÜBSCHER Charly
1969
Fribourg Caserne
FR
SUI
Masters 3
404
Cyclophile Sédunois
FRAGNIERE Jean-Jacques
1971
Veysonnaz
VS
SUI
Masters 3
405
Cyclophile Bex
BURNIER Dominique
1960
Aigle
VD
SUI
Masters 3
406
CC Littoral - Team Tord-Boyaux
FORCHELET Daniel
1956
Coffrane
NE
SUI
Masters 3
407
Montreux-Rennaz Cyclisme
CAPELLI Dominique
1970
Roche
VD
SUI
Masters 3
408
ZELLER Oliver
1973
Murten
FR
SUI
Masters 3
409
FLURY Yvan
1966
Colombier
NE
SUI
Masters 3
410
Team Bike-Spirit
SCHOENI Thierry
1972
Bellerive Vd
VD
SUI
Masters 3
411
GILLON Philippe
1969
Fribourg
FR
SUI
Masters 3
412
Le GANG
RICHARD Pascal
1964
Chatel St Denis
FR
SUI
Masters 3
413
O2 MounTainBike
FAVRE Sébastien
1970
Pringy
FR
SUI
Masters 3
414
Team Andrey Cycles
WEBER Daniel
1964
Broc
FR
SUI
Masters 3
415
Thömus Team
BRUENISHOLZ Rolf
1971
Heitenried
FR
SUI
Masters 3
416
FUMEAUX Thierry
1972
Vétroz
VS
SUI
Masters 3
417
Vélo-Club Payerne
PILLONEL Jean-Marc
1971
Cugy Fr
FR
SUI
Masters 3
418
Rennaz Montreux
CHABBEY Jean-Marc
1957
Lausanne
VD
SUI
Masters 3
419
NENET Frederic
1972
Aproz (nendaz)
VS
FRA
Masters 3
428
team Cycles Tesag - Uvex
LOSEY Pascal
1964
Murist
FR
SUI
Masters 3
429
VC Vignoble
SINGELE Michel
1960
La Chaux-De-Fonds
NE
SUI
Masters 3

U11 - Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
720
Illiez Bike Club
NEAU Joelline
2014
Massongex
VS
GER
U11 - Filles
739
lesfourgssingletrack
MANTEZ Taina
2014
Les Fourgs
-
FRA
U11 - Filles
742
Vélo Club Tramelan
PEETERS Anne
2013
Corgémont
BE/JB
NED
U11 - Filles

U11 - Garçons
13

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
711
Chamonix VTT
ROBBINS Conrad
2014
Hermance
GE
USA
U11 - Garçons
713
Cyclomaniacs Veveyse
BERTHOUD Evan
2013
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U11 - Garçons
724
Montreux-Rennaz Cyclisme
MOLLIET Evan
2014
Rennaz
VD
SUI
U11 - Garçons
725
Velosprint Cossonay
SAUGY Loan
2014
Penthaz
VD
SUI
U11 - Garçons
727
Illiez bike
DI NINO Lionel
2013
Val-D'illiez
VS
SUI
U11 - Garçons
735
O2 MounTainBike
FAVRE Charly
2014
Pringy
FR
SUI
U11 - Garçons
737
Cyclophile Sédunois
ROH Noem
2014
Erde
VS
SUI
U11 - Garçons
738
VC Estavayer
GAVILLET Arnaud
2013
Donneloye
VD
SUI
U11 - Garçons
744
JACCARD Mathieu
2013
Epautheyres
VD
SUI
U11 - Garçons
749
POGET Mathis
2014
Cossonay
VD
SUI
U11 - Garçons
750
TORNEY Elias
2013
Couvet
NE
SUI
U11 - Garçons
751
HAINARD Gaston
2014
Buttes
NE
SUI
U11 - Garçons
759
Cycle Prof
ROBERT Jovian
2014
Savagnier
NE
SUI
U11 - Garçons

U13 - Filles
3

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
706
Club Cycliste du Littoral
LAMBERCIER Chloé
2011
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U13 - Filles
715
Etoile cycliste de Chateau Thierry
COURTIADE Cecile
2011
Bernex
-
FRA
U13 - Filles
734
O2 MounTainBike
FAVRE Nina
2012
Pringy
FR
SUI
U13 - Filles

U13 - Garçons
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
701
Montreux-Rennaz Cyclisme
MOLLIET Romain
2011
Chessel
VD
SUI
U13 - Garçons
708
Velosprint Cossonay
LONGCHAMP Henry
2012
Cossonay
VD
SUI
U13 - Garçons
717
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Zian
2011
Veysonnaz
VS
SUI
U13 - Garçons
718
Cyclophile Sédunois
FRAGNIÈRE Basile
2012
Veysonnaz
VS
SUI
U13 - Garçons
723
Cyclophile Sédunois
REDUCE Evan
2012
Vétroz
VS
SUI
U13 - Garçons
731
VC Payerne
TACCOZ Luca
2012
Cheyres-Châbles
FR
SUI
U13 - Garçons
745
Cossonay
POGET Valentin
2012
Cossonay
VD
SUI
U13 - Garçons

U15 - Filles
5

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
707
Team Allinges-Publier
DELL'ORTO Elaïs
2010
Allinges
-
FRA
U15 - Filles
716
Etoile cycliste de Chateau Thierry
COURTIADE Emma
2009
Bernex
-
FRA
U15 - Filles
740
ROH Athina
2009
Vétroz
VS
SUI
U15 - Filles
741
HOURIET Eloïse
2009
Fey
VD
SUI
U15 - Filles
743
vtt champvent et Echallens
JACCARD Laure
2010
Epautheyres
VD
SUI
U15 - Filles

U15 - Garçons
18

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
702
VC Payerne
BERSIER Jules
2010
Cugy
FR
SUI
U15 - Garçons
703
VC Payerne
BRODARD Théo
2010
Neyruz Fr
FR
SUI
U15 - Garçons
704
Velosprint Cossonay
FINCOEUR Antoine
2009
Cossonay
VD
BEL
U15 - Garçons
705
Club Cycliste du Littoral
LAMBERCIER Bastien
2010
Chézard-St-Martin
NE
SUI
U15 - Garçons
709
Vélosprint Cossonay
LE GOFF Noah
2010
La Chaux
VD
SUI
U15 - Garçons
710
Pédale Bulloise
ZOBEL Rafael
2010
Bulle
FR
SUI
U15 - Garçons
712
Dupasquier Sports Cycles - Cyclomaniacs Veveyse
BERTHOUD Yanis
2009
Châtel-St-Denis
FR
SUI
U15 - Garçons
714
Vélosprint Cossonay
ROBERTO Mathias
2010
Cossonay
VD
SUI
U15 - Garçons
719
Vélo Club Tramelan/Next Ride Bike Shop
WEBER Nils
2009
Le Fuet
BE
SUI
U15 - Garçons
721
Montreux Rennaz Cyclisme
MERLI Noah
2009
Yvorne
VD
SUI
U15 - Garçons
722
Cyclophile Sédunois
REDUCE Bastian
2009
Vétroz
VS
SUI
U15 - Garçons
726
Illiez bike
DI NINO Maël
2010
Val-D'illiez
VS
SUI
U15 - Garçons
728
Cimes cycle
KALLIN Charles
2010
La Chaux-De-Fonds
NE
FRA
U15 - Garçons
729
Vélo Club Tramelan
PEETERS Daan
2010
Corgémont
BE
NED
U15 - Garçons
730
VC Fully
COPPENS Timéo
2009
Fully
VS
SUI
U15 - Garçons
732
Zeta cycling club
PERRINJAQUET Shayan
2010
Fontainemelon
NE
SUI
U15 - Garçons
733
O2 MounTainBike
FAVRE Aubin
2010
Pringy
FR
SUI
U15 - Garçons
736
VC Payerne
GALLEY Cyril
2010
Marnand
VD
SUI
U15 - Garçons

U17 - Filles
4

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
505
Ccl
DE ALMEIDA Tess
2008
Boudry
NE
SUI
U17 - Filles
507
Vélo Club Fribourg
MARTHE Elia
2008
Le Mouret
FR
SUI
U17 - Filles
512
VC Payerne
GALLEY Loïse
2007
Marnand
VD
SUI
U17 - Filles
514
ROH Mathilde
2008
Vétroz
VS
SUI
U17 - Filles

U17 - Garçons
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
501
Zeta Cycling Club Colombier
CARTILLIER Quentin
2008
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U17 - Garçons
508
Team Dom Cycles / Montreux-Rennaz Cyclisme
CAPELLI Diego
2008
Roche Vd
VD
SUI
U17 - Garçons
509
Team Prof Raiffeisen CCL
VUILLEUMIER Tim
2007
Les Hauts-Geneveys
NE
SUI
U17 - Garçons
510
Cycles Tesag
HÄNGGELI Milo
2008
Gletterens
FR
SUI
U17 - Garçons
511
ANTONENKO Pavlo
2007
Magglingen
BE
UKR
U17 - Garçons
527
VC Nyon
MURY Nathan
2008
Burtigny
VD
SUI
U17 - Garçons
528
VC Payerne Procycles
PILLONEL Loris
2007
Cugy
-
SUI
U17 - Garçons

U19 - Juniors Hommes
7

Bib
Club / Team
Name
Year
Location
Canton
Nat.
Category
PAI.
1
VC Fribourg
HÜBSCHER Arthur
2005
Fribourg
FR
SUI
U19 - Juniors Hommes
2
Papival Scott
STETTLER Guillaume
2005
Chessel
VD
SUI
U19 - Juniors Hommes
3
NOSKOV Pavlo
2005
25-32
BE
UKR
U19 - Juniors Hommes
4
CHYZHYKOV Heorhij
2006
25-32
BE
UKR
U19 - Juniors Hommes
5
VC Echallens
LEISER Joris
2005
Froideville
VD
SUI
U19 - Juniors Hommes
11
LEIMER Elias
2006
Chamblon
VD
SUI
U19 - Juniors Hommes
12
ANTONENKO George
2005
Magglingen/macolin
BE
UKR
U19 - Juniors Hommes